248
226

Grzejnik nie grzeje – co jest przyczyną?

Chcesz rozgrzać się w zimowe popołudnie i okazuje się, że grzejnik nie grzeje? To nie musi być poważna awaria. Poznaj najczęstsze przyczyny problemu i zobacz, jak je rozwiązać samodzielnie lub z pomocą specjalistów.

kaloryfer z głowicą termostatyczną

Czasem najprostsze rozwiązania są najmniej oczywiste. Dlatego, nim zaczniesz szukać poważnych usterek, ustaw pokrętło od kaloryfera na maksimum i odczekaj dłuższą chwilę, np. godzinę. W tym czasie kaloryfer powinien się rozgrzać – jeżeli nie, gdzieś występuje problem. Nie trzeba się jednak martwić na zapas, bo niekoniecznie oznacza to, że masz zepsuty termostat.

Dlaczego grzejnik jest zimny na dole? Najczęstsze przyczyny

Jeśli grzejnik nie grzeje na dole, a w dodatku słyszysz bulgotanie i dźwięki przelewającej się wody, to mogło dojść do zapowietrzenia urządzeń ogrzewania. Nadmiar bąbelków powietrza w rurach przekłada się na zbyt niskie ciśnienie w samym kaloryferze. W wyniku zapowietrzenia grzejnik grzeje do połowy i ciepło nierównomiernie się rozkłada. Warto jednak dodać, że delikatne różnice w temperaturze między górą a dołem są prawidłowe. Problem pojawia się, gdy w jednej części kaloryfer jest gorący, a w drugiej zupełnie zimny.

Jeśli odpowietrzanie nic nie daje i dalej zastanawiasz się, dlaczego grzejnik jest zimny na dole, możesz szukać przyczyny w nieodpowiednim poziomie wody. Powodem może być też uszkodzenie niektórych elementów instalacji, błędnie działająca pompa albo zbyt słaba moc grzejnika. Właściciele domów jednorodzinnych powinni również sprawdzić prędkość przepływu wody. W nowoczesnych pompach regulacja działa automatycznie, jednak w urządzeniach starego typu musisz samemu zmienić bieg na wyższy.

Kiedy instalacja ma już kilka lub kilkanaście lat, możliwe jest nagromadzenie brudu w dolnej części grzejnika. Zbiera się tam kamień, a nawet pojawia się rdza, co utrudnia ogrzewanie. Trzeba wtedy zaplanować płukanie pod ciśnieniem oraz odkamienianie. Specjaliści są w stanie wykonać taką usługę nawet bez demontażu kaloryfera.

Jeśli w budynkach jednorodzinnych najdalszy grzejnik nie grzeje, problem może tkwić w braku regulacji instalacji po montażu. Woda powinna docierać do wszystkich urządzeń równomiernie, co jest możliwe tylko po prawidłowym ustawieniu pompy.

Pamiętaj, że poważniejszymi awariami powinien zająć się zarządca budynku mieszkalnego lub w domach jednorodzinnych – fachowiec. Wykonywanie niektórych czynności na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy może wywołać duże konsekwencje.

Jak odpowietrzyć kaloryfer, który nie grzeje?

Grzejnik możesz odpowietrzyć samodzielnie za pomocą ręcznych odpowietrzników. Bez względu na rodzaj kaloryfera, proces wygląda podobnie. Przed jego rozpoczęciem należy zakręcić termostat na grzejniku i odczekać, aż ten będzie zimny. Jeżeli sprawiające kłopot urządzenie nie jest wyposażone w termostat, powinno się odciąć dopływ wody do instalacji.

Od którego grzejnika zacząć odpowietrzanie? Od tego najbliżej połączonego z kotłem. W przypadku odpowietrzania grzejnika aluminiowego czy panelowego podstaw pojemnik pod zaworem odpowietrzającym, znajdującym się przeważnie po zewnętrznej stronie kaloryfera. W nim zbierze się spływający płyn. Wcześniej warto też sprawdzić pozycję otworu wylotowego, gdyż w przeciwnym razie możesz ochlapać ścianę i zalać podłogę.

Następnie ostrożnie odkręć zawór za pomocą dedykowanego klucza lub wkrętaka. Ze szczeliny zacznie wydobywać się powietrze, a następnie woda. Brak charakterystycznego świstu będzie sygnałem, że pora zamknąć zawór. Kiedy ponownie odkręcisz termostat, ciepło powinno rozejść się po całym grzejniku.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny? Przygotowania są właściwie takie same, jednak brak zaworu do odpowietrzania kaloryfera oznacza, że pracować będziesz ze śrubunkiem. Delikatnie go poluzuj, aż do momentu, kiedy usłyszysz uciekające powietrze. Jeżeli nie chcesz zalać pokoju potokiem wody, trzeba działać bardzo ostrożnie. Gdy z grzejnika ściekać będzie wyłącznie woda, zakręć śrubunek.

Dlaczego cały grzejnik nie grzeje? Możliwe scenariusze

technik montuje głowicę termostatyczną w kaloryferze

Zaczął się okres grzewczy i po włączeniu grzejnika jest on w całości zimny? Przyczyn może być wiele, a część z nich dotyczy braku prawidłowego przepływu wody. Warto przyjrzeć się bliżej kilku elementom i spróbować zdiagnozować problem. Dlaczego Twój grzejnik nie grzeje? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze przyczyny.

Sprawdź termostat grzejnikowy

Jeśli zauważyłeś zimny grzejnik po odpowietrzeniu lub powierzchnia nie rozgrzewa się nawet po przekręceniu pokrętła na maksimum, sprawdź działanie samego termostatu. Problem może tkwić w zablokowanej iglicy, co jest częstym problemem po długim czasie nieużytkowania. Ciepła woda blokuje się wtedy i kaloryfer nie grzeje.

Jak sobie z tym poradzić? Zacznij od odkręcenia i zdjęcia głowicy termostatycznej. Następnie złap za pomocą kombinerek iglicę i pociągnij ją do siebie. W ten prosty sposób ją odblokujesz. Jeśli zdiagnozowałeś dobrze problem, to grzejnik powinien zacząć działać poprawnie.

Głowica termostatyczna może być też uszkodzona lub źle dopasowana do Twojego grzejnika. Łatwo to zweryfikować. Wystarczy, że odpowiednio zdemontujesz pokrętło, korzystając z instrukcji obsługi urządzenia. Jeśli grzejnik zacznie grzać bez głowicy, to oznacza, że trzeba ją wymienić.

Zbyt niska nastawa wstępna

Kolejna przyczyna związana z zaworem termostatycznym dotyczy nieprawidłowej nastawy wstępnej. Jeśli jest zbyt nisko, woda nie przepłynie prawidłowo do grzejnika. Naprawa na własną rękę może być kłopotliwa, szczególnie że błąd podczas wykonywania tej czynności ma nierzadko wpływ na działanie całej instalacji. Najlepiej zgłosić się z tym problemem do specjalisty.

Nieodkręcony zaworek odpływowy

Kiedy jeden grzejnik nie grzeje, przyczyną może być również nieodkręcony zaworek odpływowy. Często dzieje się to np. po remoncie albo po podłączeniu nowego kaloryfera. Zawór znajduje się w dolnej części konstrukcji, tuż obok przyłącza odpływu. Znajdź nakrętkę i odkręć ją z pomocą klucza imbusowego.

Błędne podłączenie grzejnika

Nieprawidłowy montaż może być sporym problemem. Jeśli zauważyłeś, że grzejnik w ogóle nie reaguje na Twoje polecenia, jest zimny i nie słyszysz przelewającej się wody, to może wymagać to większego zaangażowania. Najczęściej okazuje się, że kaloryfer jest podłączony odwrotnie. Trzeba odciąć dopływ wody, zdemontować konstrukcję i zamocować ją na nowo.

Zbyt niskie ciśnienie wody w sieci

Jeśli do grzejnika nie dociera optymalna ilość wody lub przepływa ona powoli, wtedy urządzenie również nie grzeje. Z takim problemem możesz sobie poradzić, podnosząc ciśnienie w całej sieci. Oczywiście jest to możliwe w domach jednorodzinnych z kotłownią.

Rura doprowadzająca wodę do grzejnika jest zimna

W domach jednorodzinnych, gdzie jeden kaloryfer nie grzeje i rura doprowadzająca wodę do grzejnika jest zimna, możesz spróbować to naprawić na własną rękę. Wystarczy ustawić pompę na wyższy bieg i zakręcić wszystkie działające grzejniki. Jeśli nadal nie działa, przeprowadź odpowietrzanie oraz sprawdź pozostałe elementy instalacji opisane wyżej.

Wysoka temperatura na piecu a grzejniki zimne

Jeśli wysoka temperatura utrzymuje się na piecu, a grzejniki wciąż są zimne lub letnie, to zacznij od odpowietrzania. Następnie spróbuj uzupełnić poziom wody oraz sprawdź działanie termostatu. Problem może tkwić w błędnym montażu grzejnika.

Poważniejszy problem z instalacją

Wciąż nie wiesz, dlaczego grzejnik jest zimny? Problem może być poważniejszy i tkwić w rurach instalacyjnych. Zbyt cienkie, uszkodzone albo zapchane mogą wpływać na to, że kaloryfer nie grzeje. Najlepiej skontaktować się z fachowcem i zaplanować prace modernizacyjne w instalacji.

Dlaczego grzejnik na 3 jest zimny? To nie musi być awaria!

Chcesz ogrzać swoje pomieszczenie, przekręcasz pokrętło i okazuje się, że temperatura wcale nie wzrosła? Zastanawiasz się, dlaczego grzejnik na 3 jest zimny? Niekoniecznie oznacza to awarię lub zapowietrzenie. Kaloryfery z termostatem działają w bardzo prosty sposób – dbają o odpowiedni przepływ wody, aby zapewnić optymalny komfort cieplny. Każda cyfra odpowiada innej temperaturze, którą możesz osiągnąć. Wiele zależy od producenta, dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Właśnie dlatego, jeśli ustawisz grzejnik na 3 i wciąż jest zimny, może to oznaczać, że powietrze jest odpowiednio nagrzane. Zawór kaloryfera zostaje wtedy zamknięty. Jeśli jednak na wyższych poziomach – 4 i 5 – grzejnik nie grzeje, szukaj problemu w powyżej omawianych przyczynach.

Jak dbać o grzejnik, aby działał prawidłowo?

Na koniec warto przypomnieć o kilku najważniejszych aspektach w zakresie pielęgnacji i dbania o grzejnik. Przede wszystkim zapewnij dobrą cyrkulację powietrza. Kaloryfer nie powinien być zasłonięty zasłonami, elektroniką czy wielkogabarytowymi meblami. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy, a Ty mieszkasz w bloku, wieżowcu lub budynku wielorodzinnym, stosuj się do komunikatów zarządcy. Najczęściej trzeba włączyć grzejniki na maksymalną moc i zostawić tak na dzień lub dwa. Ma to na celu doprowadzić wodę do kaloryfera oraz zapewnić jej odpowiednią moc przepływu.

Koniecznie zastanów się nad tym, czy warto wymienić grzejniki żeliwne. Stare urządzenia mogą mieć problem z korozją, nieszczelnością oraz kłopotami z równomiernym oddawaniem ciepła.

Komentarze

jarek

mam nowy piec nowe grzejniki i tylko góra żeberek jest ciepla reszta zimna jaki moze byc problem ??

Luki

Grzejniki odkręcone na 5 a zimne. Czemu?

Ja

Grzejniki odkręcone na 5 a zimne. Dlaczego?

Dobry

Dzięki za pomoc! Bardzo bolało kiedy musieliście nazwać grzejnik kaloryferem? ;)

MRBEDNAR

Problem polega na tym, że gdy grzejnik jest odkręcony na 1 lub 2, nie grzeje w ogóle, choć przez ostatnie lata wydawało mi się, wręcz jestem pewien, że grzał. Teraz jest odkręcony na 2.5 i grzeje w połowie. Był hydraulik i powiedział, że grzejniki na 1 czy 2 nigdy nie będą grzały. Proszę o pomoc.

Mati 43

Mam problem z grzejnikiem 3 grzeją a 4 pomieszczeniu zimny co może być przyczyną

Waldi

niewiem zkąd te problemy i wszystkich z grzejnikami co nie grzeją u mnie sie nigdy nic złego przed zimą nie dzieje a tyle lat już w domu centralne

Erku1@wp.pl

U mnie grzały do połowy, zgłosiłem to do spółdzielni, przysłali kogoś, wymienili termostat i działało. Szkoda tyko, że trwało to 3 dni może byłoby szybciej gdybym wcześniej trafił na to info o termostacie tutaj.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.