Jak układać drewno do suszenia?
Drewno suszy się w celu doprowadzenia go do optymalnego poziomu efektywności energetycznej. Drzewo świeżo ścięte – w zależności od gatunku – ma zawartość wody na poziomie około 50-70%. Nawet jeśli było przed sprzedażą wstępnie sezonowane i zawartość jego wilgotności będzie dochodzić do 35-40%, to wciąż za mało, aby nadawało się na opał. Górna granica dobrej efektywności kalorycznej drewna to wilgotność sięgająca 15-20%.
Miejsc na składowanie drewna jest wiele, jednak zawsze trzeba stosować się do kilku podstawowych zasad
Gdy wilgotność drewna jest zbyt wysoka, część energii podczas palenia jest trwoniona na odparowanie i podgrzanie pary wodnej. Oprócz tego im opał suchszy, tym łatwiej go rozpalić. Ogień pali się spokojnie, mniej dymi, nie brudzi szyby kominkowej i nie zanieczyszcza przewodów. Suche drewno może się także spalać w niższej temperaturze, czyli dłużej. Jest to duży atut zwłaszcza przy paleniu w kominku.
By drzewo paliło się w odpowiedni sposób, przed odpowiednim wysuszeniem należy wybrać jego właściwy rodzaj. Pomocna może się okazać tabela kaloryczności drewna. Odpowiednio składować należy wszystkie materiały opałowe. Jeśli zastanawiasz się jak przechowywać ekogroszek, zapoznaj się z lekturą dedykowanego artykułu.
Sezonowanie drewna - zalety
Sezonowanie drewna na potrzeby kominkowe to suszenie go poprzez wystawienie opału na działanie powietrza. Jest to najtańszy i najprostszy sposób na doprowadzenie drewna do należytego stanu. Niestety proces pozbywania się wilgoci trwa długo, więc trzeba to zawsze robić z myślą o kolejnym sezonie grzewczym, lub jeśli ma się możliwość i miejsce – na dwa sezony do przodu. Najrozsądniejszy tryb to kupno wczesną wiosną (jest tanio po sezonie grzewczym) świeżego drewna i sezonowanie go nie do najbliższej, ale do następnej zimy, czyli ponad 1,5 roku.
Jeśli sezonowanie ma okazać się skuteczne i możliwie szybkie, to trzeba do niego podejść z rozmysłem i stworzyć odpowiednie warunki do schnięcia. Najważniejszym aspektem okazuje się odpowiednie ułożenie drewna.
Jak układać drewno do sezonowania, aby było to skuteczne?
Pierwszym etapem powinno być porąbanie drewna na małe szczapy. Im mniejszy kawałek, tym mniejsza powierzchnia schnięcia, dlatego najlepiej sprawdzają się kilkudziesięciocentymetrowe polana, które wygodnie mieszczą się do kominka lub pieca na drewno.
Następnym krokiem jest znalezienie miejsca, które zapewni drewnu właściwe warunki do schnięcia. Powinno być w miarę możliwości osłonięte od deszczu oraz zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. Konkretny wybór przestrzeni zależy od indywidualnych warunków, sprawdzi się zarówno drewutnia, czyli pomieszczenie przeznaczone specjalnie do osuszania drewna, jak i bardziej doraźne metody – altany, regały czy komórki. Prostym, ale skutecznym rozwiązaniem jest również układanie opału przy ścianie budynku – sprawdza się to zwłaszcza gdy fragment dachu osłania drewno przed deszczem.
Ważne jest aby trzymać się zasad prawidłowego składowania. Szczapy układa się w stosy, korą do góry. Taki sposób zapewnia najskuteczniejszą cyrkulację powietrza. Jeżeli drewno do suszenia ustawiamy przy ścianie, to należy zostawić mu kilkucentymetrową szparę, która gwarantuje, że nie będzie ono gniło od ściany. Co do zasady nie ustawia się także drewna na gołej ziemi, ponieważ stamtąd przechodzi na nie wilgoć. Dla izolacji ustawia się stosy na około 30-centymetrowych podstawach – paletach, legarach lub czymś w tym rodzaju.
Układanie drewna w stosy w wyżej opisany sposób zapewni osłonięcie od deszczu oraz odpowiednią wentylację, dzięki czemu nawet dosyć świeży (wilgotny) opał powinien przeschnąć do odpowiedniego poziomu.
Ustawianie kawałków wzdłuż ścian to bardzo popularny sposób jego składowania
Jak składować drewno czyli sposoby składowania drewna opałowego
Magazynowanie drewna może odbywać się na wiele sposobów i w wielu miejscach. Jednym z najpopularniejszych jest składowanie przy budynku - wzdłuż ściany. Niezalecane jest pozostawianie drewna bez osłonięcia przed opadami, dlatego często stosuje się różnego rodzaju zadaszenia, jeśli nie wystarczy do tego celu dach naszego domu. Jako naturalna osłona często wykorzystywane są zewnętrzne schody, które mogą być idealną skrytką na drewno. Przy składowaniu warto pamiętać o tym, by wykorzystać południową ścianę budynku, która jest optymalna ze względu na działanie promieni słonecznych.
Niezbędne może się też okazać układanie drewna na palecie, co ma na celu zabezpieczenie go od spodu. Alternatywnym sposobem mogą być też specjalne metalowe stojaki przyścienne, które znacznie ułatwiają proces układania, a dzięki swojej mobilności umożliwiają ustawienie ich w dowolnym miejscu. Dzięki nim drewno może być układane w kilku rzędach o wysokości nawet kilku metrów. Podobnego rodzaju stojaki można także wykonać samodzielnie, przy użyciu kilku palet lub desek odpowiedniej długości.
Kawałki drewna ustawione w stosy można znaleźć również w ogrodach lub na podwórzach. Problemem tego rozwiązania jest wystawienie opału na opady atmosferyczne - musimy się wówczas ratować foliami lub plandekami. Jeśli nie chcemy pozostawiać szczap na otwartym powietrzu, przydatna może okazać się drewutnia. Za pomieszczenie na opał kominkowy posłużyć może nam w skrajnych przypadkach także zwykła szopa, odpowiednio wentylowany garaż lub dom. Drewno można trzymać między innymi w salonie, w niedalekim sąsiedztwie kominka.
W domu można przechowywać jedynie niewielkie ilości drewna
Kiedy drewno opałowe jest już suche?
Suszenie drewna domowym sposobem może mieć różną efektywność, zależnie od rodzaju drewna, panujących warunków i wielu innych aspektów. Jak bez specjalistycznego sprzętu ocenić, że jest już gotowe do użycia?
Drewno o wilgotności powyżej 25% jest wyraźnie mokre w dotyku, dlatego do wstępnego rozpoznania wystarczy obejrzenie i dotknięcie kilku szczap ze wszystkich stron. Jeżeli wydaje się suche, to warto sprawdzić także korę. W suchym kawałku odchodzi ona z łatwością. Kolejną wskazówką jest porównanie z drewnem sezonowanym wcześniej, już suchym. Zbyt mokre drewno będzie wyraźnie cięższe oraz ciemniejsze.
Uwaga: przebarwienia oraz plamy mogą oznaczać atak grzyba lub pleśni, a to z kolei przekłada się na niższą wartość opałową.
Oczywiście najpewniejszą metodą jest sprawdzenie go w praktyce. Wystarczy rozpalić w kominku nowym drewnem, a szybko przekonamy się, czy jest już wystarczająco suche. Jeżeli słabo się rozpala, dymi, hałasuje (charakterystyczny gwizd/świst) to znaczy, że potrzebuje jeszcze kilku miesięcy suszenia.
Mała Mi
23.02.2023
Jeśli złożyłam mokra brzozę do komórki z betonu jest komorka. Ułożyłam na ścianę a jest w niej okno i drzwi będzie mi gniła???
Gwidon Szyszynka
10.12.2022
U nas na wiosce jedne mówią trzymają korą do góry, inne że korą w dół. U nas w chałupie zrobilim w drewutni z desków i paletów podest wysokości 30 cm prawie, klepisko zabetonowalim pod to poszedł czyściusieńki gruz wapienny. No i kilka centymetrów odległości od ścian musowo. No i poukładalim drewno, coby cug był, aż śwista. Większość drewna ułożyło się, że jakby korą z boku była, mimo, iż staralim się ułożyć coby korą do góry. No jak się patrzy, gdzie kora, no to jakby większość kora z boku, takie wyszło ułożenie, a staralim się no i trzeźwiutkie my bylim przy tym jako te świnie. No i czekamy my aż to wyschnie, a na razie palim tym, co tam w łapy wpadnie, suche, mokre, ino by się chajcowało. A piec to my se zrobilim same, z kamieni co je na polu pozbieralim, betonem spoinowane trzy warstwy kamienia, a gorąc to daje taki, co nawet koty na piecu długo nie posiedzą, bo za gorąco im. Na środku chałupy piec, co taki kominek z chaty myśliwskiej przypomina, a ile metrów to ogrzewa, to nie napisza, bo co inne mam, co inne w planach chałupy, a jeszcze co inne podane do podatku od nieruchomości. Hej!
Weed
10.11.2021
Nie ponieważ drzewo leży na dworze nawet jeśli jest zadaszone poranna rosa i wieczorna na nie osiada i wsiąka a osiada się tylko od góry pozniej roztapia kora przed tym chroni a drewno prauje z każdej strony równomiernie bez znaczenia z góry czy z dołu. Prosty przykład samochodu który trzeba drapać nawet pod zadaszeniem na podwozie nigdy nie jest oszronione:)
def
16.11.2020
Jeden rabin powie korą do góry, drugi powie korą do dołu. Nie ma znaczenia czy drewno sezonuje się tak czy inaczej - najważniejsze jest odpowiednie pomieszczenie, wymiana powietrza, brak nadmiernej wilgoci i właściwa temperatura. Jak te warunki są spełnione to wyschnie niezależnie od tego, czy będzie korą do góry czy do dołu.
abc
09.10.2020
Kawałki drewna układa się korą do dołu. W ten sposób drewno lepiej oddaje wilgoć.