Kluczowym wyzwaniem dla prezentowanej inwestycji był wybór optymalnych rozwiązań Systemów Klimatyzacji z uszanowaniem zaprojektowanej architektury, przestrzeni oraz potrzeb inwestora i najemców.

Realizacja Promenady ZITA we Wrocławiu.

Budynek Promenady ZITA to 8-kondygnacyjny biurowiec klasy A, oferujący ponad 21 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia. Nowoczesna bryła obiektu to także przestronne wnętrza, które pozwalają na elastyczne rozmieszczeniepomieszczeń oraz efektywną aranżację. Projekt przestrzeni biurowej w budynku Promenady ZITA dostosowany jest do potrzeb zarówno najemców wielkoformatowych, jak również klientów wynajmujących mniejsze powierzchnie. Wysokiej jakości systemy i instalacje zapewniają komfort i przyjazne warunki pracy oraz zmniejszają koszty związane z eksploatacją. Promenady ZITA to drugi budynek biurowy realizowany w ramach inwestycji Promenady Wrocławskie, w której docelowo powstanie około 90 000 m2 powierzchni biurowej. Promenady Wrocławskie to unikalny w skali kraju projekt. Na 15 hektarowym obszarze powstaje kompleksowa aranżacja przestrzeni miejskiej – nowa dzielnica Wrocławia. W jej ramach wyodrębniono dwie strefy mieszkaniowo-usługową i biurową, pośród których zaplanowano liczne tereny zielone. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, dzielnica stanie się idealnym miejscem do zamieszkania, pracy i rekreacji. Wybudowanie pięciu nowoczesnych biurowców spowoduje, że Promenady staną się także miejscem dynamicznego rozwoju biznesu i przedsiębiorczości. Inwestycja zlokalizowana jest w centralnej części Wrocławia, w odległości 3 kilometrów od Rynku. Ekskluzywne położenie kompleksu daje wyjątkową rozpoznawalność na biznesowej mapie miasta. Promenady Wrocławskie znajdują się w pobliżu zabytkowego centrum Wrocławia – czwartego co do wielkości miasta w Polsce, z liczbą mieszkańców przekraczającą 600 tysięcy, znanego z zabytków,dziedzictwa kulturowego i niepowtarzalnej atmosfery, odwiedzanego przez tłumy turystów każdego roku. Wrocław jest też jednym z najważniejszych ośrodków biznesu w Polsce i Europie Środkowej. Inwestorem jest firma Vantage Development SA. Architektoniczna wizja budynku biurowego Promenady ZITA opiera się na takich elementach jak: prostota, subtelność, elegancja, minimalistyczna stylistyka. Główną ideą projektu było stworzenie obiektu, który łączy w sobie nowoczesność, funkcjonalność i pozwala na ekonomiczną eksploatację. Innowacyjne technologie materiałowe i maksymalna elastyczność układów funkcjonalnych,pozwoliły na uzyskanie dużych możliwości adaptacyjnych przestrzeni biurowo-usługowych. Przy tworzeniu koncepcji biurowca szczególną uwagę zwrócono na kwestie eksploatacji powierzchni. Projekt opiera się na optymalnym, modu-łowym układzie. Uwzględniono również wytyczne środowiskowe. Na podstawie założeń inwestora i w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zaproponowano układ zapewniający elastyczność i funkcjonalność. Dzięki temu udało się uzyskać taką konstrukcję, która daje maksymalnie elastycznąmożliwość aranżowania stref „open space” oraz podziału na mniejsze pomieszczenia.

 

Wyzwanie

Kluczowym i podstawowym wyzwaniem dla całej inwestycji był wybór optymalnego systemu klimatyzacji. Stworzenie nowoczesnej przestrzeni biurowej w budynku klasy A wymagało zainstalowania rozwiązania elastycznego i odpowiadającego na potrzeby wszystkich najemców.

Oczekiwania wobec systemu klimatyzacji w budynku Promenady ZITA uwzględniały zachowanie komfortowego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń, przy jednoczesnymograniczeniu zużycia energii. Inwestor przykładał bardzo dużą wagę do energooszczędnej pracy urządzeń, wysokiej wydajności oraz niezawodnej eksploatacji. Wyzwaniem było również odpowiednie strefowanie i takie zaprojektowanie systemu klimatyzacji, aby był on odpowiedni dla przestrzeniwielkoformatowej. Szczególnie ważne było zapewnienie równomiernej i odpowiedniej dystrybucji ciepła lub chłodnego powietrza. Skuteczność takiego rozwiązania widoczna jest najbardziej w okresie wiosennym oraz jesiennym, gdy elewacje budynku mają zyski ciepła od światła słonecznego, w zależności od kierunku lub czasu nasłonecznienia (na przykład elewacje skierowane na wschód lub zachód, różnice w nasłonecznieniu przed południem i popołudniu). Na wybór optymalnego systemu klimatyzacji miała też wpływ gwarancja, że przygotowanie powietrza pod względem jakości i parametrów stworzy przyjazny mikroklimat wewnątrz budynku. Jak wspomniano wcześniej, biurowiec Promenady ZITAjest częścią inwestycji Promenady Wrocławskie. 2 lata przed oddaniem inwestycji zrealizowano projekt biurowca Epsilon, który znajduje się w tym samym kompleksie budynków. Zastosowano w nim system klimatyzacji Multi V III Heat Recovery. Udało się wtedy przekonać inwestora do nowocześniejszego i bardziejenergooszczędnego rozwiązania. W ślad za tą pierwszą decyzją inwestor powierzył firmie WOMAR i LG realizację systemu klimatyzacji oraz ogrzewania również w budynku Promenady ZITA.

 

Rozwiązanie

Na wybór optymalnego systemu klimatyzacji ma wpływ przede wszystkim jakość mikroklimatu wewnątrz budynku.W nowoczesnym budynku biurowym Promenady ZITA instalacja trójrurowego systemu klimatyzacji LG została wykonana przez krakowską firmę WOMAR – jedną z najbardziej doświadczonych firm w branży. Firma ta posiada też własny dział rozwojowy, który optymalizował rozwiązania projektowe. Budynek Promenady ZITA jest kolejnym budynkiem należącym do firmy VANTAGE Development, w którym zainstalowane są trójrurowe systemy klimatyzacyjne LG. 

Mieliśmy już okazję współpracować z LG przy projekcie budynku Promenady Epsilon (pierwszym z pięciu biurowców z naszego parku biurowego), dlatego wybraliśmy sprawdzony wcześniej model współpracy poszerzając go o nowoczesnei energooszczędne rozwiązania” – powiedział Roman Meysner z Vantage Development.

System Multi V Heat Recovery umożliwia przesyłanie ciepła wydzielanego przez urządzenia chłodzące pomieszczenia w jednej części budynku do pomieszczeń, które w tym samym czasie wymagają ogrzewania” – tłumaczył Jarosław Postaleniec,AE LG Electronics Poland Direct Sales Manager.

Trójrurowy system klimatyzacji zapewnia jednoczesne grzanie i chłodzenie przy użyciu jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest zupełnie niezależne sterowanie pracą chłodzenia czy grzania dla dowolnego pomieszczenia. Stwarza to możliwości komfortu, którego nie uzyskamy przy konwencjonalnych systemach dwururowych.


Korzyść

Współczesny najemca jest zainteresowany przede wszystkim niskimi kosztami utrzymania biura. Chce dostać optimum komfortu i parametrów. Rozwiązania firmy LG zostały zauważone i wybrane z uwagi na spełnienie wszystkich wymogów inwestora w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że w praktyce system LG stanowi dla budynku jedyne źródło chłodu i ciepła, w tym również w odniesieniu do central wentylacyjnych. Między innym dzięki wykorzystanej technologii LG, budynek otrzymał pre-certyfikację na poziomie Platinium w systemie LEED.

„Nie bez znaczenia jest fakt, że na miejscu, we Wrocławiu, znajdują się serwis i wsparcie techniczne oraz magazyn części zamiennych. Dzięki temu mamy pewność szybkiej reakcji. Można powiedzieć, że dzisiejsze biuro to fabryka 21 wieku. To fabryka, nie może więc zastygnąć, zatrzymać działań. Mając największych światowych najemców, nie możemy sobie na to pozwolić. Jednym z kryteriów umów z najemcami jest bardzo szybki czas reakcji na ewentualne problemy, musimy się zatem stosować do tych kryteriów, a bliskość zaplecza LG nam w tym wybitnie pomaga” – powiedział Roman Meysner z Vantage Development. 

System klimatyzacji LG jest elastyczny dla przestrzeni wielkoformatowych i mniejszych pomieszczeń. Najemcy pojawiają się w momencie robót wykończeniowych, a nie na etapie planowania budynku. Wtedy trudno zmieniać cały system klimatyzacji, dlatego trzeba wybrać najbardziej optymalny – który pozwala rozbudować istniejący system i dostosować do nowych wymagań. 

Na biurowcu Promenady Epsilon, w którym m.in. wdrożono rozwiązania LG, wynajęliśmy 97 proc powierzchni, Na biurowcu mPromenady ZITA na etapie pozwolenia na użytkowanie to ok. 70% i stale rośnie, stąd zaczęliśmy budowę następnego etapu”– podkreślił Roman Meysner z Vantage Development