Kotły na paliwo ekologiczne
Kotły na stałe paliwa ekologiczne stają się coraz bardziej popularne. Do alternatywnego dla gazu sposobu ogrzewania domu można wykorzystać takie surowce energetyczne jak: drewno opałowe i jego odpady (wióry, zrębki, trociny), rośliny energetyczne oraz ekogroszek, a także słomę i zboża. Kotły przystosowane do spalania tych rodzajów paliwa są bardzo ekonomiczne i energooszczędne.
Kotły mogą być opalane drewnem opałowym, a także pelletami. Pellety są to formowane na kształt kilkucentymetrowych walców lub granulek odpady drzewne. Tego typu kotły również są wyposażone w palniki retortowe. Charakteryzują się też tym, iż paliwo podawane jest automatycznie ze zbiornika paliwa do kotła. Co daje możliwość dodatkowego oszczędzania paliwa. Wysoka automatyzacja i wyposażenie kotła na pellety w zasobnik z podajnikiem pozwala nawet na kilkudniową, bezobsługową eksploatację. To ogromna wygoda! Wiele z rodzajów kotłów olejowych czy gazowych pozwala jednocześnie na instalację palnika na pellety.
Ekogroszek to węgiel kamienny w postaci granulowanej. Są to grudki, ziarenka o nieregularnym kształcie i wielkości od 5 do 25 mm. Jednakże ta postać węgla posiada bardzo niewielką ilość siarki, spełniając tym samym normy paliwa ekologicznego. Do spalania ekogroszku wykorzystywane są kotły z tzw. podajnikiem retortowym.
Obok wyżej wymienionych dostępne są kotły na biomasę. Kotły mogą być opalane słomą zbożową lub rzepakową czy odpadami zielarskimi. Słoma przeznaczona do spalania w kotle ma formę kostki lub balotów. Ze słomy produkuje się również brykiety. Na rynku dostępne są też kotły na ziarna zbóż, owsa.
- Przed budową domu warto pomyśleć o możliwości zamiany kotła gazowego na kocioł na ekologiczne i energooszczędne paliwa stałe. Można skorzystać przy tym z porady fachowców oraz posłużyć się aneksem do projektu, przewidującym system ogrzewania na paliwo stałe. Wszystkie zamiany kotłów z paliwa gazowego na paliwo stałe, wiążą się z reguły z koniecznością zmian komina, na co należy koniecznie zwrócić uwagę przy adaptacji projektu.– mówi Monika Baran specjalista ds. marketingu firmy ARCHETON Sp. z o.o.
Ekologiczny kocioł centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym zapewnia obniżenie kosztów ogrzewania domu, jak i szybki zwrot takiej inwestycji. Poza tym popiół z odnawialnych paliw ekologicznych można wykorzystać jako nawóz do użyźniania gleby w przydomowym ogródku. Stosowanie technik grzewczych w zgodzie z naturą pozwala na ochronę środowiska, w którym żyjemy.
Źródło: www.archeton.pl
Źródło: ''