290
268
226

Czy warto kupić nawilżacz powietrza? Odpowiadamy!

Suche powietrze to częsty problem w mieszkaniach oraz domach zarówno podczas upałów, jak i sezonu grzewczego. Może doprowadzić do poważnych objawów ze strony układu oddechowego, skóry, włosów, a nawet pogłębić reakcje alergiczne i astmę. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest nawilżacz powietrza. Co daje, jakie są jego wady i zalety oraz kiedy się przydaje? Sprawdź nasz artykuł!

włączony nawilżacz powietrza obok rośliny w doniczce

Kilka słów na temat wilgotności powietrza w domu

Wilgotność to jeden z najważniejszych parametrów, który ma wpływ na jakość powietrza w domu czy też biurze. To od niego głównie zależy, czy osoby przebywające w pomieszczeniu nie zaczynają odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości, czyli np. kaszlu, bólu gardła czy charakterystycznego drapania w podniebieniu. To jednak nie wszystko. Zbyt suche powietrze może powodować wiele objawów dotyczących ogólnego samopoczucia, rozbicia, braku skupienia, gorszej jakości snu, a nawet podrażnień skóry i przesuszenia włosów. Z kolei, jeśli w domu jest zbyt wilgotno, często rozwijają się pleśń i grzyb. Jak w takim razie zapanować nad jakością powietrza?

Przede wszystkim sprawdzaj poziom wilgotności. Służą do tego specjalne higrometry, ale nie tylko. Nowoczesne termometry czy stacje pogody również mają funkcję badania na bieżąco poziomu wilgotności powietrza. Optymalna wartość wynosi od 40 do 60%, choć wiele zależy od aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Im jest ona niższa, tym wyższa powinna być wilgotność powietrza. Tylko w optymalnych warunkach będziesz mógł swobodnie odpoczywać i wykonywać codzienne obowiązki.

Nawilżanie powietrza – dlaczego to takie istotne?

Niestety, zarówno w sezonie grzewczym, jak i podczas upałów latem, w pomieszczeniach często dochodzi do przesuszenia powietrza. Z czym to się wiąże? Początkowo objawy u domowników, gości czy pracowników, mogą być niezauważalne i lekceważone. Mimo wszystko delikatne drapanie w gardle lub podrażniona śluzówka nosa już powinny być sygnałem ostrzegawczym. Organizm zaczyna się bronić, co może nawet doprowadzić do trudności z oddychaniem, bólu głowy czy uciążliwego kaszlu. Im dłużej przebywa się w takich warunkach, tym trudniej będzie się skoncentrować na codziennym funkcjonowaniu. Ponadto oddychając suchym powietrzem, szybciej można złapać infekcję spowodowaną bakteriami i wirusami. W takich warunkach gorzej czują się też alergicy i astmatycy.

Aby zadbać o odpowiednią wilgotność, możesz oczywiście skorzystać z domowych sposobów takich jak rozwieszanie mokrych ręczników, gotowanie na parze, ustawienie odpowiednich roślin doniczkowych czy częstsze wietrzenie pomieszczeń. Jednym z rozwiązań jest samodzielne wykonanie domowego nawilżacza powietrza. Jednak w porównaniu z profesjonalnymi urządzeniami, powyższe rozwiązania działają przez krótki czas i wymagają nieco zaangażowania. W dalszej części naszego artykułu dowiesz się, co daje nawilżacz powietrza w praktyce i czy warto w niego zainwestować.

Co daje nawilżacz powietrza dla dzieci?

Twoje dziecko jest alergikiem i reaguje na pylenie roślin wiosną oraz latem? Okazuje się, że sezon jesienno-zimowy również może wiązać się z nieprzyjemnymi objawami. Dotyczą one obecności kurzu i roztoczy w domu. Nawet niewielka liczba zasłon, poduszek, dywanów, firan czy mebli tapicerowanych może przełożyć się na silne reakcje alergiczne takie jak podrażnienie skóry, kichanie czy kaszel. Odpowiednia wilgotność powietrza zmniejsza ilość kurzu oraz roztoczy, dlatego w takich gospodarstwach domowych przyda się nawilżacz powietrza dla dzieci. Czy warto w niego zainwestować? Mając w domu alergików – z pewnością tak.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić nawilżacz powietrza, na pewno warto wziąć pod uwagę potrzeby małych i dużych astmatyków. Suche powietrze może wciąż podrażniać drogi oddechowe, co z kolei prowadzi do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji w postaci napadów kaszlu.

W dodatku dzięki nawilżaczowi powietrza możesz zmniejszyć ryzyko infekcji wirusowych u dzieci. Jesienią i zimą niesamowicie ważne jest nawilżanie śluzówki w nosie u maluchów, która będzie stanowić skuteczniejszą barierę dla patogenów. W praktyce oznacza to, że mniejsza ilość bakterii i wirusów przedostanie się bezpośrednio do organizmu dziecka.

Co daje nawilżacz powietrza?

Skoro możesz korzystać z domowych sposobów na podniesienie poziomu wilgotności, to po co jest nawilżacz powietrza? Odpowiedź jest bardzo prosta. Urządzenie jest przystosowane do długotrwałego działania, a z jego pomocą można łatwiej kontrolować poziom wilgotności. Sprzęt może działać nawet całą dobę, a Ty zaoszczędzisz czas.

Dobrze nawilżone powietrze przełoży się na lepsze samopoczucie i zdrowie domowników. Szybko możesz zauważyć poprawę w postaci braku kaszlu, bólu głowy, zatok czy podrażnienia oczu. Zmiany dotyczą także kondycji skóry i włosów. Wrażliwe partie ciała staną się bardziej nawilżone. A to jeszcze nie wszystko.

Zaletą nawilżacza powietrza jest jego wpływ na lepszą jakość snu. Dzięki temu możesz pozbyć się problemu z przemęczeniem i sennością, będziesz mieć więcej energii każdego dnia. Ulgę poczują również Twoje rośliny, które będą miały lepsze warunki do rozwoju.

Jak widzisz, na poprawę samopoczucia całej rodziny w warunkach domowych może wpłynąć nawilżacz powietrza. Czy warto w niego zainwestować? Tak, jeśli będzie to urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb. Liczy się także jego odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Przybliżymy Ci teraz informacje na temat rodzajów nawilżaczy powietrza, zalet i wad każdego z rozwiązań.

nawilżacz powietrza z aromatyzacją

Nawilżacz powietrza – wady i zalety

Aby zainwestować w dobrej jakości sprzęt, który w praktyce spełni swoje zadanie, warto porównać rodzaje nawilżaczy powietrza – wady i zalety każdego z nich. Poznaj najpopularniejsze modele na rynku.

Tanie nawilżacze powietrza do zawieszenia

W wielu supermarketach są dostępne proste nawilżacze powietrza, które mają formę niewielkiego pojemnika. Wlewa się do niego wodę i zwiesza na kaloryferze. Pod wpływem ciepła grzejnika powstaje para, która ma nawilżać powietrze. Wadami takiego rozwiązania są mała wydajność, a także niezbyt elegancki wygląd. Plusem jest jednak niska cena. Zastanawiasz się, po co Ci taki nawilżacz powietrza? Może być to dobry sposób na krótkotrwałe poradzenie sobie z niską wilgotnością.

Nawilżacze parowe

Urządzenia wypełnione wodą mają dość prostą budowę, są wydajne i łatwo je można obsłużyć. Jak działa nawilżacz powietrza parowy? Co daje? Specjalna grzałka jest odpowiedzialna za zagotowanie znajdującej się wewnątrz cieczy, a następnie odparowuje ją do powietrza. Taki nawilżacz parowy ma jednak wady. Nie można go ustawiać w zasięgu dzieci lub zwierząt, bo wydostająca się gorąca para wodna jest bardzo niebezpieczna. Podczas upałów takie urządzenie może być też kłopotliwe, bo łatwo się nagrzewa i stanowi kolejne źródło ciepła w domu. Nawilżacze parowe mogą też pobierać dużo prądu i trzeba je często czyścić ze względu np. na osadzanie się kamienia.

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza

Czy warto kupić nawilżacz powietrza ultradźwiękowy? Cicha praca, niskie zużycie prądu i kontrola nad poziomem wilgotności oraz temperaturą – to jego główne zalety. Dzięki odpowiedniej częstotliwości, cząsteczki wody rozbijają się, co w efekcie daje efekt chłodnej mgiełki. Trzeba jednak go regularnie czyścić, a ultradźwięki mogą negatywnie wpływać na zwierzęta domowe.

Nowoczesne nawilżacze ewaporacyjne

To nieco droższa alternatywa dla nawilżacza ultradźwiękowego. Urządzenie zasysa powietrze z pomieszczenia, a następnie przepuszcza je przez mokry filtr. Nawiew jest zatem chłodny, wilgotny i bardzo przyjemny dla domowników. Co daje nawilżacz powietrza ewaporacyjny? Nie tylko podnosi wilgotność, ale także pełni funkcję oczyszczania. Nie ma tu mowy o przedostaniu się bakterii, wirusów czy szkodliwych drobnoustrojów wraz z nawiewem. Wadą nawilżacza powietrza ewaporacyjnego jest konieczność regularnej wymiany filtra.

Nawilżacze powietrza z aromatyzacją

Aromatyzacja to jedna z funkcji, jaką może mieć nawilżacz powietrza. Po co się ją stosuje? Wystarczy kilka kropel wybranego olejku eterycznego, aby np. załagodzić stres, odprężyć się czy oczyścić drogi oddechowe. Warto jednak wziąć pod uwagę bardziej zaawansowane urządzenia. Niewielkie dekoracyjne nawilżacze powietrza mogą być mało wydajne, choć ładnie się prezentują.

Nawilżacz powietrza – czy warto w niego zainwestować?

Wiesz już, kiedy warto zainwestować w nawilżacz powietrza, co daje w praktyce i jakie są najpopularniejsze rodzaje. Trzeba jednak zaznaczyć ważną kwestię. Tylko dobrze dopasowane, ustawione i konserwowane urządzenie do Twojego pomieszczenia będzie skuteczne. Co to oznacza?

  • Nawilżacze powietrza muszą być regularnie czyszczone, aby nie rozprzestrzeniały bakterii i szkodliwych drobnoustrojów
  • Urządzenie powinno być odpowiednio ustawione, z daleka od ścian
  • Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na obszar pokrycia, pojemność zbiornika, poziomu głośności, a także zużycie energii elektrycznej
  • Alergicy powinni postawić na zaawansowany system filtrów, np. HEPA, węglowe czy ceramiczne
  • Nawilżacze powietrza wyposażone w higrostat automatycznie wyłączą się, kiedy wilgotność w pomieszczeniu będzie prawidłowa
  • Poznaj rodzaje nawilżaczy powietrza. Zalety i wady każdego z rozwiązań dopasuj do swoich potrzeb, a także budżetu.

Komentarze

Monika

Używamy w biurze nawilżacza Brune B125. Jest to prosty w obsłudze nawilżacz ewaporacyjny. Raz na 2-3 dni zalewamy go do pełna wodą (posiada wskaźnik zapełnienia zbiornika) i włączamy. I to wszystko. Zwróćcie uwagę, że wszystkie nawilżacze są najcichsze kiedy mają zbiornik zapełniony co najmniej do połowy. Po sezonie nawilżacz czyścimy i suszymy ( wymieniamy filtry) i czeka do następnego sezonu. Polecam!

Marek

Ja mam bardzo nie duży, Stadler oskar, szukalismy cichego do pokoju dziecka i ten się sprawdza

Jolka

ja mam w domu od niedawna super stylowy nawilżacz z aromatyzerem! Kupiłam w Duce jest cichutki powietrze jest duzo lepsze i pięknie pachnie! polecam :) to też fajna ozdoba pokoju

Marysia

Czy nawilżacze powietrza są głośne? Zastanawiam się, czy nie kupić do domu, ale martwię się, że będzie przeszkadzać.

Mama

Niezastąpione przy małych dzieciach chorujących na zapalenie krtani w okresie jesienno zimowym

WnetrzaDlaCiebie

Bardzo funkcjonalne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu :)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.