290
295
293
226

Co zrobić, żeby nie wiało z kratki wentylacyjnej?

Wentylacja dmucha zamiast wyciągać powietrze? Takie zjawisko nie jest niczym przyjemnym dla domowników, ale niestety może się ono przydarzyć. Idące za tym wychładzanie się pomieszczeń i spowodowany przez to dyskomfort termiczny, skłaniają wiele osób do zasłaniania otworów. Czy słusznie? Co zrobić, żeby nie wiało z kratki wentylacyjnej?

Podmuch z kratki wentylacyjnej jest szczególnie nieprzyjemny w łazience

Dlaczego wieje z wentylacji?

W budynkach mieszkalnych najczęściej możemy spotkać wentylację grawitacyjną, zwaną również naturalną. Jej prawidłowe działanie uzależnione jest od wielu czynników, między innymi od warunków atmosferycznych oraz ciśnienia powietrza wewnątrz domu i na zewnątrz.

W przypadku stosowania tego typu wentylacji może pojawić się problem wstecznego ciągu kominowego. Takie zjawisko jest najczęściej spotykane w okresie zimowym i dotyczy budynków, które posiadają przynajmniej dwa kanały kominowe – dymny oraz wentylacyjny. Powietrze, zamiast wydostawać się na zewnątrz, zasysane jest przewodem wentylacyjnym do wewnątrz, przez co wieje z kratki wentylacyjnej, a my odczuwamy chłód.

Przyczyna nawiewu może tkwić również w wadzie konstrukcyjnej komina. Gdy przez jego wentylacyjne otwory wylotowe wiatr nawiewa powietrze do środka, jest to znak, że mamy do czynienia z osłabieniem ciągu.

Często również sami mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że przez swoje nawyki mogą doprowadzić do odwrotnego ciągu w kanale wentylacyjnym. Dokładne uszczelnianie okien i brak świeżego powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, mogą doprowadzić do przekształcenia przewodów wywiewnych na nawiewne.

Taka sytuacja może się również zdarzyć w miejscu zamontowania okapów, które zbyt słabo wywiewają powietrze. W konsekwencji wentylacja dmucha zamiast wyciągać, co naturalnie nie jest normalnym zjawiskiem.

Zasłanianie kratek wentylacyjnych – czy to dobry pomysł?

Wydmuchiwane, zimne powietrze z wentylacji powodować może w konsekwencji spadek temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Domownicy, którzy nie chcą dopuścić do dyskomfortu termicznego, często podkręcają ogrzewanie, aby zachować optymalną temperaturę w domu lub co najgorsze zaklejają kratki wentylacyjne, przez co zaburzone zostaje prawidłowe działanie wentylacji. Ten drugi sposób nie jest zalecany, a wręcz niezgodny z prawem budowlanym i może przynieść poważne konsekwencje, zwłaszcza dla zdrowia domowników.

Zasłonięcie kratki wentylacyjnej może prowadzić do:

 • osadzania się pary wodnej na szybach,
 • powstawania grzybów i pleśni (w pomieszczeniach i kanałach wentylacyjnych),
 • braku poprawnego przepływu świeżego powietrza,
 • odczuwania gorszego samopoczucia mieszkańców,
 • rozwoju chorób i dolegliwości spowodowanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza: astmy, alergii, bólów głowy,
 • problemów z koncentracją,
 • zatrucia tlenkiem węgla(czadem). Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uchronić się przed zatruciem, dowiedz się gdzie zamontować czujnik czadu.

Jeżeli nie chcemy borykać się z wyżej wymienionymi problemami, lepiej nie zasłaniajmy kratek żadnymi foliami ani kartonami. Gdy powietrze wieje z wentylacji, takie rozwiązanie nie usunie przyczyn problemu, a może nawet wygenerować całą masę innych problemów.

Wieje z kratki wentylacyjnej – co robić?

Najlepszym rozwiązaniem na zmniejszenie napływającego zimnego powietrza z kratki jest polepszenie działania wentylacji grawitacyjnej. Co zrobić, żeby nie wiało z kratki wentylacyjnej i jak wykonać to poprawnie?

Jednym ze stosowanych rozwiązań jest zamontowanie nawiewników okiennych, które będą doprowadzały zimne powietrze z nawiewu lub rozszczelnienie okien. Jeżeli są one zbyt szczelne, to zostaje zaburzona prawidłowa cyrkulacja powietrza, w efekcie czego tworzymy z naszego domu hermetycznie zamkniętą „puszkę”. W nowych modelach możemy spotkać  już fabrycznie wbudowane nawiewniki szczelinowe, które poprawiają sytuację.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników ściennych. Montuje się je minimum 2 metry nad podłogą, a najlepiej nad grzejnikiem. W takim przypadku przyda się mała drabinka domowa, z pomocą której montaż przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Dzięki temu powietrze zostanie ogrzane i przeniesie się ku górze.

Na problemy z ciągiem wentylacyjnym pomaga również montowanie nasad na szczycie komina. Często ta czynność jest traktowana po macoszemu, jednak dobrze dobrana nasada wpływa na prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej i utrzymanie stałego poziomu wymiany powietrza. Należy pamiętać nie tylko o dostosowanej do danego komina nasady, ale też o materiale, z jakiego została ona wykonana. Na rynku możemy otrzymać jej kilka rodzajów:

 • stałe,
 • obrotowe,
 • hybrydowe,
 • samonastawne,
 • mechaniczne.

Dla posiadaczy piętrowych domów źródłem problemu ze wstecznym ciągiem kominowym może być zbyt krótki przewód wentylacyjny. Zazwyczaj dzieje się tak na ostatniej kondygnacji. W takim przypadku pomoże wydłużenie komina wentylacyjnego.

Czy kratka wentylacyjna przeciw cofaniu powietrza działa?

Wiemy już, że wiejące, zimne powietrze z kratki wentylacyjnej nie jest pożądanym zjawiskiem, dlatego na rynku pojawił się produkt, określany mianem „innowacyjny”. Ta innowacja to kratka wentylacyjna autoaktywna, która ma między innymi zapobiegać pojawianiu się ciągu wstecznego, wspomagać działanie całego systemu grawitacyjnego, zmniejszać straty energetyczne, zadbać o zdrowie domowników, a także sprawić, że będziemy bardziej „eko”.

Wszystkie te cechy mamy zawdzięczać specjalnej konstrukcji ze stożkowanymi otworami oraz prawom fizyki, przez co powietrze będzie swobodniej odprowadzane. Brzmi to naprawdę przekonująco, ale pojawiło się wiele niewiadomych i niedomówień, a także podważań skuteczności tego produktu. Na różnych forach możemy bowiem przeczytać opinie internautów, którzy w zdecydowanej większości twierdzą, że kratki wentylacyjne zapobiegające cofaniu powietrza po prostu nie działają, a to, co obiecują producenci nie ma przełożenia w rzeczywistości z technicznego i logicznego punktu widzenia.   

Komentarze

Tola 24

Mam problem z wentylacją w łazience.Pomimo nawiewnika po oknem w kuchni i dodatkowo rozszczelnionym oknem i przy otwartych drzwiach w łazience mam bardzo silny nawiew !! Zapalona świeczka pod wentylacją natychmiast gaśnie !! Łazienka jest dogrzewania elektrycznym grzejnikiem co nie ma żadnego sensu bo i tak jest stale wyziębiana tym silnym nawiewem. A jednocześnie korzystam w łazience z junkersa i zamiast wyciągu z wentylacji mam nawiew.Nie dosyć że zimno to i chyba niebezpiecznie!Kominiarze stwierdzają że trzeba okna otwierać,no absurd jakiś! Wietrzę raczej dostatecznie a problem jest chyba gdzieś indziej, prawdopodobnie rozszczelnione są przewody kominowe i wentylacyjne.

Loolo

Witam. Chciałbym zapytać czy też tak macie że odczuwacie wianie z okien mimo że są zamknięte i dobrze uszczelnione. Okna PCV nie najmłodszej generacji. Mieszkanie na 4vpietrze ostatnim. I drugie pytanie z kratki wentylacyjnej z łazienkipo uruchomeniu w kuchni okapu podszafkowego nawiewa w łazience śmierdzące powietrze wydaje mi się że tak nie powinno być czy to wina kominów czy samej wentylacji. A co do okien została założona uszczelka wyciszająca bo jak spóźniałem nima mozliwosvi zrobic kotekty docisku. Pozdrawiam serdecznie i dzięki za podpowiedzi.

Mieciu

Kiedy robiłem generalny remont mieszkania zauważyłem że z łazienki mam dostęp do całego szachtu wentylacyjnego ktoś powsadzał luźne cegły. Myślałem ze zadziała to na moją korzyść. Myliłem się szacht zaciąga smrody z całego pionu (jestem na ostatnim piętrze) gdzie stara nieszczelna kanalizacja łączy się z wentylacją i ciągiem wstecznym wwiewa mi smród do lazienki. Nie wiem co mam czynić. Moze powinienem zglosić współdzielni aby zamonować większy komin na dachu aby zwiększyć cug... pomocy

Sratatata

Problemem jest najczęściej nie ocieplony i nieszczelny kanał wentylacyjny, oraz źle zaprojektowane przekroje przewodów. Często nie docieplony strop powoduje, że zimne powietrze z pomieszczenia nie ma szans na odpłynięcie na zewnątrz.

Tao

U nas w bloku, który ma tylko 2 kondygnacje(parter i piętro) problem z brakiem ciągu zaczął się gdy obudowali kominy blachą, wcześniej ciagło dość mocno, teraz prawie wogóle. I zapewne cofa się powietrze, bo łazienka jest tak zakurzona, że nie nadążamy jej sprzątać

Problem

Mam komin wentylacyjny stalowy izolowany fi130 łazience i f150 w aneksie w aneksie nawiew fi110 nad posadzką 20cm i w aneksie dmucha z kratki do wnętrza zamontowałem nasadę obrotową i i mimo to zaciąga do środka mimo że nasada jest.ktos ma pomysł na problem

Emeryt 75

W naszym bloku problem pojawił się około 20 lat temu, gdy ocieplilismy ściany, a okna z ramami drewnianymi zostały zastąpione oknami z ramami plastikowymi. Blok stał się szczelnym termosem. Szczególnie zimą jest wsteczny ciąg w kratce kuchennej i strasznie wieje. Otwarcie okna powoduje ciąg normalny. Jednak w obu przypadkach jest zimno. Na kominach pozakladano rotowenty, lecz slabo to pomaga. Szczególnie trzeba uważać łazience, żeby nie zatruć się w czasie kapieli spalinami z junkersa. Trzeba napuscic wody do wanny, przewietrzyć i dopiero kąpać się. Chyba tak musi być. Kominiarz zaleca otwieranie lub rozszczelnianie okien w czasie uzywania kuchenki lub junkersa.

Jacek

Nie rozumiem tego artykułu. Przecież w zimie powinien być najlepszy ciąg kominowy a w lecie najgorszy, z uwagi na temperatury na zewnątrz. Może ktoś wyjaśnić czemu zimą jest ciąg wsteczny? Ludzie mają za szczelne domy ?

pielgRZYM

W kuchni mam huragan z kratki wentylacyjnej, a w łazience czuć że przeciąg leci w dolnej szczelinie drzwi i unosi się ku górze do kratki. Dlaczego powietrze wybrało właśnie taką drogę? Zamierzam kupić zawór zwrotny na kratkę wentylacyjną w szafce w kuchni. To zwykły kołnierz z klapką która puszcza powietrze w jedną stronę, a gdy ciśnienie po drugiej stronie wzrasta ta się zamyka. Tylko boję się, że będzie cały czas zamknięty i w ogóle nie będę miał wentylacji...

Laik

Jeśli ciągnie mocno np w lazienkowym szybie wentylacyjnym, wiec przy szczelnych oknach zaczyna dmuchac z drugiego, slabiej ciagnacego szybu (np w kuchni). Po rozszczelnieniu okien oczywiście ciągną oba szyby, ale to rozwiązanie w stylu "zamienił stryjek siekierkę....". Po prostu powietrze jest zaciągane przez nawiewniki okienne z taka sama sila jak wczesniej z szybu kuchennego. To jakis nonsens.

gość

mam dość ! w pracy w pokoju siedzę naprzeciwko kratki wentylacyjnej. Jest ona wysoko jednak jak wieje z niej i to zimne powietrze to po 8 godzinach pracy moje palce u rąk są skostniałe a plecy to jakby żyletkami je przecinał. Co robić ? Pomóżcie

Jaaaaaaaap

Wieje cały czas zimnym powietrzem. Mam małą łazienkę a wychladza się momentalnie. Zimą to dosłownie mycie się w łazience przypomina morsowanie. Weź tu nie zaklej tej kratki. Nie wiem co już robić, do kogo się zgłosić o pomoc..

DB!

Najpierw trzeba zdobyć wiedzę z wiarygodnych źródeł, a później się wypowiadać. Ostatnie zdanie autora świadczy o jego braku przygotowania i nieznajomości praw fizyki.

Karat

Od kiedy zrobili mi nawiewniki w oknach mam ciągle przeciąg. W zime zimno mimo że kaloryfery grzeją cały czas. Ostatnio była taka moc że aż mi kratke wentylacyjną wyrwało ze ściany

wau

Kominiarz mi poradził rozszczelnić okno, bo wieje z kratki wentylacyjnej więc wyciąłem po 2 cm uszczelki w oknie i nic to nie dało. W piątek bedzie znowu wizyta kominiarza to go znowu spytam o ten problem.

Wentyl

Rozszczelnienie spowoduję, że powietrze zacznie być wyciągane przez kratkę. Zrobić test zapalniczka przy zamkniętych oknach zapalić zapalniczkę przy kratce, będzie dmuchało do środka to w innym pokoju wystarczy lekko uchylić lub rozszczelnić okno sami zobaczycie jaki będzie efekt. Nie wolno robić z domu puszki i uszczelniać wszystkiego myśląc, że będzie super ciepło a wilgoć tylko czekać jak zacznie wychodzić na oknach gdzie widać ją gołym okiem a tak na prawdę znajduję się wszędzie na ścianach i innych przedmiotach co powoduje powstanie grzyba.

Lokator

Witam mieszkam w kamienicy na pierwszym piętrze kamienica jest cztero piętrowa mam problem bardzo wieje z wentylacji w łazience jest ciągle zwrotne powietrze dodam że na kominie jest założony turbowent z kwasowki który się ciągle kręci ta wentylacja jest tylko pod jedno mieszkanie .proszę o pomoc

Mario

Witam mam problem posiadam nawiewnik okienne w ilości 3szt mamy zimę. Z nanwiewnikow ciągle wieje chłodem i na dodatek mam ciąg wsteczny z kratki wentylacyjnej wcześniej w kuchni a teraz w łazience wieje zimnem

Bezproblemowy_wojo

latem to jeszcze nie jest najgorsze, przyjemny chłodek wieje z kratki wentylacyjnej, ale zimą to już większy problem.

Jack

Ktoś kiedyś napisał w Internecie że mu w zimie chłodne powietrze w pada przez kratkę wentylacyjną w łazience bo jest ciąg wsteczny a ktoś drugi napisał że trzeba okna rozszczelnić albo otworzyć wtedy będzie cieplej w mieszkaniu. Czy to jest prawda ?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.