290
295
226
293
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

Witam wszystich.Odnośnie czyszczenia kotła z sadz. Można to zrobić wypalając kocioł drzewem czyli jeśli jests taka możliwość załadować cały kocioł drzewem oczywiście suchym liściastym no i dobrej jakości czyli nie żadna tam lipa czy coś w tym rodzjy (olcha jesion grab)i wypalić to. Drzewo daje wysoka temperaturę nie wytwarzając przy tym sadzy. Ale rozmawiałem ostatnio z wujkiem i opowiedział mi o patencie swojego sąsiada lub znajomego tzn. obierki z ziemniaków. Nie wiem jaki on ma kocioł ale sądze że tradycyjny sypie węgiel na ruszt i jak sie dobrze rozpali to zasupuje go obierkami z ziemniaków (wiaderko) i podobno efekt bardzo dobry. Jeszcze tego nie próbowałem ale zamierzam. Może ktoś ten eksperyment również przeprowadzi.

Jak dobrze słyszeć nowe rozwiązania i dość łatwo dostępne. Ja mam takie pytanko czy te obierki są suche (takie jest moje przypuszczenie)? Bo wilgoć w spalinach raczej nie będzie dobrze działać i nie będzie właściwego efektu.

Właśnie że nie są suche. westia czasu ich zbierania nie kazdy je ziemniaki trzy razy dziennie ha ha.

Odnośnie wilgoci w paliwie to nie wiem czy ona jest taka zła. W kotłach z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym chodzi o to pewnie że paliwo mokre zawiszało sie w podajnik lub go blokowało. Ja osobiście posiadam od 7 lat kocioł miałowy z pleszewa ale bez podajnika i do niego miał mocze wodA żeby był wilgotny co poprawia jego spalanie, suchy miał by się tylko rozżarzył i ciepła by nie oddał. No ale konstrukcja tego kotła a odnośnie jego trwałość jest jak by to powiedzieć wątpliwa u nas w okolicy było kilka takich kotłów i niektóre potrafiły się przepalić po 3 latach w każdym bądz razie kocioł nie wytrzymał więcej niż chyba 8 lat, dla mnie to powiniwen dwa razy więcej i z tego powodu do kotłów z pleszewa mam niskie zaufanie. Więc rozglądam się za innymi rozwiązaniami a wiadomo to kotły rzadko psują się w lecie więc aby w ostatniej chwili wybór był prostrzy już sie rozgladam.

A ja mam takie pytanie czy jak wrzucasz suchy miał to mocno gazuje i wręcz eksploduje w kotle (słychać drobne eksplozje wydzielających się gazów)?

Nie wnikam w żywotność kotła.
Z wilgocią to najważniejsze jest tak, że woda do odparowania potrzebuje ciepła. Jak już odparuje to wchodzi w skład spalin i jest w formie gazowej odprowadzona do powietrza.

A teraz kilka wielkości dla zobrazowania problemu:
- ciepło potrzebne do odparowania wody to ok 2000-2500 kJ/kg wody (w zależności od temperatury w jakiej woda odparowuje)

Tak więc dla przykładu 1 kg wody przyjmując wartość minimalną zabiera do komina ok 0,073kg węgla o bardzo dobrej jakości (groszek o wartości opalowej 27,5 MJ/kg)
Nie uwzględnione jest tutaj podgrzanie tej wody do temperatury ok 100 stC by doprowadzić ją do wrzenia (temperatura wsadu przyjmuję 20stC - dużo za wysoka)
ciepło utracone = ilość wody*ciepło właściwe*różnica temperatur = 1*4,19*80=335,2kJ
co daje mam kolejne 0,013 kg tegoż węgla

Nie będę się dalej rozwodził bo jeszcze jest, że spaliny wychodzące z kotła mają min ok 150stC - a ja się zatrzymałem na temperaturze 100stC

Tym to sposobem udowodniłem, że z każdym kilogramem (w przybliżeniu litrem) wody zabiera sporo węgla. To powinno do wszystkich przemówić.

Niewielką ilość wody można jedynie stosować do miału, który by bardzo mocno gazował w celu opanowania wybuchowości powstających spalin. To może powodować, że gazy nie będą się wydzielać w całej objętości wsadu w kotłach ręcznych. Pomimo tego należy doprowadzić sporo powietrza w takiej sytuacji. Każda eksplozja jest niepożądana. Problem pojawia się w kotłach ręcznych gdzie wsad jest duży wprowadzany w jednej chwili więc to raczej nie temat w tym miejscu. W kotłach automatycznych gdzie nadmuch jest mechaniczny i paliwo jest podawane w niewielkiej ilości to nie ma problemów. Ale wyjątek potwierdza regułę :D.

A ja mam pytanko ile wody Pan wprowadza do kotła z jednym wsadem paliwa?

I znowy mnie rozłączyło. Post wcześniejszy jest odemnie :P.

Witam. Do jednorazowego zasypu (ok 60 kg miału)5-8 litrów nie mierzyłem (tzw. na oko).W instrukcji użytkowania pieca jest napisane by miał był wilgotny ale bez przesagy. To jest piec z górnym palaniem i działa na zasadzie odgazowywania czyli pierwsze spalane są gazy a późniek koks powstały po odgazowaniu. A wybuchanie gazów jest ograniczane poprzez okresowy przedmuch kotła.

pale w kamienicy 2 pietrowej piecem typu KWM-SGR moc 38 kw , nie wiem jakie ustawienia mu dac pale groszkiem , piec mi gasnie wyskakuje alarm 3 a teraz na dodatek nie umie sie rozgrzac do danej tem. juz nie wiem co mam robic

Witam. W niedługi czsie planuje remont o.c. w moim domu. I powoli rozglądam się za kotłem. Wybór padnie prawdopodobnie na KMG -1 lub Stelmark (z przewagą KMG), jak narazie się waham. Więc pomóżcie, doradcie który lepszy, jaki sterownik wybrać czy standardowy czi tzw inteligętny PID.
Zaznaczam że mam zamiar palić miałem. Z góry dzieki za pomoc w podjęciu decyzji.
witam
gdyby nie ta sadza na dachu to kmg1 z pid jest spoko ale sadzy jest naprawde sporo , nie wiem jak jest w retortowych bo to pierwszy mój kocioł , z komina mało dymu ale ta sadza okropnie szpeci dach .
pozd.

a zapomniałem , ruszt dodatkowy w kmg1 to tylko przykrywka reklamowa , cos tam jest ale palic raczej na tym sie nie da , duzo lepsze rozwiazania ma HEF ,pzdrawiam arek

witam
weszlem na forum na temat kotłów stalmark bo przymierzam zakupic drugi do firmy (pow 220m2 - 30kw)ale widze ze macie problemy z sadzami
mam jednego stalmarka 25kw z lutego 2006. Na poczatku paliłem miałem dwie zimy i nie było problemów. Na wiosne 2008 kupiłem 1 tone ekogroszku (27mj/kg) i w tedy zaczły sie problemy z sadzmi. Po kontakcie z producentem ktory zalecił mi opał o mniejszej kaloryczności najlepiej miał do 25mj/kg poprawilo sie. Było jak w cześniej Palilem pierwsze cale lato na ciepłą wode i spoko zasobnik nawet na 14 dni we wrzesniu kupilem ekogroszek bo nie było miału. Znów pojawiły sie sadze. Zadzwoniłem do producenta i ten tłumaczył sie ze opał ma dużą kaloryczność ale znalazł rozwiązanie na sadze. Mówił ze kiedyś takich problemów nie było że opały sie zmieniły. Kazał mi przysłać ruszt jak nie bede palił cos z nim zrobił zamontowałem i sadze znikneły. Wymiennik czyszcze co 2-4 dni. Kocioł ma troche większą bezwładność. Osiąga temperature szybciej i temp aktualna jest czasami wieksza od zadanej o 5 do 8 stopni ale sadzy nie ma. Musiałem zmniejszyć przerwe podawania mam teraz 20 sekund i jest dobrze. Dwa dni temu zamówiłem drugi POZDRAWIAM

cytuj>witam
Kazał mi przysłać ruszt jak nie bede palił cos z nim zrobił zamontowałem i sadze znikneły. Wymiennik czyszcze co 2-4 dni. Kocioł ma troche większą bezwładność. Osiąga temperature szybciej i temp aktualna jest czasami wieksza od zadanej o 5 do 8 stopni ale sadzy nie ma. Musiałem zmniejszyć przerwe podawania mam teraz 20 sekund i jest dobrze. Dwa dni temu zamówiłem drugi POZDRAWIAM
Napisz coś więcej o tej płycie paleniskowej-czy jest tych otworów wiecej, mniej czy jakiś inny układ?

cytuj>witam
Kazał mi przysłać ruszt jak nie bede palił cos z nim zrobił zamontowałem i sadze znikneły. Wymiennik czyszcze co 2-4 dni. Kocioł ma troche większą bezwładność. Osiąga temperature szybciej i temp aktualna jest czasami wieksza od zadanej o 5 do 8 stopni ale sadzy nie ma. Musiałem zmniejszyć przerwe podawania mam teraz 20 sekund i jest dobrze. Dwa dni temu zamówiłem drugi POZDRAWIAM
Napisz coś więcej o tej płycie paleniskowej-czy jest tych otworów wiecej, mniej czy jakiś inny układ?

( cos z nim zrobił )

tajemniczy ten ruszt , tak dobrze ze pan napisał ze ruszt pan posłał ;)

do Tomek Bielsko - witam

napisz prosze cos więcej na temat tego rusztu - i napisz jakie masz ustawienia, wył dmuchawy, wl podajnika, siła nadmuchu itd - byłbym bardzo wdzięczny - gdyz mam cały czas problemy z sadza -

pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.