281
282
284
226
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

A co to za sterownik ,,inteligentny z algorytmem PID co trzeba go ustawiać metodą prób i błedów...?

Witam. Mam kocioł Stalmark 25 kw. Wiem że jest problem z ustawieniem tego pieca. Przeglądając to forum od ustawiłem piec na :
przepalanie - 40 min
histereza 2 st
Opóźnianie wyłaczania nadmuchiwania 35s
Wł. podajnika 40s
Przerwa podajnika 2 min 30 sek.
Siłą nadmuichu 7
Palę eko groszkiem - podajnik ok 80 kg starcza na jedną dobę - co mnie bardzo martwi
Mam jeszcze pytanie co to są cykle przepalania od 1 do 10 ?

Proszę o rady

Mam jeszcze jedno pytanko na ile ma być ustawiona pompa CO iCWU ja mam na 30 st. I dlaczego na wyświetlaczu kolo na pisu "zad" wyskoczyła mi literka K i wyłącza sie przy włączeniu się podajnika. pozdrawiam prosze o odpowiedz

Opis K to rzcz normalna , zapala sie podajnik znajdzie sie w pozycji koncowej , świadczy o zamknieciu szafy podajnika.K- Stan podawany przez kontaktron .

A tak na marginesie , prośba do fachowców lub "starych kotłowych" .My nowi nie mamy pojęcia jak powinien wygladać popiół po wypaleniu. W rożnych miejscach mowi sie o szlace, koksowaniu, popkornie itp. jako o nieprawidlowym spalaniu. Może dla nas - nowicjuszy ktoś by zrobił zdjęcia jak powinien wygladać pipiół w popielniku prawidłowo i nieprawidłowo spalony ? Oczywiście z roróżnieniem ekogroszku i miału - wiadomo że będą wyglądały inaczej. Pozdrawiam .
Do Pawła - 80 kg na obecne temperatury to koszmar. Cykle przepalania w Stalmarku ? Nia ma takich w sterowniku ST 77 , a Ty jaki masz sterownik ?

St 77 ten sam pierwsze gdy wchodze w menu przepalania to jest -cykle przepalania od 0 do 10 pozniej. Co do spalania moze źle cos ustawilem (teraz wzoruje sie na koledze rzemyku) zobaczymy jak będzie pozdrawiam i czekam na jakies rady
A i jeszcze możee podam że dom 200 m2 co prawda nie ocieplony jeszcze no ale żeby 80 kg na dobe to lekka przesada Pomocy !! :D

tez mam ST 77 ale w przepalaniu mam tylko 1.przerwy przepalania 2. Czas opóznienia nadmuchu 3. Czas opoznienia pracy podajnika .
PS w cuda ze sterownikami nie za bardzo wierzę . Pewnie wystarczy ustawic nasze sterowniki tak zeby bylo odpowiednie spalanie aby wyniki byly ekonomiczne . Fachowcy do spalania mogliby podać zasady palenia na swoich stronach internetowych z konkretnymi zdjęciami , nastawami dla przypadków mialu , groszku , temperatur zewnętrznych i byloby pytań mniej co najmniej o połowę. Po co mi nowy sterownik jeśli go źle ustawię ?

Witam.Jestem uzytkownikiem KMG-1 od 5 lat.Miałem te same problemy z ustawieniami ale jakos to opanowałem.Ale nia o tym.W sobote dostarczyli nowe KMG-1 do mojego sasiada.I co sie okazało.Wyjscie do komina okragłe (nie tak jak u mnbie kwadratowe)uczczelniona komora zasypu,uczczelniony popieknik,całkiem nowy podajnik co umozliwia jego czyszcenie bez koniecznosci wyjmowania tłoka.Bardziej estetycznie wykonany(mniej nitów na obudowie).Byłem zaskoczony ze to ten sam piec.słyszałem ze producen KMG-1 Kotło-Bod Osiek ma teraz jakies promocje.

Nie wiem, ale mam wrażenie , że ostatnio na tym forum i nie tylko na tym - udziela się ta sama osoba zmieniająca nicki.Robi wszystko aby wylansować dwie marki kotłów...

i sprzedać sterownik :))

Witam
Jestem użytkownikiem kotła STALMARK 25 KW od września 2007
mam ten sam problem co inni użytkownicy przy spalaniu ekogroszku i miału jest dużo sadzy.Kocioł czyszczę już codziennie ale to nie na wiele się zdaje,po jednym dniu palenia tych sadzy jest sporo.Sadze lecące z komina brudzą blachodachówkę i kostkę wokół domu a palę dopiero pierwszy sezon a jak będzie wyglądał dach po kilku sezonach palenia strach pomyśleć.Próbowałem już różnych ustawień sterownika tych podawanych na forum i tych zalecanych przez producenta i różnego rodzaju opału (z kilku punktów)przy spalaniu miału tych sadzy jest trochę mniej ale w procesie spalania wytrącania się sadzy nie można zlikwidować.
Kocioł ten może nie jest zły ale nadaje się do domów starszego typu tzw.klocków z betonwym dachem lub pokrytych papą bo wtedy nie widać tych sadzy na dachu.
Zgadzam się z opinią pana Andrzeja że producent tych kotłów nie interesuje się tym problemem a zgłaszne uwagi bagatelizuje tłumacząc to złymi ustawieniami lub złą jakością opału(bo ponoć na północ od Warszawy opał mamy za wschodniej granicy)ale jak kupowałem kocioł to się nikt nie pytał gdzie mieszakam byle tylko sprzedać w takim razie kotły też powinni sprzedawać tylko do terenu Warszawy a nie dalej.
To właśnie producent powinien spróbować rozwiązać ten problem dbając o dobry wizerunek firmy, a nie chować głowy w piasek zostawiając klijentów samych z tym problemem zwłaszcza że kotły te są reklamowane jako kotły EKOLOGICZNE
posiadające certyfikaty i atesty EKOLOGICZNE.

Pozdrawiam

Panie derek ruszto wodne w tej sytuacji nic nie zmieni. Najprawdopodobniej jest to wina opalu .

koledzy tłokowce trzeba wam przyznać racje wybraliście piece które bardzo mało palą i byle czym i nie jesteście uzależnieni do eko groszku który jest drogi i w zupełności się nie nadaje do kotła tłok.-powstaje więcej sadzy.problem jest w komorze spalania,góra i boki komory należy wyłorzyć b.dobrym szamotym-płytki takie są w obi,następnie do wentylatora 1cm od niego na wlocie zamocować mały okrągły wentylator kanałowy 20 watt który trzeba go odpowiednio wyregulować-siła dmuchania ,w czasie postoju palenia ,jak najmniejsza ale żeby nie było dymienia.dmuch.ma pracować cały czas nie zalerzna od sterownika,następnie na sterowniku ustawić czas pod.w nadzorze-5-10 minut.piec w nadzorze ma pracow.około50 procent w ciągu doby.następnie opóżnić czas wyłącz.dmuch.do 20-40 sek.to jest mój sposób na czysty piec ,sprawdzony, a za razem pid po mojemu za 60zł.pozdrawiam.

Panie derek ruszto wodne w tej sytuacji nic nie zmieni. Najprawdopodobniej jest to wina opalu .
Nie jestem zwolennikiem zrzucania wszelkich niepowodzeń na jakość opału. Skoro piec ma spalać wszystko. Tak się akurat składa, że mam dostęp do świetnej jakości miału, który idzie na eksport w naszym porcie przeładunkowym. Miał ten jest mocno kaloryczny i spala się wysokim płomieniem w ekstremalnie dużej temperaturze, po chwili jednak topi się i płomień znacząco słabnie. W dalszym etapie nie następuje już przyrost temperatury wody. Wystarczy jednak delikatnie poruszyć pogrzebaczem i znów się panie poli jak trza. Potrzeba jedynie siedzieć 24/dobę w kotłowni.

Witam
Mam pytanie do użytkowników STALMARKA czy ma może ktoś zamontowany sterownik z algorytmem PID
chodzi mi o zużycie opału i o ilość sadzy w kanałach,bo w wypowiedż pana Krzysztofa nie za bardzo wierzę że o 100 procent zmniejszyło mu się zużycie opału.
Pozdrawim
Czarek

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.