290
268
226

Czy warto wymieniać grzejniki żeliwne?

Klasyczne grzejniki żeliwne budzą w ostatnich latach sporo emocji. Mają swoich zdeklarowanych zwolenników, zazwyczaj entuzjastów stylistyki retro, jednak większość osób przy pierwszej lepszej okazji najchętniej wymieniłoby je na nowocześniejszy model stalowy lub aluminiowy. Czy wymiana kaloryferów żeliwnych na nowsze jest dobrą decyzją?

wymiana grzejników żeliwnychZaniedbane grzejniki żeliwne mogą straszyć wyglądem i przekonywać do ich wymiany

Wady i zalety kaloryferów żeliwnych

Grzejniki żeberkowe okazały się rozwiązaniem tak skutecznym i niezawodnym, że przez kilkadziesiąt lat nie wymyślono niczego lepszego, co mogłoby je wyprzeć. Kilka pokoleń wychowało się w pomieszczeniach ogrzewanych przez tego typu żeliwne kaloryfery.  Za ich największą zaletę należy uznać trwałość – prawdziwie „pancerna” konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także, w optymalnych warunkach nie podlega korozji. Skoro nie ma się w nich co zepsuć, to spokojnie mogą posłużyć przez 20, 30 czy nawet więcej lat. W wielu domach żywotność grzejników żeliwnych sięga nawet 50 lat.

Żeliwne grzejniki żeberkowe charakteryzują się także bardzo dużą bezwładnością cieplną, co dla jednych może stanowić wadę, dla innych – zaletę. Mówiąc w uproszczeniu, raz nagrzany kaloryfer bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę w sytuacji, gdy przestanie mu się dostarczać energię z pieca. Niestety dzieje się to kosztem dłuższego nagrzewania się. Takie kaloryfery potrzebują sporo czasu, zanim osiągną pożądaną temperaturę. Długie „trzymanie ciepła” najlepiej sprawdza się w domach wyposażonych w instalację starszego typu, gdzie pomieszczenia ogrzewa się wyłącznie okresowo, np. kilka godzin w ciągu dnia.

Za wadę z pewnością należy uznać fakt, że grzejnik żeliwny starego typu o takiej samej mocy i efektywności, co nowy np. aluminiowy płytowy, zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. Ma to szczególne znaczenie przy urządzaniu ograniczonej przestrzeni. Ponadto „żeberka” słabo nadają się do łazienek, gdzie grzejniki drabinkowe, z dodatkowym zasilaniem na prąd, biją je na głowę pod względem uniwersalności. W wielu kaloryferach starego typu brakuje także wygodnego w obsłudze termostatu, który umożliwia łatwe dostosowanie temperatury do aktualnych potrzeb.

Nie można także zapominać o aspekcie wizualnym. Kaloryfery żeliwne charakteryzują się rzędem żeberek o tej samej wielkości, które połączone są pionowymi i poziomymi kanałami na górze i na dole. Ich wygląd nie jest szczególny - jedyny sposób na ich upiększenie, to pokrycie ich warstwą farby, która po pewnym czasie zacznie się kruszyć i odpadać.

Ostatnim, ale być może najważniejszym zastrzeżeniem, jakie można mieć do starych modeli żeliwnych, okazuje się problematyczna współpraca z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi.

Kwestię wymiany grzejnika żeliwnego na aluminiowy wyłącznie ze względów estetycznych zostawmy na boku, bo wiele zależy od indywidualnych upodobań. Jedni kochają wygląd starych kaloryferów i widzą w nich duży potencjał, inni nienawidzą, traktując je jako relikt przeszłości.

Wymiana grzejników żeliwnych na aluminiowe – czy warto?

Czy wymiana grzejników żeliwnych w domu jest w ogóle potrzebna? Z zasady nie warto przeprowadzać takowej bez żadnego powodu. Koszty modernizacji grzejników są dosyć wysokie, a efekty prawie niezauważalne. Jeśli kaloryfery działają i nie przeszkadza nam ich wygląd, to lepiej zostawić je w spokoju.

Wymianę należy rozpatrzyć w przypadku jakichkolwiek istotnych problemów ze starymi grzejnikami. Może to być korozja, nieszczelność lub kłopoty z nagrzewaniem. Zdarza się, że można je rozwiązać poprzez niedrogą renowację grzejników żeliwnych w postaci płukania i odkamieniania wnętrza. Natomiast spadek efektywności często wynika z tego, że przy malowaniu pomieszczenia „odświeża się” także kaloryfer. Kilka grubych warstw farby może znacząco ograniczyć wydajność grzejnika. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak zadać sobie trud starcia, zerwania lub wypiaskowania wszystkich niepotrzebnych warstw. Jeżeli po doprowadzeniu starych kaloryferów do dobrego stanu problem nie ustępuje to znaczy, że problem leży gdzie indziej i warto zasięgnąć opinii fachowca.

Wbrew pozorom, w wielu starszych budynkach wymiana kaloryferów żeberkowych na płytowe nie przynosi żadnych istotnych zmian, ponieważ różnice między sprawnymi grzejnikami starego i nowego typu są minimalne, dlatego nie obniżymy w ten sposób kosztów ogrzewania. Przyniesie to wyłącznie doraźne korzyści w postaci szybszego rozgrzewania się instalacji oraz uproszczenia sposobu zarządzania temperaturami.

Prawdziwą zmianę w zakresie wydajności oraz kosztów ogrzewania przynosi modernizacja całej instalacji cieplnej. Nowoczesne kotły gazowe (niskotemperaturowe lub kondensacyjne) pracują w niższych temperaturach – 75/65/20ºC lub 55/45/20ºC, podczas gdy stare piece działały w zakresach 90/70/20 ºC. To różnica przynajmniej 15ºC w temperaturze zasilania grzejnika. Takie instalacje niezbyt wydajnie działają z żeliwnymi grzejnikami, które wymagają bardzo wysokich temperatur. Zestawienie niskotemperaturowego kotła ze starymi kaloryferami zwiększy zużycie energii, co z kolei przełoży się na odczuwalny wzrost rachunków za ogrzewanie.

Z tego powodu gruntowne unowocześnienie ogrzewania w domu powinno dotyczyć wszystkich elementów układu. Wówczas możemy mieć pewność, że całość będzie działać w sposób komfortowy dla mieszkańców, oszczędny oraz wydajny. W takim przypadku względy estetyczne muszą ustąpić pragmatyzmowi – dopasowaniu i parametrom technicznym.

wymiana żeliwnych grzejnikówWymiana grzejnika żeliwnego w bloku jest o wiele większym wyzwaniem, niż w przypadku domu jednorodzinnego.

Wymiana grzejnika żeliwnego w bloku - przepisy

W przypadku mieszkań w bloku lub kamienicy konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie zamiaru wymiany starych grzejników do administracji i uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Powinno ono zawierać nie tylko projekt modernizacji, ale także informacje o parametrach nowego modelu kaloryfera. Ma to przede wszystkim związek z mocą nowego grzejnika, powinna być ona identyczna jak egzemplarza demontowanego.

Administracja po zatwierdzeniu wniosku przesyła pisemną zgodę, która zawiera wszelkie warunki wymiany, których należy ściśle przestrzegać. Oczywiście w przypadku mieszkania w bloku w grę nie wchodzi likwidacja grzejnika ani założenie dodatkowego „żebra” w jednym z pomieszczeń. Tego rodzaju zmiany są niezgodne z prawem, ponieważ zakłócałyby bilans cieplny danego budynku.

Komentarze

Anka

Kiedy kupiłam mieszkanie były w nim kaloryfery żeliwne a mieszkanie było bardzo ciepłe, dogrzane, w łazience była tylko jedna grubsza rurka przechodząca na zewnątrz i to wystarczyło żeby było ciepło. W tej chwili jest duży kaloryfer i jest zimno. Mieszkanie jest parterowe. Podczas wymiany kaloryferów zaizolowano dokładnie rury przechodzące w piwnicy i jest taraz wilgoć i zimno, pojawił się grzyb. Pleśnieją nam meble które wynieśliśmy. Odwoływaliśmy się do spółdzielni ale spółdzielnia Twierdzi że nie ma żadnych norm dotyczących tego jaka ma być temperatura w pomieszczeniu. Przy kaloryferach nastawionych na pięć czyli maksimum w pokoju jest temperatura około 18 stopni. Termometr położony na podłodze wskazuje 14 stopni. Także w naszym przypadku wymiana kaloryferów na nowe miała bardzo negatywne skutki i do dziś się zastanawiam czy mogliśmy się na to nie zgodzić?

Mirko 65

Wymieniłem grzejniki na nowe żeberkowe sugerowałem się wagą i pojemność żeberka nie zapominajmy o radiatorach to są blaszki z boku dom 120 m² i na 1m² - 1/2 żeberka mur 50 cm wyłożny od środka Ytong 5 cm kocioł gazowy 24 kw jednofunkcyjny sterowanie cykliczne 1 h grzeje ( temperatura ustawiona na 22⁰ komfort) drugą godzinę postój po osiągnięciu temperatury ( temperatura ustawiona na 21⁰ standard ) w nocy na 20⁰ koszty od września do kwietnia to średnio 840 zł na miesiąc z gotowaniem i zasobnik 200 L ciebie wody Te cykliczne grzanie to dobry sposób na uzyskanie dobrego kondensatu i oszczędność W pomieszczeniu ma być komfort a nie grzejnik które trzymie ciepło Grzejniki typu Purmo 22 , 23 mają radiatory w środku żeberka z boku i wymusza szybszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu ( działają jak wysoki komin) ważne żeby przestrzeń między grzejnikiem a podłogą była nie mniej niż 12 cm

Marzena

Zmieniam piec i instalacje czy mogę zostawić stare grzejniki żeliwne a nowe podłaczenia W domu były by stare żeliwne i w jednym pomieszczeniu nowy grzejnik Czy sprawdzi się taki system

zygako

Duża ilość wody w układzie jest najlepszym rozwiązaniem dla kotła kondensacyjnego,powrót wody do kotła musi być jak najzimniejszy,wtedy mamy oszczędności,mam taki układ i jestem zadowolony.

Wilson

Do Magda, jak masz sprawną instalację żeliwną to jej nie dotykaj. Chyba, że chcesz pomalować. Ogrzewam 300m2, wszystko żeliwne i grube rury( ocieplone bo zabudowane). Kocioł 25kW ( pellet lub ekogroszek, mogę wybierać). Dom stary, nie ocieplony prócz dachu. Zasobnik CWU 300L. Kocioł cały sezon pracuje w ok 30%mocy. Na wszystko ok. 7T pelletu. Sezon 8 miesięcy.

jacek

do Andre większa ilość wody w układzie to stabilność układu teraz wszyscy zalecają bufory kaloryfer żeliwny niema nic przeciwko pracy na temperaturze zasilania 40C po prostu zamiast 10 szt. trzeba powiesić 15 żeberek ja to przewidziałem wcześniej

jacek

projektowałem własną instalację jak ludzie wyrzucali kaloryfery żeliwne na złom kaloryfery żeliwne zostały celowo przewymiarowane teraz pracują na 45/35/21 CO+CUW napędza za darmo grawitacja temperatura spalin na czopuchu 60-C

jka

na plus ze trwałość i że ich nie rozsadzi , jak palisz w piecu , i wogule nic ich nie zniszczy na minus ze spalisz wiecej

Do magdy

Wymieniaj tylko jak masz sporo pieniędzy i zmieniasz cały system. A pieca na węgiel unikaj, za niedługo będą zakazane, lepiej nie robić krótkoterminowej inwestycji.

Magda

To jak to jest w końcu, stoję przed problemem wyboru grzejników i zmiany instalacji ,teraz są żeliwne czy mam zmienić na aluminiowe, piec na węgiel, zmieniać chcę że względu na dużą ilość wody i być może kiedyś na zmianę pieca , boję się że aluminiowe będą ciepłe tylko jak się pali, a żeliwne trzymają ciepło nawet jak się już nie pali, proszę o poradę

Andre

Do rafi: prosze sobie policzyc ile litrow wody jest w kaloryferze zeliwnym, a ile w plytowym i tym samym zastanowic sie jakimi kaloryferami ogrzewanie bedzie szybsze i efektywniejsze , oczywiscie piecem kondensacyjnym. Przypominam , ze kaloryfery zeliwne nie zdaja egzaminu przy ogrzewaniu niskotemperaturowym.

Rafi

Stare żeberka żeliwne spisują się doskonale w połączeniu z nowoczesnymi automatycznymi kotłami kondensacyjnymi. Duża bezwładność jest tu akurat zaletą. Warunek - ocieplenie budynku, wtedy instalacja nie potrzebuje zasilania wyższego niż 50/40 przez 99% czasu pracy.

Smukee1

ale gdzie artykuł wprowadza w błąd jak masz wyraźnie napisane że to są zasady dotyczące wymiany grzejnika żeliwnego w BLOKU? no chyba że masz w mieszkaniu w jednym pokoju piec i sobie sam grzejesz swoje grzejniki... ale wtedy to pewnie jesteś w galerii ludzi pozytywnie zakręconych w teleexpresie :) pozdrawiam!

grfew

z własnym piecem i zadne pozwolenia nie sa potrzebne bo to moja własna instalacja a nie jak w bloku centralne wiec artykuł na końcu wprowadza w bład nie uściślając tego

nie warto

nie warto, masa roboty z tym i tylko wygląd lepszy. Po wymianie grzejników żałowałem

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.