290
268
305
309

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Sprawdź w jaki sposób i gdzie zamontować czujnik czadu w swoim mieszkaniu. Jedynie właściwy montaż zapewni bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

czujnik czadu montowany na suficie

Dlaczego montaż czujnika czadu jest tak ważny?

Co roku odnotowuje się kilka tysięcy przypadków zatrucia tlenkiem węgla, z których zazwyczaj kilkadziesiąt kończy się śmiercią osoby poszkodowanej. Przyczyny obecności czadu w powietrzu mogą być różne. Najczęściej wiążą się one z usterką starego sprzętu w domu, błędnym montażem urządzeń grzewczych czy też nierozwagą domowników. Właśnie dlatego czujniki czadu są tak ważnymi urządzeniami w każdym gospodarstwie domowym, gdzie występuje realne zagrożenie zatrucia tą substancją. Ponadto tlenek węgla to związek chemiczny niewyczuwalny w powietrzu, jest on bezwonny i przezroczysty. Żaden z domowników nie jest w stanie go wykryć.

Zrozumienie, jak ważny jest montaż czujnika czadu, ułatwi zobrazowanie działania tego związku chemicznego na organizm człowieka. Gaz przenika do krwiobiegu człowieka i zatrzymuje proces wchłaniania tlenu, powodującym tym samym niedotlenienie. Początkowe objawy zatrucia czadem to ból głowy i poczucie osłabienia. Dłuższe wystawienie organizmu na działanie toksyny skutkuje również pojawieniem się wymiotów oraz ogólnym zamroczeniem. Gdy wystąpią pierwsze objawy, należy działać szybko. Silne zatrucie tlenkiem węgla często bywa nieodwracalne w skutkach i może skończyć się śmiercią.

Oczywiście, oprócz montażu czujnika czadu w domu, bardzo ważne jest regularne sprawdzanie szczelności instalacji, zapewnienie drożności komina, częste wietrzenie mieszkania i kontrolowanie działania wentylacji. Jeżeli wśród domowników są dzieci, alergicy lub kobiety w ciąży, z pewnością zainteresują Cię informacje o tym, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, by zapewnić jak najlepszą jakość powietrza.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Po zakupie urządzenia pojawia się pytanie, gdzie należy zamontować czujnik czadu, aby poprawnie wykrył zagrożenie i zadziałał jak najszybciej. Przede wszystkim kieruj się informacjami podanymi przez producenta. W pierwszej kolejności zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia – z pewnością zawiera ona wiele cennych wskazówek dotyczących umieszczenia czujnika.

Co dalej? Przede wszystkim wybierz pomieszczenie, które najbardziej narażone jest na wystąpienie kumulacji tlenku węgla. Będą to np. łazienka z przepływowym ogrzewaczem wody, pokój ogrzewany piecykiem gazowym czy kotłownia przydomowa. Jeśli zajdzie taka konieczność, zainwestuj w kilka mierników i umieść je w różnych pomieszczeniach.

Bez obaw, montaż czujnika czadu nie jest skomplikowany. Nowoczesne urządzenia mają wiele możliwości – od postawienia go na płaskim i stabilnym podłożu po możliwość powieszenia go na ścianie.

By czujnik czadu miał największą skuteczność, powinieneś go zamontować na wysokości, gdzie będzie w stanie najszybciej wykryć zagrożenie. W tym celu warto pochylić się nad specyfiką zachowania tlenku węgla. W standardowych warunkach jest on lżejszy od powietrza, więc unosi się do góry, od podłogi aż do sufitu. Dzieje się tak aż do momentu, kiedy ulegnie ochłodzeniu. Właśnie dlatego w cieplejszych pomieszczeniach, czad szybciej się rozprzestrzenia.

Kluczowe są zatem dwie kwestie: dokładne miejsce instalacji i wysokość od podłogi.

grafika przedstawiająca wpływ stężenia tlenku węgla w powietrzu na człowieka
Wpływ czadu na organizm człowieka

Montaż czujnika czadu w odpowiedniej lokalizacji

Określ dokładne miejsce, gdzie należy umieścić czujnik czadu. Powinno znajdować się ono w optymalnej odległości od źródła zagrożenia. Zamontowane zbyt daleko nie odczyta odpowiednio szybko wysokiego stężenia tlenku węgla. Z drugiej strony – urządzenie nie powinno znajdować się też zbyt blisko urządzenia. Najlepiej umieścić je w okolicy od 1 do 5 metrów od źródła ciepła.

Nie wybieraj miejsc tuż przy samym suficie lub w narożnikach ścian. To tzw. martwa strefa. Nie umieszczaj też czujnika czadu przy oknach lub kratkach wentylacyjnych – zbyt intensywne ruchy powietrza zaburzają prawidłowe działanie urządzenia. Unikaj też przestrzeni, które są mocno nasłonecznione. Może to utrudnić wykonanie prawidłowego odczytu.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zamontować czujnik czadu w łazience, to unikaj strefy kąpieli oraz okolic drzwi. Prawidłowym odczytom nie sprzyja nadmierna wilgoć, dlatego nie umieszczaj urządzenia tuż przy umywalkach oraz natryskach. Niezbyt dobrym pomysłem są również miejsca intensywnego przepływu powietrza przy drzwiach i oknach.

W kotłowni pamiętaj z kolei o montażu czujnika czadu w takim miejscu, które jest w pobliżu kotła, pieca gazowego czy olejowego, ale z daleka od przewiewów i kratek wentylacyjnych. Nie może być też to obszar, który utrudni regularną konserwację, przeprowadzanie testów czy wymiany baterii w urządzeniu.

Na jakiej wysokości należy zamontować czujnik czadu?

Na prawidłowy odczyt pomiarów ma również wpływ to, na jakiej wysokości czujnik czadu jest zamontowany. Powinna być to odległość przynajmniej 30 centymetrów od sufitu i 1,5-2 metry od podłogi. Najlepiej, aby urządzenie było umiejscowione na wysokości głowy dorosłego człowieka. Jeśli umieszczasz miernik na suficie, zachowaj odstęp 30 centymetrów od ściany, by uniknąć tzw. martwej strefy.

Jak sprawdzić, czy czujnik czadu jest zamontowany poprawnie?

Kiedy zamontujesz w wybranym miejscu czujnik, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy jest sprawny. Służy do tego specjalny przycisk z napisem TEST. Po jego włączeniu powinien uruchomić się ostrzegawczy alarm. Dzięki temu jesteś w stanie określić też głośność urządzenia oraz rodzaj dźwięku, który z siebie wydobywa. Może to być bardzo ważna informacja dla wszystkich domowników, aby w przypadku wystąpienia zagrożenia rozpoznali ostrzeżenie.

Aby czujnik działał poprawnie, pamiętaj o regularnym czyszczeniu go z kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Sprawdzaj też, czy baterie są naładowane lub nie wystąpiły problemy z zasilaniem. W przypadku dłuższej nieobecności w domu warto wyposażyć urządzenie w baterie o zwiększonej pojemności. W sytuacji, gdy nie masz pewności co do poprawności odczytów, skorzystaj ze specjalnych sprayów testujących, których koszt wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż np. wykorzystywanie dymu papierosowego, który może nawet rozkalibrować czujnik czadu.

Wiele urządzeń jest wyposażonych w diodę kontrolną, która pozwala na szybkie zweryfikowanie prawidłowego działania. Zorientuj się również, czy urządzenie ma termin ważności podany przez producenta. Po upływie tego czasu trzeba wymienić czujnik na nowy.

Przy jakim stężeniu włącza się czujnik czadu?

Czujnik czadu zadziała tylko w określonych warunkach. Jak to wygląda w praktyce? Alarm uruchomi się, kiedy sensor wykryje nawet niewielkie stężenie tlenku węgla w powietrzu. Standardowo urządzenia uruchamiają się, kiedy wyczują czad w stężeniu od 30 PPM. Niektóre modele dostępne na rynku są jeszcze precyzyjniejsze i szybciej wykrywają zagrożenie. Mogą być to znacznie niższe wartości niż 30 PPM.

Kiedy czujnik czadu wyda ostrzeżenie o pojawieniu się niebezpiecznego związku, powinieneś jak najszybciej zareagować. W pierwszej kolejności zapewnij bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim, a następnie wezwij odpowiednie służby.

Niestety, nikt nie jest samodzielnie wyczuć obecności tlenku węgla w powietrzu. Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy zatrucia organizmu czadem, często jest już za późno na ucieczkę. Właśnie dlatego wybierz czujnik, który działa precyzyjnie i charakteryzuje się wysoką dużą skutecznością. Jeśli jednak w Twoim domu przebywają osoby chore, dzieci albo kobiety w ciąży, zawsze wybieraj bardziej zaawansowane modele, które wyróżniają się większą czułością.

Co zrobić, kiedy włączy się czujnik gazu?

Po włączeniu się czujnika tlenku węgla przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Urządzenia są skalibrowane tak, aby zaalarmować Cię o niepokojącym, ale niezagrażającym jeszcze życiu stężeniu tej niebezpiecznej substancji. W pierwszej kolejności powinieneś porządnie przewietrzyć pomieszczenie. W tym celu otwórz wszystkie okna i drzwi. Następnie wyłącz gaz i wszystkie urządzenia, które mogą generować czad. Kolejnym krokiem powinno być wyjście na świeże powietrze, czyli ewakuacja domowników. Jeśli nie okazał się to fałszywy alarm, zadzwoń na 112 lub bezpośrednio wezwij służby ratownicze.

Jeśli ktokolwiek z domowników przejawia symptomy charakterystyczne dla podtrucia czadem – ból głowy, nudności, zawroty głowy, przyspieszone tętno lub uczucie przemęczenia, koniecznie wezwij lekarza.

Komentarze

Sylwek

Witam U mnie czujnik czadu wczoraj dał sygnał pierwszy raz po 17 latach. Uważam że w każdym mieszkaniu w którym jest piecyk powinien być czujnik.

Mirko

Kochani. Kiedy mieszkałem w bloku, wiadomo używa się tam piecyków gazowych PG , kiedy wymieniłem stary piecyk gazowy na nowy, coś mnie tknęło żeby kupić i zamontować czujnik czadu Kidde, tak dla świętego spokoju. Już w niedługim czasie włączył się alarm. Zgłosiłem w spółdzielni mieszkaniowej, powiedzieli, że w wolnej chwili podeślą ekipę. Na drugi dzień, znowu wyje alarm. Wkurzony poszedłem do spółdzielni i poinformowałem ich, że jeśli zaraz nie przyjdzie ekipa, to wzywam straż pożarną, bo mam markowy czujnik czadu i włączył się alarm. Natychmiast znalazła się ekipa, kominiarz stwierdził, że ktoś z sąsiadów podpiął się ze swoim piecykiem do mojego komina , szok. Wniosek. Nigdy nie znasz dnia ani godziny. Kup i zamontuj renomowanej firmy czujnik czadu, jak dzwoni, to chwytaj za telefon zgodnie z instrukcją obsługi. Pozdrawiam

Karolina

Uważam że na 112 powinno się dzwonić od razu po opuszczeniu domu aby to oni sprawdzili swoimi czujnikami czy na pewno jest wszystko ok a nie na własną rękę ryzykować! U nas załączył się czujnik gazu ulatniał się a przy okazji okazało się że w domu jest Czad przedostawał się z piwnicy gdzie poziom wynosił 600 w domu znow na parterze tylko w jednym pomieszczeniu 130 a na piętrze w każdym pomieszczeniu 30 . Dlatego uważam że warto dzwonić zawsze na 112 skoro czujnik zawyje jak w moim przypadku zawył pierwszy raz od 2 lat...

ciekawy

Kilka dni temu w jednej ze stacji TV pokazano krótki materiał na temat zatruć czadem a w nim zalecano montowanie czujników czadu. Byłem zaskoczony tym, że widoczni na filmie strażacy montowali czujniki czadu na suficie. Czad jest bezwonny, bezbarwny i tylko nieco lżejszy od powietrza. Bardzo szybko może się rozprzestrzenić po całym pomieszczeniu. Najwcześniej można go wykryć w okolicy źródła emisji np. pieca.

Marzena

W tym roku taki czujnik uratował życie mi i dwójce moich dzieci. Jest to urządzenie niezbedne.

wiki

Jak czujnik może wywołać fałszywy alarm?

Klarencjusz

Czujnik czadu to bardzo pożyteczne urządzenie, uratowało mojego wujka przed zaczadzeniem. Od tego czasu cała rodzina je kupiła. Ale nie będę robiła reklamy i pisała jakiej firmy.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.