281
282
226
284

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym staje się coraz bardziej powszechna. Decydujemy się na nią głównie po to, aby zapewnić sobie komfortowe chwile wytchnienia podczas upalnych dni w lecie. Warto jednak pamiętać, że obecnie klimatyzacja to nie tylko instalacja, której zadaniem jest chłodzenie powietrza, lecz co szczególnie istotne w ostatnim czasie, równocześnie może skutecznie oczyszczać je z wirusów i bakterii.

Inwestorzy najczęściej o montażu klimatyzacji myślą już w trakcie projektowania budynku, jeszcze przed przystąpieniem do budowy. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć ją również w istniejących obiektach mieszkalnych. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na ten system? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – przegląd oferty rynkowej

Klimatyzatory w domach jednorodzinnych mogą służyć już nie tylko jako urządzenia schładzające lub ogrzewające powietrze. Jedną z ich najbardziej pożądanych obecnie funkcji są rozwiązania, pozwalające na oczyszczenie powietrza z wirusów i bakterii. Czy jest to możliwe? Tak! Dzięki wykorzystaniu promieniowania UV-C można za pomocą tego typu urządzeń zahamować rozwój np. wirusa SARS-CoV-2 nawet do 99,99%*, co niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia.

klimatyzacja z funkcją sterylizacji uv-cW wybranych klimatyzatorach HAIER dostępna jest technologia STERYLIZACJA UV-C, wykorzystująca promieniowanie UV-C w celu hamowania rozwoju wirusów, w tym m.in. SARS-CoV-2. Skuteczność tej funkcji na poziomie 99,998% została potwierdzona certyfikatem Texcell*.

Przed zakupem zaawansowanego klimatyzatora do domu jednorodzinnego warto przeanalizować jakość zastosowanych w nim filtrów. Im współczynnik CADR jest wyższy, tym oczyszczanie powietrza jest efektowniejsze. Równie ważne jest posiadanie zaawansowanej siatki filtrującej, która będzie absorbowała kurz unoszący się w powietrzu.

Dla przyszłych użytkowników równie istotna jest wygoda w użytkowaniu systemu klimatyzacji we własnych czterech kątach. Jesteśmy coraz bardziej nafaszerowani technologiami i przyzwyczajeni do zdalnego sterowania urządzeniami w naszych domach. Nic więc dziwnego, że taką funkcję oferują coraz częściej także producenci klimatyzatorów. Wystarczy chwycić za smartfon, zmienić parametry w dedykowanej aplikacji, będąc poza miejscem zamieszkania, by po powrocie już od wejścia przez próg, poczuć przyjemny powiew chłodu. Sterowanie klimatyzacją przez Wi-Fi jest dużym ułatwieniem i warto wziąć je pod uwagę, przy wyborze modelu do swojego domu jednorodzinnego.

haier wifiHaier wyposażył wszystkie jednostki ścienne swoich klimatyzatorów w sterowanie Wi-Fi. Oznacza to, że użytkownicy klimatyzatorów HAIER mogą sterować klimatyzacją za pomocą intuicyjnej aplikacji na smartfonie. Obsługa w języku polskim.

Nie mniej istotnym i wciąż wskazywanym jako jeden z podstawowych aspektów wyboru, jest cicha praca klimatyzacji. Działające urządzenie nie może zakłócać codziennego życia domowników, dlatego po włączeniu generowany przez nie hałas powinien oscylować w granicach 15 dB. To wystarczająco, żeby dosłownie zapomnieć, że jest ono włączone.

decybele klimaCicha praca klimatyzatora – 15 dB(A) to ciszej niż Ci się wydaje – nie usłyszysz, kiedy klimatyzator pracuje.

 

Jaką klimatyzację do domu jednorodzinnego wybrać?

Klimatyzacja domowa do 100 m2

Głównymi elementami, na jakie należy zwrócić uwagę przed wyborem systemu klimatyzacji, są wielkość budynku (powierzchni), a także liczba pomieszczeń, które chcemy schłodzić. Nie należy zapominać także o układzie ścian w domu, ponieważ takie konstrukcje zaburzają efektywną pracę urządzenia. Klimatyzacja, która znajduje się w jednym pokoju, naturalnie nie będzie działać również w drugim za ścianą (chyba że zastosujemy system Multi Split, o którym piszemy w dalszej części artykułu). Zatem, jeżeli chcemy przykładowo schłodzić wyłącznie salon z aneksem kuchennym, najlepszą opcją będzie postawienie na urządzenie typu Split o małej lub średniej mocy do chłodzenia niedużych pomieszczeń.  Składa się ono z dwóch modułów: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych ze sobą instalacją rurową i elektryczną (więcej można przeczytać w artykule o działaniu klimatyzatora Split). O jego właściwej mocy decyduje instalator na podstawie parametrów pomieszczenia, liczby znajdujących się w nim okien, jak również analizie projektu budynku i po wstępnych oględzinach. To, jaki typ klimatyzacji należy zastosować, zależy finalnie od wielkości domu i jego możliwości montażowych.

Urządzenia typu Split można założyć w kilku wnętrzach w jednym domu. Atutem tego rozwiązania jest niezależność układów. W momencie, gdy doszłoby do awarii któregoś z urządzeń, pozostałe będą działały bez zakłóceń. Minusem jest ilość potrzebnego miejsca - jednostek wewnętrznych na ścianach pomieszczeń będzie bowiem tyle samo, ile zewnętrznych.

Najpopularniejszym typem klimatyzatorów są obecnie właśnie warianty ścienne. Są to niewielkie, kompaktowe urządzenia stosunkowo łatwe w montażu i niewymagające skomplikowanych prac remontowych. Nie musimy się ograniczać do ich wyboru wyłącznie w białej obudowie, jak jeszcze kilka lat temu. Na rynku znajdziemy je również w innej kolorystyce, o wykończeniu matowym lub w połysku. Dzięki temu bez problemu model można dobrać w taki sposób, by idealnie pasował do wnętrza.

kolory haier Popularny klimatyzator HAIER FLEXIS Plus z oferty HAIER dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych - biały matowy, czarny matowy oraz srebrny połyskujący. Nowoczesne wzornictwo lub ponadczasowy wygląd – to przyszli użytkownicy decydują, które wykończenie wybrać.

Klimatyzatory CONVERTIBLEDo modnych w ostatnich latach projektów domów jednorodzinnych z antresolą nad salonem szczególnie polecane są klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe, które osiągają dużo lepszą wydajność przepływu powietrza od jednostek ściennych. Klimatyzatory CONVERTIBLE pracują efektywnie na wysokości nawet 4,2 m.


kliamtyzatory haier przysufitoweGdy miejsca jest niewiele, warto pomyśleć o klimatyzatorach przysufitowo-przypodłogowych. Klimatyzatory Haier serii CONVERTIBLE to urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, można montować bezpośrednio przy suficie lub podłodze. To idealne rozwiązanie w niewielkich, wymagających pomieszczeniach, np. skosy; duże przeszklenia, wysokości. Urządzenia mają znacznie mniejsze wymagania dotyczące przestrzeni montażowej, a ich serwis jest znacznie wygodniejszy.


Jaki jest koszt klimatyzacji w domu jednorodzinnym?

Kwestia dotycząca kosztów klimatyzacji w domu jednorodzinnym może być bardzo zróżnicowana. Wiele zależy zarówno od wyboru jednostki – czy postawimy na klimatyzatory ekonomiczne o podstawowych funkcjach, czy też zdecydujemy się na modele z licznymi, innowacyjnymi technologiami np. oczyszczającymi powietrze z wirusów i bakterii. Do sumy kosztów trzeba doliczyć również cenę montażu, a ta jest zależna m.in. od stopnia trudności przeprowadzenia instalacji w danym budynku, czy nawet od regionu Polski, w jakim ma zostać zamontowana. W dużym zaokrągleniu można założyć, że koszty montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym sięgają od 1200 zł netto wzwyż, a nie jest to jedyny wydatek, z jakim musimy się liczyć.

Cena klimatyzatora do domu jednorodzinnego w różnych wariantach

Jeżeli potencjalny użytkownik szuka jak najbardziej ekonomicznego wyboru, a najważniejszymi aspektami są dla niego funkcja chłodzenia i stosunkowo cicha praca, to warto pochylić się nad linią basic, którą posiada każdy producent. To optymalne połączenie stosunku jakości do ceny. Koszt najbardziej podstawowych jednostek (komplet zewnętrznej i wewnętrznej) to od 2 300,00 zł netto dla nominalnej mocy chłodniczej 2,6kW.

Mimo iż są to najbardziej uniwersalne klimatyzatory o klasycznej budowie, to nie oznacza, że nie mogą być one wyposażone także w dodatkowe funkcje oczyszczania powietrza, czy też mieć możliwości podłączenia ich do WiFi – wręcz przeciwnie, takie opcje często również są ogólnodostępne.

haier tundra plusHAIER TUNDRA Plus - ekonomiczny wybór. Klimatyzator o prostej budowie pasujący do każdego typu wnętrz. To sprawdzony i ceniony produkt na rynku.

 

Jeżeli inwestor pragnie jednak zamontować urządzenie o bardzo dobrych parametrach technicznych, wyposażone w szereg innowacyjnych funkcji, może zdecydować się na energooszczędny klimatyzator wyposażony w zaawansowaną siatkę filtrującą IFD. Zapewnia ona skuteczne oczyszczanie powietrza od wszelkich wirusów i bakterii. Cena kompletu – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej kształtuje się od 6800,00 zł netto.

haier jade plusHAIER JADE Plus – Klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym. Urządzenie typu 2 w 1 – chłodzi, grzeje i oczyszcza powietrze w naszym domu.

 

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – koszt eksploatacyjny

Do wydatków związanych z klimatyzacją w domu jednorodzinnym bez względu, czy będzie on miał powierzchnię 90 m2 kw, czy 150 m2, zawsze trzeba uwzględnić koszty eksploatacyjne, np. związane z obowiązkowym serwisowaniem. Nie są one wysokie w skali roku -  można przyjąć wartość uśrednioną około 200 zł netto za przegląd. Należy  wykonywać go co najmniej 2 razy w roku, przed rozpoczęciem sezonu letniego (marzec-maj) oraz przed sezonem zimowym (wrzesień-listopad).

W przypadku klimatyzacji z funkcją oczyszczania powietrza (z filtrem IFD) możliwe jest, aby to domownicy samodzielnie mogli dokonywać oczyszczania filtrów pod bieżącą wodą albo poprzez jego odkurzenie, co zdecydowanie nie zaburzy naszego domowego budżetu. Jeśli zależy nam na dodatkowych oszczędnościach, warto zwrócić uwagę na modele, które zapewniają takie udogodnienia.

 

Gdzie umieścić klimatyzator w domu jednorodzinnym?

Domownicy często zastanawiają się, gdzie najlepiej jest zamontować klimatyzację. Najczęściej wybór pada na otwarty salon – obecnie często połączony z aneksem kuchennym, ale może być to również sypialnia. Czy warto skorzystać z urządzenia chłodniczego w innych pomieszczeniach?

Klimatyzacja w salonie

To właśnie w salonie spędzamy aktywnie najwięcej czasu. Tutaj spożywamy posiłki, oglądamy telewizję, spotykamy się z innymi. To właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej doskwiera nam upał w okresie letnim, czy chłód w okresie zimowym. Dlatego inwestorom zależy, by powietrze w tym pomieszczeniu było czyste i zdrowe. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że często właśnie w tym wnętrzu znajduje się wyjście na taras bądź balkon, a klimatyzacja działa skutecznie przy zamkniętym przepływie powietrza.

Klimatyzacja w sypialni

To równie popularne miejsce do założenia klimatyzacji w domu jednorodzinnym. Właśnie tam  spędzamy ok. 6-8 godzin każdej doby, a szczególnie latem kładąc się, chcemy odczuwać przyjemny chłód. Montaż klimatyzacji w sypialni domu jednorodzinnego może więc zapewnić odpowiedni komfort i wpłynąć na lepszy wypoczynek podczas snu.

Klimatyzacja w kuchni

Zdecydowanie najmniej popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest montaż klimatyzacji w kuchni. Dzieje się tak ze względu na duże ilości oparów tłuszczu mogących osadzać się na urządzeniu, przez co trudniej utrzymać je w czystości i pełnej sprawności.

Jednakże w kuchniach restauracyjnych, gdzie jednocześnie pracuje o wiele więcej sprzętów, klimatyzatory mają większy sens. Trudniej jest zachować tam właściwą temperaturę powietrza, umożliwiającą swobodne funkcjonowanie i pracę osób w takich warunkach.

Klimatyzacja domowa na 2, 3 lub 4 pomieszczenia – czy to możliwe?

Odpowiedzią na to pytanie jest system Multi Split, który polega na podłączeniu do jednej wspólnej jednostki zewnętrznej do 5 jednostek wewnętrznych, mogących znaleźć się przykładowo w salonie, dwóch sypialniach, łazience lub kuchni. Jest to rozwiązanie szczególnie zalecane dla tych osób, które planują kompleksowy montaż klimatyzacji w domach jednorodzinnych o dużej powierzchni. Nie zajmuje się wówczas przestrzeni w ogrodzie i nie stawia kilku urządzeń koło siebie, dzięki czemu nie trzeb martwić się o rujnowanie zieleni wokół budynku.

klimatyzacja w domu jednorodzinnym multi splitSystem Multi Split to znakomite rozwiązanie montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym. Możemy schłodzić kilka pomieszczeń, ograniczając liczbę sprzętu do minimum.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym krok po kroku

Zastanawiasz się nad założeniem klimatyzacji w domu jednorodzinnym? Nie wiesz, od czego zacząć? Zapoznaj się z naszym mini poradnikiem.

  1. Zapoznałeś się z ofertą rynkową klimatyzatorów i wybrałeś model, który spełnia wszystkie Twoje wymagania, a przy okazji jest niezwykle energooszczędny? Wejdź na stronę producenta, na której znajdziesz bazę certyfikowanych, autoryzowanych instalatorów w okolicy wraz z danymi kontaktowymi. Będziesz mieć wówczas pewność, że monter ma właściwą wiedzę i doświadczenie
  2. Wizja lokalna – warto, aby wybrany instalator po rozmowie telefonicznej dokonał tzw. wizji lokalnej, czyli zweryfikował pomieszczenie, w którym ma zostać zamontowany klimatyzator. Podczas takiej wizyty należy dokładnie przeliczyć wymiary pomieszczenia, czy wskazać najdogodniejsze miejsce na montaż. Pamiętaj – samodzielne próby założenia urządzenia nie są dozwolone, ponieważ zawiera on czynnik chłodniczy. Tylko osoba z uprawnieniami i fachową wiedzą, powinna zając się tym tematem.  Jedyny rodzaj urządzenia, który można zainstalować samodzielnie, to klimatyzator przenośny z rurą montowaną w oknie.
  3. Montaż klimatyzatora trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin, a w skrajnych przypadkach nawet 2 dni robocze. W tym czasie osoba uprawniona poprowadzi instalację w ścianie, zamaskuje wszelkie dziury i dokona pierwszego uruchomienia urządzenia.
  4. Od teraz możesz cieszyć się pracą klimatyzatora, który może chłodzić, grzać, osuszać, wentylować, a teraz także oczyszczać powietrze w Twoim domu. 

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – porady

  1. Pamiętaj o systematycznych przeglądach i odgrzybianiu klimatyzatora – tylko dzięki nim będziesz cieszył się wysoką wydajnością urządzenia i co ważne zachowasz prawo do gwarancji producenta!
  2. Wybierz urządzenie o wysokiej klasie energetycznej – rachunki za prąd nie będą spędzać Ci snu z powiek.
  3. Zadbaj o swój komfort użytkowania –  wybierz urządzenie z funkcją sterowania WiFi i zarządzaj nim za pomocą aplikacji w smartfonie.
  4. Postaw na klimatyzatory z prozdrowotnymi funkcjami, takimi jak STERYLIZACJA UV-C.  Zapewnisz sobie powietrze wolne od wirusów i bakterii.
  5. Wybierz znane i cenione modele – nie ufaj zbyt niskiej cenie. Zazwyczaj nie chodzi ona w parze z jakością, a instalacja systemu klimatyzacji, którą zakładasz w domu jednorodzinnym to inwestycja na długie lata, która ma zapewnić Ci wysoki komfort użytkowania.

 

 

*Technologia STERYLIZACJA UV-C zastosowana w klimatyzatorach Haier pełni funkcję hamowania rozwoju wirusa (SARS-CoV-2) w oparciu o wyniki laboratoryjnego badania wydajności lampy UV-C (badanie: Non-GLP VIRAL CLEARANCE STUDY – FIO). Testy zostały przeprowadzone przez Texcell, globalną organizację zajmująca się przeprowadzaniem badań na zlecenie. Texcell zweryfikował i potwierdził skuteczność tej technologii na poziomie 99.998%, w przestrzeni o kubaturze 45 litrów, w czasie 1 godziny. Wydajność funkcji Sterylizacja UV-C zmienia się w zależności od wielkości pomieszczenia i może potrwać kilka godzin, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Klimatyzatory Haier z technologią Sterylizacja UV-C nie są urządzeniami medycznymi. Należy przestrzegać lokalnych zaleceń sanitarnych. 

Komentarze

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.