Pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku
Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu potrafi uprzykrzyć życie. Nie dziwi więc, że również mieszkańcy bloków chętnie korzystają z klimatyzatorów, których działanie podczas letnich upałów jest zbawienne. Jednak okazuje się, że niekiedy montaż tego urządzenia wymaga dopełnienia określonych formalności. Sprawdzamy, jakich.
Posiadanie klimatyzacji w mieszkaniu niesie za sobą wiele korzyści, i to nie tylko w okresie letnim. W chłodniejsze miesiące urządzenie posłuży także do podniesienia temperatury w pokojach. Można wykorzystać tę funkcję kiedy najcieplejsze miesiące już za nami, sezon grzewczy jeszcze nie wystartował, a grzejniki nie grzeją. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe funkcje, takie jakie oczyszczanie powietrza albo jego jonizacja, co może w szczególności zainteresować mieszkańców większych miast.
Jak przygotować wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku?
Zanim dokonamy zakupu urządzenia, a fachowcy zabiorą się do pracy, należy uzyskać od zarządcy budynku zgodę na montaż. Na początku warto sprawdzić, czy regulamin spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej nie podejmuje tej kwestii. Jeżeli tak, to niewykluczone, że znajdziemy w nim gotowy wzór zgody na montaż klimatyzacji albo informacje o stawianych warunkach. Mogą dotyczyć one dodatkowych opinii, np. architekta czy konserwatora zabytków, albo specyfikacji, do jakiej urządzenie musi być dostosowane. Znając przepisy dotyczące klimatyzacji w bloku, na pewno oszczędzimy czas i, być może, pieniądze.
Jeżeli regulamin nie przyniesie odpowiedzi na nasze pytania, możemy też spróbować zaczerpnąć wiedzy u administratora budynku. Następnie musimy przygotować wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku. Tyczy się to w szczególności sytuacji, gdy urządzenie ma być zamocowane do części wspólnej budynku, czyli przykładowo do elewacji albo na dachu. Co powinien zawierać dokument? Poza prośbą o wydanie zgody należy zawrzeć w nim informacje dotyczące samego klimatyzatora – w tym wymiary i głośność, a także rysunek wskazujący dokładne miejsce montażu.
Przykładowy wzór wniosku o montaż klimatyzacji można pobrać pod artykułem.
UWAGA! WZÓR POZWOLENIA NA MONTAŻ KLIMATYZACJI W BLOKU ZAWIERA PRZYKŁADOWĄ TREŚĆ, KTÓRA MOŻE NIE SPEŁANIAĆ WYMOGÓW POSZCZEGÓLNYCH SPÓŁDZIELNI LUB WSPÓLNOT.
W wielu przypadkach pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku jest jedynym wymogiem.
Wniosek a praktyka – na co zwrócić uwagę?
W niektórych przypadkach możemy także zostać poproszeni o przedłożenie pisemnych zgód sąsiadów. Dlaczego? Jednostka zewnętrzna podczas pracy generuje stały szum, który może być uciążliwy dla innych lokatorów budynku – zwłaszcza latem, gdy okna w ich mieszkaniach są często otwarte, o godzinach nocnych nie wspominając. Dlatego biorąc pod uwagę, że głośny klimatyzator może być źródłem sąsiedzkich sporów, to nawet jeśli nie jest to wymagane, dobrze jest ich uprzedzić o naszych planach, a także wybrać urządzenie cechujące się cichą pracą. W tym mogą pomóc eksperckie artykuły przygotowane we współpracy z firmami - porównanie cichych klimatyzatorów kasetonowych oraz zestawienie najcichszych dostępnych na rynku modeli ściennych.
Przepisy dotyczące klimatyzacji w bloku, jeżeli zostały uchwalone przez spółdzielnię lub wspólnotę, powinny poruszać także temat skroplin, czyli wody, która może zbierać się podczas pracy klimatyzacji. Musimy zadbać, aby płyn nie spływał niekontrolowanie po balkonie, nie tylko zalewając sąsiadów z dołu, ale i brudząc elewację. Jeżeli posiadamy balkon, wystarczy zaopatrzyć się w zbiornik, a jeżeli nie, w projekcie trzeba będzie uwzględniać podłączenie instalacji do kanalizacji.
Kiedy możemy otrzymać odmowę?
Jest co najmniej kilka powodów, które mogą oddalić nas od posiadania klimatyzatora w bloku. Nasz wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie, jeżeli urządzenie nie będzie spełniało określonych przez spółdzielnię lub wspólnotę norm, np. w zakresie generowanego hałasu. Wątpliwości mogą też budzić wymiary oraz miejsce czy sposób montażu. Przykładowo przedstawiony przez nas projekt może zakładać zbyt wysokie umieszczenie jednostki zewnętrznej, chociażby w stosunku do linii balustrady.
Na przeszkodzie może stanąć też architekt, w końcu mowa o urządzeniu ingerującym w budynek. Z jednej strony może chodzić o względy estetyczne, a z drugiej o ogólną kondycję elewacji. Ciężki klimatyzator może nie tylko kiepsko prezentować się na tle świeżo odremontowanej nieruchomości, ale i przyczyniać się do uszkodzenia ściany. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli budynek – np. kamienica, w którym mieszkamy, wpisany jest do rejestru zabytków, niezbędna będzie zgoda konserwatora. Jeżeli według jego zaleceń na elewacji nie można instalować dodatkowych elementów, pozwolenia na klimatyzator oczywiście nie otrzymamy.
Piotrek
15.11.2023
Czy potrzebne są zgody na zamontowanie jednostki zewnętrznej wogródku należącym do lokalu. Mieszkanie własnościowe
Japoneczka
03.12.2022
Morduję sie tak już 10 lat, facet zamontował dwa głośne stare klimatyzatory. Cierpię okropnie. Zarząd SMB Imielin i Rada Nadzorcza w Warszawie mają to w doopie. Co mam robić
Andrzej
26.08.2021
u mnie wspólnota nie chce wydać zgody na montaż klimatyzatora ze względu na duży hałas jaki ma generować klimatyzator. W artykule :link: znalazłem informacje ze mozna spróbować powołać się na chorobę, np astmę i może to przejść. Mieliście podobny problem?
Julita
07.09.2020
U mnie przeszedł ten wniosek, dzięki bardzo, bo nigdzie nie mogłam znaleźć gotowca!