Eko-Tech - kocioł Stąporków | wentylacja.com.pl


Gość: paszczak
2008-10-02 00:00
#1
Eko-Tech - kocioł Stąporków
Witam specjalistów od ogrzewania
potrzebuję Waszych opinii na temat kotłów Stąporków modele Eko-Tech (a dokładniej 17 KW).
kocioł taki planuję zakupić i umoeścić w swojej chatce, a że wydatek to spory więc wolę dopytać się specjalistów na temat tego kotła.
opis tego kotła znajdziecie na: http://www.kotlyco.pl/?id=6 ale czy ktoś z WAs użytkuje taki model kotła, czy też wiecie coś więcej na jego temat.

pozdrawiam
paszak
mail: paszczaks{małpka}wp.pl
Gość: Gosia
2008-11-11 00:00
#2
Również zakupiłam ten piec i potrzebuje pomocy dotyczącej ustawienia parametrów i ogolnie opinii na jego temat. Moj adres e:mail mimek2000@interia.pl
Gość: paszczak
2008-11-13 00:00
#3
Hallo
a może sami producenci, czy dział techniczny/marketingowy/handlowy/albo jakiś inny od strony producenta by się wypowiedział
Gość: Krzysiek
2008-11-26 00:00
#4
Mam 26KW i jestem zadowolony na maxa, dwa lata ciągłej pracy
(nie gasiłem wogóle) Upalił sie tylko ślimak ale to podobno normalne w piecach tego typu
(różnica temperatur pomiędzy paleniskiem a podajnikiem) Jeśli masz jakieś pytania,to nie krempuj się)
Gość: Krzysiek
2008-11-26 00:00
#5
krępuj)))
Gość: paszczak
2008-11-27 00:00
#6
Dzięki za info:)))
Cieszę się, że kocioł sprawuje się dobrze. Ja kupiłem swój tydzień temu, tak więc zanim go uruchomię (instalatorzy uruchomią), to musze poznać każdy jego szczegół. mam 18 KW z prostszym programatorem (Sterownikiem). Zobaczymy jak będzie działał. jak na razie wygląda imponująco w kotłowni :)))
Krzysiek mam pytanie ile Ton eko-groszku spala Ci piec na miesiac?, czy masz dobrze ocieplony dom?, ile w lecie podtrzymując tylko ogień i przygotowując wodę do celów użytkowych spala Ci piec?, czy testowałeś już palenie peeletsem?
pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Paszczak
Gość: Krzysiek
2008-11-27 00:00
#7
Wszystko zależy od temperatury jaką ustawię ,ale w ubiegłym roku przy temperaturze zewnętrznej ok -10C
i temp zadanej 57C podajnik szedł na 6dni.
W lato bojler 100 litrów i małym poborze wody podajnik na 3tygodnie. Wszystko zależy od kaloryczności groszku. Jeden spala się idealnie z gorszym trzeba kombinować. Ale dojdziesz do wszystkiego i będziesz z pieca napewno zadowolony. Miałem również okazję osobiście poznać prezesa ,kiedy pojechalem po ślimak ,żeby nie czekać 2 tyg i przyznam Ci ,że zostałem mile obsłużony od ręki. Człowiek podał mi telefon i powiedział,że zawsze kiedy będe potrzebował pomocy mogę na nią liczyć .
Gość: paszczak
2008-11-27 00:00
#8
:) super
czas (i zima) pokaże, czy będę zadowolny :)
pozdrawiam
Gość: slawek
2008-12-02 00:00
#9
witam mam od pazdziernika nowiutki tytułowy piec, i nie moge sobie poradzic z ustawieniami, jest on zainstalowany w starym poniemieckim domu. sprawa wyglada tak ze piec ten chodzi prze przykladowo 9 godz np 0 4 nad ranem sam gasnie, i nie wiem dlaczego , probowalem juz roznych ustawien aktualnie mam takie: temp zadana -70 ; czas podawania -17s, czas przestoju 3min, histereza 2 stopnie, przerwa pomiedzy podaniami 48s , predkosc wiatraka - 5. probowalem przeroznych kombinacji ustawien i zawsze konczylo sie z tym samym skutkiem po jakims czasie sam gasł. nie rozumiem dlaczego na aktualnych ustawieniach piec potrafi bez mojej ingerencji chodzic przez tyle godzin a pozniej gasnac, nie mam zamontowanych zadnych czujek temp wiec niezaleznie ile jest stopni w domu piec powinien chodzi niezaleznie... bardzo prosze Was o pomoc , szczegolnie posiadaczy takich pieców, poprostu bokiem mi ten piec juz wychodzi, raz udalo sie ze ten piec chodzil na temp 58 stopni przez jedna noc, a i tak do poludnia niastenego dnia zgasł, nie wiem moze ciag w kominie jest nie taki, no ale zanim byl zalozony piec, byl kominiarz i komin zostal przygotowany do sezonu. mozne znacie jakies przykladowe nastawy, ktore moglbym wykorzystac, ja juz poprostu wymiekam. badzo prosze Was o pomoc i porady
Gość: Krzysiek
2008-12-04 00:00
#10
WIATRAK NA (1) Za ostro idziesz z tym nadmuchem Sławek. ile KW ma Twój kocioł? Przyczyn może być naprawdę wiele.Te piece bardzo nie lubią miału w ekogroszku. Jeśli Pan na składzie węgla mówi Ci ,że inni taki biorą i wszysto im się pali,to rozstań się z nim i kup węgiel np:retopal w workach.Miał powoduje zmniejszenie przepływu powietrza co może doprowadzić do uszkodzenia kondensatora w dmuchawie i przycinanie się . Miałem taki węgiel ,ktory spiekał się i powodował dosłownie skorupę nieprzepuszczającą powietrza. Istotne są również spadki napięcia,ale nowe sterowniki mają regulatory i Twoj taki najprawdopodobniej już ma. Spróbuj tak
Temperatura zadana 58
Czas pracy podawania 12
Czas przerwy podawania 47
Pompa CO i CWU 40C
Histereza CWU 5C
Histereza 2C
Szubkość nadmuchu 1
Przerwa przepalania 14minut
Klapkę wentylatora przymknij w 80%(procentach)

Gość: Krzysiek
2008-12-04 00:00
#11
WYŚWIETLACZ LCD:

Podczas normalnej pracy kotła na wyświetlaczu widoczne są informacje o aktualnej temperaturze kotła i temperaturze zadanej przez użytkownika.

Przy zmianach parametrów pracy kotła, pomp, wentylatora i innych funkcji informacje te są wyświetlane na wyświetlaczu LCD.
FUNKCJE REGULATORA:

Podczas normalnej pracy regulatora na wyświetlaczu LCD widoczna jest strona główna, na której wyświetlane są następujące informacje:
* Temperatura kotła
* Temperatura zadana
Ekran ten umożliwia szybką zmianę temperatury zadanej za pomocą klawiszy (plus i minus). Naciśnięcie przycisku opcje przenosi nas do podmenu.Aby powrócić do menu głównego wciskamy klawisz wyjście . Naciśnięcie tego samego klawisza ( wyjście, i przytrzymanie go) spowoduje wyświetlenie się ekranu informującego o załączeniu bądź wyłączeniu pompy C.W.U.

PRACA RĘCZNA:

Dla wygody użytkownika, regulator został zaopatrzony w moduł Pracy Ręcznej. W funkcji tej, każdy element systemu (podajnik, nadmuch, pompa C.O., pompa C.W.U, alarm) jest załączany i wyłączany niezależnie od pozostałych.

CZAS PRACY:

Opcja ta służy do ustawiania czasu pracy podajnika paliwa. Czas pracy należy ustawiać w zależności od stosowanego opału i rodzaju kotła.

CZAS PRZERWY:

Czas przerwy służy do ustawienia przerwy pracy podajnika. Dobranie odpowiednich czasów pozwala na prawidłową pracę kotła.

TEMPERATURA ZAŁĄCZENIA POMPY C.O I C.W.U.:

Opcja ta służy do ustawiania temperatury załączenia pompy C.O. jak i pompy C.W.U. (jest to temperatura mierzona na kotle). Poniżej nastawionej temperatury obie pompy nie pracują, powyżej temperatury zadanej obie pompy są załączone i pracują na przemian.

HISTEREZA C.W.U. :

Opcja ta służy do ustawienia histerezy temperatury zadanej na bojlerze. Jest to różnica pomiędzy temperaturą zadaną ( czyli żądaną na bojlerze) a temperaturą rzeczywistą (n.p. temperatura zadana ma wartość 55°C a histereza wynosi 5°C.) Po osiągnięciu temperatury zadanej, czyli 55°C pompa C.W.U. wyłącza się i powoduje załączenie się pompy C.O. Ponowne załączenie pompy C.W.U. nastąpi po obniżeniu się temperatury do 50°C.

HISTEREZA:

Opcja ta służy do ustawiania histerezy Temperatury zadanej. Jest to różnica pomiędzy temperaturą wejścia w cykl podtrzymania, a temperaturą powrotu do cyklu pracy (n.p. gdy temperatura zadana ma wartość 60°C, a histereza wynosi 3°C, przejście w cykl podtrzymania nastąpi po osiągnięciu temperatury 60°C, natomiast powrót do cyklu pracy nastąpi po obniżeniu się temperatury do 57°C.

SZYBKOŚĆ NADMUCHU:

Funkcja ta steruje szybkością pracy wentylatora. Zakres regulacji zawiera się w przedziale od 1 do 6, (można przyjąć że są to biegi wentylatora). Im wyższy bieg tym szybciej pracuje wentylator, gdzie 1 bieg to minimum prędkości wentylatora, a 6 bieg to maksimum pracy wentylatora.

AKTYWACJA POMPY C.W.U.-PRIORYTET BOJLERA:

Aktywowanie pompy C.W.U. (poprzez wybranie opcji ZAL), spowoduje przełączenie się regulatora w tryb priorytetu bojlera. W trybie tym załączona jest pompa bojlera (C.W.U.), aż do osiągnięcia ustawianej temperatury, po jej osiągnięciu pompa zostaje wyłączona i aktywuje się pompa obiegowa C.O. Funkcja priorytet C.W.U. polega najpierw na nagrzaniu ciepłej wody użytkowej a następnie ogrzaniu wody w kaloryferach.

REGULATOR POKOJOWY:

Do sterownika ST-37 można dołączyć regulator pokojowy. Podajnik, nadmuch, a w niektórych typach sterowników także pompa C.O., pracują do momentu osiągnięcia temperatury zadanej na regulatorze pokojowym.

FUNKCJA STAŁEJ POMPY C.O.

W tym trybie praca pomp zaczyna się równolegle powyżej ustawionej temperatury, pompa C.O. pracuje cały czas a pompa C.W.U. wyłącza się po osiągnięciu temperatury zadanej na bojlerze. Po załączeniu funkcji na wyświetlaczu pojawi się mała literka c.

FUNKCJA LETNIA:

Po aktywacji tej funkcji pompa C.O. zostaje wyłączona a pompa C.W.U. załącza się powyżej ustawionej temperatury, pompa C.U.W. pracuje cały czas. W funkcji letniej ustawia się tylko temperaturę zadana na kotle który dogrzewa wodę w bojlerze. Po załączeniu funkcji letniej na wyświetlaczu pojawi się literka L.

PRZEPALANIE:

Funkcja zawarta w tym menu służy do regulacji działania kotła podczas pracy w cyklu podtrzymania. Zapobiega to wygaśnięciu kotła w przypadku gdy temperatura kotła utrzymuje się powyżej temperatury zadanej. W tej funkcji ustawiamy czas przerwy podajnika i nadmuchu.

WYGASZANIE:

(Funkcja ta jest dostępna w niektórych wersjach programowych)
Funkcja zawarta w tym menu służy do wygaszania płomienia w kotle. Po załączeniu tej funkcji podajnik i nadmuch przestają pracować natomiast pompy pracują do momentu spadku temperatury na kotle( wyłącza się po spadku poniżej progu załączania pomp).

STEROWANIE TYGODNIOWE:
(Funkcja ta jest dostępna w niektórych wersjach programowych)
Funkcja ta służy programowaniu dziennych zmian temperatury.Regulator można ustawić w dwa tryby:

* W trybie pierwszym zmianę temperatury ustawia się osobno dla każdego dnia.

* W trybie drugim zmianę ustala się dla dni roboczych (poniedziałek-piątek) i weekendu (sobota-niedziela)

ALARM:

Czas aktywacji alarmu temperatury ustawia się za pomocą klawiszy (plus i minus). Na wyświetlaczu pojawia się wówczas odpowiedni komunikat oraz załączany jest sygnał dźwiękowy.

USTAWIENIA FABRYCZNE:

Regulator jest wstępnie skonfigurowany do pracy. Należy go jednak dostosować do własnych potrzeb.W każdej chwili jest możliwy powrót do ustawień fabrycznych.

ZABEZPIECZENIA:

W celu zapewnienia maksymalnie bezpiecznej i bezawaryjnej pracy regulator posiada szereg zabezpieczeń. W przypadku alarmu załącza się sygnał dźwiękowy i na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat.

1) AUTOMATYCZNA KONTROLA CZUJNIKA
W razie uszkodzenia czujnika temperatury C.O., C.W.U. lub ślimaka bądź kosza uaktywnia się alarm sygnalizując usterkę na wyświetlaczu. Wyłączany jest wtedy nadmuch i podajnik.
2) ZABEZPIECZENIE TERMICZNE
Jest to dodatkowy mini czujnik bimetaliczny (umiejscowiony przy czujniku pieca), odcinający zasilanie wentylatora i podajnika w razie przekroczenia temperatury 90°C. Zapobiega to zagotowaniu się wody w instalacji.
3) ALARM TEMPERATURY
Sterownik posiada dodatkowe zabezpieczenie na wypadek awarii czujnika bimetalicznego. Po przekroczeniu temperatury 80°C załączany jest alarm na wyświetlaczu.
4) ZABEZPIECZENIE ZAGOTOWANIA WODY W KOTLE
Zabezpieczenie to zapobiega wysokiej temperaturze kotła (tylko przy funkcji priorytet bojlera)
5) BEZPIECZNIK
Regulator posiada wkładkę topikową rurkową WT 6.3 A, zabezpieczającą instalację elektryczną.
PARAMETRY:

Zasilanie: 230V/50Hz+/-10%
Pobór mocy max.: 4 W
Temperatura otoczenia: od 10° C do 50°C
Obciążenie wyjścia podajnika: 2,5 A
Obciążenie wyjścia pompy C.O.: 1 A
Obciążenie wyjścia nadmuchu: 1 A
Zakres pomiaru temperatury: od 0°C do 90°C
Dokładność pomiaru: 1°C
Zakres nastaw temperatury: od 40°C do 80°C
Wytrzymałość temperaturowa czujnika: od -25°C do 90°C
Wkładka bezpiecznikowa: 6,3 A
Gość: Krzysiek
2008-12-04 00:00
#12
Dotyczy STEROWNIKA ST-37 :-)))
Gość: Marci gość
2008-12-05 00:00
#13
Z gaszeniem się też miałem problem i nie ogłem uwierzyć że przyczyna może być węgel. Sąsiad dał mi trochę swojego węgla i nie zmieniając parametrów wszystko wróciło do normy. Na składach węgla jest katastrofa a oczywiście wszyscy mówią że to co kupujemy jest najlepsze. Zmień węgiel. CZasem kila razy zanim trafisz na dobry.
Gość: Marcin
2008-12-05 00:00
#14
PASZCZAK nie kombinuj z peletem. Do peletu musi być specjalny palnik żeby to mial sens. Tego typu kotły sa z założenia do węgla. Pelet ma mniejszą kaloryczność i więcej go idzie niż węgla. peletem się kiepso steruje - nie warto
Gość: slawek
2008-12-08 00:00
#15
dziekuje za pomoc nie zmienialem ustawien tylko przymknalem dysze od wiatraka na 80% i piec teraz smiga jak burza!!!!!!! dziekuje za pomoc !!!!!!!!!!!! teraz moge spac spokojnie:) i oczekiwac na zime:) która juz mi nie straszna:D:D:D:D:D:D