Klimatyzator typu split – zasada działania
Klimatyzator typu split uchodzi za jeden z najwydajniejszych sposobów na utrzymanie komfortowej temperatury w niewielkich pomieszczeniach. Zadowoleni z jego pracy są zarówno właściciele domków jednorodzinnych, bloków, jak i pracownicy biur czy sklepów. Głównie ze względu na fakt, że urządzenie to jest niezwykle funkcjonalne, proste i wygodne w obsłudze. Malo kto wie jednak, jak działa klimatyzator split - w tym artykule skupimy się właśnie na zasadach jego funkcjonowania.
Często decydując się na wybór klimatyzacji, tak naprawdę nie interesujemy się samą konstrukcją czy jej mechaniką. Warto jednak przyjrzeć się bliżej zarówno budowie, jak i zasadom działania urządzenia, które na co dzień przynosi nam wytchnienie w upalne dni.
Budowa klimatyzatora split
Klimatyzator typu split zbudowany jest z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza z nich potocznie nazywana jest parownikiem, którego zadaniem jest dostarczanie schłodzonego powietrza. Przy wyborze jednostki wewnętrznej warto kierować się nie tylko indywidualnymi preferencjami, ale także warunkami, jakie panują w pomieszczeniu, w którym ma znaleźć się urządzenie. To ważne, ponieważ w zależności od tego, czy zamontujemy je w domu, biurze czy w sklepie, każde miejsce ma inne wymagania. Warto zauważyć, że jednostki wewnętrzne mogą występować w wielu wariantach kolorystycznych, a największe firmy klimatyzacyjne prześcigają się w proponowaniu coraz nowszych wariantów wyglądu.
Jednostka zewnętrzna montowana jest z kolei na zewnątrz budynku. Znajduje się w niej skraplacz, sprężarka, zawór rozprężony oraz czterodrogowy. Jej zadaniem jest przygotowanie czynnika chłodzącego do odpowiedniego trybu pracy jednostki wewnętrznej. Oba urządzenia połączone są ze sobą za pomocą przewodów transportujących freon. Całość tworzy zamknięty układ wypełniony czynnikiem chłodniczym.
Zasada działania klimatyzacji split
Jej najważniejsze zadanie to naturalnie chłodzenie powietrza. Urządzenie to sprawia, że w pomieszczeniu, w którym przebywamy, robi się chłodno. Jak działa klimatyzator split? Najprościej tłumacząc, jego działanie przypomina trochę pracę lodówki. Z jednostki zewnętrznej czynnik chłodniczy przepływa rurami do jednostki wewnętrznej. We wnętrzu parownika pod wpływem ciepła, które zostało pobrane z otoczenia, czynnik chłodzący przechodzi w gaz, w uproszczeniu – paruje. Dzięki temu ochłodzeniu ulega powierzchnia wymiennika, co za tym idzie, powietrze, które przechodzi przez wewnętrzną jednostkę i oddaje ciepło. W efekcie otrzymujemy schłodzone pomieszczenie, które przyniesie ukojenie w upalne dni.
Zalety i wady klimatyzacji typu split
Osoby przebywające wewnątrz budynku nie muszą martwić się o hałas, wszystko ze względu na fakt, że klimatyzacja split jest cicha. Aspekt ten niewątpliwie przekona do wyboru tego rozwiązania wszystkich niezdecydowanych.
Przemyślana konstrukcja sprawia, że nie musimy martwić się, że trzeba będzie wywiercać duże otwory w ścianie. Średnice przewodów freonowych są o wiele mniejsze w porównaniu do powszechnie znanych rur powietrznych. Co za tym idzie, zachowamy walory estetyczne, które pozytywnie wpływają na wygląd pomieszczenia, w którym znajduje się zamontowana jednostka.
Kolejną zaletą jest osobne zasilanie prądem, a także dobór urządzenia do konkretnego pomieszczenia, co sprawia, że jest ona wygodnym rozwiązaniem dla każdego.
Klimatyzacja split nie jest szkodliwa dla środowiska. Nie dochodzi tutaj do zjawiska napływu ciepłego powietrza w miejsce tego usuwanego, ponieważ, te wykorzystywane jest do ochłodzenia skraplacza, który z kolei połączony jest przewodami freonowymi i jednocześnie znajduje się on poza chłodzoną przestrzenią.
Czy zatem pośród tylu zalet znajdują się jakieś wady? Montaż nie należy do najłatwiejszych, jego samodzielne wykonanie to duże wyzwanie, dlatego większość decyduje się na wynajęcie specjalistów. To z kolei generuje kolejne koszty. Kolejna wada – klimatyzator typu split nie posiada dopływu świeżego powietrza do urządzenia. Zostaje ono pobierane z pomieszczenia, w którym się znajduje, następnie zostaje schładzane i ponownie wciągane do środka.
Czym jest klimatyzacja multi split?
Popularnym rozwiązaniem dostępnym na rynku, na które decyduje się coraz więcej firm, jest klimatyzacja multi split. Tym, co różni ją od wariantu split, jest budowa. Z uwagi na fakt, że do jednostki zewnętrznej można podłączyć więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną, jest to dobre rozwiązanie dla wielu firm czy sklepów.
Decydując się na tego typu opcję, jesteśmy w stanie podłączyć do 5 jednostek wewnętrznych. Niemniej jednak na rynku dostępne są jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania. Warianty te oferują podłączenie nawet do 9 urządzeń, dzięki czemu klimatyzacja multi split szybko i skutecznie zadba o odpowiednią temperaturę nawet w kilku niezależnych od siebie pomieszczeniach. Mogą to być różne typy klimatyzatorów — np. kasetonowe i ścienne
Sercem klimatyzacji multi split jest elektroniczny zawór rozprężony (EEV). Odpowiada on za dawkowanie czynnika chłodniczego do konkretnej jednostki wewnętrznej, zależnie od obciążenia cieplnego. W dobie nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych możliwa jest również praca całego układu w trybie grzewczym. Aby tak było, musi być ona wyposażona w pompę ciepła.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy montaż jednej jednostki zewnętrznej to największa zaleta klimatyzacji multi split. Decydując się na tego typu rozwiązanie, znacznie obniżysz koszty wynikające z zamontowania całej instalacji. To nie wszystko, bowiem sprawia ona, że otoczenie, w którym ją zamontujemy, wygląda schludnie i estetycznie.
Należy jednak pamiętać, że niezależnie od typu instalacji, dla jej prawidłowego działania należy właściwie o nią dbać. W osobnym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak odgrzybić klimatyzator domowy. Proces ten powinno się jednak pozostawić do wykonania specjalistycznym firmom. Dzięki temu bezzasadne będą pytania o to, czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu - jeśli utrzymujemy ją we właściwym stanie i użytkujemy zgodnie z zaleceniami, nie ma możliwości, by nie odczuwać zadowolenia z jej użytkowania.