Wentylacja dmucha zamiast wyciągnąć powietrze? Takie zjawisko nie jest niczym przyjemnym dla domowników, ale niestety może się ono przydarzyć. Idące za tym wychładzanie się pomieszczeń i spowodowany przez to dyskomfort termiczny, skłaniają wiele osób do zasłaniania kratek wentylacyjnych. Czy słusznie?

Podmuch z kratki wentylacyjnej jest szczególnie nieprzyjemny w łazience

Dlaczego wieje z wentylacji?

W budynkach mieszkalnych najczęściej możemy spotkać wentylację grawitacyjną, zwaną również jako naturalną. Jej prawidłowe działanie uzależnione jest od wielu czynników, między innymi od warunków atmosferycznych oraz gęstości powietrza wewnątrz domu i na zewnątrz.

W przypadku stosowania tego typu wentylacji może pojawić się problem wstecznego ciągu kominowego. Takie zjawisko jest najczęściej spotykane w okresie zimowym i dotyczy budynków, które posiadają przynajmniej dwa kanały kominowe – dymny oraz wentylacyjny. Powietrze, zamiast wydostawać się na zewnątrz, zasysane jest przewodem wentylacyjnym do wewnątrz, przez co wieje z kratki wentylacyjnej, a my odczuwamy chłód.

Przyczyna nawiewu może tkwić również w wadzie konstrukcyjnej komina. Gdy przez jego wentylacyjne otwory wylotowe wiatr nawiewa powietrze do środka, osłabiając przez to ciąg, zamiast go wzmacniać.

Często również sami mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że przez swoje nawyki mogą doprowadzić do odwrotnego ciągu w kanale wentylacyjnym. Dokładne uszczelnianie okien i brak świeżego powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, mogą doprowadzić do przekształcenia przewodów wywiewnych na nawiewne.

Taka sytuacja może się również zdarzyć w miejscu zamontowania okapów, które zbyt słabo wywiewają powietrze.

Zasłanianie kratek wentylacyjnych – czy to dobry pomysł?

Zimne powietrze z kratki wentylacyjnej objawia w konsekwencji się spadkiem temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Domownicy, którzy nie chcą dopuścić do dyskomfortu termicznego, często podkręcają ogrzewanie, aby zachować optymalną temperaturę w domu lub co najgorsze zaklejają kratki wentylacyjne, przez co zaburzone zostaje prawidłowe działanie wentylacji. Ten drugi sposób nie jest zalecany, a wręcz niezgodny z prawem budowlanym i może przynieść poważne konsekwencje, zwłaszcza dla zdrowia domowników.

Zasłonięcie kratki wentylacyjnej może prowadzić do:

 • osadzania się pary wodnej na szybach,
 • powstawania grzybów i pleśni (w pomieszczeniach i kanałach wentylacyjnych),
 • braku poprawnego przepływu świeżego powietrza,
 • odczuwania gorszego samopoczucia mieszkańców,
 • rozwoju chorób i dolegliwości spowodowanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza: astmy, alergii, bólów głowy,
 • problemów  z koncentracją,
 • zatrucia tlenkiem węgla(czadem). Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uchronić się przed zatruciem, dowiedz się gdzie zamontować czujnik czadu.

Jeżeli nie chcemy borykać się z wyżej wymienionymi problemami, lepiej nie zasłaniajmy kratek żadnymi foliami, ani kartonami.

Wieje z kratki wentylacyjnej – co robić?

Najlepszym rozwianiem na zmniejszenie napływającego zimnego powietrza z kratki jest polepszenie działania wentylacji grawitacyjnej. Jak to zrobić prawidłowo?

Jednym ze stosowanych rozwiązań jest zamontowanie nawiewników okiennych, które będą doprowadzały zimne powietrze z nawiewu lub rozszczelnienie okien. Jeżeli są one zbyt szczelne, to zostaje zaburzona prawidłowa cyrkulacja powietrza, w efekcie czego tworzymy z naszego domu hermetycznie zamkniętą „puszkę”. W nowych modelach możemy spotkać  już fabrycznie wbudowane nawiewniki szczelinowe, które poprawiają sytuację.

Dużo prostszą metodą jest uchylenie okna, ale jest to rozwiązanie krótkotrwałe i trudno zapanować nad regulacją powietrza. Ten sposób sprawdza się natomiast w kuchni podczas włączonego okapu i wiejącego powietrza z kratki.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników ściennych. Montuje się je minimum 2 metry nad podłogą, a najlepiej nad grzejnikiem. Dzięki temu powietrze zostanie ogrzane i przeniesie się ku górze.

Na problemy z ciągiem wentylacyjnym pomaga również montowanie nasad na szczycie komina. Często ta czynność jest traktowana po macoszemu, jednak dobrze dobrana nasada wpływa na prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej i utrzymanie stałego poziomu wymiany powietrza. Należy pamiętać nie tylko o dostosowanej do danego komina nasady, ale też o materiale, z jakiego została ona wykonana. Na rynku możemy otrzymać jej kilka rodzajów:

 • stałe,
 • obrotowe,
 • hybrydowe,
 • samonastawne,
 • mechaniczne.

Dla posiadaczy piętrowych domów źródłem problemu ze wstecznym ciągiem kominowym można również szukać w zbyt krótkim przewodzie wentylacyjnym. Zazwyczaj dzieje się tak na ostatniej kondygnacji. W takim przypadku pomoże wydłużenie komina wentylacyjnego.


Komentarze

 • Zimno w mieszkaniu

  Ktoś kiedyś napisał w Internecie że mu w zimie chłodne powietrze w pada przez kratkę wentylacyjną w łazience bo jest ciąg wsteczny a ktoś drugi napisał że trzeba okna rozszczelnić albo otworzyć wtedy będzie cieplej w mieszkaniu. Czy to jest prawda ?