Rekuperator ścienny, czyli wentylacja bezpośrednio przez ścianę
Aby zadbać o najwyższą jakość powietrza w domu oraz zabezpieczyć pomieszczenie przed stratą ciepła, warto postawić na rekuperację. W istniejących już budynkach trudno jednak zaprojektować i od nowa zrealizować instalację. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę rekuperator ścienny. Co to takiego, z czego jest zbudowany i jakie są jego wady oraz zalety?
Czym są rekuperatory ścienne i jak działają?
Wentylacja ścienna, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje urządzenia montowane na ścianie budynku. Rekuperatory mają minimalistyczną konstrukcję i odpowiadają za skuteczne odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz domu oraz ogrzewanie napływającego. Jedna masa nie miesza się jednak z drugą.
Rekuperator ścienny może być skutecznym sposobem na poprawę wymiany powietrza w każdym pomieszczeniu. Trzeba jednak zaznaczyć, że skuteczna wentylacja w ścianie zewnętrznej gwarantująca pełen komfort dla domowników może wymagać podłączenia kilku urządzeń.
Rekuperator pokojowy – główne zalety
Plusem jest to, że wentylacja przez ścianę zewnętrzną to rodzaj rekuperacji mechanicznej. Odzyskiwanie ciepła jest zatem możliwe bez mieszania się strumieni powietrza (napływającego z wypływającym). Rekuperatory ścienne mają tę zaletę, że maksymalnie ograniczają straty ciepła na wentylacji.
Powietrze, które przedostaje się do wewnątrz pomieszczeń, jest pozbawione alergenów, kurzu, a także innych zanieczyszczeń. To zasługa specjalnych filtrów, które są odpowiedzialne za zatrzymywanie niekorzystnych substancji dla domowników. Wentylacja przez ścianę odpowiada za dopuszczenie odpowiedniej ilości powietrza do mieszkania, ale nie jest to jedyna zaleta. Możesz znacznie ograniczyć przedostawanie się owadów do pomieszczeń, w których na co dzień przebywają domownicy.
Wentylacja bezpośrednio przez ścianę chroni również pomieszczenia przed nadmierną wilgocią, a to z kolei eliminuje ryzyko powstawania pleśni i grzybów, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.
Pod względem finansowym i technicznym, rekuperatory ścienne nie wiążą się z dużą ingerencją w ściany. Właściwie wystarczy jeden duży otwór. Jest to też rozwiązanie ekonomiczne, szczególnie polecane osobom, które nie mają dużego budżetu na pełną instalację. Biorąc pod uwagę konserwację i serwis, nie są potrzebne do tego specjalistyczne narzędzia. Do wszystkich elementów masz łatwy dostęp.
Czy wentylacja w ścianie zewnętrznej ma jakieś wady? Na pewno jest to inwestycja, która zwróci się dopiero po jakimś czasie. Konieczne jest także wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca oraz wywiercenie otworu. Mimo wszystko, w niewielkich domach jednorodzinnych czy istniejących już budynkach, nie są to bardzo inwazyjne prace.
Podsumowując, dobrze zaprojektowana wentylacja w ścianie z pewnością wpłynie na jakość powietrza, optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu, a także ograniczy stratę ciepła. To namiastka pełnowymiarowej instalacji, która nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Jak zrobić wentylację w ścianie?
Rekuperator kompaktowy często oznaczany jest symbolem mini, ze względu na jego mało skomplikowaną instalację. Nie jest potrzebny montaż kanałów. Jednym z ważniejszych elementów budowy jest teleskopowa rura. Pozwala ona na dostosowanie konstrukcji do grubości danej ściany. Mini rekuperator składa się także z wentylatorów, wymiennika ciepła oraz filtrów. Bez tych elementów skuteczna wymiana powietrza nie byłaby możliwa. Obudowa rekuperatora ściennego to najczęściej wysokiej jakości PCV.
Projektując wentylację w ścianie, warto zastanowić się, ile urządzeń będzie potrzebnych. Jeden rekuperator wewnątrzścienny może poprawić jakość powietrza i jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Jednak wentylacja bezpośrednio przez ścianę z dwoma urządzeniami będzie wydajniejsza. Najlepiej zamocować jednostki w dwóch osobnych pomieszczeniach albo na przeciwległych ścianach. Wtedy wentylowane będzie całe wnętrze. Lokalizacja rekuperatora ściennego nie może być przypadkowa. Konieczny jest szybki i łatwy dostęp do urządzenia, aby np. wymienić filtry albo przeprowadzić konserwację raz na pół roku.
Wentylacja ścienna może być dobrym rozwiązaniem w budynkach, które są już wykończone i nie ma możliwości instalowania pełnowymiarowej rekuperacji. Szczególnie dotyczy to nieruchomości projektowanych w duchu energooszczędnym.
Jak zrobić otwór wentylacyjny w ścianie?
Jak zrobić wentylację w ścianie? Oczywiście musisz zamontować jednostkę w odpowiedni sposób. Potrzebny jest do tego otwór w ścianie, dopasowany wielkością do konkretnego urządzenia. Konieczne będzie wywiercenie dziury, do czego przyda Ci się młot udarowy lub wiertnica. Jeśli nie masz jednak doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu prac budowlanych, najlepiej zlecić usługę fachowcom.
Pamiętaj też o tym, że otwory wentylacyjne w ścianie zewnętrznej to nie wszystko. Do rekuperatorów trzeba jeszcze doprowadzić zasilanie.
Wentylacja łazienki przez ścianę zewnętrzną i montaż rekuperatorów w kuchni
Choć krążą różne opinie o rekuperatorach ściennych, jedno na pewno trzeba podkreślić. Montaż niewielkich urządzeń w ścianie jest możliwy nie tylko w salonie czy też jadalni. Można je zaprojektować również w kuchni i łazience. Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości urządzenia, będą one odpowiednio wygłuszone. W ten sposób nie zakłócą codziennego funkcjonowania w domu. Warto jednak zaznaczyć, że na głośność pracy całej instalacji wpływa nie tylko samo urządzenie, ale także odpowiedni projekt i wykonanie systemu.
Na rynku istnieją rekuperatory ścienne, które można zabudować w meblach, co jest dobrym pomysłem w niewielkiej kuchni. Wraz z okapem stworzysz skuteczną instalację z odzyskiem ciepła.
Wentylacja łazienki przez ścianę to rozwiązanie, które można wykorzystać nawet w pomieszczeniach nieogrzewanych. Właśnie dlatego rekuperatory montuje się nawet na poddaszu czy też w pomieszczeniu gospodarczym. Wystarczy dobrać odpowiednie urządzenie.
Wesele w remizie to szit
08.11.2024
Rekuperator robi robotę