Jak wiadomo, do procesu spalania potrzebny jest tlen. Jego podstawowym źródłem w tym procesie jest powietrze. To zasada dotycząca każdego źródła ciepła, którego działanie polega na spalaniu paliwa. Nieważne, czy będzie to kominek na drewno, piec węglowy czy kocioł gazowy. Rosnąca popularność tych ostatnich sprawia, że warto przyjrzeć się im trochę bliżej.

Kondensacyjne kotły gazowe
Zwykłe kotły, spalając gaz, emitują spaliny o bardzo wysokiej temperaturze (powyżej 100°C), co sprawia, że wraz z nimi ulatuje duża część energii możliwej do zagospodarowania. Zatem pieniądze przeznaczone na paliwo i energię niekoniecznie przynoszą nam tyle korzyści, ile mogą. Kotły kondensacyjne kondensują (stąd ich nazwa) parę wodną ze spalin, odzyskując dodatkową porcję ciepła do wykorzystania. Sprawia to, że do uzyskania tej samej ilości energii cieplnej potrzebują mniej gazu. W dodatku wszystkie kotły kondensacyjne spalają gaz w zamkniętej komorze, pobierając potrzebny do tego procesu tlen z powietrza na zewnątrz budynku. Tylko część zwykłych kotłów korzysta z tego rozwiązania. Te, które mają komorę otwartą, nie dość, że zużywają więcej gazu (i naszych pieniędzy!), to jeszcze odbierają tlen i ciepło, w dodatku zagrażając uwolnieniem niebezpiecznych (zawierających zabójczy czad) spalin do wnętrza pomieszczenia. Producenci kotłów starają się zmniejszyć wpływ działania tych urządzeń na środowisko naturalne. Jednym z tych, którym to się udaje jest Ariston Thermo. Specjaliści tej firmy zaprojektowali kotły (zarówno kondensacyjne, jak i tradycyjne) tak, aby jak najbardziej zminimalizować emisję gazów cieplarnianych oraz potencjalnie niebezpiecznych spalin, dając dobry przykład innym producentom.Kotły kondensacyjne mogą współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą typu zamkniętego, również projektowanej na wyższe parametry obiegu. Warto zainstalować je w domach jednorodzinnych lub w przestronnych mieszkaniach o metrażu powyżej 100m. Podejmując decyzję o wyborze urządzenia grzewczego należy pamiętać, że dokonujemy zakupu na długie lata. Dlatego zakup ten należy dokładnie przemyśleć.

Urządzenia kondensacyjne firmy Ariston to wysokiej jakości komponenty, które w celu zapewnienia doskonałej pracy nawet po kilkunastu latach, podlegają bardzo surowemu systemowi kontroli podczas produkcji. Dzięki zastosowaniu najbardziej zaawansowanych palników i doskonałych rozwiązań w układach sterowania, urządzenia te łączą najwyższy komfort użytkowania z najwyższą wydajnością. Ponieważ wydajność tych urządzeń może różnić się w zależności od warunków klimatycznych oraz typu instalacji, w której pracuje kocioł, urządzenia Ariston są projektowane w sposób pozwalający na uzyskanie wysokich wydajności bez względu na warunki pogodowe oraz to, czy pracują w instalacjach z tradycyjnymi grzejnikami, czy też z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu każdy użytkownik kotłów Ariston może liczyć na realną obniżkę zużycia gazu nawet do 35%. Co oczywiście przekłada się na realne oszczędności ekonomiczne.

Znacznie większe bezpieczeństwo użytkowania i zdecydowanie większa wydajność, czyli tańsza eksploatacja – te zalety kotłów kondensacyjnych Ariston nie podlegają dyskusji. Dodatkowym atutem jest zgrabna, designerska, kompaktowa sylwetka, która sprawia, że kocioł nie zajmuje dużo miejsca i estetycznie wygląda.


Na polski rynek wchodzą właśnie gazowe, jednofunkcyjne kondensacyjne kotły GENUS PREMIUM EVO HP o mocy 45 i 65 oraz 85, 100, 115 i 150 kW. Urządzenia te są wyposażone w najnowocześniejsze i najbardziej energooszczędne rozwiązania techniczne, które poprawiają komfort obsługi oraz pozwalają na znaczące oszczędności podczas ich użytkowania. Za przykład może nam posłużyć wentylator modułowy, który sam się adaptuje, pompa obiegowa o dużej wydajności czy też wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej. Najnowsze propozycje tego producenta zostały zaprojektowane tak, że bez problemu mogą działać w systemie kaskadowym, obsługiwać wiele stref grzewczych oraz współpracować z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Z łatwością można je w prosty sposób zintegrować z systemami solarnymi. GENUS PREMIUM EVO HP mają wbudowane zewnętrzne złącze analizy spalin i czujnik ciśnienia minimalnego, a także funkcję zapobiegającą zamrożeniu i blokadzie pompy oraz funkcję odpowietrzania kotła. Dzięki temu ich sprawność jest jeszcze wyższa, a oszczędność energii może wynosić aż 35%.

Źródło: ''