Chcąc odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie, należałoby stwierdzić, że optymalna temperatura w domu to taka, w której sami czujemy się najlepiej. Informacja ta jest jednak dość enigmatyczna, a istnieją pewne zasady, których stosowanie może mieć pozytywny wpływ nie tylko na nasz komfort cieplny, ale i na zdrowie.

optymalna temperatura w domu
Nieodpowiednia temperatura w domu może być źródłem wielu problemów.

 

Do kwestii temperatury w mieszkaniu często przywiązuje się zbyt mało uwagi, ograniczając się do tego, czy jest nam za ciepło lub za zimno. Jest to jak najbardziej właściwy trop, jednak mnóstwo innych objawów również może podpowiadać, jak ustawić termostat. Okazuje się, że temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy, decyduje w dużym stopniu o naszej wydajności oraz ogólnym samopoczuciu.

Jeżeli mieszkanie będzie zbyt mocno nagrzane, mogą wystąpić problemy z koncentracją, bólami głowy, a skóra będzie przesuszona. Po przebudzeniu natomiast, zamiast bycia pełnymi energii, będziemy odczuwać zmęczenie. Wbrew pozorom przez zbyt wysoką temperaturę możemy się częściej przeziębiać, ponieważ wysuszone śluzówki mniej skutecznie usuwają z naszego organizmu wirusy i bakterie.

Przebywanie długi czas w zbyt niskiej temperaturze niesie za sobą równie nieprzyjemne następstwa. Spada nasza efektywność i mamy mniej energii do działania – ta zostaje zużyta na próbę rozgrzania organizmu.

Prawidłowa temperatura w domu – zalecenia

Idealna temperatura pokojowa zależy od wielu czynników, w tym od tego, kto przebywa w danym pomieszczeniu oraz czemu ono służy. Nie bez znaczenia są także pora roku oraz indywidualne preferencje.

Najczęściej przyjmuje się, że w sypialni termometr powinien wskazywać ok. 18°C. Jest to zalecana temperatura do spania, dzięki której rano obudzimy się wypoczęci i pełni wigoru. W salonie, gdzie spędzamy dużą część dnia, optymalna temperatura jest o 2-3 stopnie wyższa. Najcieplej natomiast powinno być w łazience, ponieważ przebywamy w niej bez ubrań chroniących przed chłodem.

Wskazuje się także, że w kuchni należy ustawić nieco niższą temperaturę niż w salonie. Wynika to z tego, iż podczas gotowania powietrze się nagrzewa. W spiżarni, co oczywiste, najkorzystniejsze są niskie temperatury – wówczas mamy pewność, że zapasy nie ulegną zepsuciu.

Warto zauważyć, że nieco wyższą od wskazanych temperatur należy utrzymywać w pomieszczeniach, w których przebywają osoby niepełnosprawne, starsze lub małe dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wymagają one większej ilości ciepła (minimum 20°C), przy czym górna granica wyznaczona jest na 24°C.

Odpowiednia temperatura w domu to nie wszystko. Nasze samopoczucie zależy również od tego, jaka wilgotność w mieszkaniu występuje. W okresie grzewczym jesteśmy narażeni na zbyt suche powietrze, które może być przyczyną m.in. nieprzyjemnego drapania w gardle lub kaszlu. W odwrotnej sytuacji, kiedy poziom pary wodnej w powietrzu jest zbyt wysoki, wzrasta ryzyko pojawienia się niechcianej pleśni i grzybów, np. w postaci wykwitów na ścianach. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków, którzy muszą dbać o jakość powietrza.

Jaka powinna być wilgotność w domu? Optymalny jej poziom mieści się w przedziale 40-60%. Wówczas powinniśmy odczuwać największy komfort cieplny, a szansa na wystąpienie niepożądanych konsekwencji maleje. Jednym z objawów nieodpowiedniej wilgotności mogą być zaparowane szyby. W utrzymywaniu jej właściwego poziomu pomóc nam może natomiast proste w obsłudze urządzenie – odpowiednio dobrany nawilżacz powietrza.

Utrzymanie optymalnej temperatury w mieszkaniu

Sposobem na utrzymanie optymalnych temperatur jest zamontowanie specjalnych regulatorów pokojowych. Można je zaprogramować, dzięki czemu zyskujemy kontrolę nad poziomem ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Osoby, które postawiły na system inteligentnego domu, mają szczególnie dużo możliwości w tym zakresie. Wszystkie te urządzenia pozwalają na oszczędzenie energii i pieniędzy, które były przeznaczane na niepotrzebne ogrzewanie mieszkania, np. pod nieobecność domowników.

Popularne termostaty grzejnikowe również sprawdzają się przy sterowaniu ciepłem w domu. Co prawda są mniej precyzyjne, niż jest to w przypadku elektronicznych gadżetów, ale wciąż pozwalają na zmianę temperatury, kiedy jest to niezbędne. Dla jak największego komfortu można wyposażyć się również w wilgotnościomierz, który pomoże utrzymać odpowiedni poziom pary wodnej w powietrzu.

Czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Właśnie dlatego uchylenie lub zamknięcie okna może zadecydować o odpowiednim komforcie cieplnym. Nawet tak proste czynności, jak wietrzenie mieszkania, trzeba robić prawidłowo.