290
295
226
293
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

ok dzięki - a jak powinien być ustawiony zawór (mam trójdrożny) - nastawiony na "5" - tylko nie bardzo wiem jak powinien być - nie mam załozonego za nim termometru. Zawór dostałem od razu z kotłem. Bardzo prosze o wyjasnienie tego tematu. pozdrawiam i prosze o informacje.

Witam Panie Bernardzie.Zaciekawiła mnie Pana wypowiedź z 05.02.02008 odnośnie zamontowania dodatkowego wentylatora!Czy to też jest dobre rozwiązanie dla pieca z podajnikiem ślimakowym?Ja już od dłuższego czasu walczę z moim piecem - drugi sezon, i za nic w świecie nie chce mi spalić całego ekogroszku!Już wszystko próbowałem - z czasami podawania,siłą dmuchawy i nic!Mam piec Ogniwo Biecz 28 kw - wiem ,że moze za duża moc ale w planie mammy remontowac poddasze więc metraż całości będzie około 200m2 - w tej chwili jest 100.Proszę o pomoc - żona ma już dość mojego przesiadywania w kotłowni - ja zresztą też hihi.

Witam
Sprawa dot. zaworu 3 drożnego i nie tylko.
Jestem posiadaczem od drugiego sezonu kotła z podajnikiem tłokowym z Pleszewa 25 KW STEROWNIK TANGO i ogrzewam 200m2 - dom jednorodzinny nieocieplony, stara instalacja - duże kalafiory bez CWU.
Oto moje spostrzeżenia:
Przed tym sezonem zamontowałem zawór mieszający trójdrożny, ponieważ stwierdziłem, że jest za duże spalanie i piec ma za duże wżery rdzy ponieważ często pracował w zakresie 40-55stopni.
I otóż co się okazało.
Zawór trójdrożny tak naprawdę sprawdza się tylko w sytuacjach gdy na zewnątrz jest temp. większa od ok 7 stopni.
Dlaczego? Otóż tak.
W poprzednim sezonie praktycznie nie wychodziłem z kotłowni
obserwowałem piec, aby dostosować jak najlepsze ustawienia.
I tak naprawdę nie udało mi się to. Ale jedno stwierdziłem.
Wszystko zależy od temp zewnętrznej.
Czyli prosto mówiąc:
Obserwuję prognozę pogody na następny dzień i pod dany zakres temp. ustawiam parametry sterownika i położenia zaworu mieszającego.
I wtedy to ma sens. Czyli jednoznacznie stwierdzam, że najlepszym rozwiązaniem jest tu sterownik typu PID z czujnikiem temp zewnętrznej funkcją programowania i samodzielnego ustawiania w zależności od właśnie temp zewn., (nie żaden sterownik pokojowy) oraz, z możliwością sterowania zaworu mieszającego poprzez siłownik. (co do pompy obiegowej to wg moich obserwacji musi pracować cały czas na najmniejszych obrotach)
Nie polecam także automatycznego wyłącznia pompy przy np poniżej 55 stopni, kiedy piec zaczyna się rozgrzewać-pracować, ponieważ kiedy pompa nie pracuje a czujnik temp wody w piecu jest na najwyższym punkcie wylotu ciepła woda zanim dotrze do niego może spalić więcej paliwa.
Natomiast jeśli chodzi o zawór mieszający trójdrożny, to wyśmienicie sprawdza się przy temp. ok 8-15 stopni na zewnątrz. Na piecu jest ok 60 stopni, co go oczywiście chroni przed skraplaniem, a do mieszkania dochodzi raptem ok 37-42, np przy ustawieniu zaworu na 5. jest wystarczająco ciepło a spalanie oczywiście także jest o wiele mniejsze przy tych temp. Zawór idealnie miesza powrót z zasilaniem obniżając jego temp.
T tym sposobem stwierdzam że w zakresach temp. zewnęrznej -5 do 4-5 stopni spalanie mam rzędu 1 kg na godzinę a powyżej 8 stoni nawet dochodzi do 0,6 kg na godzinę.
Mógłbym się jeszcze szczegółowiej rozpisać, ale tyle narazie wystarczy.

Jeśli kogoś interesują moje ustawienia przy danych temp. to proszę o maila:
hetman@ti.pl lub na forum..

Pozdrawiam..

czy brak regulowanej przesłony na czpuchu może byc skutkiem spalania dużej ilości ekogroszku ?

hetman kolego w necie pisze się prawdę a nie buja się w obłokach pozdrawiam.

Proszę o pomoc w dobraniu ustawień w sterowniku Geco G-403-P02 w kotle retortowym 25KW. Pow. urzytkowa ok.170m, grzejniki wraz z podłogówką. Spalanie ekogroszku ok. 20kg w ciągu 12godz.(nie mogę zejśc poniżej). Aktualne ustawienia:
U0 temp. zad. z kotła 55st.C
U1 czas pod. węgla 15
U2 czas post. podaj. 45
U3 czas podtrz. 20
U4 opóź. wył. went. podtrz. 45
d2 temp. zał. pompy CO 55st.C
d3 dolna hist. temp. 3st.C
Nie posiadam reg. przesł. ciągu na czopuchu.
Pozdrawiam.

Witam.Bardzo proszę o podanie mi najlepszych rozwiazań dla kotła 38kw z podajnikiem na eko groszek i sterownikiem ARGON 2.

witam mam te same problem z piecem OGNIWA moj piec nosi oznaczenia S8WC 28.Piec w ciagu doby wypala cały zasobnik.Moje ustawienia
czas podawania 20s
czas przerwy 40s

Proponuję abyś spróbował nastawic stosunek czasu podawania do czasu przerwy 1/3 np.10/30,15/45,20/60.

witam

mam Stalmark 25kw - sterownik ST77 - 150m2 + bojler 220l - zużycie 20-30kg eko-groszku na dobe (w zależnosci od temp na zewnątrz - czyli rewelacja - ale za to cały dach w sadzy! - czyszcze piec co góra 2 dni - po czyszczeniu mam 1/2 szuflady sadzy - co zrobić?? próbowałem chyba wszystkiego - ustawienia: - czas przerwy podajnika 1:30, histereza 2, szybkośc nadmuchu 8, przerwa w przepalaniu 32min, opóźnienie wył. nadmuchu - 45sek, opóźnienie zał podajnika - 1s. Prosze o pomoc! - ekogroszek - PIEKLORZ - workowany (oryginalnie) -

Ustawienie dla 25kW w sterowniku Geco G-403-P02.

U1 -5s
U2 -15s
Wspomniany stosunek 1/3 tylko, że podajemy mało paliwa i często (stosunek ten należy weryfikować wedłóg zalecan producenta). Ma to uzasadnienie by kocioł ładnie spalał i nie osmalał się niedopalonym paliwem z spalin.
Co do parametru U3 to dla ekogroszku może być nawet 30-40 min. gduby wystąpiło cofanie żaru skrócić. Przy 30min nie występóje. 40min -> bardzo rzadko -> jakość paliwa.
U4 wystarczy na 10s.

Jakiej produkcji jest Kocioł. Zweryfikowałbym ustawienia z instrukcją kotła gdyż mogą być różnice w zależnośći od zastosowanego motoreduktora.

Witam wszystkich mam pytanie do użytkowników Stalmarka 25kw Czy ktoś zwrócił uwage na opuszczający się zbiornik o poj 90kg z podajnikiem .Sprawdziłem poziom podajnika i szczekine między zbiornikiem a piecem ,na dole zbiornik do pieca ma 6cm a w górnej części 8,5 podajnik zdecydowanie jest opuszczony do dołu .
Bardzo prosze o informacje jak to wyglada u innych użytkowników .

Witam
Posiadam piec Vakomet z podajnikiem tłokowym, sterownik Perfekt t. Ciągle staram się dobrać optymalne ustawienia. Udaje mi się z niego wyciągnąć max 3 dni na jednym załadunku eko-groszku. Piec 25kW, kubatura 500m, bojler 140l. Czy ktoś z Was posiada taki piec?
Jakie macie ustawienia?

DREDZIK
Może zwiększ czas przerwy podajnika do 2.30 , szybkość nadmuchu do 3 , przerwa w przepalaniu 1 godzina . Przy takich ustawieniach spalam 15kg ekogroszku na dobę.Czyli przy obecnych temperaturach , zasobnik starcza na 6 dni. Dom 130 m + bojler. Stalmark 25KW ,Zawór czterodrożny z sterownikiem.Podstawa to suchy opał

Witam

znalazlem na forum ustawienia - czas przerwy podajnika 4:00, histereza 3, szybkośc nadmuchu 3, przerwa w przepalaniu 32min, opóźnienie wył. nadmuchu - 1:59sek, opóźnienie zał podajnika - 1:30s pozmianiałem - i nic - dalej sadza, czarny dym - nie wiem juz co robić - co do ustawien które podajesz - zmienic tylko 2 parametry? (czas przerwy i nadmuch) -

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.