290
295
226
293

Dofinansowanie do pomp ciepła – co warto wiedzieć?

Pompy ciepła nie są tanią inwestycją – wprost przeciwnie, ich zakup zwykle mocno nadwyręża budżet zarówno domu, jak i firmy. Tym samym coraz częściej na naszym rynku pojawiają się inicjatywy, które mają wesprzeć Polaków w wymianie nieekologicznych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowe. Korzyści mogą być bardzo duże, a w niektórych przypadkach znacznie przewyższają oczekiwania. Zobacz, jakie dofinansowanie do pomp ciepła będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, czy warto z niego skorzystać i jakie programy są dostępne.

nowy budynek wyposażony w pompę ciepła Neoheat

Pompa ciepła – urządzenie, które zmienia Europę

W ostatnich latach pompy ciepła zyskały tytuł jednych z najbardziej pożądanych rozwiązań dotyczących ogrzewania nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Ich popularność rośnie zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jak też w sektorze komercyjnym. Na skutek tych działań coraz więcej osób decyduje się na rezygnację ze starszych metod ogrzewania, takich jak spalanie drewna czy paliw kopalnianych.

Ten trend jest napędzany nie tylko przez rosnącą świadomość ekologiczną, ale także przez atrakcyjne dofinansowania, dzięki którym zakup i instalacja pompy ciepła staje się coraz bardziej przystępna cenowo dla przeciętnego konsumenta.

Pompy ciepła, wykorzystując energię z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania domów i wody użytkowej, stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych systemów opartych na paliwach kopalnych. Ich efektywność energetyczna przekłada się nie tylko na niższą emisję dwutlenku węgla, ale także na znaczące oszczędności w rachunkach za ogrzewanie.

Dzięki temu, pompy ciepła są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również dla portfela, co jest szczególnie istotne w obliczu rosnących cen energii. Wspierane przez rządy i unijne programy dofinansowań, stanowią one kluczowy element w dążeniu Europy do neutralności klimatycznej, jak również zwiększają świadomość ekologiczną społeczeństwa.

Czy warto zdecydować się na dofinansowanie do pomp ciepła?

Decyzja o skorzystaniu z dofinansowania na zakup pompy ciepła okazuje się być niezwykle korzystna dla wielu gospodarstw domowych. Urządzenia te, mimo swoich licznych zalet, są dość kosztowne w początkowej inwestycji, co może stanowić barierę dla osób o ograniczonych zasobach finansowych.

Dofinansowanie do pomp ciepła dla firm i osób indywidualnych, często oferowane przez rządy lub lokalne władze, znacząco obniża ten początkowy koszt, umożliwiając nawet inwestorom z mniejszym budżetem stać się właścicielami tych nowoczesnych, ekologicznych urządzeń. Rozwiązanie to znacznie ułatwia dostęp do czystej i efektywnej technologii ogrzewania.

Dzięki temu, korzyści płynące z użytkowania pomp ciepła – takie jak niższe rachunki za energię oraz mniejszy wpływ na środowisko – stają się dostępne dla szerszego grona odbiorców.

Dofinansowanie pomp ciepła 2024 – na co możesz liczyć w tym roku?

Jeśli interesuje Cię uzyskanie dofinansowania do ogrzewania pomp ciepła, mamy dobrą wiadomość. Wielu organizatorów zwiększa fundusze przeznaczane na dotychczasowe programy, a część z nich wprowadza zupełnie nowe dotacje, które mają zachęcić Polaków na przejście na ekologiczne źródła ciepła. Poniżej prezentujemy listę dostępnych opcji – znajdziesz w niej zarówno dofinansowanie do pomp ciepła dla nowych budynków, jak i dla tych starszych – nawet sprzed 1971 roku!

Mój Prąd

Nie bez powodu program Mój Prąd zajmuje pierwsze miejsce na naszej liście. Obecnie w planach znajduje się edycja 6.0, która, jeszcze przed premierą, cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów indywidualnych, planujących zakup instalacji fotowoltaicznych i innych rozwiązań OZE. To dofinansowanie do pomp ciepła dla nowych domów jest uznawane za najważniejsze w naszym kraju.

Zastępując edycję 5.0, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził, że dopłaty będą realizowane do 2024 roku. Dokładne zasady nie zostały jeszcze ogłoszone, ale w niedalekiej przyszłości powinny pojawić się na stronie rządowej organizatora. Niemniej jednak należy przewidywać, że środki będą podobne do tych, które obowiązywały w przeszłości, kiedy wypłaty wahały się od 4 400 zł do nawet 28 500 zł.

Moje Ciepło

Właściciele nowych domów jednorodzinnych, którzy planują zakup pomp ciepła, mogą skorzystać z równie atrakcyjnego programu Moje Ciepło.

Dofinansowanie do pomp ciepła w nowych budynkach w ramach tego projektu może wynieść od 30% do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wnioski można składać do 31 grudnia 2026 roku. Górna granica wyznaczona przez program Moje Ciepło wynosi 21 000 zł.

Aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony, musi spełnić określone warunki. Istotny jest podwyższony standard energetyczny budynku, a jego budowa powinna zostać ukończona do 1 stycznia 2021 roku.

Przedmiotem programu jest zakup oraz montaż nowej pompy ciepła. Nabór wniosków trwa od 29 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2026 roku lub do wyczerpania środków. Dzięki temu projekt Moje Ciepło staje się wsparciem finansowym dla tych, którzy chcą kupić efektywne i przyjazne dla środowiska źródło ciepła do swoich domów, lecz nie stać ich na dokonanie samodzielnego zakupu.

Czyste Powietrze

Dofinansowanie do pomp ciepła Czyste Powietrze wspiera wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania na nowoczesne urządzenia, takie jak pompy ciepła, co ma w efekcie prowadzić do poprawy jakości powietrza w środowisku. Program, który rozpoczął się w 2018 roku, ma trwać w założeniu do 2029 roku. Zainteresowani mogą składać wnioski do 31 grudnia 2027 roku.

Program Czyste Powietrze – dofinansowanie do pomp ciepła dedykowane jest do właścicieli budynków jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych z odrębną księgą wieczystą. Poniżej znajduje się tabelka prezentująca wymagania, które należy spełnić w celu otrzymania dotacji.

Roczny dochód gospodarstwa domowego Miesięczny dochód Maksymalna wartość dotacji
do 135 000,00 zł - do 66 000,00 zł
- - do 1894,00 zł (w gospodarstwie wieloosobowym)
- do 2651,00 zł (w gospodarstwie wieloosobowym)
do 99 000,00 zł
- - do 1090,00 zł (w gospodarstwie wieloosobowym)
- do 1526,00 zł (w gospodarstwie wieloosobowym)
do 135 000,00 zł

Stop Smog

Program Stop Smog został przewidziany z myślą o osobach mieszkających w gminach, w których obowiązuje odgórnie uchwała antysmogowa, takich jak Kraków. Ma on na celu zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza poprzez wspieranie działań proekologicznych i wymianę starych, zużytych oraz nieefektywnych metod ogrzewania na pompy ciepła. Inwestorzy również często sięgają po to wsparcie finansowe w celu modernizacji wentylacji lub stolarki okiennej.

Aby skorzystać z tego dofinansowania do pomp ciepła na nowe domy, wymagane jest uiszczenie minimum 10-procentowego wkładu własnego; dodatkowo nie można dysponować majątkiem większym niż 424 000 zł. Co więcej, należy zamieszkiwać w danej nieruchomości przez co najmniej pięć lat od momentu otrzymania dofinansowania, jak również umożliwiać przez ten czas okresowe kontrole urzędowe.

Właściciele lokali, którzy spełniają określone kryteria dochodowe, mogą otrzymać dotację w wysokości do 53 000 zł na jeden obiekt.

Ogrzej się z Tauronem

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy nabędą pompę ciepła bezpośrednio z oferty firmy Tauron, mogą skorzystać z programu Ogrzej się z Tauronem, otrzymując w ten sposób duże wsparcie finansowe przy zakupie i instalacji tego urządzenia.

To dofinansowanie do ogrzewania pomp ciepła obejmuje wymianę starego urządzenia na nowoczesne, które ma w rezultacie generować duże oszczędności i zmniejszyć niekorzystny wpływ gospodarstwa domowego na środowisko. O wysokości dotacji decyduje wiek budynku. Dla przykładu obiekt, który został zbudowany w 1971 roku, może oznaczać uzyskanie przez inwestora do 4 600 zł, natomiast ten, którego budowa została ukończona do 2011 roku, może liczyć na 2 000 zł.

Co istotne dla wielu osób, program nie wyklucza udziału w innych dotacjach, takich jak Czyste Powietrze. Proces uczestnictwa jest prosty i składa się z kilku kroków, w tym kontakt z partnerem technicznym, podpisanie umowy i montaż.

pompa ciepła Neoheat przy domu

Jaki program na dofinansowanie pomp ciepła wybrać?

Aby dokonać wyboru odpowiedniego programu dofinansowania pompy ciepła, warto rozważyć kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na własne kwalifikacje i możliwości, a następnie wybrać program, do którego spełnia się wszystkie wymogi, takie jak rodzaj budynku czy jego lokalizacja.

Następnie należy rozważyć wysokość dofinansowania, szczególnie w przypadku starszych obiektów, ponieważ niektóre projekty oferują większe wsparcie dla nieruchomości sprzed nawet półwiecza. Warto także sprawdzić ich dostępność w danej okolicy, gdyż część z nich działa tylko na określonych obszarach lub w konkretnych gminach.

Czasami warto wybrać rozwiązanie, które pozwala na łączenie dofinansowań i uzyskanie w ten sposób znacznie większych, atrakcyjniejszych kwot. Dobrze jest upewnić się również, że procedury aplikacyjne są wygodne, a terminy składania wniosków odpowiadają naszym planom i możliwościom. Ostatecznie, kierując się tymi kryteriami, można wybrać program, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom.

Tak czy inaczej – dofinansowanie do pomp ciepła dla rolników, firm czy osób prywatnych, staje się coraz popularniejszą formą nabycia tych kosztownych urządzeń. Nie dziwi więc fakt, że środki z nich dość szybko się wyczerpują, zaś chętnych do skorzystania ze wsparcia przybywa lawinowo. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy jest dofinansowanie do pomp ciepła, to koniecznie pospiesz się z decyzją – czasami kilkutygodniowa przerwa może oznaczać brak możliwości skorzystania z danego programu!

Komentarze

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.