290
268
226

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Sprawdź w jaki sposób i gdzie zamontować czujnik czadu w swoim mieszkaniu. Jedynie właściwy montaż zapewni bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Każdego roku wiadomości powtarzają ten sam schemat – wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego w Polsce, w lokalnych mediach zaczynają pojawiać się doniesienia o zatruciu tlenkiem węgla, czyli czadem. Aby uniknąć tragedii, każdy korzystający w mieszkaniu z potencjalnego źródła trującego czadu powinien wiedzieć, jak uniknąć zagrożenia oraz wyposażyć się w czujnik tlenku węgla.

Zatrucie czadem to realne zagrożenie dla organizmu. Co roku notuje się kilka tysięcy przypadków intoksykacji tlenkiem węgla, zazwyczaj kilkadziesiąt z nich kończy się śmiercią. Przyczyny obecności czadu w powietrzu mogą być różne, najczęściej wiążą się z niesprawnością starego sprzętu, błędnym montażem urządzeń grzewczych i nierozwagą mieszkańców. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego czad jest niebezpieczny, gdzie zamontować czujnik tlenku węgla i w jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie.

Zaczadzenie – poważne zagrożenie

Jak powstaje czad? Źródłem tlenku węgla mogą być różnego rodzaju urządzenia znajdujące się w naszych domach – piece, gazowe podgrzewacze wody (popularne junkersy), kominki i kuchenki gazowe. Jeżeli cyrkulacja powietrza będzie nieodpowiednia to, na skutek braku odpowiedniej ilości tlenu, dojdzie do niepełnego spalania paliwa. W konsekwencji w powietrzu wzrośnie stężenie czadu. Tlenek węgla to związek chemiczny niewyczuwalny w powietrzu, jest bezwonny i przezroczysty. Jedynym sposobem na jego wykrycie okazuje się specjalny czujnik.

Jak tlenek węgla oddziałuje na organizm? Substancja przenika do krwiobiegu i zatrzymuje proces wchłaniania tlenu, powodującym tym samym niedotlenienie. Początkowe objawy zatrucia czadem to ból głowy i poczucie osłabienia. Dłuższe wystawienie organizmu na toksynę powoduje również wymioty oraz ogólne oszołomienie. Trzeba działać szybko, bo silne zatrucie tlenkiem węgla często bywa nieodwracalne w skutkach, może skończyć się śmiercią.

Poniższa grafika przygotowana przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej pokazuje jak groźny dla człowieka potrafi być czad. Jeszcze mocniej i szybciej działanie tlenku węgla odczuwają dzieci, osoby chorujące na serce, ludzie w podeszłym wieku i kobiety w ciąży.

wpływ czadu na organizm człowiekaWpływ czadu na organizm człowieka

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Aby uchronić się przed zatruciem, należy regularnie sprawdzać instalacje, zadbać o drożność komina, kontrolować działanie wentylacji oraz wietrzyć pomieszczenia szczególnie zagrożone. Ważne jest, by kratki wentylacyjne i otwory nawiewne nie były zasłonięte, co pozwoli na bezproblemową wymianę powietrza. Uważać trzeba także podczas remontów, takich jak chociażby wymiana okien. Zmiany tego typu mogą zaburzyć prawidłowe działanie wentylacji w danym pomieszczeniu, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Jednak nawet dopilnowanie tych wszystkich kwestii, nie daje całkowitej pewności. Najlepszym buforem bezpieczeństwa okazuje się proste urządzenie – wykrywacz czadu.

Na kłopoty czujnik czadu

Czujnik tlenku węgla to nic innego jak urządzenie na bieżąco monitorujące stężeniu czadu (lub czujnik czadu i gazu – w przypadku wielofunkcyjnych modeli 2w1). W przypadku odnotowania zagrożenia uruchamia się alarm dźwiękowy. Droższe urządzenia mogą dodatkowo przesłać SMS z informacją o niebezpieczeństwie na wskazany wcześniej numer.

Jaki czujnik czadu wybrać? Bardzo ważne, aby kupić czujnik z certyfikatem zaświadczającym o spełnianiu europejskich norm. Niektóre z najtańszych dostępnych modeli to produkty przeznaczone na rynek azjatycki, niedostosowane do restrykcyjnych wymogów stawianych przez Unię Europejską. Nie można na nich polegać, ponieważ nie spełniają norm jakości oraz mają ustalony zbyt wysoki dopuszczalny limit stężenia CO w powietrzu. Jeśli chcemy nabyć najlepszy czujnik czadu spośród ogromu modeli dostępnych na rynku, zwróćmy uwagę na:

  • Głośność powiadomień - im sygnał głośniejszy, tym lepiej. Jeśli korzystamy z czujnika 2w1 lub 3w1 (czujnik czadu, gazu i dymu), ostrzeżenia powinny generować różne dźwięki, by domownik od razu rozpoznał potencjalne zagrożenie,
  • Wyświetlacz LCD – choć nie są one niezbędne, to warto kupić model, który takowy posiada. Z łatwością możemy wtedy zauważyć np. informację o wyczerpującej się baterii,
  • Łatwość montażu – konkretne pomieszczenia potrzebują różnych typów urządzeń, np. umożliwiających powieszenie na ścianie. Dla ułatwienia warto kupić model, który jest dostosowany do naszych wymagań.
czujnik czadu Kidde
Przykładowe czujniki czadu marki Kidde

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni model urządzenia, przystępujemy do jego umieszczenia w domu. Wbrew pozorom lokalizacja nie jest jednak dowolna - gdzie zamontować czujnik czadu, by spełniał swoje zadanie?

Czujnik czadu – gdzie go zamontować?

Gdzie montować czujnik czadu? Pytanie tego typu pojawia się od razu po zakupieniu urządzenia. Żeby czujnik czadu działał dobrze, należy użytkować go zgodnie ze wskazówkami producenta. Przede wszystkim urządzenie montuje się w pomieszczeniu, gdzie występujące najwyższe zagrożenie kumulacji tlenku węgla. Może to być łazienka, w której pracuje przepływowy ogrzewacz wody, pokój, w których stoi piecyk gazowy lub przydomowa kotłownia. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, można ustawić go w kilku różnych pomieszczeniach. Montaż czujnika czadu nie powinien sprawiać problemu - nowoczesne modele są uniwersalne i umożliwiają zarówno powieszenie go na ścianie, jak i postawienie na płaskiej powierzchni.

Przy wyborze konkretnego umiejscowienia czujki trzeba kierować się kilkoma zasadami. Urządzenie nie dokona miarodajnych odczytów, kiedy będzie znajdować się za daleko lub zbyt blisko od źródła zagrożenia. Dlatego należy umieścić je nie bliżej niż metr i nie dalej niż 5-6 metrów od pieca. Nie można także montować urządzenia przy samym suficie, w rogach pomieszczenia, ani przy oknach lub kratkach wentylacyjnych. Na jakiej wysokości umieścić więc czujnik czadu? Najlepiej ustawiać go na wysokości głowy dorosłego człowieka – około 1,5 do 2 metrów nad ziemią, przynajmniej 30 cm od sufitu. Nie powinno się również narażać czujnika na zbyt duże działanie promieni słonecznych.

Po założeniu urządzeniu czas na test generalny alarmu. Zazwyczaj służy do tego specjalny przycisk z napisem „test”, po jego włączeniu, w czujniku powinien uruchomić się alarm dźwiękowy. Raz na jakiś czas, np. co miesiąc, warto oczyścić urządzenie z kurzu, który może zakłócać prace urządzenia, oraz ponownie przeprowadzić test działania alarmu.

Jak sprawdzić czujnik czadu?

Jeśli czujnik czadu już mamy, to z pewnością zastanawiamy, się czy działa. Podstawowe działanie całego systemu można sprawdzić poprzez naciśnięcie przycisku "test", który ma prawie każdy model. Wówczas urządzenie wyda z siebie próbny sygnał, który ma na celu zweryfikowanie jego głośności i ogólną sprawność czujnika.

A co zrobić, gdy chcemy samemu sprawdzić czujnik czadu w praktyce? Do tego służą gazy wzorcowe, które zakupić można za maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Ich użycie nie jest skomplikowane, ponieważ instrukcję użycia można znaleźć na opakowaniu.

Co zrobić, jeśli nie posiadamy gazu wzorcowego CO? Zakupić go, bo to jedyny sposób na prawidłowe sprawdzenie działania czujnika. Jeśli zastosujemy się do porad z Internetu, takich jak dym papierosowy, możemy łatwo rozkalibrować urządzenie. Do komory dostaje się bowiem w ten sposób o wiele większa dawka substancji niż w przypadku gazu wzorcowego i może to źle wpływać na sensory.

Warto także pamiętać o tym, że po każdym uruchomieniu alarmu należy go skalibrować od nowa.

Przy jakim stężeniu włącza się czujnik czadu?

Wiele osób zastanawia się, kiedy włącza się czujnik czadu. Wydaje on sygnał alarmowy wówczas, gdy tylko wyczuje już niewielkie stężenie czadu w powietrzu. Dzięki temu człowiek przebywający w danym pomieszczeniu ma szansę szybko się z niego ewakuować i wezwać właściwe służby. Odpowiednio wczesne zaalarmowanie mieszkańców jest niezwykle ważne, ponieważ nikt nie jest w stanie samodzielnie wyczuć czadu, a kiedy pojawiają się pierwsze symptomy zatrucia, często jest już zbyt późno na ucieczkę. Oznacza to, że czujnik czadu, kiedy się włącza, daje możliwość ocalenia życia domowników.

Standardowe urządzenia uruchamiają się, kiedy wyczują czad w stężeniu od 30 PPM. Alarmują tym szybciej, im to stężenie jest wyższe. Istnieją jednak również modele bardzo zaawansowane, wykazujące się niezwykłą czułością. Ostrzegają one użytkowników nawet przy niższych niż 30 PPM wartościach. To bardzo ważne dla osób chorych, kobiet w ciąży i dzieci.

Co zrobić, gdy włączy się czujnik gazu?

Trzeba zachować spokój i przytomność umysłu. Czujniki są skalibrowane tak, aby zaalarmować nas o niepokojącym, ale niezagrażającym jeszcze życiu stężeniu. Pierwszą czynnością powinno być otworzenie wszystkich okien i drzwi w pomieszczeniu. Następnie należy wyłączyć gaz i wszystkie urządzenia, które mogą generować tlenek węgla. Kolejnym krokiem powinno być wyjście na świeże powietrze. Jeśli nie okazał się to fałszywy alarm, należy zadzwonić na 112 lub bezpośrednio wezwać służby ratownicze.

Jeśli ktokolwiek z domowników przejawia symptomy charakterystyczne dla podtrucia czadem – ból głowy, nudności, zawroty głowy, przyspieszone tętno lub uczucie przemęczenia, powinno się wezwać lekarza.

Komentarze

Sylwek

Witam U mnie czujnik czadu wczoraj dał sygnał pierwszy raz po 17 latach. Uważam że w każdym mieszkaniu w którym jest piecyk powinien być czujnik.

Mirko

Kochani. Kiedy mieszkałem w bloku, wiadomo używa się tam piecyków gazowych PG , kiedy wymieniłem stary piecyk gazowy na nowy, coś mnie tknęło żeby kupić i zamontować czujnik czadu Kidde, tak dla świętego spokoju. Już w niedługim czasie włączył się alarm. Zgłosiłem w spółdzielni mieszkaniowej, powiedzieli, że w wolnej chwili podeślą ekipę. Na drugi dzień, znowu wyje alarm. Wkurzony poszedłem do spółdzielni i poinformowałem ich, że jeśli zaraz nie przyjdzie ekipa, to wzywam straż pożarną, bo mam markowy czujnik czadu i włączył się alarm. Natychmiast znalazła się ekipa, kominiarz stwierdził, że ktoś z sąsiadów podpiął się ze swoim piecykiem do mojego komina , szok. Wniosek. Nigdy nie znasz dnia ani godziny. Kup i zamontuj renomowanej firmy czujnik czadu, jak dzwoni, to chwytaj za telefon zgodnie z instrukcją obsługi. Pozdrawiam

Karolina

Uważam że na 112 powinno się dzwonić od razu po opuszczeniu domu aby to oni sprawdzili swoimi czujnikami czy na pewno jest wszystko ok a nie na własną rękę ryzykować! U nas załączył się czujnik gazu ulatniał się a przy okazji okazało się że w domu jest Czad przedostawał się z piwnicy gdzie poziom wynosił 600 w domu znow na parterze tylko w jednym pomieszczeniu 130 a na piętrze w każdym pomieszczeniu 30 . Dlatego uważam że warto dzwonić zawsze na 112 skoro czujnik zawyje jak w moim przypadku zawył pierwszy raz od 2 lat...

ciekawy

Kilka dni temu w jednej ze stacji TV pokazano krótki materiał na temat zatruć czadem a w nim zalecano montowanie czujników czadu. Byłem zaskoczony tym, że widoczni na filmie strażacy montowali czujniki czadu na suficie. Czad jest bezwonny, bezbarwny i tylko nieco lżejszy od powietrza. Bardzo szybko może się rozprzestrzenić po całym pomieszczeniu. Najwcześniej można go wykryć w okolicy źródła emisji np. pieca.

Marzena

W tym roku taki czujnik uratował życie mi i dwójce moich dzieci. Jest to urządzenie niezbedne.

wiki

Jak czujnik może wywołać fałszywy alarm?

Klarencjusz

Czujnik czadu to bardzo pożyteczne urządzenie, uratowało mojego wujka przed zaczadzeniem. Od tego czasu cała rodzina je kupiła. Ale nie będę robiła reklamy i pisała jakiej firmy.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.