281
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł KMG-1 ustawienie podajnika i nawiewu.

Magda, dziś dostałem inormację z KBO Osiek (nawiasem mówiąc bardzo uprzejmi Panowie), że należy bardzo zwracać uwagę na jakość opału. W KMG najlepiej sprawdza się dobry miał. Groszek daje zwykle dużo sadzy. O miale, że lepszy w tłokowcach, to już dzisiątki razy słyszałem więc coś jest na rzeczy.

Palę w tym piecu już trzeci sezon i spaliłem już w nim chyba każde dostępne paliwo od eko przez groszek, retopal po miały od 19-25. Wniosek jeden że na miale sadzy mało ale im mniejsza kalorycznośc to tej sadzy jeszcze mniej. Dla mnie najlepszym kompromisem między sadzą a ilością popiołu i ceną jest miał 23Mj. Na wymienniku zbiera sie tylko drobny popiół który przynajmniej raz w tygodniu trzeba wymieść. Tylko nie mogę zejść ze spalaniem poniżej 30kg jak niektórzy podobno mają :))

Jaaro, dzięki za twoją opinię. Ja się tylko zastanawiam czy problem z sadzą przy ekogroszku dotyczy tylko KMG czy wszystkich tłokowych pieców.
Ja generalnie jestem z pieca zadowolony (spala całkowicie opał, nie wygasa, super dogrzewa grzejniki, nie dymi w piwnicy) ale ta sadza mnie "dobija" zwłaszcza wydobywająca się z komina. Mam nadzieję że problem minie przy miale.

a co do spalania - na to wpływa ogromnie dużo czynników. Ja teraz spalam około 35-40 kg na dobę Retopalu (KMG 35 KW do ogrzania 235 mkw + 2 bojlery, w domu cieplutko) popiół - 2/3 wiaderka na dobę.

Jaaro

Cześć. Jaki miał polecasz?
Podajcie chłopaki jakie macie ustawienia teraz z nadmuchem i przerwami itp.
U mnie tak
Praca 1min
Przerwa 50sek
nadmuch 2 przysłona otwarta na max
Przepalanie co 15min
Praca w podtrzymaniu 1 min
temp. na kotle 60st.
Priorytet bojlera
Załączenie pomp 45st.

ja prowadzę dyskusję z producentem co do ustawień pieca i moich problemów z sadzą (producent, tj. KBO, w pełni zaangażowany w pomoc, chwała im za to!).
Kazali mi:
zmienić opał na miał
ustawienia:
1 minuta czas podawania
30 s przerwa
Jaaro ma wg. mnie 100% racji, że lepszy miał niż ekogroszek.
Dziś przechodzę na miał 22MJ, jak chcesz dam znać jakie mam efekty.

Piszcie ,piszcie o ustawieniach i opale.
Zawsze przydadzą sie

Ja też następny zakup to miał 23MJ. Pracę mam ustawioną 55-56sek(to u mnie jest cały cykl pracy szuflady). Przerwa to już różnie w zależności od tego jak się ogień na palenisku zachowuje.

Jaaro,ale skąd masz ten 23 MJ i po ile?
Na korbowodzie masz na którym otworze?
Nadmuch,przepalanie?

No i zapomialam zapytac o ten płomień. Jak to ustawiasz ? W zalezności od czego?
Podpowiedz trochę :)

Z Piasta są takie kaloryczności 21, 23, 25 MJ. Na przekładni mam ustawione na jak największy skok czyli zewnętrzny otwór bo paliłem groszkiem (nie ekogroszkiem).Co do płomienia to jest tak....
Teraz mam miał 21MJ i on dłużej trzyma żar to przerwy w podawaniu mam duże. Teraz mam przerwę 2:50sek.(poniżej 1:30sek. to nie zeszłem no chyba że na węglu ale i tak przerwa była większa niż 1 min.) bo nie zależy mi żeby piec szybko łapał temperaturę i może dochodzić nawet 15min. do temp. zadanej. Przerwę ustawiam tak żeby żar na palenisku był w miarę daleko od podajnika na całym ruszcie.Zawsze miałem temp zadaną na poziomie 53-55 stopni i to wystarczało.
praca : 55sek
Przerwa : 1:40 - 3min (zależy od opału)
Podtrzymanie ważne latem jak piec tylko wodę grzeje
Nawiew : Teraz mam na 1 bo ładnie sie pali ale max to u mnie był 4

Jaaro, a jak wyglądają te plomienie? Tzn dokąd sięgają-na pierwszą półkę np?
Na miał dajesz na który otwór i od czego to zależy?

jaroo, a jaki masz model pieca i kiedy kupiony?
co do przerwy w podawaniu: ja miałem 50 s (wczoraj ustawione) i to chyba za mało, żar kończył się ok. 2 cm przed zsypem do popielnika. Przestawiałem na 1 min 25 s.
czas pracy 45 s.
nadmuch 5 - jest to chyba za dużo????
Od wczoraj palę miałem 22 MJ, wydaje mi się, że o niebo lepiej niż Retopal ale zobaczę jak będa chłodniejsze dni i piec pójdzie "pełną parą".
To co mnie wkurza to obecność frakcji z kamienia w moim miale - nie wiem czy ktoś dorzuca na etapie dystrybucji czy poprostu taki uraok miału.

Na ustawieniach Jaaro 55sek/1,30min to kocioł osiągnął max 58 st. ale na korbowodzie na 3 otworze.
O ile to prawda to miał 25MJ
Co o tym sądzicie? Co dalej robić?

Jaaro jak zmieniasz opał to po kolei jak to ustawiasz od początku?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.