Sposób na śmierdzący komin
Nieprzyjemny zapach ze ściany kominowej to problem, z którym mierzy się wiele gospodarstw domowych. Powoduje to bardzo duży dyskomfort i uprzykrza życie mieszkańcom danego budynku. Negatywnie wpływa na samopoczucie, co w dłuższej perspektywie staje się naprawdę uciążliwe. Osoby, których dotknęła ta niedogodność, często zastanawiają się także, czy jest ona niebezpieczna dla zdrowia oraz jak duże koszty mogą wiązać się z próbami jej usunięcia. Jakie są przyczyny i jak usunąć zapach sadzy z komina? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu!
Problem śmierdzącego komina jest bardzo popularny i może uprzykrzyć życie
Jeżeli w Twoim domu pojawił się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach i zauważyłeś, że przyczyną jest śmierdząca ściana kominowa, to zdecydowanie warto podjąć jak najszybsze kroki w celu odnalezienia powodów takiego stanu rzeczy, a następnie ich usunięcia. Dzięki temu nie tylko nie dopuścisz do pogłębiania się problemu, ale unikniesz także możliwych zagrożeń związanych z niepożądanym wydostawaniem się szkodliwych substancji z przewodu kominowego. Najważniejszym aspektem jest zrozumienie czynników odpowiadających za powstawanie smrodu, co pozwoli na ich szybką eliminację i niedopuszczenie do ponownego wystąpienia tego zjawiska.
Nieprzyjemny zapach ze ściany kominowej – możliwa przyczyna
Najbardziej prawdopodobną przyczyną uciążliwego zapachu z komina, jest jego nieszczelność oraz zawilgocona sadza. Mogła ona namoknąć w wyniku obfitych opadów deszczu wlatujących do komina bądź wad konstrukcyjnych przewodu. Problem może tkwić również w paleniu w piecu mokrym drewnem. Osoby, które nie sezonują opału, są o wiele bardziej narażone na borykanie się ze śmierdzącym kominem. Dlaczego tak się dzieje?
W procesie spalania wydzielana jest między innymi para wodna, która w przypadku nieogrzewanego poddasza może skraplać się w górnych częściach przewodu kominowego. W konsekwencji woda miesza się z sadzą i powstaje smoła, ściekająca po ścianach komina. Jeżeli ten jest nieszczelny, substancja przedostaje się do jego wnętrza, co prowadzi do powstawania fetoru, ale także sprawia, że pojawiają się nieestetyczne plamy na kominie. Nie tylko oszpecają one wnętrze pomieszczenia, ale również sprawiają, że tynk ulega nieodwracalnemu zniszczeniu i będzie konieczne jego skucie.
Głównymi i najczęstszymi winowajcami są zatem wady konstrukcyjne bądź uszkodzenia konstrukcji oraz osiadająca w niej wilgoć.
Nieprzyjemny zapach dochodzący ze ściany kominowej potrafi zmienić piękny dom w miejsce nie do zamieszkania
Jak pozbyć się zapachu spalenizny?
Jeżeli w pomieszczeniu pojawił się już zapach spalenizny, to warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Pierwszą rzeczą, jaką należy zbadać, jest stan przewodu kominowego. Jeśli jest on nieszczelny, należy jak najszybciej uporać się z usterką.
Uszczelnienie komina będzie wymagało nakładów finansowych. Musimy bowiem skuć stary, zawilgocony tynk, usuwając w ten sposób wykwity na kominie i odsłonić wszystkie cegły wraz z łączącym je spoiwem. Nie mogą one być zabrudzone, więc warto sięgnąć po specjalny preparat czyszczący. Kiedy tę czynność będziesz mieć już za sobą, całą konstrukcję trzeba będzie we właściwy sposób uszczelnić. Wygodnym wyjściem może okazać się folia w płynie. Na śmierdzący komin należy zaaplikować wspomnianą substancję tak, aby wypełniła wszelkie ubytki. Nakłada się ją w prosty sposób, np. za pomocą wałka. Środek ten może jednak zapewnić tylko krótkotrwałą ochronę, ponieważ wysokie temperatury powodują jego topnienie. Znacznie trwalszym rozwiązaniem będzie z pewnością preparat o właściwościach ognioodpornych. Po uszczelnieniu całość trzeba zagruntować i obłożyć siatką z włókna szklanego zatopioną w specjalnym, ognioodpornym kleju.
Prowadząc prace przy kominie, koniecznie upewnij się również, aby jego górna część idąca przez poddasze była odpowiednio docieplona. Jeżeli bowiem ta strefa budynku nie jest ogrzewana, to para będzie się skraplała i śmierdzący komin w pokoju znowu da o sobie znać. Aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną komina w wyższych partiach budynku, możesz wykorzystać wełnę mineralną, na której zastosowany zostanie oddychający materiał przepuszczający parę wodną.
Należy pamiętać, że dobór najlepszego sposobu na śmierdzący komin zależny jest trudny, a metodę działania należy dopasować do konkretnej przyczyny. Jeżeli sam nie czujesz się na siłach, aby sprawdzić stan przewodu kominowego, bądź dokonać odpowiednich prac naprawczych, skorzystaj z pomocy doświadczonego specjalisty, który wie, jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z komina.
Ewa
29.02.2024
Panowie i panie nigdy nie pisałem i nie oglądałem tego systemu problemu miałem problem 25lat temu podobny problem postawiłem nowy komin ale w tym roku zdążyła mi się podobna sytuacja na razie wybrnoem kupowałem wszelakiego rodzaju środki i nic ale możliwość tak myślę bo u mnie działa bez wkładu finansowego jak masz problem zadzwoń spróbuję ci pomóc żebyście niemusleli płacić tak jak ja 3000 i nic
ccc
02.05.2023
Wszędzie piszą o korzystaniu z pomocy specjalisty. Obdzwoniłem z 15-tu dekarzy w Wielkopolsce to sięim w d..ach poprzewracało. Żaden nie chce wejść na dach, odkuć niepotrzebną, popękaną zaprawę, obrobić komin np. Braasem, poprawić fugi na wystającej części komina i po wyschnięciu pociągnąć impregnatem Dynasil. Każdy ma na stronie naprawy kominów, dachów a jak dzwonisz to "jemu się nie kalkuluje". Pewnie lepiej złożyć z klocków na nowej budowie cały dach i wziąć 100 tysięcy.
Janek
26.02.2023
Najważniejsze jest by zamontować daszek nad ujściem komina, by się woda do środka nie wlewała i nie powstał kwas siarkowy. Po paleniu węglowych piecach, w kominach jest za duża temperatura by się skropiła wilgoć. Śmierdzący komin trzeba zadaszyć i wysuszyć, dopiero potem można pomalować śmierdzącą ścianę.
Rafał
22.02.2023
Zamieniłem właśnie piec węglowy na pompę Ciepła ale komin pozostał i muszę coś z nim zrobić żeby, nie śmierdział w cały domu.
Jerzy
10.02.2023
Kwas siarkowy powstaje z powodu opadów deszczu do komina. Kwas przenika cegły i zaprawę murarską, może też podziurawić wkład z kwasoodpornej stali. Widzę pełno takich kominów bez daszku, ludzie są głupi. Jest dziura o woda się wlewa!!!
Mala
15.11.2022
Czy jeżeli komin jest nieszczelny to będzie w domu smierdzialo dymem za każdym rozpaleniem,czy może być tak że raz śmierdzi przy rozpalaniu a raz nie?
Jojo
22.03.2022
Witam. Nie jestem zwolennikim dodawania komentarzy ale sporo rzeczy dowiedziałem się właśnie na forach. Miałem problem ze starym smierdzacym kominenem i powiem ze folia się sprawdza. Należy jej dać dość sporo. Kilka warstw bo to cholerstwo potrafi nawet przez nia przenikać, a potem siatka, klej. Jezeli hest możliwość oblozyc jeszcze można GK zostawiajac mała szczeline odprowadzającą ewentualny "zapach" na poddasze (pod dach). Po takim zabiegu u siebie mimo wszystko zrobiłem wkład kominowy. Wydaje mi się że temp działająca na komin też jest niższa dzieki czemu folia się nie topi. Jest inwestycja ale tańsza i czystrza w robocie niż rozpierducha komina!
Jacek
28.11.2021
Mieliśmy dokładnie taki sam problem. Pomogła zmiana kotła -starego kopciucha na węgiel - na kocioł gazowy. Polecam Defro. Pomogli dobrac odpowiednie urzadzenie do domu, doradzili i w ogóle dali radę. Jestesmy z żona pod wrażeniem, a bardzo obawialismy sie wymiany.
Paweł
31.10.2021
Najlepszy sposób na śmierdzący komin to... pompa ciepła. Wtedy komin w ogóle niepotrzebny.