290
268
226

Rodzaje ogrzewania mieszkania – na jakie się zdecydować?

Sezon zimowy to czas, kiedy nie chcemy przejmować się panującymi za oknem temperaturami, a pragniemy cieszyć się ciepłem wewnątrz własnych czterech ścian. Żeby jednak osiągnąć taki stan, trzeba poznać wszystkie dostępne rodzaje ogrzewania i wybrać to, które okaże się najlepsze. Wbrew pozorom opcji jest całkiem sporo, ale nie wszystkie są dobre dla każdego. Przyjrzyjmy się, jakie rodzaje ogrzewania domu są dostępne dla właścicieli lokali, a także przedstawmy ich mocne i słabe strony.

rodzaje ogrzewania mieszkania w blokuJakie ogrzewanie mieszkania w bloku wybrać?

Centralne ogrzewanie w bloku mieszkalnym

Centralne ogrzewanie w bloku to zdecydowanie najczęściej spotykana instalacja grzejna w naszym budownictwie od początku lat 60. Nic dziwnego – to rozwiązanie stosunkowo proste i na ogół niezawodne. Polega na zamontowaniu w lokalu sieci rur połączonych z grzejnikami, które rozprowadzają w obiegu gorącą wodę. Rozgrzana ciecz czerpana jest ze zbiornika podgrzewanego gazowo, elektrycznie lub poprzez spalanie paliwa stałego, np. węgla. Najczęściej w systemie mieszkań taki zbiornik jest wspólny i zakładany w wydzielonych przestrzeniach gospodarczych. To najpopularniejsze centralne ogrzewanie w bloku, które ma wiele korzyści w stosunku do innych sposobów zwiększania temperatury we wnętrzu pomieszczenia.

Ogrzewanie miejskie - co to jest?

Jeszcze bardziej pożądanym rozwiązaniem jest podłączenie lokalu do sieci miejskiej. Jak działa centralne ogrzewanie w bloku? W takim przypadku nie posiadamy własnego zbiornika – ciepło do obiegu naszego mieszkania dostarcza elektrociepłownia. Zakład zajmuje się docelowo generowaniem prądu, jednak efektem dodatkowym tych działań jest wytwarzanie sporej ilości ciepła. Gorąca woda jest transportowana przy pomocy masywnych rurociągów i rozprowadzana do poszczególnych sektorów mieszkalnych, co stanowi wysoce popularny sposób na ogrzewanie miejskie.

Zalet ogrzewania sieciowego jest naprawdę sporo. Przede wszystkim stanowi rozwiązanie ekonomiczne. Koszt najczęściej wlicza się do comiesięcznych opłat czynszowych w postaci zaliczki. Ewentualne dopłaty do tego zużycia zależą oczywiście od operatora danego węzła, ale także od wydolności samego systemu i ogólnego stanu izolacji cieplnej budynku. Z pewnością do profitów z korzystania z centralnego ogrzewania zaliczyć trzeba niezawodność i skuteczność. Dzięki grzejnikom rozmieszczonym w mieszkaniu, jak również pionowemu przesyłowi ciepła, ogrzewanie miejskie zapewnia bardzo efektywne utrzymywanie temperatury w lokalu. Dowiedzmy się jednak, jakie jest ogrzewanie w blokach oraz które z nich cieszy się najlepszym stosunkiem korzyści do wad.

Ogrzewanie miejskie – rozwiązanie idealne, jednak czy na pewno?

Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim największym problemem jest dostępność. Pomimo że miejskie węzły znajdują się w niemal każdym mieście, to nie obejmują one każdego zakątka danej aglomeracji. Tyczy się to przede wszystkim obszarów, w których dominuje budownictwo starsze, jak chociażby kamienice. Często struktura budynku, a nawet samej ulicy, uniemożliwia wprowadzenie tego typu ogrzewania, np. ze względu na zabytkowy charakter obszaru.

Niedogodność związaną z tą formą ogrzewania stanowi także brak kontroli nad okresem grzania. W przypadku miejskich systemów ciepło dostarczane jest do danych obszarów w ściśle określonym planie i konkretnych terminach. Jeśli więc zaskoczy nas niska temperatura, a system nie został jeszcze uruchomiony, jesteśmy skazani na szczękanie zębami. Więcej informacji o tym, kiedy zaczyna się sezon grzewczy w blokach, dowiesz się z naszego artykułu. Montowane w blokach grzejniki najczęściej nie pozwalają również na wygodne ustawienie odpowiedniej temperatury.

Problem rodzi się też w przypadku wymiany grzejnika żeliwnego na nowy. W takiej sytuacji konieczne jest opróżnienie systemu z wody w całym pionie mieszkań, co wiąże się z dodatkowymi komplikacjami i nieprzychylnymi spojrzeniami ze strony sąsiadów. Wiele osób zadaje sobie także pytanie, co jest lepsze – ogrzewanie miejskie czy gazowe? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie gazowe mieszkania

Choć system dostarczania gorącej wody bezpośrednio z elektrociepłowni jest najczęściej spotykany, to w niektórych obszarach kraju dostępne jest również ogrzewanie miejskie gazowe. Różni się ono przesyłanym do lokalu paliwem, z którego pozyskuje się energię – gazem ziemnym.

Jak działa ogrzewanie gazowe w bloku? Zamiast gorącej wody do specjalnego zbiornika trafia gaz ziemny. Następnie paliwo przenoszone jest do kotła, gdzie w procesie spalania podgrzewa wodę, a ta rozprowadzana jest po grzejnikach. Proces ten stanowi wysoce popularne ogrzewanie centralne gazowe. Dostępne są także oczywiście rozwiązania indywidualne, nieoparte na miejskich gazociągach. W takim przypadku gaz trafia do zbiornika najczęściej przy pomocy specjalnych butli.

Wiemy już, czym jest ogrzewanie centralne gazowe, nie znamy jednak korzyści tego rozwiązania. Największą zaletę stanowi z pewnością możliwość skoncentrowania wielu zadań wokół jednej instalacji. Nowoczesne centralne ogrzewanie w bloku pozwala zarówno ogrzać mieszkanie, jak i wodę do kąpieli czy służyć jako paliwo do kuchenki. Gaz ziemny jest także stosunkowo tani w zakupie oraz eksploatacji, szczególnie jeśli stosujemy kocioł kondensacyjny.

Problem stanowi za to wymagana przestrzeń. To, jakie wymagania ma i jak działa centralne ogrzewanie w bloku, nie może zostać pominięte. Przede wszystkim dość pokaźny zbiornik oraz kocioł nie mogą znajdować się w powierzchni mieszkalnej, więc wymagają posiadania osobnego pomieszczenia gospodarczego. Dlatego też opisywane rozwiązanie spotkać można zazwyczaj w starszym budownictwie, do którego nie dotarło ogrzewanie miejskie.

Czym ogrzać mieszkanie? Alternatywy dla gazu ziemnego jako ogrzewania w bloku

Pytanie, czym ogrzać mieszkanie, by płacić mniej niż obecnie, pojawia się na spotkaniach lokatorów w wielu spółdzielniach mieszkaniowych. Jeśli posiadamy wydzieloną kotłownię z kominem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać inne rodzaje paliwa. Do najczęściej stosowanych zaliczyć można oczywiście drewno oraz węgiel, ale coraz większą popularność zyskują także pellet czy ekogroszek. Ich efektywność grzewcza jest spora, jednak niedogodność stanowi konieczność ręcznego dozowania paliwa do kotła. Dodatkowo to rozwiązanie okazuje się najmniej ekologiczne.

Spotkać można również kotły bazujące na oleju opałowym. Z założenia są one bezpieczniejsze niż instalacje gazowe ze względu na samą charakterystykę oleju, który nie jest wybuchowy ani trujący. Problemem jest za to rozmiar kotła oraz koszty samej eksploatacji. Dlatego też wariant ogrzewania mieszkania kotłem nie cieszy się popularnością wśród właścicieli pojedynczych lokali. Wykorzystywany jest na ogół w większych budynkach lub połączonej sieci pomieszczeń o dużej powierzchni.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu zanieczyszczeń powietrza, możemy zdecydować się na bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania mieszkania lub konkretnego pokoju.

smog miasto blokiJeśli zależy nam na ograniczeniu zanieszczyczeń powietrza, możemy zdecydować się na bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania mieszkania lub konkretnego pokoju

Ogrzewanie elektryczne w bloku – nowy standard dla mieszkań?

Omawiając rodzaje ogrzewania do mieszkania, nie można pominąć tematu systemów elektrycznych. Są one równie popularne, co problematyczne do oceny. Z jednej strony ogrzewanie elektryczne mieszkania może cieszyć dużą dostępnością oraz wygodą stosowania podczas ogrzewania mieszkania prądem. W końcu grzejniki elektryczne można kupić w każdym sklepie i zazwyczaj nie potrzeba do ich montażu fachowca. Dostępne są też warianty przenośne, które nie podgrzewają wody, a jedynie przechodzące przez nie powietrze.

Niestety z drugiej strony ogrzewanie elektryczne mieszkania ma także wady. Niska cena zakupu w tym przypadku kontrastuje z drogą eksploatacją. Wszystko ze względu na wysoką cenę paliwa, jakim w tym przypadku jest energia elektryczna. Z tego też powodu ogrzewanie elektryczne w bloku stanowi zazwyczaj instalację dodatkową, wspomagającą standardowe systemy centralne. Ewentualnie stosuje się je do podnoszenia temperatury mniejszych, dobrze zaizolowanych przestrzeni.

Ciekawym rozwiązaniem jest za to ogrzewanie elektryczne mieszkania podłogowe, polegające na zamontowaniu pod posadzką mat grzewczych. Ich koszty eksploatacji są niższe niż elektrycznych kotłów czy grzejników, a przy tam samo ogrzewanie jest bardzo efektywne oraz wygodne w obsłudze. Specjalne przewody równomiernie rozprowadzają ciepło i pozwalają na włączanie grzania tylko w określonych sektorach. Problem stanowi oczywiście sam montaż, który wymaga zdjęcia podłóg w mieszkaniu.

Jakie ogrzewanie do mieszkania wybrać?

Najbardziej pożądane rozwiązania to oczywiście ogrzewanie z sieci miejskiej, ze względu na niskie koszty oraz niezawodność. Jeśli nie mamy do niego dostępu, warto pomyśleć nad nowoczesną instalacją gazową, z powodu ceny samego paliwa oraz uniwersalności takiego systemu. Jeśli zaś chcemy lub jesteśmy zmuszeni postawić na ogrzewanie elektryczne, to najlepszym rozwiązaniem wydają się maty podłogowe, których montaż jest dość kosztowny. Jednak samo ich użytkowanie może być bardzo przyjemne. W końcu nie wszędzie pozostałe rodzaje ogrzewania domu można zainstalować bez znaczących modyfikacji całego obiektu.

Jeśli zatem zastanawiasz się, co wybrać – ogrzewanie miejskie czy gazowe, to przeanalizuj swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe. Zwykle wybór jest bardzo ograniczony, gdyż w budynkach wielorodzinnych każde mieszkanie zostało „fabrycznie” dostosowane przez dewelopera do tylko jednego rodzaju ogrzewania. Jeśli zatem rozważasz, jakie jest ogrzewanie w blokach, to z całą pewnością najlepszym wyborem będzie miejskie lub gazowe – to dwa rodzaje ogrzewania spotykane w tej zabudowie zdecydowanie najczęściej.

Warto jednak pamiętać, że koszt ogrzewania mieszkania w bloku to składowa wielu czynników. Zależy nie tylko od wydajności samego systemu grzewczego i pogody, ale także izolacji wnętrza, odpowiedniego przepływu powietrza między pomieszczeniami czy chociażby dopasowanych i szczelnych okien, z odpowiednio dobranym do pory roku trybem zimowym lub letnim. Jeśli więc chcemy uzyskać najtańsze ogrzewanie mieszkania, warto na początek zadbać o nasze najbliższe otoczenie i upewnić się, że dodatkowe koszty nie wynikają chociażby ze strat ciepła przez wentylację.

Pamiętaj również, że istnieje coś takiego jak obowiązek ogrzewania mieszkania w bloku przez każdego właściciela. Wynika to wprost z przepisów, które nakazują lokatorom nieutrudnianie korzystania z lokali przez wszystkich mieszkańców dookoła. To przekłada się także na ogrzewanie, gdyż mieszkanie niezamieszkane o temperaturze wnętrza wynoszącej np. poniżej 5°C może spowodować wiele kłopotów dla sąsiadów, na czele z zagrzybieniem ścian po ich stronie i awariami hydrauliki. Jednak z drugiej strony, temperaturą minimalną i również zgodną z przepisami, lecz odnoszącą się do mieszkań zamieszkanych, jest 16°C. Oznacza to, że obowiązek ogrzewania mieszkania w bloku obejmuje zarówno lokale puste, jak i te zamieszkane, lecz obowiązuje je inna wartość.

Komentarze

Tom

Trzeba kupić kufajkę i gumofilce i zimę się przeżyje

Ksawko

U nas panele na podczerwień, nie sadziłam że to takie dobre ogrzewanie. Polecam, znakomite sa

Tembrovy

prawie wszystkie rodzaje ogrzewania mieszkania wymienione - brakuje chyba tylko starej i poczciwej farelki ;)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.