290
295
293
226
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

Pani Moniko, jeśli chodzi o Eko Fins to w Pszczynie jest czasem dostępny w składzie opałowym za szpitalem u Pana Rafała. Ja tam kupuje i Ekofins i Retopal. Cena faktycznie w ciągu ostatnich trzech lat poszła o 100 %, ale taki jest urok naszego kraju, jak tylko ktoś ma na coś monopol to ciągnie ile się da bez względu na to czy cena jest adekwatna do kosztów i jakości. Obawiam się że cena węgla nadal pójdzie do góry i posiadacze "eko kotłów" będą "nabici w eko groszek" jak ktoś trafnie to ujął. Ale my tłokowce możemy się jeszcze męczyć z miałem...
http://www.wegiel.katowice.pl/ekoret/ekoret.htm - strona z aktualnymi cenami, u lokalnych sprzedawców można kupić taniej. Także jestem ciekaw dlaczego Pan Bernard określił piece od Spyry jako dobre, może kiedyś nam odpisze.

do pani moniki.nie ma co zastanawiać się 25kw wystarczy prosze o tel.kora-28@tlen.pl pozdrawiam.

dziękuję za obszerne odpowiedzi P. Wojtku, dziekuję również P. Bernardzie że sie Pan odezwał,w tym tygodniu jedziemy obadac sytuację że tak powiem do Pszczyny
dziekuję
pozdrawiam

Proszę o opinię dot. kotła Altech Tytan 25KW.

w oświęcimiu otawrli galerie kotłów na kolbego obok euromaru.
Mają tam kilkanaście kotłów z podajnikami tłokowymi i szufladowymi. Ale najlepsze jest to że ceny dla indywidualnych odbiorców mają najniższe w okolicy. Ja na żeliwnego wiadrusa dostałem 15% taniej od ceny producenta

Witam
Mam pytanie do użytkowników STALMARKA jak często wam się załancza kocioł prz histerezie 3 st. bo u mnie tj.około 25 min. i wydaje mi się że to jest krótki czas przy docieplonym domu i nowej instalacji kocioł 30kw. pow.grzewcza 167m.Zasobnik miału ok.92 kg starcza przy obecnej pogodzie na dwie i pół doby.

Roman

Witam .a jakie ustawienia masz wprowadzone w ten sterownik?
osobiście w naszych kotłach www.skamet.com do podajników stosujemy sterownik z algorytmem Pid ognik plus c.w.u.dzięki zastosowanemu algorytmowi pid nie tracisz czasu na ustawienia sterownika tylko wybierasz temp.i wciskasz start.Nie ma takiej sytuacji że coś sie nie wypala do końca albo przesypuję.Przy stalaniu eko-groszku pali sie rewelacyjnie.
Jak działa sterowanie PID ?

Sterownik z algorytmem PID włącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Kocioł grzeje przez cały czas, nie ma przestojów, nie ma również gwałtownych zmian temperatury w kominie oraz w komorze spalania. Temperatura wody wyjściowej jest bardzo stabilna. Regulacja mocy kotła odbywa się z krokiem 1 zatem minimalna moc to 1 (jest to stan podtrzymania ognia) a maksymalna to 100%. Sterownik automatycznie dobiera dawki paliwa oraz ilość powietrza, użytkownik nastawia tylko temperaturę wody kotła ! Dokładny dobór stosunku paliwo / powietrze daje wysoką efektywność procesu spalania; w porównaniu z klasycznym sterowaniem oszczędność opału przekracza niekiedy 40%!

Witam
Mam pytanie do użytkowników STALMARKA jak często wam się załancza kocioł prz histerezie 3 st. bo u mnie tj.około 25 min. i wydaje mi się że to jest krótki czas przy docieplonym domu i nowej instalacji kocioł 30kw. pow.grzewcza 167m.Zasobnik miału ok.92 kg starcza przy obecnej pogodzie na dwie i pół doby.

Roman
Witam, wydaje się że to trochę za dużo. Ja mam taki sam kocioł tylko 17kW i przez ostatni tydzień (zimny) spalił około 70 kg miału dobrej jakości 25MJ. Dom ocieplony 140m + c.w.u. Kocioł załącza się średnio co 1 godz. na 2 cykle. Wydaje mi się że podstawowy błąd przy ustawieniach, czytając posty na forach internetowych, to zbyt duża siła nadmuchu. Jeżeli obserwujesz spadek temperatury na kotle po załączeniu wentylatora, to jest to spowodowane zbyt dużą siłą nadmuchu, powietrze schładza kocioł. Temperatura zaczyna rosnąć dopiero po podaniu dużej ilości paliwa. Ja mam ustawioną siłę nadmuchu na 3 w skali do 10 i taka ilość powietrza w zupełności wystarcza do szybkiego wzrostu temperatury. Sceptycy takiego ustawienia powiedzą pewno że kocioł będzie dymił i produkował dużą ilość sadzy, ale ja twierdzę że największą ilość sadzy i dymu kocioł wytwarza po wyłączeniu wentylatora, przy spalaniu bez dostępu powietrza albo z jego znikomą ilością.
Drugim ważnym parametrem jest czas przerwy podajnika. Nie można ustawić zbyt małej przerwy bo kocioł nie będzie miał co spalać i nadmiar powietrza schładza kocioł, typowy objaw ta spalanie blisko podajnika. Zbyt mała przerwa to zrzucanie żaru i nie spalonego paliwa do popielnika. Ja mam ustawione na 2min. 45sek. Pozostałe parametry to:
przepalanie co 2 godz.
opóźnienie załączania podajnika - 1 sek.
opóźnienia wyłączania wentylatora - 1 min.
histereza - 2
temperatura kotła - 55
Instalacja całkowicie grawitacyjna z zaworem 4-drożnym.
Temperatura w pomieszczeniach 20.

Witam
Zbyszku zuzycie opału to jest u Ciebie rewelacja!
u mnie niestety nigdy takie nie było czy paliłem ekogroszkiem( max -3 dni)czy to miałem-jak było cieplej na dworzu to max do 3 dni,ustawienia sterownika mam nastepujące:
- temp. 54 st.
- histereza 3 st.
- opóż.wył.podajnika 10 sek.
- opóź.wył.dmuchawy 30 sek.
- dmuchawa na 3( w skali do 6)
- czas przerwy podajnika 50 sek. przy wyższej przerwie ponad 2 min. żar jest przy samym podajniku a nie na ruszcie wierconym a załączenie dmuchawy powoduje schładzanie kotła.Dwa razy doszło też do zapalenia się opału w zasobniku (wydaje mi się że też z tego powodu)
- temp.w pomieszczeniach 21-22 st.
Zastanawiam się nad zamontowaniem zaworu 4-drożnego tylko nie wiem czy bedzie to miało wpływ na zmniejszenie zużycia opału (wiem że może to przedłużyć żywotność kotła ale co do zużycia opału to nie jestem pewien.
Może ktoś z użytkowników zamotował taki zawór i może podzielić się uwagami byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam
Roman

Witam
Zawór mieszający przy tego typu piecu to jedna z najważniejszych rzeczy. Mam Stalmarka 30kW, powierzchni ogrzewanej ok. 230m2 (całej powierzchni domu jest dużo więcej), do tej pory zasobnik (ok. 100kg miału) starczał na 10 dni, przy temp. zewnętrznej w dzień ok. 10st. razem z c.w.u., teraz wystarcza na 6, a ustawienia mam takie:
- temp. pieca 60st.
- histereza 2st.
- dmuchawa 4 (w skali do 10), przysłonięta do połowy
- czas przerwy podajnika 2min 10 sek.
- temp. cwu 55st.
- temp. zał. pomp 57st.
Temperatura w mieszkaniu 20-22st.

Witam
Zawór mieszający przy tego typu piecu to jedna z najważniejszych rzeczy. Mam Stalmarka 30kW, powierzchni ogrzewanej ok. 230m2 (całej powierzchni domu jest dużo więcej), do tej pory zasobnik (ok. 100kg miału) starczał na 10 dni, przy temp. zewnętrznej w dzień ok. 10st. razem z c.w.u., teraz wystarcza na 6, a ustawienia mam takie:
- temp. pieca 60st.
- histereza 2st.
- dmuchawa 4 (w skali do 10), przysłonięta do połowy
- czas przerwy podajnika 2min 10 sek.
- temp. cwu 55st.
- temp. zał. pomp 57st.
Temperatura w mieszkaniu 20-22st.

Witam
Zawór mieszający przy tego typu piecu to jedna z najważniejszych rzeczy. Mam Stalmarka 30kW, powierzchni ogrzewanej ok. 230m2 (całej powierzchni domu jest dużo więcej), do tej pory zasobnik (ok. 100kg miału) starczał na 10 dni, przy temp. zewnętrznej w dzień ok. 10st. razem z c.w.u., teraz wystarcza na 6, a ustawienia mam takie:
- temp. pieca 60st.
- histereza 2st.
- dmuchawa 4 (w skali do 10), przysłonięta do połowy
- czas przerwy podajnika 2min 10 sek.
- temp. cwu 55st.
- temp. zał. pomp 57st.
Temperatura w mieszkaniu 20-22st.

Witam
Zawór mieszający przy tego typu piecu to jedna z najważniejszych rzeczy. Mam Stalmarka 30kW, powierzchni ogrzewanej ok. 230m2 (całej powierzchni domu jest dużo więcej), do tej pory zasobnik (ok. 100kg miału) starczał na 10 dni, przy temp. zewnętrznej w dzień ok. 10st. razem z c.w.u., teraz wystarcza na 6, a ustawienia mam takie:
- temp. pieca 60st.
- histereza 2st.
- dmuchawa 4 (w skali do 10), przysłonięta do połowy
- czas przerwy podajnika 2min 10 sek.
- temp. cwu 55st.
- temp. zał. pomp 57st.
Temperatura w mieszkaniu 20-22st.

czy mógłbyś napisac ile trwa cykl palenia?? a ile postoju pieca przy tych ustawieniach?? i czy temperatura pompy co ma jakieś znaczenie przy tych ustawieniach? bo u mnie temperatura pieca nie schodzi poniżej 57 stopni. z gory dziękuje.

Trudno powiedzieć ile trwa cykl palenia i przerwy, bo zależy to od położenia zaworu mieszającego i zapotrzebowania na ciepłą wodę z bojlera. Załączenie pomp jest tak wysoko, aby temp. pieca nie spadała poniżej 50st. - przy ustawieniu temp. pieca na 60st. wahania są w granicach 50-70st, przy załączaniu pompy przy 35st., temp. spadała do nawet 40st.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.