265
264
226
Strefa ekspertów HVACR

Kocioł KMG-1 ustawienie podajnika i nawiewu.

Witam, dzięki opiniom z tego forum kupiłem piec z firmu eko-kotły KMG-1 30 KW proszę o informację jak prawidłowo ustawić podajnik i wentylator aby piec był ekonomiczny mam do ogrzania dom 170 m2 nowe okna bez ocieplenia.

ja rowniez posiadam ten piec od okolo 2 miesiecy. nie wiem jakie ustawienia polecic na zime bo pierwsza zima z kmg 1 przede mna ale moge podac dobre ustawienia na lato do ogrzewania wody uzytkowej (jesli posiada Pan wezownice). moje ustawienia to: skok tloka na 4 (najwiekszy skok) praca podajnika 30sek co 5 min, przepalanie co 20 min na 15 sekund, wyprzedzenie i opoznienie wylaczenia wentylatora po 3 sekundy.temperatura zadana 55st na noc obnizona do 50st.

Mam wężownicę ale latem będę używał do ciepłej wody bojlera gazowego bo wygodniej.
Piec obecnie jest w fazie rozruchu ale jest problemem z ciśnieniem wody użytkowej przechodzącej przez wężownicę w piecu z 5 atm. spada do 1,5 przy otwartym jednym zaworze czerpalnym.
Hydraulicy mówią, że jest to wina zbyt małego przekroju wężownicy jest 15 jak powiedzieli powinna być rura 20.
Zobaczymy jak zrobią całą instalację czy przy otwartym kranie na dole będzie w miarę dobre ciśnienie na 2-gim piętrze .

Przy opale retopal z piasta ustawienia najlepsze to
czas pracy 1 minuta
czas przerwy 40 sekund
przepalanie co 20 minut na 1 minute z opuźnieniem nadmuchu 15 sekund
wentylator na 1 bieg.
przepustnica na wentylatorze żeby się domykała zawsze
( MOŻNA DOCIĄŻYĆ NAKRĘTKĄ MAŁĄ )

tak samo posiadam jak państwo kocioł kmg
Co do wykonania to do mojego kotła miałem wiele obiekcji.
w szczególności co do wyglądu zewnętrznego .
także uszczelnienia podajnika .
Ostatnio mój sąsiad zakupił taki sam kocioł .
pomagałem mu go wtaszczyć do kotłowni.
Nie ten kocioł.
wprowadzili zmiany co do podajnika , zasobnika wyglądu zewnętrznego.
kocioł jest ładniejszy, zasobnik i podajnik uszczelniony.
Ale nie o to chodzi .
Całkiem inny sterownik ( innej firmy)
Po podłączeniu i uruchomieniu kotła kocioł sam sobie ustawia ilość powietrza i podawanego opału.
Zadzwoniłem do sprzedawcy i do producenta i dowiedziałem się co nieco o tych sterownikach .
są to sterowniki inteligentne z PID.
Poczytałem na forach i zamówiłem taki do siebie .
w sterowniku jest więcej ustawień ale z pomocą pana Krzysztofa z Firmy Eko Dom ustawiłem wszystkie parametry pracy i kocioł hula jak cacusia.
Jeżeli teraz sprzedają kotły z tymi sterownikami to polecam.
U sąsiada tak samo niema żadnych problemów .Gdyby on wiedział jakie ja miałem wcześniej na samym początku z ustawieniami problem .
Użytkownicy tych kotłów dobrze wiedzą o czym mówię.
sterownik już pracuje.
różnica jest kolosalna.
kocioł mniej spala i to znacznie .
mniej dymi.
mniej sadzy.
mniej popiołu.
A wszystko to ponoc dzięki sterownikowi z PID

Ale sie Pan Panie Krzysztofie ups przepraszam Panie Bartku naprodukowal....

Witam
A czy ktoś wie jak zbudowany jest ten Kocił KMG-1?
Chodzi mi o to czy woda kraży na całej powierzchni wymiennika na wszsytkich ściankach oraz półkach czy tylko na 2 ściankach?
Pozdrawiam

Woda przepływa przez wszystkie półki pomiędzy przednią, a tylną ścianą pieca. Jest to przepływ równoległy. Wyobrażałeś sobie, że woda krąży szeregowo półka po półce?

Chodziło mi o to że półki i ścianki boczne mogą być połączone, natomiast przednia i tylnia ścianka nie koniecznie.

A swoją drogą to widział gdzieś dane dotycząca kotła kmg dotyczące powierzchni grzewczek w kotle oraz jaka wchodzi ilość wody do samego wymiennika?
Pozdrawiam

Zmierzyłem te dane. Powierzchnia wymiennika to ok. 2,5m.kw długość kanału dymowego to także ok 2.5m, pojemność wodna ok. 90l. W zasadzie zgadza się z danymi producenta. Nie zgadza się jedynie producent przekładni. Nie jest to kompletny motoreduktor od jednego producenta. Jak będziesz chciał coś więcej wiedzeć o tym to napiszę.

W kmg-1 wymiennik obejmuje wszyskie ściany z wyjątkiem spodu. Uważam, że to błąd, bo pod płytą paleniskową możnaby wykonać komorę wodną poniżej wylotów powietrza, która odebrałaby gros ciepła i przeciwdziałała tworzeniu spieków ze stopionego miału. Jeden producent pokusił się nawet o odzysk ciepła z popiołu, konstruując wymiennik pod popienikiem. W sumie KMG to "ruski czołg" ale da się nim dobrze napalić. Półek ma sporo no i wygodnie wyprowadzone króćce podłączenia. Zupełnie nie rozumiem dlaczego większość producentów robi podłączenia na przedniej ścianie.

Oglądałem ostatnio kocioł SEKOM OPAL z pleszewa podobny do kmg podajnik jest troche lepiej rozwiązany i nie wiem jak w kmg tytej powierzchnia grzewcza zaczyna się na wysokości podajnika. Dodatkowo jest ruszt wodny do spalania awaryjnego. Co jeszce na plus to powierzchnie nad paleniskiem są osłonięte płytami szamotowymi coś w rodzaju defletkora. Oglądałem też protech KARO też tłokowiec ale całe palniesko osłonięte jest płtami szmotowymi z boku i góry nie wiem czy lepiej czy gorzej bo nzalazłem opini użytkowników tego pieca.
Słyszałem też że ma powstać odpowiednik pieca KMG z podajnikiem ślimakowym BRUCER ale konkretów nie znam.
Pozdrawiam

Nie mam doświadczenia z szamotem w komorze, ale wydaje mi się, że posądzanie go o zdolność dopalania części lotnych jest mocnym nadużyciem. Nie ma ciągle na tyle wysokiej temperatury w komorze, aby stale miało się dopalać. Raczej bardziej przysłuży się do akumulacji ciepła i zapewne ogranicza skraplanie, jeśli ktoś do tego doprowadza.

A jAk to jest z tą powierzchnią wymiennika niektóre kotły 25 kw maja 3m2 inne 2.5. Do tego dochodzi rózna ilość wody w wymienniku od 90 do 130l. Im więcej tym lepiej czy gorzej bo więcej wody do ogrzania?
Ciekawe czy w KMG można zrobic rozwiązanie pana Andrzeja w innym wątku o kotłach retortowych dotyczące deflektora spalin: www.systemyogrzewania.pl/forum/wypowiedzi.asp?idw=341&idg=2
A swoją drogą jak sprawuje sie PI w kmg?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.