Kratki wentylacyjne stosuje się na zakończeniach przewodów odpowiadających za wentylację. Gdyby nie one, mielibyśmy w ścianie dziurę, co naturalnie nie wyglądałoby estetycznie. Początkowo popularne były jedynie kwadratowe i okrągłe kształty, jednak projektanci z czasem poszli o krok dalej i wymyślili ich ozdobne wersje. Czy dekoracyjne kratki wentylacyjne warte są swojej ceny?

ozdobna kratka wentylaycjna gipsowaOzdobne kratki wentylacyjne nie rażą wzroku i przypominają dekoracje, Fot: Klimaoprema

W wielu designerskich wnętrzach stosuje się niestandardowe rozwiązania i właśnie kratka dekoracyjna jest jednym z nich. Jej finezyjne wzory i kolory bezsprzecznie zwracają uwagę, dzięki czemu zwykłe zakończenie przewodu wentylacyjnego wygląda po prostu atrakcyjnie. Co ciekawe, niektóre sklepy oferują ozdobne kratki wentylacyjne na wymiar, według konkretnego projektu, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania klientów.

Kratka wentylacyjna ozdobna - gdzie można taką spotkać?

Można je spotkać absolutnie wszędzie. Pierwszym miejscem z pewnością będą modne budynki. Warto rozejrzeć się po hotelach, apartamentach, biurowcach czy stylowych restauracjach, w których widać było rękę architekta. Nowoczesne kratki wentylacyjne za sprawą zastosowanego wzoru pasują też do stylu vintage i rustykalnego, dlatego też spotkamy je np. w klimatycznych pensjonatach czy odnowionych pomieszczeniach, które są często odwiedzane przez turystów.

Coraz częściej również osoby prywatne decydują się na ich użycie w swoich domach. Skoro coś działa, a może przy tym dobrze wyglądać, to dlaczego nie skorzystać? Pozostaje nam jedynie wybór materiału, kształtu i koloru.

plastikowa kratka wentylacyjnaBiałe i wykonane z plastiku kratki wentylacyjne powoli odchodzą do lamusa

Z czego wykonane są ozdobne kratki wentylacyjne?

Klasyczny plastik i biały kolor kratek powoli odchodzą do lamusa. Dla bardziej wyszukanych gustów producenci stosują stal nierdzewną, mosiądz, a niekiedy nawet ceramikę! Największą popularność zdobywają jednak metalowe kratki wentylacyjne oraz warianty gipsowe (których przykład widać na pierwszej fotografii). Niezależnie od wyboru materiału, wszystkie wyżej wymienione opcje prezentują się bardziej stylowo niż wszechobecny plastik, więc można się spodziewać, że ich sprzedaż wkrótce wzrośnie. Pomagają one podkreślić charakter niejednego wnętrza i nadają mu klimatu.

Do wyboru mamy także różne kształty - okrągły, kwadratowy lub prostokątny to tylko niektóre i bardziej standardowe z nich. Dekoracyjne kratki wentylacyjne będą niestety droższe od swoich standardowych wersji (około 100 zł za sztukę lub nawet więcej w przypadku wykonania modelu na zamówienie), jednakże wciąż znajdują się zwolennicy stawiania kwestii estetycznych ponad finansowymi.

okrągła kratka wentylacyjnaNiewszystkie kratki orkągłe i kwadratowe mają ten sam standardowy wygląd.

Warto także wspomnieć o różnorodnej kolorystyce, którą można dobrać do własnych potrzeb. W zależności od sklepu ozdobne kratki wentylacyjne mogą występować w barwach podstawowych (białe, czarne, szare, czerwone, niebieskie czy zielone), a te o szerszej ofercie potrafią zaskoczyć kolorami miedzi, złota, srebra, a nawet być stylizowane na “postarzane”.

Wiele sklepów oferuje kratki ozdobne w przeróżnych, gotowych wzorach - ażurowych, geometrycznych, kwiatowych, koronkowych czy przypominających konkretne przedmioty i postacie. Jakby tego było mało, klienci mają możliwość zgłoszenia i wykonania własnego projektu, który najlepiej przypasuje do danego wnętrza. W ten sposób dekoracyjna kratka wentylacyjna na wymiar będzie posiadała nie tylko własny wzór, ale też kolor, kształt, a nawet indywidualnie dobrane otwory montażowe.