Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?
Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w naszych domach, a jeszcze kilkanaście lat temu kompletnie nieznanym, jest ogrzewanie podłogowe. Może ono funkcjonować w różnych wariantach, pozwala pozbyć się grzejników z pomieszczeń i zaoszczędzić sporo miejsca, a do tego jest ekologiczne oraz energooszczędne. Tylko jak wpływa na zdrowie?
Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe dla człowieka? - źródło: silversystem.com.pl
To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Technologia jest jeszcze niepowszechnie stosowana i nie da się ukryć, że ogrzewa dom czy mieszkanie w zupełnie inny sposób niż ten, który znamy od pokoleń. Każdemu z nas zdarza się w swoich czterech kątach chodzić na bosaka, warto więc zastanowić się, czy posiadana podłogówka nie odbije się na naszym stanie zdrowia.
Ogrzewanie podłogowe a zdrowie
Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Uspokajamy – wszelkie przeprowadzone badania wskazują, że ogrzewanie podłogowe ma zdecydowanie pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz organizm. Wbrew obiegowej opinii podłogówka gwarantuje lepszy rozkład temperatur niż kaloryfery. Dla człowieka korzystniejsze jest, gdy powietrze w pobliżu nóg jest cieplejsze, a w okolicy głowy chłodniejsze, co gwarantuje właśnie ogrzewanie tego typu. Górne partie ciała potrzebują mniej ciepła niż dolne, a przy zastosowaniu standardowych systemów ogrzane powietrze w większości niekorzystnie gromadzi się pod sufitem.
Istotną kwestią jest również sama temperatura emitowana przez podłogówkę. Zwykle wynosi ona ok. 25-35 stopni, jest więc znacznie bardziej zbliżona do naturalnej ciepłoty ludzkiego ciała niż buchające żarem grzejniki czy kominki. Warto zastanowić się nad tym, zwłaszcza jeśli ktoś planuje np. ogrzewanie podłogowe w sypialni, ale boi się o zdrowie swoje lub bliskich. Nie sposób wskazać żadnych powodów, by odpoczywanie w tak ocieplanym pomieszczeniu miało być szkodliwe lub by podłogówka wpływała w jakikolwiek sposób na sam sen domowników.
Ponadto, przez to, że ciepło rozchodzi się równomiernie od podłoża, a nie punktowo z jednego miejsca, omawiany system grzewczy nie powoduje odczucia przegrzania w zimę, gdyż nie niweluje całkowicie naturalnej wilgotności powietrza. Dzięki temu ominą nas nieprzyjemności związane z bólami oczu, gardła czy nawet problemy skórne wynikające z nadmiernego wysuszenia.
Ogrzewanie podłogowe a alergia
A co z alergikami? Osoby cierpiące na tego rodzaju dolegliwości muszą szczególnie uważać na unoszące się w powietrzu pyłki czy roztocza, a w przypadku ogrzewania podłogowego cała energia cieplna wydobywa się z podłogi, na której, jak wiadomo, osiada najwięcej kurzu.
Jest to prawda, jednakże ze względu na specyfikę swojego działania podłogówka wywołuje tylko minimalny ruch powietrza. W tym wariancie ciepło rozprowadzane jest przede wszystkim poprzez promieniowanie. Tradycyjne grzejniki generują nieporównywalnie więcej ruchu powietrza, gdyż opierają swoje funkcjonowanie na konwekcji.
Czy podłogówka to ogrzewanie idealne?
Czy wobec tylu przytoczonych zalet nie ma ani jednej wady ogrzewania podłogowego? Oczywiście, że jest, nawet niejedna. Nie ma technologii i urządzeń idealnych, jednakże w tym wypadku należałoby ich szukać przede wszystkim w aspektach innych niż kwestie zdrowotne. Oczywiście przy założeniu, że jest ono prawidłowo wykonane. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tego typu ogrzewania domu, sprawdź porady dotyczące tego, jak ułożyć ogrzewanie podłogowe.
Zaszkodzenie swojemu organizmowi przy użyciu podłogówki możliwe jest tylko poprzez nadmiernie zwiększenie nagrzania podłogi. Długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze źle wpływa na naszą termoregulację, obniża nasze uczucie komfortu, a także może negatywnie oddziaływać na system krążenia. Aby uniknąć takich sytuacji, zaleca się po prostu nie ustawiać ogrzewania powyżej zalecanych norm.
Pragnąc być dokładnym w analizie wpływu podłogówki na zdrowie, należy poruszyć jeszcze jedną kwestię. Elektryczne ogrzewanie podłogowe emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Żadne badania nie wykazały jednak, by miało ono jakikolwiek wpływ na zdrowie człowieka, a na co dzień jesteśmy otoczeni całym mnóstwem urządzeń, które generują go znacznie więcej. Tak więc możemy tylko przyjąć, że jeśli nie wykracza on poza regulowane prawnie normy – nie jest dla nas żadnym zagrożeniem.