290
268
226

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Smog, roztocza, kurz, dym papierosowy, bakterie i wirusy, nieprzyjemne zapachy, sierść zwierząt – to wszystko krąży w powietrzu, dlatego może być przyczyną złego samopoczucia. Szczególnie odczuwają to osoby z alergią i astmą oraz dzieci, ale nie tylko. Chcesz zapewnić sobie i domownikom lepsze warunki? Masz w planach zainwestowanie w dobrej jakości sprzęt do domowego użytku? Zobacz, jaki oczyszczacz powietrza wybrać.

niewielki oczyszczacz powietrza na szafce nocnej przy łóżku

Zakup oczyszczacza powietrza – czy warto inwestować w taki sprzęt?

Jakość powietrza, którym oddychasz w zaciszu swojego domu, ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz kondycję zdrowotną. Niestety, nawet podczas codziennego wietrzenia mieszkania, możesz dodatkowo wpuścić do swojej przestrzeni cząsteczki smogu, zamiast skutecznie ją oczyścić.

Zarówno zanieczyszczenia powstające w domu, jak i te docierające z zewnątrz, są niebezpieczne dla zdrowia. Wrażliwe osoby mogą nawet od razu odczuć negatywne skutki smogu, czując podrażnienie gardła i nosa. Z kolei alergicy powinni ograniczać kontakt z kurzem i roztoczami, aby swobodnie oddychać, minimalizując objawy uczulenia. Właśnie w takim celu powstały oczyszczacze powietrza. Jaki wybrać? To zależy od wielu czynników, które poznasz w naszym artykule.

Oczyszczacz powietrza a rodzaje filtrów

Zanim dowiesz się, jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy, warto zapoznać się z informacjami na temat filtrów. To one są odpowiedzialne za wyłapywanie większych i mniejszych cząsteczek. Jeszcze przed zakupem upewnij się, w jakie filtry wyposażony jest wybrany model. Zobacz, jak działa każdy z nich.

Filtr mechaniczny (wstępny)

To pierwsza bariera dla zanieczyszczeń w oczyszczaczu powietrza. Filtr mechaniczny zatrzymuje m.in. kurz, sierść zwierząt, włosy. Najczęściej ma formę metalowej siatki i nie trzeba go regularnie wymieniać. Wystarczy raz na jakiś czas, w zależności od ilości zanieczyszczeń w domu, porządnie go umyć.

Filtr węglowy

Jak sama nazwa wskazuje, główną rolę pełni tutaj węgiel aktywny. Jest odpowiedzialny za zatrzymywanie niewidocznego dla ludzkiego oka dymu czy też nieprzyjemnego zapachu. Filtr węglowy trzeba raz na jakiś czas wymienić, aby oczyszczacz powietrza działał prawidłowo.

Filtr HEPA

Jeśli zastanawiasz się, jaki oczyszczacz powietrza kupić, to najskuteczniejszy będzie model wyposażony w filtr HEPA wyłapujący mikroskopijne cząsteczki o różnej wielkości. Jednak podczas zakupu łatwo wpaść w pułapkę, szczególnie jeśli zdecydujesz się na urządzenie niedokładnie opisane lub pochodzące od nieznanego producenta. Dlaczego? Jest wiele wariantów, które różnią się od siebie klasą. Im wyższa wartość, tym większa skuteczność oczyszczania powietrza.

Najlepiej postawić na filtry HEPA H13 i H14 (potrafiący wychwycić nawet 99,995% mikrocząsteczek!), dlatego zwróć uwagę na ten parametr podczas zakupu oczyszczacza. Wtedy możesz liczyć na sprawne zatrzymywanie pyłów, m.in. będących składnikiem smogu. Wśród nich są PM2.5, PM1, PM10, czyli szkodliwe dla człowieka gazy unoszące się w powietrzu, wywołujące nagłe ataki kaszlu, a nawet osłabienie czynności płuc. Upewnij się też, że dany filtr jest zgodny z normą PN-EN 1822- 1:2009 potwierdzającą skuteczność filtracji.

Dobrze dobrany filtr HEPA potrafi zatrzymać nie tylko smog, ale także bakterie, wirusy, roztocza oraz pyłki roślinne. Z reguły nie można go czyścić, chyba że producent zaleca taką pielęgnację. W większości przypadków trzeba wymienić filtr HEPA na nowy.

Co jaki czas wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza?

Częstotliwość wymiany filtrów węglowego i HEPA jest uzależniona od metrażu pomieszczenia, stężenia zanieczyszczeń oraz czasu działania oczyszczacza powietrza, jednak sygnałem ostrzegawczym może być mniej wydajna praca sprzętu lub nieprzyjemny zapach. Filtr HEPA zmieni też swój kolor – nowy ma najczęściej biały odcień, który po zużyciu, staje się ciemnoszary.

Ważne parametry, które mają wpływ na działanie oczyszczacza powietrza

Zanim zdecydujesz się na konkretny model oczyszczacza powietrza, zastanów się, gdzie go postawisz. Najlepiej, aby stanął w tym miejscu, w którym najczęściej przebywasz, czyli w sypialni bądź salonie. Nie może być jednak otoczony meblami czy stykać się z dwiema ścianami we wnęce. Wtedy swobodny obieg powietrza może być zaburzony. Kiedy zdecydujesz już, gdzie ustawisz oczyszczacz powietrza, łatwiej będzie dobrać Ci wielkość, wagę i design urządzenia.

Wydajność oczyszczacza powietrza

Kolejnym krokiem jest wybór takiego modelu, który skutecznie poradzi sobie z metrażem danego pomieszczenia. Jak to sprawdzić? Przyda się informacja o wskaźniku czystości dostarczanego powietrza CADR (Clean Air Delivery Rate). Wyrażany jest w m3/h i jest uzależniony od skuteczności filtrów oraz ilości przepływanego powietrza w konkretnym czasie.

Przy każdym modelu powinieneś znaleźć dane na temat jego skuteczności. Przykładowo sprzęt o wydajności 250 m3/h będzie dobrym wyborem do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 30 m2. Aby dowiedzieć się, jaki jest dobry oczyszczacz powietrza dla alergików, dzieci i pozostałych domowników, weź pod uwagę minimum jeden cykl przefiltrowania powietrza dziennie. Jeśli nie chcesz robić skomplikowanych obliczeń, zwróć uwagę na obszar działania danego modelu, podany przez producenta.

Energooszczędność i głośność pracy

Energooszczędność to równie ważny parametr techniczny. Pobór mocy z reguły różni się w zależności od trybu pracy sprzętu. Przy największej wydajności dobrze jest, aby nie przekraczał on 40 W. W nocy urządzenie może pobierać nawet czterokrotnie mniej energii elektrycznej.

Nie da się ukryć, że odpoczynek z szumem czy brzęczeniem w tle przez cały dzień jest niemal niemożliwy. Dobry oczyszczacz powietrza powinien być zatem cichy, a najlepiej wyposażony w kilka trybów pracy do wyboru. Dzięki temu możesz włączyć nocną funkcję cichej pracy, kiedy będziesz drzemać w ciągu dnia lub regenerować się podczas snu.

widok na oczyszczacz powietrza z góry

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Zwróć uwagę na przydatne funkcje

Każdy sprzęt w domu staje się bardziej przyjazny w obsłudze, kiedy ma ciekawe funkcje wpływające na komfort korzystania. W przypadku oczyszczaczy powietrza nie jest inaczej. Warto zwrócić uwagę np. na automatyczne wyłączanie, łączność Wi-Fi ze zdalnym sterowaniem smartfonem czy też czytelny wyświetlacz z dotykowym panelem.

Przydatny może okazać się też czujnik monitorujący jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Taki oczyszczacz może samodzielnie dostosowywać moc działania, aby dostosowywać się do aktualnych warunków i ilości zanieczyszczeń.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika kupić?

Ze szczególną dokładnością należy wybrać dobry oczyszczacz powietrza dla alergików. Podstawą jest wyposażenie w filtr HEPA wysokiej klasy, który wyłapuje kurz, roztocza i pyłki roślinne, ale nie tylko. Przyda się też funkcja jonizacji, która neutralizuje szkodliwe jony dodatnie, ograniczając rozprzestrzenianie się alergenów, wirusów i bakterii.

Co daje nawilżacz powietrza?

Wiesz już, jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać. Czy warto zwrócić uwagę na modele z nawilżaczem? To przydatna funkcja szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy mogą pojawić się problemy z podrażnionym gardłem, śluzówką nosa czy nawet skórą. Sprzyja to rozwojowi infekcji bakterii i wirusowych. Suche powietrze powoduje też bóle głowy i problemy ze snem, dlatego warto zwrócić uwagę na prawidłową wilgotność na poziomie 40-60%. Samodzielne dbanie o ten parametr na dłuższą metę może być uciążliwe, właśnie dlatego przydaje się nawilżacz powietrza. Co daje? Wraz z funkcją oczyszczania szybko możesz zauważyć lepsze samopoczucie u siebie i domowników. Załagodzenie objawów przeziębienia, zmniejszenie objawów alergii czy poprawa jakości snu to tylko niektóre z nich. Ulgę odczują także Twoje rośliny, które lubią wilgoć. Będą mogły zdrowo się rozwijać w odpowiednich warunkach.

Jaki oczyszczacz powietrza z nawilżaczem wybrać?

Jeśli chcesz wybrać nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania, do wyboru masz sprzęt z jonizacją oraz bez niej. Zastanów się, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza. W przypadku urządzeń 2 w 1 szczególną uwagę trzeba zwrócić na wydajność konkretnego modelu oraz jego wielkość. Większość z nich do prawidłowego działania wykorzystuje wodę, więc istotnym parametrem jest pojemność zbiornika. Dobry oczyszczacz powietrza z nawilżaczem powinien mieć rozbudowany system filtracji, aby nie martwić się o skuteczność usuwania smogu, pyłków roślin czy innych cząsteczek niewidocznych na co dzień na rzecz podwyższania wilgotności w pomieszczeniu.

Dobry tani oczyszczacz powietrza – czy to możliwe?

Niestety, na rynku jest wiele pułapek, jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza. Sporo urządzeń nadrabia pięknym designem i niewielkim rozmiarem, za to ich funkcje są mocno ograniczone. Zwróć uwagę, czy sprzęt na pewno jest wyposażony w filtry i gwarantuje wydajność dostosowaną do wielkości Twojego pomieszczenia. Sprzedawcy mogą zaproponować Ci małe urządzenia emitujące mgiełkę, które tak naprawdę są aromatyzerami, a nie oczyszczaczami powietrza. Choć zaoszczędzisz pieniądze, to efekt nie będzie satysfakcjonujący.

Tani dobry oczyszczacz powietrza najpewniej nie będzie mieć dodatków takich jak jonizator czy nawilżacz. To optymalny wybór do codziennego użytkowania, o ile w domu nie ma alergików, astmatyków oraz dzieci. Wtedy warto kupić oczyszczacz powietrza w nieco bardziej rozbudowanej formie.

Komentarze

Bieniek

kupiłem oczyszczacz roger stadler form? jakieś opinie? kupiłem dość spontanicznie, ma dobre recenzje, ale chętnie jeszcze coś poczytam

Sandi

a roger z stadler form? właśnie zastanawiam się nad zakupem i dużo czytam, tu wydaje mi się, że będzie ok do mieszkania w bloku

mARLENA

Kupiłam niedawno roger z stadler form, moim zdaniem jak na chwilę obecną sprawuje się bardzo dobrze. Ma dobre filtry z tego co się zorientowałam.

FiltryPlus.pl

Filtry to nie jest tak, że sprzedawca wciśnie Ci taki, który "będzie najlepszy" Niestety na rynku nie ma po x filtrów do różnych modeli oczyszczaczy. Każdy oczyszczacz powietrza ma swój filtr i nie każdy będzie do niego pasować. zazwyczaj jest do wyboru oryginał albo zamiennik

Klima-Sklep.pl

Nieliczni producenci informują również że filtry spełniają normę EN 1822-1:2009. Zakup takich filtrów jest dobrym wyborem ponieważ jest to norma określająca wytyczne dla wysokowydajnych filtrów powietrza (EPA, HEPA, ULPA) Norma to została przyjęta przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN).

Oczyszczacze-powietrza.pl

Najlepiej poradzić się w wyspecjalizowanym sklepie np. w naszym :) Oczyszczacze-Powietrza.pl ponieważ trudno znaleźć punkt stacjonarny w którym jest tak duży wybór oczyszczaczy. Niemniej wracając do meritum, istotna jest informacja czy jest to filtr "TrueHEPA" taki napis powinien być umieszczony na urządzeniu z filtrem TrueHEPA lub na filtrach które dokupujemy. Filtry oznaczone tym symbolem to filtry klasy H13 (do 99,95% skuteczności) oraz H14 (do 99,97% skuteczności). W opisach produktów które mają najlepsze filtry, można znaleźć taką informację. Jeżeli takiej informacji nie ma, to najprawdopodobniej producent nie miał się czym pochwalić i zrezygnował z publikowania szczegółowych informacji licząc że użytkownikowi wystarczy informacja że jest to jakiś filtr HEPA.

Filtr do oczyszczacza

A skąd wiedzieć jaki filtr jest w oczyszczaczu? Na stronach piszą tylko, że HEPA, bez numeru. Jak zapytasz sprzedawcę to i tak Ci wciśnie, że to najlepszy. Jest gdzieś to napisane na kartonie albo na oczyszczaczu?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.