159
145
163
135

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Choć obecne na rynku od dawna, dopiero w ciągu ostatnich kilku lat stały się bestsellerem w sklepach z elektroniką. Oczyszczacze powietrza, bo o nich mowa, szturmem przebijają się do domów Polaków. Pożądają ich zwłaszcza mieszkańcy terenów, w których jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dobry oczyszczacz powietrza to inwestycja we własne zdrowie, jednak ilość modeli dostępnych na rynku potrafi przyprawić o ból głowy. Jaki oczyszczacz powietrza dobrać do swoich potrzeb?

Oczyszczacz powietrza
Kupując oczyszczacz powietrza, dbasz o swoje zdrowie

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Okazuje się, że powietrze, zwłaszcza zimą, przepełnione jest mnóstwem niebezpiecznych substancji. Zalicza się do nich zarówno pyły zawieszone, o których głośno ostatnio w mediach – PM 2.5 oraz PM10, jak i niebezpieczne związki chemiczne (np. bardzo szkodliwe dla człowieka benzopireny), sierść, kurz, roztocza, bakterie, wirusy oraz alergeny uprzykrzające życie alergikom. Nie widać ich gołym okiem, więc nie zawsze pamiętamy, że powietrze w naszych mieszkaniach nie jest krystalicznie czyste. Gdy powietrze za oknem przekracza europejskie normy bezpieczeństwa, sytuacji nie poprawi także przewietrzenie pokoju. Dbającym o zdrowie nie pozostaje nic innego, jak wspomóc się technologią, czyli nowoczesnymi oczyszczaczami powietrza.

Wybierając oczyszczacz, nie warto sugerować się wyłącznie ceną produktu. Jest w czym przebierać – najtańsze modele można dostać za kilkaset złotych, najdroższe za kilka tysięcy. Cena ma znaczenie, ale musi iść w parze z odpowiednimi parametrami. Bo tylko one gwarantują skuteczną pracę urządzenia. 

Oczyszczacz powietrza - jak wybrać na podstawie parametrów?

Jak działa oczyszczacz powietrza? Działanie większości dostępnych na rynku oczyszczaczy polega, mówiąc w uproszczeniu, na przepuszczeniu zanieczyszczonego powietrza przez odpowiedni filtr (lub filtry), oczyszczenie go i ponowne oddanie do obiegu w danym pomieszczeniu. Aby cały proces był skuteczny, urządzenie powinno być dostosowane do potrzeb środowiska, w którym przyjdzie mu pracować.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? W pierwszej kolejności warto sprawdzić takie parametry, jak filtry. Wiele oczyszczaczy wykorzystuje kombinacje kilku – wstępnego, HEPA oraz aktywnego. Wstępny powstrzymuje największe cząsteczki. HEPA to bardzo skuteczny filtr powietrza, który stanowi „serce” całego urządzenia. Może występować w różnych klasach (E10, E11, E12, H13, H14, U15, U16, U17 – im wyższa wartość, tym lepsza skuteczność filtracji). Filtr aktywny, a dokładniej filtr z węglem aktywnym, jest wykonany z węgla i służy do oczyszczania powietrza z niebezpiecznych związków chemicznych. Dodatkowo pochłania on zapachy. Im więcej filtrów wysokiej klasy w urządzeniu, tym czystsze powietrze wypuszczane przez urządzenie. Przed zakupem warto upewnić się, czy interesujący nas oczyszczacz nie jest wyposażony wyłącznie w filtr niższej klasy. Najlepsze oczyszczacze powietrza do użytku domowego wykorzystują filtry HEPA H13 i H14. Za jeszcze lepsze można uznać ULEPA U15, U16 i U17, jednak w praktyce nie są one wykorzystywane w domowych oczyszczaczach powietrza.

Bardzo ważnym parametrem jest wydajność sprzętu, którą określa wskaźnik CADR (ang. Clean Air Delivery Rate). Oznacza on skuteczność, z jaką usuwane są zanieczyszczenia powietrza. Wskaźnik CADR przekłada się na sugerowaną przestrzeń pomieszczenia, jakie jest w stanie oczyścić urządzenie. Sprzęt o wydajności rzędu 250 m3/h, sugerowane do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 30 m2, nie poradzi sobie z oczyszczaniem dwóch pokoi o łącznej powierzchni 40 m2. Najlepiej przyjąć zasadę, że jedno urządzenie nadaje się do jednego pomieszczenia, a wydajnością lepiej jest przekroczyć sugerowaną powierzchnię pokoju.

W dalszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na kulturę pracy urządzenia, czyli hałas generowany przez oczyszczacz w różnych trybach. Głośne działanie może skutecznie zniechęcić do dbania o jakość powietrza w salonie lub, co gorsza, sypialni. Aspektem, którego nie powinno się ignorować, pozostaje również koszt eksploatacji – nie tylko energooszczędność sprzętu, ale również koszt wymiennych filtrów oraz ewentualnego serwisu urządzenia. 

W domu przydać się może także nawilżacz powietrza. Coraz częściej sklepy mają w swoich ofertach urządzenia wielofunkcyjne, które jednocześnie nawilżają i oczyszczają powietrze.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem
Oczyszczacz powietrza powinien posiadać odpowiednie parametry, by w pełni sprostać naszym oczekiwaniom

Przydatne dodatki do oczyszczaczy

W drugiej kolejności warto zadbać o „dodatkowe wyposażenie” oraz dopasowane do własnych potrzeb. Bardzo praktycznymi funkcjonalnościami okazują się sterowanie za pomocą WiFi (np. telefonem) oraz bieżący pomiar ilości zanieczyszczeń w powietrzu (PM 2.5 lub innych). Rozwiązania tego typu docenią zwłaszcza fani elektroniki oraz właściciele tzw. inteligentnych domów.

Coraz więcej oczyszczaczy powietrza można też kupić w różnej palecie kolorystycznej. W ten sposób można bez problemu dobrać oczyszczacz do wyglądu naszego mieszkania.

Urządzenie może być także wyposażone w wiele opcji, które dla jednych są bardzo ważnym aspektem, natomiast zbędnym dla innych. Warto przed zakupem dobrze przemyśleć swoje potrzeby. Do pomieszczenia z dużą liczbą urządzeń elektrycznych dobrze sprawdzi się oczyszczacz dodatkowo jonizujący. Elektronika wytwarza sprzyjające rozprzestrzenianiu się alergenów jony dodatnie, a oczyszczacz może je zneutralizować. Dlatego oczyszczacz powietrza dla alergików może być wyposażony w jonizator. 

Bardzo praktyczne okazują się też oczyszczacze powietrza na kółkach. Umożliwiają one łatwe przemieszczanie urządzenia pomiędzy pomieszczeniami.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Wiele osób zastanawia się nad miejscem, w którym znaleźć powinien się oczyszczacz. Najczęściej w mieszkaniach można zobaczyć go w salonach, co oczywiście nie jest złym wyborem, choć można umiejscowić go znacznie lepiej. Wszystko uzależnione jest jednak od własnych potrzeb.

Główna zasada, jaką powinniśmy się kierować, to ustawienie oczyszczacza powietrza w tym pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu. W większości przypadków będzie to sypialnia, w której spędza się średnio od 7 do 9 godzin. Osoby pracujące w domu powinny także rozważyć umiejscowienie urządzenia w biurze.

Oczyszczacz powietrza Alfda ALR100
Praktyczne funkcjonalności ułatwiają obsługę oczyszczaczy, a ich wygląd łatwo dostosować do swoich potrzeb

Oczyszczacz powietrza dla dzieci - czy to bezpieczne?

Wiele osób z pewnością może rozważać ustawienie oczyszczacza powietrza w pokoju dziecięcym. Inni mają z kolei wątpliwości, czy urządzenia są w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Oczywiście - jak najbardziej są, a producenci sprzętu nigdy nie otrzymywali informacji o szkodliwym działaniu dla dziecięcego zdrowia, czy też niewłaściwej budowie samego oczyszczacza. Eksperci zalecają nawet kupowanie ich do pokoików dziecięcych, ze względu na niebezpieczeństwa związane z pyłami zawieszonymi.

Urządzenia przede wszystkim są dobrze zabezpieczone, dzięki czemu dzieci nie mają kontaktu z wentylatorami i elektroniką. Wiele oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest ponadto w blokady rodzicielskie, które skutecznie uniemożliwiają korzystanie najmłodszym. Nie można też zapominać o podstawowym działaniu oczyszczaczy, czyli czyszczeniu powietrza, co pozwoli uniknąć najmłodszym wielu niepotrzebnych chorób.

Oczyszczacz powietrza a opinie lekarzy

Długotrwałe oddychanie szkodliwym, „brudnym” powietrzem to ogromne obciążenie dla organizmu i zagrożenie dla zdrowia. Do chorób wywoływanych przez zanieczyszczenia powietrza zalicza się nie tylko astmę czy niewydolność oddechową, ale także obniżoną odporność i różnego rodzaju alergie. Nie objawiają się one od razu, ale długofalowe wystawienie płuc na szkodliwe czynniki może po kilkunastu latach skończyć się tragicznie.

Doskonałym remedium na ten problem okazują się oczyszczacze powietrza. Skuteczność potwierdzają specjalistyczne badania oraz opinie lekarzy. Według badań IUTA z 2019 roku, najlepsze oczyszczacze powietrza są w stanie usunąć 99% zanieczyszczeń, nawet takich o wielkości 0,003 mikrometra, co pozwoli na zabezpieczenie się chociażby przed smogiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dobrać model urządzenia odpowiedni do stawianych przed nim wymagań, regularnie wymieniać filtry oraz ufać rozwiązaniom tworzonym przez renomowanych i dobrze ocenianych przez użytkowników producentów. 

Jeśli wciąż masz problem z wyborem odpowiedniego urządzenia, sprawdź nasze porównanie oczyszczaczy powietrza. Znajduje się tam przedstawienie popularnych modeli, co pomoże dokonać właściwego zakupu.

 

Fot.: Klima-Sklep.pl

Komentarze

Bieniek

kupiłem oczyszczacz roger stadler form? jakieś opinie? kupiłem dość spontanicznie, ma dobre recenzje, ale chętnie jeszcze coś poczytam

Sandi

a roger z stadler form? właśnie zastanawiam się nad zakupem i dużo czytam, tu wydaje mi się, że będzie ok do mieszkania w bloku

mARLENA

Kupiłam niedawno roger z stadler form, moim zdaniem jak na chwilę obecną sprawuje się bardzo dobrze. Ma dobre filtry z tego co się zorientowałam.

FiltryPlus.pl

Filtry to nie jest tak, że sprzedawca wciśnie Ci taki, który "będzie najlepszy" Niestety na rynku nie ma po x filtrów do różnych modeli oczyszczaczy. Każdy oczyszczacz powietrza ma swój filtr i nie każdy będzie do niego pasować. zazwyczaj jest do wyboru oryginał albo zamiennik

Klima-Sklep.pl

Nieliczni producenci informują również że filtry spełniają normę EN 1822-1:2009. Zakup takich filtrów jest dobrym wyborem ponieważ jest to norma określająca wytyczne dla wysokowydajnych filtrów powietrza (EPA, HEPA, ULPA) Norma to została przyjęta przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN).

Oczyszczacze-powietrza.pl

Najlepiej poradzić się w wyspecjalizowanym sklepie np. w naszym :) Oczyszczacze-Powietrza.pl ponieważ trudno znaleźć punkt stacjonarny w którym jest tak duży wybór oczyszczaczy. Niemniej wracając do meritum, istotna jest informacja czy jest to filtr "TrueHEPA" taki napis powinien być umieszczony na urządzeniu z filtrem TrueHEPA lub na filtrach które dokupujemy. Filtry oznaczone tym symbolem to filtry klasy H13 (do 99,95% skuteczności) oraz H14 (do 99,97% skuteczności). W opisach produktów które mają najlepsze filtry, można znaleźć taką informację. Jeżeli takiej informacji nie ma, to najprawdopodobniej producent nie miał się czym pochwalić i zrezygnował z publikowania szczegółowych informacji licząc że użytkownikowi wystarczy informacja że jest to jakiś filtr HEPA.

Filtr do oczyszczacza

A skąd wiedzieć jaki filtr jest w oczyszczaczu? Na stronach piszą tylko, że HEPA, bez numeru. Jak zapytasz sprzedawcę to i tak Ci wciśnie, że to najlepszy. Jest gdzieś to napisane na kartonie albo na oczyszczaczu?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.