Nagrzewnica do garażu – jaką wybrać?
Garaże coraz częściej stanowią nie tylko przestrzeń do parkowania samochodu czy motocykla, ale także małe centrum majsterkowania czy magazynowania cennych rzeczy. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią temperaturę w takim pomieszczeniu. Zwłaszcza jeśli planujemy spędzać w nim nieco więcej czasu. Do tego celu najlepiej sprawdzi się dobra nagrzewnica. Jednak jak wybrać model do tak specyficznej przestrzeni?
W chłodniejszych porach roku warto zaopatrzyć się w nagrzewnicę, która ogrzeje nasz garaż
Jaka nagrzewnica do garażu będzie najlepszym rozwiązaniem?
Pod pojęciem garażu kryć może się wiele różnych budynków. Od tych stanowiących integralną część domów, po wolnostojące konstrukcje betonowe bądź blaszane, aż po wielkopowierzchniowe garaże dla kilku lub nawet kilkunastu pojazdów. Dlatego też nie sposób jednoznacznie określić najlepszy rodzaj ogrzewania, uniwersalny dla każdej przestrzeni. Zamiast tego warto zastanowić się nad tym, jaka nagrzewnica sprawdzi się w określonym garażu.
Decydując się na zakup tego rodzaju urządzenia, staniemy przede wszystkim przed wyborem źródła zasilania, jakie będzie ono wykorzystywało. Ma to znacznie nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także z uwagi efektywności samego procesu ogrzewania. Do najpopularniejszych wariantów na rynku z pewnością trzeba zaliczyć nagrzewnice wykorzystujące energię elektryczną, gaz ziemny oraz olej. Nieco rzadziej spotykane są urządzenia wodne, choć i one mają swoje zalety.
Jak w takim razie wybrać odpowiednią wersję do naszego garażu? Trzeba przeanalizować kilka ważnych aspektów.
Przestrzeń użytkowa – czyli jaka nagrzewnica do małego garażu, a jaka do większego?
Jednym z najważniejszych parametrów przy doborze nagrzewnicy powinna być przestrzeń, jaką chcemy ogrzać. To ona w dużej mierze pomoże określić, jaki rodzaj urządzenia powinien nas interesować.
Do mniejszych garaży przydomowych lub wolnostojących można zdecydować się na nagrzewnicę elektryczną. To proste urządzenia, które nie wymagają wiele do prawidłowego działania. Przede wszystkim są zasilane z gniazdka sieciowego, a to oznacza że nie trzeba martwić się o dostarczanie im paliwa. Problemem jest jednak wydajność nagrzewnic elektrycznych w zestawieniu z wysokim kosztem samej energii. Sprawia to, że stanowią one dobry wybór tylko do małych przestrzeni, najlepiej dobrze izolowanych, które wolno tracą ciepło.
Garaże mogące pomieścić więcej pojazdów wymagają już zazwyczaj wyboru bardziej efektywnego urządzenia. W tym przypadku warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwa rodzaje: nagrzewnice gazowe oraz nagrzewnice olejowe do garażu. Oba warianty opierają swoją pracę na procesie spalania paliwa, pierwszy wykorzystuje relatywnie tani w eksploatacji gaz ziemny, drugi olej. Największą zaletą takich wariantów jest wysoka efektywność grzewcza. Dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w większych przestrzeniach.
Nie każdy typ nagrzewnicy będzie tak samo skuteczny w garażu wielkopowierzchniowym
Dostęp nagrzewnicy do źródła zasilana oraz wentylacja budynku
Innym ważnym aspektem jest dostęp naszego urządzenia do wykorzystywanego przez niego źródła zasilania. Może wydawać się to oczywiste, jednak nie każdy garaż nadaje się do wszystkich rodzajów nagrzewnic. Problemem może być chociażby brak elektryczności, który uniemożliwia korzystanie z praktycznych nagrzewnic zasilanych z sieci.
Tego typu ograniczenia dotykają także nagrzewnic wodnych do garażu, czyli dość charakterystycznych urządzeń wykorzystujących jako źródło zasilania obieg gorącej wody. To bardzo ekonomiczne i wydajne rozwiązanie, które wymaga jednak podłączenia do systemu ogrzewania centralnego bądź kotłowni. Dlatego stosuje się je raczej w garażach będących częścią większego kompleksu budynków. Dokładniej działanie nagrzewnicy wodnej opisaliśmy w osobnym artykule.
Najmniej problematyczne pod tym względem są nagrzewnice gazowe lub olejowe, które wykorzystują paliwo dostarczane zewnętrznie, np. poprzez butle. Jednak borykać można się w tym przypadku z innego rodzaju trudnościami. Metoda działania tych urządzeń wiąże się z produkcją spalin – oznacza to że używać ich można wyłącznie w garażach o dobrej wentylacji.
Jaką nagrzewnicę wybrać do garażu i czym kierować się przy zakupie?
Jeśli nasz garaż ma dostęp do elektryczności, to najprostszym rozwiązaniem będzie wybranie urządzenia korzystającego właśnie z takiego zasilania. Zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele modeli, wśród których każdy znajdzie propozycje w założonym budżecie.
O tym jaka nagrzewnica elektryczna sprawdzi się w danej przestrzeni, decydują przede wszystkim dwie wartości – jej moc (wyrażana w kW) oraz przepływ powietrza (m3/h). Standardowa nagrzewnica elektryczna do garażu dysponuje od 3kW do 15kW mocy, oraz przepływem od 400 do 1000 m3/h. Należy jednak pamiętać że parametr ten wpływa nie tylko na efektywność urządzenia, ale i zazwyczaj na jego cenę oraz koszty eksploatacji.
Do większych przestrzeni na dwa lub trzy pojazdy sprawdzi się nagrzewnica gazowa do garażu. Do jej zalet trzeba zaliczyć przede wszystkim niski koszt eksploatacji, ale także dużą moc grzewczą. Zazwyczaj takie urządzenia dysponują od 15kW do nawet 50kW. Problemem ogrzewania gazowego do garażu, podobnie jak w przypadku wariantu olejowego, mogą być wspomniane wcześniej zanieczyszczenia. Na rynku dostępne są urządzenia dysponujące filtrem spalin, jednak ich cena jest zazwyczaj znacznie wyższa w porównaniu do standardowych modeli. Jest to koszt, z którym trzeba się liczyć, jeśli chcemy korzystać z takiej nagrzewnicy w zamkniętej przestrzeni.
Ostatnim wariantem jest nagrzewnica wodna do garażu. Jak wspominaliśmy, to rozwiązanie wymaga podłączenia do centralnej sieci grzewczej, aby mieć kontrolowany dostęp do gorącej wody. Jeśli jednak dysponujemy tego typu instalacją, to stanowi ona bardzo tanie i efektywne źródło zasilania. Zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość pracy w warunkach wysokiej wilgotności. Dodatkowo jest to również urządzenie o najniższym poziomie generowanego hałasu, co sprzyja pracy wymagającej koncentracji.