Wybór opału do kominka nie jest decyzją tak prostą, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dawniej brało się po prostu drewno, które było akurat dostępne, a następnie przez rok się je sezonowało. Kiedy opał dobrze wysechł, był gotowy do użycia. Współcześnie kupujący zmuszony jest do podjęcia decyzji pomiędzy różnymi rodzajami drewna a specjalnym brykietem kominkowym. Która opcja okazuje się najkorzystniejsza?

opał do kominka domowego
Tylko dobrze dobrany opał zapewni odpowiednie ciepło w domu

Kominek zawsze będzie się kojarzył z powoli żarzącymi się polanami i dymnym aromatem unoszącym się w powietrzu. Współcześnie drewno jest tylko jedną z kilku dostępnych opcji. Stoi w jednym szeregu z alternatywnymi paliwami, takimi jak pellet czy brykiety kominkowe. Okazują się one nie tylko równie dobre, co drewno, ale także wygodniejsze w eksploatacji i łatwiejsze do przechowywania. Wszystko za sprawą poręcznego kształtu brykietu oraz foliowego opakowania, które chroni materiał przed wilgocią. Nie wymaga on również dodatkowego suszenia przed użyciem, czyli tzw. sezonowania drewna.

Nie oznacza to jednak, że drewno jest gorszym rozwiązaniem, każdy rodzaj opału ma swoje zalety. Trzeba je tylko rozpoznać i dostosować do swoich potrzeb.

Drewno, czyli tradycyjny opał do kominka

W przypadku drewna opałowego, jakość palenia w dużej mierze zależy od rodzaju drzewa, z którego zostało ono pozyskane. Im wyższa jego kaloryczność (wartość energetyczna), tym dłużej opał będzie się palił i tym więcej ciepła wyemituje. Najlepszym paliwem są drzewa liściaste – palą się długo, miarowo i spokojnie. W miarę możliwości warto wybierać pomiędzy dębem, grabem, bukiem oraz brzozą, ponieważ właśnie one przejawiają największą wartość energetyczną, czyli wysoką kaloryczność drewna. Należy także zadbać o to, aby było ono suche. Optymalny zakres wilgotności drewna kominkowego wynosi pomiędzy 10 a 20%. Taki poziom suchości sprawia, że opał staje się najbardziej efektywny jako paliwo, spala się w bardzo czysty sposób oraz nadmiernie nie dymi. Drewno o takich parametrach można kupić gotowe i odpowiednio pocięte w składzie opałowym lub zaopatrzyć się w świeże i sezonować je (suszyć) od kilku miesięcy do roku.

Niestety kształt przygotowanych polan sprawia, że składowanie drewna opałowego wymaga dużo miejsca. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć je przed deszczem oraz śniegiem, ponieważ zawilgocone drewno traci swoją wartość, jako paliwo.

Palenie brykietem w kominku – wygodna alternatywa

Brykiet kominkowy to nic innego jak drewno opałowe w przetworzonej postaci – poddane specjalnemu przetworzeniu z użyciem temperatury i wysokiego ciśnienia. Jest to w 100% ekologiczna alternatywa dla drewna. Dzięki sprasowaniu brykiet osiąga dużą gęstość, co przekłada się na wysoką efektywność opałową. Oznacza to, że pali się długo oraz wytwarza dużo ciepła. Oprócz dobrej energetyczności brykiet do kominka charakteryzuje się także foremnością kształtu, który jest mu nadawany na etapie produkcji. Pozwala to na szczelne ułożenie opału, co sprawia, że w kominku można jednorazowo umieścić jego dużą ilość. Korzyść jest oczywistsza – raz załadowany kominek może palić się długimi godzinami, bez konieczności ponownego rozpalania.

Regularny kształt ułatwia także składowanie większych ilości opału. Nie trzeba także składować dużych zapasów brykietu kominkowego, ponieważ zawsze jest on gotowy do użycia. Koniec z sezonowaniem opału z myślą o przyszłym sezonie.

Uwaga – dobry, ekologiczny brykiet kominkowy najczęściej wytwarza się z drzew liściastych. Należy unikać tanich, niecertyfikowanych wyrobów, które produkuje się z drewnianych odpadów niewiadomego pochodzenia czy np. lakierowanych i klejonych płyt wiórowych. Dobry, naturalny brykiet to paliwo proekologiczne, które dodatkowo niemal nie pozostawia popiołu ani brudu w kominku.

Jeśli szukasz sposobu na to, co zrobić z popiołem z kominka, przeczytaj dedykowany tej tematyce artykuł.

drewno w kominku
Drewno drzew liściastych to najpopularniejszy sposób opału w kominkach

Jaki opał bardziej się opłaca?

Nie każdy typ paleniska nadaje się do palenia pelletem, a węgiel do kominka nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na zagrożenie zatrucia czadem oraz zbyt wysoką temperaturę wewnątrz komina. Wybór opału do kominka ogranicza się wobec tego do decyzji pomiędzy brykietem a drewnem. Oba rozwiązania są przyjazne środowisku. Brykiet jest bardziej kaloryczny i łatwiejszy w eksploatacji. Ceny dobrego i gotowego do użycia drewna zbliżają się do tych, które trzeba zapłacić za brykiet. Drewno można pozyskać w dużo niższej cenie np. w lokalnym nadleśnictwie, ale jest to surowiec, który trzeba najpierw pociąć, a następnie przez dłuższy okres czasu sezonować.

Nie ma w tej sprawie złych decyzji, każdy powinien dobrać rodzaj opału do swoich potrzeb. Generalizując, palenie drewnem opałowym jest bardziej klimatyczne i bywa trochę tańsze, natomiast brykiet kominkowy to dobry wybór dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na wygodzie.


Komentarze

 • opał

  Ja palę albo drzewem albo brykietem, jak szukacie dobrej jakości opału polecam ten skład Sobianek od dawna u nich zamawiamy

 • User123

  Drewno to tradycyjny opał do kominka, wygodną alternatywą jest palenie brykietem w kominku. Jaki opał bardziej się opłaca? Ten, który jest aktualnie w promocji :D

 • węgiel drzewny

  Ja może tak trochę niestandardowo, bo rzadko palę, ale jak palę to węglem drzewnym. Kupuję w dużych ilościach i mam i używam, i uważam, że to najlepsze rozwiązanie, bo ekonomicznie wychodzi, spoko wychodzi pol-drew.com.pl/

 • Klimat

  Od zawsze uzywalam drewna do opału do kominka. Kupije drewno wysoko kaloryczne zeby zeby dluzej sie palilo.

 • opał do kominka

  Używam brykietu kominkowego i jestem bardzo zadowolona. Faktycznie palenie drewnem daje lepszy efekt, ale nie odbiega on tak bardzo jak palenie brykietem, który jest wygodniejszy i nikomu też nie szkodzi. Nie mam też problemu z przechowywaniem go i zawsze jest dostępny bez większego problemu.