Tryb zimowy w oknach czyli właściwa regulacja okien na zimę
Kiedyś okna tworzono przede wszystkim z myślą o ich szczelności. Wszelkie niedociągnięcia w tej kwestii nadrabiano kitem czy pianką, które jeszcze bardziej ograniczały przepływ powietrza. Dziś jednak wiemy, że to wcale nie jest tak zdrowe i bezpieczne rozwiązanie, jak się mogło wydawać. Współczesne okna PCV tworzy się tak, by zapewniały odpowiednią izolację zimą, a latem przepuszczały więcej powietrza. Pomagają w tym nawiewniki, a także tryby lato-zima, które każdy może przełączać we własnym zakresie. Na czym właściwie polega to rozwiązanie? Dowiedz się czym jest tryb zimowy w oknach i zacznij świadomie oszczędzać pieniądze.
Tryb zimowy lub letni można ustawić przy pomocy niewielkiego elementu, który widać po otwarciu okna
Czym jest tryb zimowy w oknach?
Tryb zimowy okna to zdecydowanie nie najtrafniejsze określenie, które ukazuje tylko połowę możliwości, jaką zapewnia regulacja docisku uszczelki. Rozwiązanie to pozwala przy pomocy rolki regulującej (najczęściej w formie bolca) kontrolować stopień rozszczelnienia okna, a tym samym zmieniać przepływ powietrza między środowiskiem zewnętrznym a pomieszczeniem.
W ramach regulacji lato-zima (co jest trafniejszym określeniem) możliwe jest dopasowanie szczelności okna do konkretnego sezonu. Przy wyższych temperaturach tryb letni pozwala poluzować docisk uszczelki, uwalniając większy przepływ powietrza. Tymczasem w ramach trybu zimowego, analogicznie, luz jest redukowany, co wyraźnie wpływa na izolację pomieszczenia oraz mniejsze zużycie energii podczas jego ogrzewania.
Jak działa zmiana trybu w oknach?
Powyższa teoria brzmi nieco skomplikowanie, jednak w rzeczywistości to rozwiązanie jest równie proste, co genialne. Na boku skrzydła okna umieszcza się specjalne bolce – najczęściej od jednego do trzech, rozstawione w sporych odstępach. Metalowe wstawki posiadają nieregularny kształt, z jednej strony są węższe, z drugiej szersze. Zależnie od swojego ustawienia mocniej lub lżej dociskają uszczelkę umieszczoną na ramię okna. Im mocniejszy jest docisk, tym mniej przepuszcza ona powietrza.
Przestawienie okien na tryb zimowy lub letni – jak to zrobić?
Jak ustawić okna na tryb zimowy? To bardzo proste. Zmiana trybu na zimowy/letni polega na przestawieniu bolców (rolek) o 90° względem poprzedniego ułożenia. Mogą mieć one różny kształt w zależności od producenta, z tego też względu regulacja okien zima-lato (lub w zależności od pory roku także regulacja okien lato-zima) najczęściej wymaga dedykowanego klucza (np. imbusowego). Czasami jednak można ją wykonać także przy pomocy własnych palców lub zwykłych domowych kombinerek. Wystarczy chwycić odpowiednio bolec i przekręcić go w zależności od wybranego przez nas trybu.
Sama regulacja okien na zimę lub lato polega właśnie na drobnej korekcie ułożenia tego niewielkiego elementu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie wiemy (np. po wprowadzeniu się do mieszkania), jakie ustawienia były zastosowane. Jak rozpoznać, czy w oknie ustawiony jest tryb zimowy czy letni? Odpowiedź jest bardzo prosta i nie jest do tego wymagana fachowa wiedza. Gdy bolec ustawiony jest grubszą stroną do uszczelki, jest to tryb zimowy okien, z kolei gdy węższą częścią, mamy do czynienia z opcją letnią.
Jeśli wciąż mamy wątpliwości, możemy sprawdzić przepływ powietrza. Jeśli przed przekręceniem bolca z uszczelek wiało mocniej, to znaczy, że tryb zimowy został zmieniony na letni.
Sezonowe regulowanie okien to długotrwałe korzyści dla domu
Niewiele osób wie o funkcji lato-zima w oknach, a jeszcze mniej realnie z niej korzysta, choć jest to rozwiązanie na dłuższą metę niezwykle opłacalne. Na pierwszy plan w długoterminowym oszczędzaniu wysuwa się ekonomia cieplna. Dzięki możliwości dodatkowego uszczelnienia okna w okresie przymrozków mniej ciepła będzie wytracane z pomieszczenia, a tym samym koszty ponownego ogrzania powietrza będą znacznie niższe. Warto przy tym pamiętać, że większość okien montowana jest w sezonie ciepłym (wiosna-lato) i z tego też powodu fabrycznie ustawia się je w trybie letnim.
To jednak niejedyne korzyści, które oferuje ten ciekawy patent. Bardzo niedocenianą opcją jest tryb letni, który niesłusznie postrzega się tylko jako dodatkowy. W rzeczywistości odgrywa on bardzo ważną rolę w cyrkulacji powietrza, ale także ma wpływ na zdrowie mieszkańców. Wszystko ze względu na wilgotność. W zamkniętym obiegu bardzo trudno jest utrzymać jej odpowiedni poziom. Ta z kolei wpływa nie tylko na samopoczucie osób wewnątrz pomieszczenia (częstsze bóle głowy czy problemy ze snem), ale również na stan samego budynku. Nieprawidłowy poziom wilgoci w domu może prowadzić do pojawiania się pleśni lub grzybów, które wyglądają wyjątkowo nieestetycznie i mogą również wywoływać alergie lub inne choroby układu oddechowego u mieszkańców.
Możliwość kontrolowania trybu zima-lato okna jest niezwykle istotna zwłaszcza w pomieszczeniach mocno izolowanych, które nie posiadają na oknach nawiewników powietrza lub mają niesprawną wentylację. W takim przypadku ustawienie trybu letniego pomoże uchronić mieszkańców przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz zaoszczędzić pieniądze na zakupie specjalistycznego nawilżacza powietrza.
józef
08.12.2021
a ja mam okna trzy szybowe firmy sonoral już dwa lata i bolce do regulacji są całe okrągłe a nie jajowate dzwoniłem do serwisu a oni tłumacza mi że są jajowate i jak sku.....yn wieje z nich i słuchać co się dzieje na podwórku tych okien nie polecam w każdym oknie uszczelki są powyginane
Ipsy
30.11.2021
Przydatne informacje, nigdy nie sądziłem że jest jakaś ukryta rola tych dyngsów w oknie.
:)
20.11.2021
Co do grzyba i pleśni, to istnieje jeszcze coś takiego jak regularne wietrzenie pomieszczeń. Chyba, że ktoś robi sobie saunę w mieszkaniu.
Pytek
15.11.2021
To wg Ciebie może cały rok powinno się mieć okno otwarte bo nie daj Boże za mała wymiana powietrza będzie i grzyb się pojawi? Tryb zimowy okna jeśli dobrze rozumiem tylko ogranicza przepływ, a nie całkowicie go ucina...
XD
15.11.2021
No uszczelnijcie okna na zimę, a potem bawcie się z pleśnią przy suficie.
McSean
17.09.2021
Tryb zimowy okna i prostota jego ustawienia to rzecz, która znacznie obniżyła koszty mojego ogrzewania w tym roku. Wielkie dzięki za ten artykuł!
Michał
26.01.2021
Odpowiadając na powyższe pytania - tak, na zdjęciu ustawiony jest tryb zimowy.
Papa
14.01.2021
Na tym zdjęciu wydaje się że okno ma tryb zimowy, bo ta wypukła cześć jest skierowana do uszczelki.
Daria
13.01.2021
Czy okno na zdjęciu znajduje się w trybie zimowym czy letnim?
Jula
04.12.2020
Super! Szczególnie przydatne dla pań mających kwiaty na oknach. Ja miałam problem z wianiem i zawsze kwiat przestawiałam z dala od okien na zimę a okazuje sie, ze nie potrzebnie.