Dobór klimatyzatora do wielkości pomieszczenia
Kiedy upały zaczynają nam dokuczać, intensywniej myślimy o montażu klimatyzacji w mieszkaniu. Jednak chcąc jak najszybciej cieszyć się chłodem nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji. Zacząć należy od odpowiedzi na pytania o to, jaki klimatyzator będzie dla nas najlepszy oraz jak dobrać jego moc chłodniczą do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracować.
Jedynie odpowiednio dobrany klimatyzator zapewni przyjemną temperaturę w pomieszczeniu i nie zrujnuje naszych finansów
Do zakupu urządzenia trzeba się dobrze przygotować, począwszy od znalezienia solidnej firmy czy uzyskania zgody na montaż klimatyzacji na balkonie (jeśli takiej potrzebujemy), aż po wybór modelu spełniającego szereg kryteriów. W tej kwestii kluczowy jest dobór klimatyzatora do pokoju, ponieważ to nie tylko pozwoli nam cieszyć się optymalną temperaturą w domu, ale i rozsądnie wydać pieniądze.
Jaki klimatyzator do pokoju jest najlepszy?
Najlepszy jest taki, który idzie w parze z naszymi szeroko pojętymi interesami. Dlatego, jeżeli zastanawiamy się nad kupnem urządzenia typu split, czyli składającego się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, trzeba najpierw określić, jaka moc klimatyzatora będzie optymalna. Mały klimatyzator do pokoju o dużej powierzchni na pewno nie jest dobrym pomysłem. Nie będzie on działał tak efektywnie, jakbyśmy sobie tego życzyli, a koszty eksploatacji pracującego pełną parą urządzenia będą wyższe niż zakładaliśmy. Mała klimatyzacja na wielkie potrzeby – to nie może się udać!
Z drugiej strony, jeżeli moc chłodnicza będzie zbyt duża, już na początku przepłacimy. Wydamy pieniądze na parametry, które tak naprawdę nie są konieczne. Co więcej, niemogącym wydajnie pracować podzespołom wróżyć można krótszą żywotność.
W przypadku wyboru przenośnego klimatyzatora sprawa ma się zgoła inaczej, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, może być on użytkowany w różnych pomieszczeniach. Dlatego też trudno określić uniwersalne parametry, które powinien mieć, aby spełniał nasze oczekiwania zawsze i wszędzie.
Jak obliczyć moc klimatyzatora?
Zacząć należy od zastanowienia się nad tym, jak obliczyć powierzchnię pokoju. Kiedy już mamy potrzebne dane, przechodzimy do obliczenia, jaka moc klimatyzatora jest nam potrzebna. Najłatwiej posłużyć się specjalnym oprogramowaniem, którym zapewne dysponują wyspecjalizowane firmy – ten sposób otrzymamy precyzyjny wynik. Można skorzystać też z domowej metody, która wymaga od nas zmierzenia wymiarów pokoju (czego i tak nie unikniemy, posługując się programem komputerowym), a następnie wykonania działania matematycznego.
Moc chłodnicza - wzór
powierzchnia pomieszczenia[m2] x 100 = moc chłodnicza [W]
W uproszeniu można przyjąć, że na każdy 1m2 potrzebujemy 0,1 kW mocy chłodniczej. Ten prosty wzór będzie pomocny, gdy pokój ma standardową wysokość, wynoszącą od ok. 2,5 do 2,7 metra. To bardzo ważne, ponieważ przy wyższym pomieszczeniu, z jakim możemy mieć do czynienia przykładowo w kamienicy czy lofcie, trzeba zastosować inny wzór na moc chłodniczą. Pojawiająca się w nim kubatura pomieszczenia jest wynikiem mnożenia długości, szerokości i wysokości ścian.
Wzór - moc chłodnicza w oparciu o kubaturę
kubatura [m3] x 40 = moc chłodnicza [W]
Podczas doboru warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, ponieważ zbyt słaba jednostka nie zapewni odpowiedniego chłodzenia
Dokonując powyższych obliczeń, trzeba pamiętać, że są one jedynie orientacyjne, ponieważ nie obejmują one szeregu czynników, które mogą mieć wpływ na optymalną wydajność chłodniczą. Należy do nich, chociażby powierzchnia okien oraz stopień izolacji budynku. Istotne jest również usytuowanie pomieszczenia oraz informacja na temat tego, czy przestrzeń jest otwarta, czy zamknięta.
Poza tym wzory pomijają źródła ciepła w pokoju, które powinny mieć wpływ na dobór klimatyzacji. Poza najbardziej oczywistym promieniowaniem słonecznym są to różnego rodzaju urządzenia, oświetlenie, a także ludzie, przybywający w danym pomieszczeniu. Im więcej źródeł energii cieplnej, tym większa moc będzie niezbędna.
roland
25.11.2023
Wybierając klimatyzator, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wielkość mierzona jest w BTU, a im wyższa liczba, tym większy obszar może być chłodzony. Np. Aiwa Sakura Split ma aż 12000 BTU i to starcza nawet do naprawdę dużego domu