Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?
Chcąc zapewnić sobie komfort przez cały rok, chętnie decydujemy się na urządzenia pomagające w utrzymaniu optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu. Żeby jednak klimatyzator mógł efektywnie działać, musi być odpowiednio dobrany do naszych potrzeb, a następnie właściwie zainstalowany. Jak się okazuje to, gdzie zostanie zamontowana jednostka zewnętrzna klimatyzacji, może wpływać nie tylko na estetykę budynku, ale i wydajność systemu.
Jednostka zewnętrza klimatyzatora
Jednym z popularniejszych rozwiązań, zarówno w domach, biurach, jak i lokalach usługowych, jest klimatyzacja typu split. W przeciwieństwie do tak zwanych monobloków składa się ona z dwóch elementów, pomiędzy którymi krąży czynnik chłodniczy. W pomieszczeniach mocuje się cichą jednostkę wewnętrzną (parownik), a poza lub na budynku zdecydowanie głośniejszą jednostkę zewnętrzną (skraplacz). Na tej samej zasadzie działa system multi split. Różnica polega na podłączeniu kilku niezależnych jednostek wewnętrznych, które mogą pracować na nasze dobre samopoczucie w różnych pomieszczeniach.
Jak działa klimatyzator split można bardziej szczegółowo przeczytać w dedykowanym temu zagadnieniu artykule. Podobnie o tym, gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną. Tym razem skupimy się na agregacie, którego zadaniem jest odprowadzanie nagrzanego powietrza z systemu. Ze względu na pełnioną funkcję, jednostka zewnętrzna klimatyzatora musi być montowana z zachowaniem określonych zasad. Najczęściej znajduje ona swoje miejsce na balkonie, tarasie, parapecie lub na elewacji czy dachu. Niewykluczony jest także umiejscowienie jej na poddaszu lub obok budynku. To, którą lokalizację wybierzemy, zależy od kilku czynników.
Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?
Zacznijmy od zastanowienia się, jakie mamy możliwości. Przykładowo pozwolenie na montaż klimatyzatora w bloku lub kamienicy może okazać się koniecznością. Jeżeli balkon przynależy do naszego mieszkania, urządzenie może znaleźć się właśnie na nim. Trzeba mieć jednak na względzie głośność, z jaką pracuje klimatyzacja. Jednostka zewnętrzna może przeszkadzać tak samo nam, jak i sąsiadom.
Większą dowolność mamy w przypadku klimatyzacji w domkach jednorodzinnych. Tutaj ściana elewacyjna jak najbardziej wchodzi w grę, pod uwagę należy jednak wziąć nie tylko wpływ urządzenia na wygląd budynku, ale i poziom nasłonecznienia w danym miejscu. Wystawienie jednostki zewnętrznej klimatyzatora na długotrwałe działanie promieni słonecznych może prowadzić do jej przegrzewania i spadku wydajności.
Kolejnym rozwiązaniem jest dach – nadaje się zarówno płaski, jak i spadzisty, ponadto bez znaczenia jest jego pokrycie (choć warto wspomnieć, że papa może mieć wpływ na wyższą temperaturę w otoczeniu urządzenia). W tym przypadku ważne, aby urządzenie zostało odpowiednio wypoziomowane, a mocowanie było mocne i stabilne. Agregat możemy również umieścić na balkonie, szerokim parapecie lub nawet w garażu. Mogą być to także strych albo poddasze, o ile nie są one zamieszkane. W ostatnich wymienionych przypadkach może się jednak zdarzyć, że urządzenie nie będzie efektywnie pracować, co wynika z często podwyższonej temperatury, jaka panuje w tym pomieszczeniach. Dlatego koniecznością jest zadbanie o ich odpowiednią wentylację. Inną opcją jest postawienie jednostki zewnętrznej klimatyzacji w pobliżu budynku.
Wybierając idealne miejsce, nie można zapomnieć o tym, że pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną musi zostać zachowana odległość, mieszcząca się w określonych przez producenta ramach. W innym razie instalacja będzie musiała być dostosowana do danych warunków. Inną kwestią jest potrzeba dostępu do urządzenia w wybranym miejscu – chociażby po to, aby można było przeprowadzić prace serwisowe.
Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji
Kiedy będziemy już wiedzieć, gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, weźmy pod rozwagę jej właściwe ustawienie. Tak jak już zostało to wspomniane, urządzenie odprowadza ciepło, w związku z czym przepływ powietrza wokół niego nie powinien być niczym ograniczony. Inaczej miałoby to negatywny wpływ na wydajność pracy oraz żywotność urządzenia. Dlatego nie należy instalować agregatu w głębokich wnękach ani nadmiernie go zabudowywać czy zastawiać, chociażby tarasowymi meblami. Jeżeli montaż planujemy na balkonie, zwróćmy też uwagę na to, aby wylot ciepłego powietrza nakierowany był na balustradę, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie korzystać z przestrzeni na świeżym powietrzu, kiedy klimatyzacja będzie włączona.
To, o czym powinniśmy pamiętać, to także zachowanie odpowiednich odległości między urządzeniem a ścianą czy podłożem. Jeżeli montaż ma miejsce na ziemi czy tarasie, dobrze jest zastosować podwyższenie, dzięki któremu zalegający śnieg nie przykryje urządzenia i nie będzie stanowić problemu. Trzeba liczyć się z tym również, gdy decydujemy się na montaż jednostki zewnętrznej na dachu czy balkonie. Warto jednak pamiętać o końcowym efekcie wizualnym. Jeśli agregat rzuca się w oczy, zapoznaj się ze sposobami na to, jak ukryć klimatyzator na balkonie.