273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

Pytanko za 100 pkt. Jak podłączyć Regulator Pokojowy tak żeby wyłanczł/załanczał pompe c.o. Mam Stalmarka 25 kw z wężąwnicą i podłączony Reg Pok do Sterownika ST 77, ale to nie za bardzo zdaje egzamin. Ponieważ piec nie utrzymuje temp, bo wyłancza go Sterownik gdy w pokoju jest odpowiednia temperatura ;( Wtedy Sterownika nie interesuje jaka jest temp zadana, tylko kieruje się Reg Pok. Ot cały problem.

Witam wszytskich . Mam problem ponieważ mój komin jest tak gorący , że można się nim poparzyć. Posiadam piec PER-EKO 25 KW . Dom to około 200 mkw. Czy to wina ustawień czy może piec jest za mały i zbyt często chodzi. Może przekrój komina jest za mały ? 14 x 14 cm czy tyle wystarcza ? Jeżeli ktoś z Państwa wie o co tu chodzi to proszę o radę.Dzięki

Czyżby ten wątek upadł ? Czy ktoś wie jak wejść w nastawy serwisowe do sterownika ST 77 ?

Szanowni Palacze!
Może ktoś pomoże. Stalmark 25kW. Z braku innego opału zmuszony byłem kupić miał 19. Jest bardzo drobny, podczas palenia na palenisku tworzy się skorupa, piec uruchamia się często ale problemem jest ilość popiołu - właściwie dużych niespalonych do końca zlepionych kawałków. Sadzy prawie wogóle, dymu też, zasypuję zasobnik 90kg raz na dwie doby. W sumie mogłoby tak zostać ale nie mam co robić z taką ilością popiołu - żeby dwa razy na dobę wyjmować przesypujący się zasobnik??
Ustawień próbowałem różnych a w tej chwili mam:
Temp:49st
Przerwa podajnika: 3.45 ( przy krótszych czasach spadaja rozżarzone kawały miału )
Przepalanie 15min
Opóżnienie dmuchawy 1.30min
Opóźnienie podajnika 30sek
Dmuchawa 5

A może macie pomysł na utylizację popiołu ? :)

witam, czy może mi ktoś odpisać jaka jest objętość (waga) groszku z jednego suwu tłoka w piecu stalmark? Zrobiłem podajnik i chciałbym go zestroić. Bardzo bym był wdzięczny. Czy to jest szklanka?, garść?

Daj trochę silniejszy nadmuch żeby sie zrobiły skwarkii wtedy dawaj do mnie :))) MAm tyle błota przed domem ( droga nieutwardzona ) ,że cały wysypuje na drogę jako szlakę . Doskonała podbudowa. Potraktuj to jako żart jesli mieszkasz w miescie albo rade jeśli na wsi jak ja . Pozdrawiam . Swoją drogą za dużo tego masz .Wydaje mi się że masz za krotki czas przepalania i stąd wydaje Ci sie ze czas podawani musi byc długi . Spróbuj zwiększyc przepalanie na 50 min i zmniejsz przerwę podawania do np 1,5 min .

Alski - dzięki. Mieszkam na wsi, ale na błoto (niestety) nie narzekam. Niebawem będę miał dom ocieplony - tyle worków z popiołem będzie dookoła...
Co do przerwy - u mnie tak szybko spada temperatura w kotle, że nawet w przypadku przerwy 20min - nie ma siły na załączenie się pieca. Dom jest stary, nieocieplony, nowy dach - BEZ ocieplenia + 3/4 pierwszego piętra nie ogrzewane-zimny strych. Remont dopiero wiosną a stalmark zakupiony po w listopadzie poprzedni piec po 27 latach zaczął przeciekać ;-)
No nic - będę się okopywał w tym popiele...następny miał jaki kupię to będzie 23-25. Wszelkie próby ustawień nie dają dobrych rezultatów. Co z tego, że będzie tanio, jeśli 3 razy dziennie muszę bywać w piwnicy? Dodam, że przy ekogroszku 30 schodziłem raz na 3 dni załadować do pełna i wyczścić sadze - wybierałem 1 pełny popielnik. Szok - jaka różnica.
I tak przy okazji - szukam dobrego miału na g. śląsku. Gdybym ktoś wiedział, miał namiar - bardzo proszę!

Witam użytkowników Stalmarka.
Posiadam taki piec 35kW, sterownik ST77, dom 230m2, bojler 140l.
Palę w nim od pażdziernika tylko ekogroszkiem, z ustawieniami "walczyłem" jak wszyscy i myślę, że nareszcie osiągnąłem sukces: jasny dymek, popiół i czyszczenie raz na tydzień. Moje ustawienia: temp. zadana-64C, czas przerwy podajnika-4min, przepalanie-32min, opóź. wyłącz nadmuchu-1.59sek, opóź. załącz podajnika-1.30sek, histereza-3C, szybkość nadmuchu-3.Mam nadzieję, że to komuś pomoże.
Pozdrawiam

Witam użytkowników Stalmarka.
Posiadam taki piec 35kW, sterownik ST77, dom 230m2, bojler 140l.
Palę w nim od pażdziernika tylko ekogroszkiem, z ustawieniami walczyłem jak wszyscy i myślę, że nareszcie osiągnąłem sukces: jasny dymek, popiół i czyszczenie raz na tydzień. Moje ustawienia: temp. zadana-64C, czas przerwy podajnika-4min, przepalanie-32min, opóź. wyłącz nadmuchu-1.59sek, opóź. załącz podajnika-1.30sek, histereza-3C, szybkość nadmuchu-3.Mam nadzieję, że to komuś pomoże.
Pozdrawiam
Witam i mam do Ciebie pytanie czy wentylator masz przysłonięty ,czy pracuje pompa i ile zużywasz goszku na dobe.
poz.

witam mam taki kocioł i jestem z niego niezadowolony. co prawda grzeje nim dopiero 2-gi sezon narazie bezawaryjny, ale nie umie osiągnąc pełnej mocy mimo tego ze regulowałem na wszystkie sposoby moc 38kw-pomieszczenia 330m.wady jego to zbyt mały zasobnik (dokładam co 2 dni), zbyt mały popielnik(trzeba czesto oprózniac ,zbyt mała przestrzen wokól paleniska.osobiscie znam sie troche na kotłach jest to mój drugi piec-szukałem długo ,porównywałem i nie jestem zabardzo zadowolony z wyboru.mam jeszcze kocioł ekocentr38kw-260m pow. zuzycie ok5-5.5t na sezon. Z pieca jestem zadowolony bardzo funkcjonalny 0 wad oprócz jednej awaryjny tznna slimaku jest podkładka miedziana i ona sie wyciera powodując blokowanie sie slimaka. trzeba ją wymieniac co rok.

Witam Krzysztof
Wentylator mam nie przysłonięty, pompa C.O. pracuje cały czas, C.W.U.-okresowo a groszku przy takiej pogodzie "idzie" mi 20-25kg na dobę.
Pozdrawiam

Witam Krzysztof
Wentylator mam nie przysłonięty, pompa C.O. pracuje cały czas, C.W.U.-okresowo a groszku przy takiej pogodzie idzie mi 20-25kg na dobę.
Pozdrawiam
.

Witam.rzemyk123 i dzieki za odpow. Prosze Cię o informacje jaką masz warstwe popiołu z żarem na palenisku 5 10 15 20 25 30 cm.(czy w trakcie przepychania opału świerzy opał podnosi się do góry i powoduje piętrzenie) i jaką masz instalacje tz dolne zasilanie czy górne .

Witam Krzysztof
Warstwa popiołu z żarem ma ok. 5-10cm a świeży opał spycha popiół tak, że nie ma piętrzenia. Instalację mam dolno zasilaną.
Pozdrawiam

Witam
Posiadam kocioł STALMARK 30 KW. i również jestem z niego niezadowolny.
-pojemność zasobnika zbyt mała w opisie było 110 kg jest 90
co 2 dni trzeba uzupełniać
-sterownik ST 77 niema funkcji przepalania ani żadnego programu v90
- popiół piętrzy i nie spada do popielnika
-przy spalaniu opału (ekogroszek lub miał )bardzo duża ilość sadzy pomimo różnych prób z ustawieniami i rodzajami opału
oraz codziennym czyszczeniem pieca.
Kontaktowałem się w tej sprawie z producentem oraz sprzedawcą ale podawane przez nich ustawienia u mnie się nie sprawdzają.
Piece te nie powinny być reklamowane jako ekologiczne BO ONE NIC WSPÓLNEGO Z EKOLOGIĄ NIE MAJĄ!!!
Co z tego że nie mamy problemów ze zrywającymi się zawleczkami jak mamy problem z sadzami i czyszczeniem pieca , przecież to absurd żeby codziennie lub co drugi dzień czyścić piec . Z komina leci czarny dym i sadze zalegające wkoło komina .Najlepiej można było zobaczyć ATESTY EKOLOGICZNE jak spadł śnieg pełno sadzy na około domu TRAGEDIA.
Pytam się po co taki piec skoro codziennie trzeba się brudzić można było kupić zwykły miałowiec z zasypem i też byłby spokój na całą dobę a miałbym chociaż czysty dach i biały dymek z komina oraz swięty spokój a nie zszarpane nerwy.
Pozdrawiam i Życzę Wesołych Świąt

Witam
Ja z mojego Stalmarka jestem zadowolony a co do sterownika ST-77 to ma on funkcję "przepalania"- musisz się bardziej w niego wgryźc.
Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.