Budowa kominka krok po kroku
Wiosna to dobry moment na budowę domu. Przy tej okazji ludzie zastanawiają się nad wyborem źródła ogrzewania. Jednym z najtańszych, a jednocześnie najprzyjemniejszych sposobów zapewnienia ciepła jest ogrzewanie kominkowe. Dobrze zaplanowany i estetycznie zabudowany wkład może stanowić ozdobę niejednego salonu, zapewniając przy tym komfort termiczny i ciepłą rodzinną atmosferę.
Budowa kominka – kiedy i dlaczego zaplanować inwestycję
Czas odpowiedzieć na pytanie, czy tylko w przypadku budowy nowego domu ludzie decydują się na kominek? Jeżeli chodzi o podniesienie estetyki i wybór rozwiązania dekoracyjnego można się na to zdecydować w zasadzie w dowolnym momencie. Montaż kominka może być również spowodowany dywersyfikacją źródeł ogrzewania. Warto dobrze zaplanować ten proces, aby później móc spokojnie realizować budowę krok po kroku.
Budowa kominka - co dalej?
W pierwszej kolejności po podjęciu decyzji musimy zastanowić się jaką kubaturę mamy do ogrzania. To jeden z czynników determinujących wybór właściwego rozwiązania. Zależnie od wielkości przestrzeni, wymagana jest odpowiednia moc źródła ciepła, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Określenie tego parametru pozwoli na zawężenie oferty do produktów spełniających nasze oczekiwania.
Następnym krokiem jest wybór sposobu rozprowadzenia ciepła. Najpopularniejsze rozwiązania to kominek z dystrybucją gorącego powietrza lub piecyk z płaszczem wodnym. Użycie wody jako nośnika ciepła może znaleźć zastosowanie w przypadku istniejącej lub planowanej instalacji centralnego ogrzewania z kaloryferami. Kominek z dgp wymaga osobnego systemu doprowadzenia powietrza do pomieszczeń. Kolejnym kryterium jest materiał wkładu kominkowego. Stal pozwala na większą estetykę wyrobów, natomiast rozwiązanie żeliwne w lepszy sposób będzie akumulowało ciepło.
Posiadając wybraną metodę dostarczania ciepła do pomieszczeń oraz informacje o wymaganej mocy minimalnej, można przystąpić do wyboru konkretnego produktu. W trzecim kroku mając przybliżone gabaryty wkładu kominkowego, czas wybrać miejsce na kominek. Zasadniczo należy wziąć tutaj pod uwagę dostępność kanału wentylacyjnego, możliwość doprowadzenia powietrza potrzebnego do spalania oraz oczywiście względy estetyczne.
Jednym z ciekawszych wizualnie, aczkolwiek czasem bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest budowa kominka narożnego. Dodatkowo trzeba uwzględnić sposób otwierania drzwiczek oraz bezpieczną przestrzeń na podłodze wokół paleniska.
Budowa kominka od podstaw, czy zabudowa wkładu kominkowego?
Wraz z rosnącą popularnością ogrzewania drewnem we własnym salonie, poszerza się również oferta wkładów kominkowych. Obecnie rzadko spotyka się tworzenie konstrukcji od podstaw. Prace ograniczają się do przyłączenia źródła ciepła i wykonania jego zabudowy. Jest to na pewno rozwiązanie, które pozwoliło na zwiększenie dostępności.
Kiedy decyzję dotyczącą wyboru typu kominka oraz jego umiejscowienia mamy już za sobą, możemy przystąpić do planowania potrzebnych materiałów i narzędzi. Dystrybutorzy oferują całkiem sporo rozwiązań kompleksowych, nie ograniczając się do dostarczenia samych wkładów.
W następnej kolejności przystępujemy do wykonania doprowadzenia powietrza do paleniska oraz wykonania przyłącza do komina. Źródło tlenu do procesu spalania umieszczone na zewnątrz jest szczególnie istotne w przypadku zastosowania rekuperacji w ogrzewanych pomieszczeniach. Wymagany jest wówczas proces spalania w zamkniętej komorze, bez pobierania powietrza z budynku.
Etapy zabudowy wkładu kominkowego
Czas najwyższy zająć się samym wkładem. W tym celu wykonujemy podbudowę, na której zostanie on umieszczony. Dodatkowo istotna jest izolacja ścian do których będzie przylegała konstrukcja. Pozwoli to uniknąć strat ciepła. Następnie przystępujemy do podłączenia przyłączy i wypoziomowania naszego źródła ciepła. Należy pamiętać, że wszystkie materiały znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie powinny być niepalne i odporne na wysoką temperaturę. Ważne jest też umieszczenie odpowiedniej wielkości kratek wentylacyjnych i inspekcyjnych. Wykonując zarówno zabudowę, jak i same przyłącza trzeba pamiętać o rozszerzalności cieplnej. Brak zastosowania dylatacji (odstępu) pomiędzy elementami o różnej temperaturze, może powodować pękanie ścian, a w przypadku przyłącza do komina nieszczelności.
Końcowym etapem, po wykończeniu zabudowy jest wykonanie strefy bezpiecznej wokół paleniska. Minimalna odległość od źródła ognia powinna wynosić 50 cm.
Warto wiedzieć
W przypadku większości wkładów kominkowych producenci zalecają, aby po podłączeniu przez kilka dni nie wykorzystywać pełnej mocy, a jedynie delikatnie wypalać nowe wypełnienie żaroodporne.
Ciekawostka
Inne stosowane rodzaje ogrzewania drewnem to kominek akumulacyjny – piecokominek. Spaliny przechodzą przez kanały akumulacyjne, a ich temperatura wynosi nawet 650 stopni.