273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

Witam
Panie Mirku - mam pytanie, czy takie ustawienia można zastosować przy paleniu groszkiem?
Nie chcę palić miałem, bo to zbyt dużo kurzu.
Mam kocioł STALMARK 30kw, dom 180m i właśnie testuję ustawienia. Palę groszkiem ( trochę większe kawałki niż ekogroszek) i zużycie jest dość duże - zasobnik 110kg na 3,5 dnia a z komina leci czarny dym. Chyba z tego co czytałam wyżej, mam zadużą przerwę w podawaniu- 8min., pozostałe ustawienia: 52 st. na piecu, histereza 3 st.,nadmuch max, przepalanie 3 godz.
Bardzo będę wdzięczna za jakąś podpowiedź

Niestety Pani Ewo, doswiadczenie mizerne z eko-groszkiem. W Pani przypadku zdecydowanie podniósłbym temperaturę (pamietać należy o pozornych oszczędnościach, mniejsza temp. na piecu nie oznacza mniejszego zuzycia opału).

Bardzo dziękuję, będę próbować różne ustawienia, a może ktoś ma już sprawdzone ustawienia przy paleniu eko groszkiem?

Pytanie dotycz kotła Stalmark 25 kW i tego co napisał Mirek. Zacząłem w nim palic od soboty , witam w klubie .
Piszesz za masz ustawiona temperature na 58 stopni , histereza 2 stopnie, Jak to jest wiec z tym przepalaniem .Przepalanie po okreslonym czasie wlacza sie kiedy piec ma nadal temperature 58 stopni czy 56 stopni ? Dzwonilem do sprzedawcy i powiedzial ze uruchomi sie przy temp powyzej zadanej czyli powyzej 58 st. z tego co piszesz jest inaczej . Dalej .Przy przepalaniu jaki wykonywany jest cykl pracy ? Czy powinien sie wlaczyc podajnik?po co skoro chodzi o niezgasniecie żaru? Opoznienie wlaczenia podajnika -masz 40 sek - o co w tym parametrze chodzi ? jak to sie ma do cyklu przepalania ?
>>

Czy czas nadmuchu 40 sek to właśnie ten czas ustawiany w parametrze przepalanie?
Pytanie dalsze ile cyklów podajnika wykonuje u was piec przy histerezie 2 st. zeby doszedl do temperwtury zadanej , mysle ze to wazne ze wzgledu na zuzycie paliwa . U mnie przy histerezie 2 stopnie dojscie do temp.zadanej trwa ok 7 min czyli 3 cykle podajnika. Jak jest u Ciebie , u Was? Dodam że te 3 cykle powoduja podanie sporej porcji mialu ,w janblizym czasie postaram sie zrbic fotke jak wyglada spalony mial i ogien w piecu. Mysle ze to jest wazne i na tej podstawie mozne wiele powiedziec czy kociol jest dobrze ustawiony.
Pytanie nastepne , siedzialem wczoraj przy tym kotle sporo ze stoperem w reku i zauwazylem ze po osiagniecu zadanej temperatury ( cykle podajnik + nadmuch ) wentylator pracuje jeszcze ok 1 minuty . Czy ten czas jest jakos nastawiany ?

Pytanie dotycz kotła Stalmark 25 kW , sterownik ST77 i tego co napisał Mirek. Zacząłem w nim palic od soboty , witam w klubie .
Piszesz za masz ustawiona temperature na 58 stopni , histereza 2 stopnie, Jak to jest wiec z tym przepalaniem .Przepalanie po okreslonym czasie wlacza sie kiedy piec ma nadal temperature 58 stopni czy 56 stopni ? Dzwonilem do sprzedawcy i powiedzial ze uruchomi sie przy temp powyzej zadanej czyli powyzej 58 st. z tego co piszesz jest inaczej . Dalej .Przy przepalaniu jaki wykonywany jest cykl pracy ? Czy powinien sie wlaczyc podajnik?po co skoro chodzi o niezgasniecie żaru? Opoznienie wlaczenia podajnika -masz 40 sek - o co w tym parametrze chodzi ? jak to sie ma do cyklu przepalania ?
Cytat:"U mnie dokładnie tak to wygląda: temp. spada do 56 st (histereza 2 st. z zadanej temp. 58) uruchamia sie nadmuch 40 sek potem ponownie podajnik po 2 min 50 sek i to rozpala piec do temp 58 sek ale jeszcze nadmuch działa przez 35 sek "

Czy czas nadmuchu 40 sek to właśnie ten czas ustawiany w parametrze przepalanie?
Pytanie dalsze ile cyklów podajnika wykonuje u was piec przy histerezie 2 st. zeby doszedl do temperwtury zadanej , mysle ze to wazne ze wzgledu na zuzycie paliwa . U mnie przy histerezie 2 stopnie dojscie do temp.zadanej trwa ok 7 min czyli 3 cykle podajnika. Jak jest u Ciebie , u Was? Dodam że te 3 cykle powoduja podanie sporej porcji mialu ,w jablizszym czasie postaram sie zrbic fotke jak wyglada spalony mial i ogien w piecu. Mysle ze to jest wazne i na tej podstawie mozne wiele powiedziec czy kociol jest dobrze ustawiony.
Pytanie nastepne , siedzialem wczoraj przy tym kotle sporo ze stoperem w reku i zauwazylem ze po osiagniecu zadanej temperatury ( cykle podajnik + nadmuch ) wentylator pracuje jeszcze ok 1 minuty . Czy ten czas jest jakos nastawiany ?

Panie Alski polecam ustawienia, o których napisałem dokładnie 5 postów wyżej, a na temat przepalania rozwodziłem sie dużo wyżej. Jakby co to niech Pan pyta jakby co to postaram sie rozwiać wątpliwości, a robię to dlatego, że wysiadziałem kilka dobrych godzin w kotłowni żeby okiełzać bestię :))))

Właśnie zadalem kilka pytań w moim poście na które prosze o odpowiedz .Zadalem je wlasnie po to żeby moc zrozumiec te bestie ktora chuczy kotłowni :))) . Domyslam sie że musiales spro godzi spędzic w kotłowni . Jasne że mogę zastosoawć Twoje ustawienia ale ..nie do konca .Ty piszesz o kotle 30 kW a ja mam 25 kW . Pewnie inne wentylatory , inna jest ilosc podawanego paliwa. Stad moja dociekliwosc by poznać bestię :)))) Prosze (jeśli mogę ) o odpowiedz na pytania . Staralem się nie zadawac pytan na ktore jest odpowiedz w Twoim poprzednim poście.

Prosze o informacje w ustawieniach Stalmarka 25kw sterownik ST 77 program v90d problem dotyczy sadzy i czarnego dymu z komina moje ustawienia to tem.58C histereza 2 st czas przerwy 2,30 min , czas opóż zasypu 30s ,czas opóz wył wenty 30s przepalamie 40.

Witam panie Krzyśku , widzę że mamy identyczny kocioł i sterownik . Napisz jakie w tej chwili masz zużycie ( jaki dom ) i najważniejsze , czym palisz groszek czy miał .Pozdrawiam

Witam panie Alski dom mam ocieplony powierzchnia 180m2 instalacja stara z grzejnikami alum i bojler 120l obecnie pale ekogroszkiem i zużywam ok 20 kg na dobe przy tych temp i ustawieniach ,tem w pom 23C

W stalmarku 25 i sterowniku St77 ustawia sie czas przerwy podajnika. JAk ustawic czas podawania , jak to wyliczyc zeby np podawalo paliwo przez 15 s a przerwa 45 s . Czy jest to mozliwe. Wiem ze w innych sterownikach mozna bezposrednio ustawic czas podawania. Sory , byc moze banalne pytanie ale nie wiem jak :/ Dzisaj podam ustawienia i ile mi zżarło opału .

Witam
Widzę, że wiele osób ma sporo problemów z ustawieniemi w swoich sterownikach i ze swoimi kotłami. Kilka miesięcy temu pisałem o zrobionym przez siebie kotle. Włączę się ponownie do dyskusji i do ocen posiadanych kotłów retortowych.
Mój jest mocy ok. 30kW i ogrzewa 200m - ocieplony domek. Przy aktualnych temperaturach między -2 do +2 zasobnik załadowuję raz na tydzień (ok.250l). Po tygodniu wybieram dwa wiadra popiołu, też raz na tydzień. W sterowniku ustawiłem temp. 55st., czas podawania 8sek., przerwy w podawaniu ostatnio 20sek, histereza 3st. W poprzednią zimę spaliłem ok.5 ton groszku z kopalni Piast.
Nie załamujcie się. Wszystko można ustawić i zrobić. Powodzenia.
Pozdr.
Sławek
slazdu@o2.pl

Witam forumowiczów
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat KWKMP Spyra 35 KW
Od kilkunastu dni palę takim kociołkiem i proszę o pomoc w dobraniu optymalnych parametrów pracy

No to zmierzylem i niestety zuzycie wydaje mi sie za duże . 36 kg miału w taką pogode . Stalmark 25 kW , ST77 .Nastawy :
temperatura zadana 50 stopni
Czas przerwy podajnika 30 s
przepalanie 35 min
op.wyl.nadmuchu 1 m 30 s
op.zał podajnika 10 s
histereza 2 stopnie
szybkosc nadmuchu 4
Nie wydaje mi sie żebym mógl sie tym cieszyc , a gdzie mrozy ???
Dzwonilem do producenta sterownika ST 77 i sie okazalo ze ze wzgledu na budowe kotla Stalmark , nie mozna ustawiac czasu podawania paliwa.jest staly i wynosi np 45 s.Wielu piszeze dobrze jest ustawic czas przerwy do nadmuchu jak 1:3 . Jak sadzicie ustawic czas nadmuchu na 135 s? pozdrawiam
Tak sie zastanawiam po co mi byl piec z podajnikiem jak bede musial do niego ladowac czesciej niz Ci ktorzy maja bez podajnika.Znajomy w tej chwili laduje 40 kg mialu na 3 dni ,tyle ze rozpala ,no i widac spala znacznie mniej :(((

Witam Alaski.Stalmark 25 kw. Wychodzi na to że ja spalam mniej ale walcze z sasdzą i dymem z komina chociaż pale groszkiem i próby robiłem na miale.Sprawdż czy po zatrzymaniu wentylatora okolo 5-10 min nadal jest płomień na palenisku.Jezeli jest ploień to masz nieszelną klapkę na wyściu za wentylatorem lub pokrywa zbiornika na opał jest nieszelna.Ja miałem niedomkniętą klapke za wentylatorem i to naprawiłem za pomocą obciążnika na klapce ale musiałem zmienić ustawienia i nadal są problemy jw .
Podam Ci ustawienia moje na miał .
Wentylator otwarta przysłona i szyb 4
przerwa 2min
op went 30s
op podaj 30s
his 2
przepala (jeżeli jest płomień 2godz ponieważ piec na pewno nie zgaśnie ).
poz.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.