Przesuszone powietrze w mieszkaniu to problem, z którym można sobie poradzić bez specjalistycznego sprzętu. Domowe sposoby na nawilżenie powietrza są proste i tanie, a ich działanie pozytywnie wpływa na organizm.

nawilżacz powietrza

Nawilżacz ze sklepu nie jest jedynym sposobem na poprawę stanu powietrza w domu.

 

O prawidłowej wilgotności powietrza warto pamiętać zwłaszcza w sezonie grzewczym. W innym razie wysuszone przez rozkręcone grzejniki powietrze oraz brak odpowiedniej wentylacji szybko odbiją się na naszym zdrowiu. Mogą pojawić się takie objawy jak:

  • drapanie w gardle,
  • podrażnienie błon śluzowych,
  • duszności,
  • problemy z koncentracją.

Zła jakość powietrza może też niekorzystnie oddziaływać na stan naszej skóry oraz cały układ odpornościowy. Co ciekawe suche powietrze jest niekorzystne nie tylko dla człowieka, ale i dla samego domu, szczególnie mebli i podłóg.

Do dokładnego badania poziomu pary wodnej w powietrzu służą specjalne mierniki, tzw. higrometry. Taką opcję nierzadko znajdziemy też w domowych stacjach pogodowych. Optymalny poziom wilgotności w domu wynosi 40-60%. W okresie zimowym wartość ta może spaść nawet do ok. 20%, co nie będzie nam sprzyjało, podobnie jak przekroczenie normy w drugą stronę. Zbyt wilgotne, a przy tym gorące powietrze stwarza doskonałe warunki do rozwoju grzybów, wirusów czy bakterii. Dlatego warto też pamiętać o utrzymywaniu optymalnej temperatury w mieszkaniu oraz jego codziennym wietrzeniu.

Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu?

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć, czy wystarczą nam domowe sposoby, czy też profesjonalne urządzenie, które można zakupić w sklepie. O tym, jaki nawilżacz powietrza wybrać, można przeczytać w osobnym artykule.

Nawilżenie powietrza na własną rękę nie jest jednak trudne. Jednym ze sposobów na domowy nawilżacz powietrza jest pozostawienie na kaloryferze prania czy mokrych ręczników. Sprawdzą się do tego specjalne suszarki, dzięki którym unikniemy wystawienia ubrań na bezpośredni kontakt z gorącym powietrzem. Na podobnej zasadzie działać będzie ustawione pod lub na grzejniku naczynie z wodą. Jeżeli dodamy do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, wraz z parującą wodą po mieszkaniu roznosić się będzie przyjemny zapach. Tego typu nawilżacze na kaloryfer przynoszą jednak krótkotrwały efekt i oddziałują na niewielką przestrzeń.

Rozwiązaniem, które warto zastosować niezależne od innych metod, jest postawienie w domu roślin doniczkowych. Są one znakomitym dodatkiem do wystroju wnętrza, ale co najważniejsze, filtrują powietrze oraz oddają tlen i wilgoć. Warto umieścić je przede wszystkim w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu – w sypialni i salonie. Wytworzony przez zielonych mieszkańców mikroklimat poprawi jakość naszego snu czy ogólne samopoczucie. Do popularnych gatunków, które zwiększają wilgotność powietrza, a przy tym oczyszczają je ze szkodliwych substancji, są m.in. skrzydłokwiat, szeflera czy dracena. Bez problemu kupisz je w sklepach ogrodniczych, a nawet w supermarketach. Na uwagę zasługuje szczególnie ten pierwszy, ze względu na bardzo dobre działanie dla zdrowia - z badań wynika, że poza nawilżaniem jest w stanie wchłaniać także niebezpieczne dla ludzi substancje, które znajdują się w powietrzu, takie jak czad czy formaldehyd.

 

skrzydłokwiat jako nawilżacz
Kwiaty to doskonały sposób na naturalne domowe nawilżanie powietrza.

Domowy nawilżacz powietrza na kaloryfer? Nic prostszego!

W prosty i szybki sposób możemy również przygotować nawilżacz powietrza domowej roboty. W wersji podstawowej wystarczy przygotować butelkę, taśmę i gazę. Choć nie zapewni on efektów takich, jak profesjonalne urządzenia, to przyda się jako darmowa alternatywa.

Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza samemu? Najpierw wycinamy wzdłuż butelki otwór mierzący kilka centymetrów, a następnie za pomocą taśmy mocujemy nasz nawilżacz powietrza na kaloryfer – a dokładniej, na rurę. Wycięty otwór powinien być skierowany ku górze. Wokół rury owijamy gazę, a jej koniec umieszczamy w przygotowanym nacięciu. Teraz wystarczy już tylko nalać wody do powstałego naczynia i co jakiś czas sprawdzać, czy gaza wciąż pozostaje zanurzona – jeżeli nie, należy uzupełnić poziom płynu.


Komentarze

  • Fajny pomysl z butelką ale mam pomalowany grzejnik farbą do scian i wszystko byloby poplamione takze to odpada. Sprobuję jednak z kwaiatami dzieki za artykuł!

  • Skuteczność domowych nawilżaczy powietrza

    Skuteczność domowych nawilżaczy powietrza pozostawia wiele do życzenia. Nic nie zastąpi dobrego urządzenia kupnego. Próbowałem metody z butelką i w małym zamkniętym pokoju było ok,ale większy pokój potrzebowałby kilku takich butli żeby nawilżyć powietrze, a to źle wygląda.