273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

zastosuj opał o mniejszej kaloryczności góra do 24KJ

Jak widzę problemy z paleniem stalmarkiem ma dośc spora liczba osób.A czy prubowaliście zmieniac opał .
powiem wam co ja zrobiłem.
pierwszy rok paliłem eko-groszkiem (jakim niewiem ale niemiałem żadnych problemów. w każdym razie były nieznaczne tak że nawet o nich niemyślałem)
następny sezon 2005/2006 też kupiłem ekogroszek i szok
co 2 dni czarna wata w kotle(sadze)do czyszczenia a jak niewyczyściłem to na dachu lądowała. kombinowałem na wiele sposobów i nic niepomagało.Jak się groszek skończył kupiłem okazyjnie miał 19 bo kolega przy piwku zaproponował że nie ma takich problemów a ma podobny kocioł tylko innego producenta też z podajnikiem tłokowym.
No i zmiana: sadzy zero ( czyszczenie kanałów raz na 2 tygodnie i to z pyłku a nie z sadzy) z tym że z zasobnika 2 popielniki popiołu .2 razy wynosiłem z jednego załadunku raz na 1,5 dnia.raz rano raz wieczór.w tamtym roku postanowiłem zanim zakupię większą ilośc potestowac z opałami i doszłem do wniosku że jeżeli opał jest bardzo kaloryczny i drogi to jest dużo sadzy. a jeżeli mało to jej prawie wcale nie ma i płaci się mniej. może warto spytac o to tych co wykonywali te badania w zabrzu. jakim opałem oni palili jak testowali te kotły.
podsumowując ja palę teraz eko-groszkiem o kaloryczności 24 i niemam takich problemów jak państwo
groszek ponoc z rosji czy ukrainy .
acha
mam kocioł 40 KW
ogrzewam 250 metrów
a spalanie za cały rok kształtuje się w granicach 6 ton
temperatura na kotle 60 stopni
w domu zawory termostatyczne
zasobnik 140 litrów na ciepłą wodę
czas przerwy podajnika 1,5 min
czas pracy 1 min
przepalanie co 1 godzine
pompa na 55 stopni
kocioł pracuje 5 minut
przerwe ma z 30 do 40 minut między załanczaniem
wentylator na 5 biegu
stwierdzam że jest ok

do arka.pochfal się z jakiej firmy masz ten super oszczędny piec i z czego jest zbudowany komin .pozdrawiam.

Oczywiście zaraz posypią się gromy, ale do rzeczy.
Od 15 lat mój kocioł bez podajnika z dolnym spalaniem HEF z dorobionym sterowaniem elektronicznym przepustnicy powietrza pracuje w układzie zamkniętym. Instalacja z rur miedzianych, zbiornik przeponowy z obniżonym ciśnieniem i zawór bezpieczeństwa na 1.5 atm. Instalacja nie sprawia najmniejszych problemów nawet podczas wyłączeń prądu ,temperatura rośnie o ok 15 stopni. Twierdzę że mając kocioł z dolnym spalaniem w którym bez dopływu powietrza samoczynnie wygasa tak jak w moim przypadku nie ma wiekszych problemów o ile robisie to z głową. Uważam że nie należy demonizować niebezpieczeństw w układzie zamkniętym, zwłaszcza przy piecach z podajnikami. Zawsze można zastosować zasilacz awaryjny np komputerowy UPS do podtrzymania działania samej pompy i napewno godzina podtrzymania pompy obiegowej wystarczy do wygaśnięcia w piecu.

kocioł mam Stalmark z firmy Eko Dom
A co do komina to mam może trochę zamały bo są to rury kamionkowe Fi 150 takie jak do kanalizacji, ale 9 lat temu nie było takiego wyboru jak teraz
wysokośc komina około 12 metrów.

palę kotłem od Spyry (szuflada, 25kW) drugi sezon
dom 250 m2, palę Ekofins 25kJ
do tego 200 l CWU
palę od września do kwietnia
zeszłej zimy zużyłem ok. 6t miału
tej zimy będzie ok. 7 ton
dom niedocieplony nowe okna
w domu małe dziecko
temp. w dzień ok 21-22 st, w nocy niewiele mniej
na kocioł nie narzekam,
ale trzeba conajmniej raz na tydzień wyczyścić
bo inaczej spada sprawność i rośnie zużycie opału
w razie pytań jac_kolo@o2.pl

U nas w składach opałowych juz nie można dostać ekogroszku , jedynie miał . Mam Stalmarka , nie wiecie czy do niego mozna zasypać groszek ? WYdaje mi sie że może być troche za duzy ? Próbowaliście kiedys ?

jestem na etapie szukania pieca myślałem że dowiem się coświęcej na tym forum a tu cały kraj posiada piece STALMARK

ZZ zgadzam się z Tobą chociaż ja poszedłem dalej. Mam piec KMG-1 z wężownicą, którą zasadniczo wykorzystuję do zasilania bojlera 120l. Wpada do niego od razu gorąca woda. Jednak spadek ciśnienia jest na tyle duży, że konieczny był układ dobijający ciśnienie na regulatorze ciśnienia. Nie o tym jednak rzecz. W moim piecu jest wyprowadzony króciec do cyrkulacji, którą rozwiązałem w inny sposób, natomiast w to miejsce zamontowałem zawór bezpieczeństwa temperaturowy 95st. z sondą zewnętrzną wyprowadzoną w trójnik 2" na wylocie z pieca. Dodatkowo konieczny jest by-pass pieca z zaworem różnicowym, który automatycznie się zamyka kiedy pracuje pompa obiegu i otwiera kiedy pompa przestaje pracować. Pozwala to na swobodną cyrkulację i przenoszenie czynnika ciepła na czujnik w/w zaworu. W momencie przekroczenia 95st. zawór otwiera się i przepuszcza przez wężownicę (wspomniany króciec cyrkulacji wpięty jest w wylot wężownicy wewnątrz pieca) takie ilości wody, że piec błyskawicznie się wychładza. Rozwiązanie podobne to tego z kominków z płaszczem wodnym. Jest to bezpieczne i efektywne ponieważ na piec nie wpada zimna woda bezpośrednio. Dodatkowo zastosowałem mimo wszystko UPSa 800, bo po co w razie problemów tracić ciepło oraz przewymiarowane naczynie wzbiorcze. Z doświadczeń wiem, że i tak nie możliwe jest zagotowanie wody w piecu na pozostającym jednym załadunku w palenisku. Bez wentylatora przepustnica zamyka się i węgiel gaśnie samoczynnie. Uważam, że obiegi zamknięte mogą być bezpieczne, oczywiście z wielostopniowym systemem zabezpieczeń.

Witam!
Mam pytanie- czy wiecie coś na temat możliwości łączenia intalacji z kotłem retortowym z instalacją z kolektorem słonecznym. Kocioł jako główne źródło ogrzewania i c.w.u., a kolektor jako źródło c.w.u. w sezonie letnim. Co sądzicie o takim pomyśle? A, i jeszcze kominek z dystrybucją gorącego powietrza. A to wszystko na dom ~200m. Pozdrawiam

Uzytkuje piec od P.Spyry - tragadja , nie zaleznie od rodzaju opalu i nastawow , masa sadzy , kociol trzeba co dzien czyscic , w przeciwnym przypadku grzejemy atmosfere a nie dom.

do zawiedzonego.znam ten kocioł i konstukcję jako jeden z najlepszych tłokowców w kraju.problemem jesteś ty.dzwoń do pana spyry jakie masz ale do tegokotła a pużniej obczorniaj na forum producenta.moim zdaniem p..py szkłem nie wytrzesz.pozdrawiam.

do zawiedzonego.znam ten kocioł i konstukcję jako jeden z najlepszych tłokowców w kraju.problemem jesteś ty.dzwoń do pana spyry jakie masz ale do tegokotła a pużniej obczorniaj na forum producenta.moim zdaniem p..py szkłem nie wytrzesz.pozdrawiam.

Zawiedzionymi sa znajomi, ja nie , pale w retorcie slimakowej , oczywiscie eko-groszkiem i problemu z sadza nie mam . Poznajac szacowne forum , bez zamiaru obczerniania i ublizania , liczac tylko na zyczliwosc , chcialem sie tylko dowiedziec , w czym tkwi problem i pomodz im . Pozdrawiam !

Witam
czy ktoś posiada i zna piec altech tytan 20-25kw.
Bardzo proszę o pomoc, kupiliśmy dom i jest tu zamontowany i nie możemy sobie dać z nim rady.
Pozdrawiam

Witam
czy ktoś posiada i zna piec altech tytan 20-25kw.
Bardzo proszę o pomoc, kupiliśmy dom i jest tu zamontowany, a my nie możemy sobie dać z nim rady.Bardzo proszę!
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.