273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Eko-Tech - kocioł Stąporków

Dzięki.
do Slawi flot to taki pył węglowy inaczej nazywany (miał węglowy)

do Pana Gajosa
czy podczas palenia flotem na ruszcie -w retorcie również pali się groszek ?
i czy ma pan ten piec ze Stąporkowa z prostokątnym paleniskiem bez deflektora ?

Tak mam ze Stąporkowa. W tej chwili nie używam eko groszku więc palę tylko na ruszcie awaryjnym(odłączyłem podajnik),ale można też z eko groszkiem tak jak palisz do tej pory i dosypać na ruszt namoczony (nie za mokry) flot i efekt jest super.Pozdrawiam

no a co z ustawieniami na sterowniku?
co z nadmuchem?
jaka ilość miału?
jak to rozpalać?
jak piec się zanieczyszcza?
tak dedukuję-czy w takim razie w tych piecach palenisko(retorta)
nie powinno być znacznie wyżej i mniejsze ?!
przepraszam że zasypałem pytaniami ale przed tym eksperymentem wolałbym wiedzieć.
za odpowiedz bardzo dziękuję !!

Witam !!

Stąporków 26 KW a sterownik pokojowy Auraton 2005.

Od XI.2006 r. używam w/w pieca. W styczniu 2010 r. zakupiłem wyżej wymieniony sterownik
Oczywiście wiedzę odnośnie sterownika pobrałem z tej strony. Po podłączeniu sterownika pokojowego
ze sterownikiem pieca st-37 firmy tech okazała się że sterownik włącza i wyłącza piec ale nie wyłącza pompy wody.
Panika w oczach telefon do firmy produkującej sterowniki i okazałao się że sterowniki montowane w piecach
stąporków do czerwca 2006 nie mają regulacji pomki przez sterownik pokojowy. Więc zmostkowałem przewód między pompką
wody a sterownikiem (przewód niebieski) i sterownik steruje teraz pompka wody a nie piecem. Na piecu zachowana jest
temperatura 60 st. C, w momencie jak temperatura zapodana na sterowniku pokojowym spadnie po niżej zapodanej pompka wody
zaczyna pchać wodę "na dom". Na początek podczas mrozów oszczędność węgla 40 % w przeliczeniu tygodniowym, teraz 60 % przy
temperaturach mniejszych. Przewody od centralnego ogrzewania mam zrobione nie grawitacyjnie ale w tej samej średnicy czyli "fi" 25/20.
Od grudnia przestała mi działać dmuchawa powietrza DM 41-1 na 1 i 2 biegu (jest ich 6) wiec musiałem kombinować z ustawieniami.

Piec Stąporków 26 KW - http://www.kotlyco.pl/eko-tech,,Eko-Tech,c8ef9d56e2c1998ef220743e56f9f838.html
Sterownik do pieca st-37 - http://tech-controllers.com/tech-st37-produkty
Dmuchawa DM 41-1 - http://www.domer-pleszew.pl/dm_4041.php
Węgiel z KWK Julian mieszany z Czeskim brunatnym (super suchy) 2,5 do 1,
dom 210 m2, pustak max cały + 10 cm styropianu (5 na 5) + pustak max połówka,

Ustawienia pieca:
1. temperatura zadana - 60 st.C,
2. podajnik - 12 sek.,
3. przerwa w podawaniu - 73 sek.,
4. histereza - 2 sek.,
5. nadmuch - 3 - całkowicie zamknięty,
6. pompa wody 40 st.C,
7. przerwa w przepalaniu 8 min.

Jak widać w sterowniku program załącza pompę wody po spadku 0,25 st.C; czas w jakim następuje spadek temperatury
na sterowniku 50 - 90 min czas nagrzewania do osiągnięcia zapodanej temp. 23-27 min. Sterownik oczywiście ustawiony jest
na temp. dzienną i nocną wiec czas kiedy zmienia się z dziennej na nocną tj. 23.00 to inne pomiary tak samo rano o 6.00
jak przechodzi z nocnej na dzienną.
Dzisiaj testowałem ustawienia takie że od 6.00 - 9.00 temp dzienna 23 st.C, od 9.00 do 16 temp. nocna 21,5 st.C,
od 16.00 do 23.00 dzienna i od 23.00 do 6.00 nocna.

Mam mały dylemat jak wygląda sytuacja gdy po dłuższej przerwie włączy regulator pompę wody i pcha mi na dom wodę nagrzaną ale wraca totalnie
zimna ...:( nie wiem

kontakt oczywiście tutaj i gustlikus@interia.eu Grodzisk Maz.


wyżej miało być w pkt 6. - temperatura wyłączenia pompy wody na sterowniku pieca 40 st. C.

witam!posiadam piec Staporkow 19kW z prostokatnym paleniskiem i mam pytanie jaka moze byc przyczyna tego, ze pali mi sie tylko polowa paleniska?przez to piec wyrzuca bardzo duzo ekogroszku.

[quote:Hubert ]cześć
widzę że znacie się na rzeczy więc może ktoś udzieli mi porady - mam piec Staporków Eko - Tech 18 kw dom 160 m kw pustak poro term 25 cm + styropian 15 cm. zamontowałem regulator pokojowy i zaprogramowałem następujące temperatury w godz 7:00-9:00 oraz 19:00 - 23:00 20 stopni C w pozostałych gdzinach 18 stopni C. Takie ustawienie doprowadziło do przegrzania pieca (komunikt na wyświetlaczu - alarm) Sytuacja miała miejsce 2 dni temu - od tej pory po ponownym uruchomieniu (regulator pokojowy ustawiłaem na stałą temperaturę 20 stopni C) rura pmiedzy piecem a podajnikiem nagrzewa się (może ma się nagrzewać nie sprawdzałem tego wcześniej)obawiam się że może dojść do kolejnego przegrzania (co kilka godzin ręcznie uruchamiam podajnik z węglem bo mocno się wypala).
Proszę o informację czy jest to kwestia ustawień? Mam następujące:
tem zadana 56 stopni C,czas pracy podajnika 20 s, czas przerwy 40s przepalanie co 20 minut histereza 2 stopnie C nadmuch 3 - a może problem tkwi w czym innym? proszę o info.
Pozdrawiam[/quote]

Witam bogatych w doswiadczenie . szczesliwych posiadaczy kotłow Stąporkow,mam nadzieje do was dołączyć w przyszlym sezonie ,borykalismy sie jak ws,zyscy z poprawnymi nastawami ,,spalanie nigdy nie było takie jak zapowiada producent, bylo coraz gorzej,poniewaz w popielniku wraz z popiolem zużlem zywy nie wypalony wegiel wypadal w jednym miejscu ,po uszczelnieniu silikonem sytuacja sie powtarza .Czy moze ktos z was mia l podobny problem? Pola.

Witam

Witam doswidczonych podpalaczy ,szczesliwych posiadaczy kotlow Staporków.mam nadzieje do Was dolączyć w przyszłym sezonie a tym czasem powiedzcie prosze co zmoim kociołkiem jest nie tak. skoro mi w jednym miejscu oddaje czysty żywy eko groszek nabyty drogą kupna ponoc Czeskiego pochodzenia spala sie raczej marnie ?

Do WALDEK !! Waldek sprawdź sobie czy masz dobrze założony tzw. garniec na podajnik czyli to gdzie spala się groszek. Gdyż ja mam ten sam problem może nie wyrzuca mi groszku ale pali mi tylko na połowie paleniska. Sprawdziłem to i okazało się, że garniec nie jest dobrze dopasowany do podajnika i powietrze wydostaje się dołem a nie przez palenisko!!

DO WALDEK !!!

Ja miałem podobny problem w okrągłym palenisku, zdjąłem "garnek" oczyściłem do metalu, przemyłem benzyną nałożyłem silikon (do dużej temperatury kupiłem w Castoramie) na połączenie i skręciłem, problem zniknął po prostu był luz który powstał od zmian temperatury (skórczanie - rozkurczanie) i powietrze szło bokiem...:) powodzenia

Dzieki Waldi .\ci,agle nie mozemy dobrac parametrów optymalnych jak spalanie jest dobre t o kocioł nie moze osiągnąc temper, zadanej w kon.czasie i mamy e1 Jezu niech ktos coś poradzi , bo wymiękam, Wkotłowni siedzi majster ale chyba nie radzi sobie z problemem,

DO POLA !!!

Po pierwsze napisz składnie jedna konkretną sprawę napisałeś/łaś kilka razy ale tak naprawdę ciężko opisać twój problem. Raz spalanie raz przegrzewanie..... określ proszę konkretnie w punktach co i jak coś zaradzimy.

To co napisałem tutaj niżej przerobiłem sam na własnym piecu.

Przegrzewanie na podajniku.
Na środku podajnika jest zainstalowany czujnik bezpieczeństwa który wyrzuca Ci problem przegrzania. Zainstalowany jest po to żeby ewentualny żar nie wrócił w zasobnik. Wg mnie mogą być trzy powody takiej sytuacji 1. z tyłu za zasobnikiem-podajnikiem w miejscu gdzie zasobnik jest połączony z podajnikiem znajduje się klapka wizyjna czyli miejsce gdzie można pozaglądać na ślimak, zamontowana na 4 blacho wkręty mogła ona się obruszać odkręć nałóż silikon i zakręć - poczekaj aż zaschnie (samo to przerobiłem u siebie). 2. Jak zamykasz zasobnik czyli pokrywę od nasypywania węgla dokładnie sprawdź uszczelkę czy jest szczelnie zamknięta. 3 staraj się utrzymywać w zasobniku minimum jeden worek groszku. W/w opisałem dlatego że w tych przypadkach tkzw. lewe powietrze powoduje przesuwania się żaru w stronę zasobnika dochodzi do czujnika i wyłącza piec-wygasa.

Problem z regulatorem:
Kolejny temat jeżeli masz zrobioną instalacje centralnego ogrzewania (CO) grawitacyjnie regulator pokojowy nie jest zalecany..:( ale co mechanik pewnie inne zdanie.

Węgiel z Czech:
Co do węgla z Czech - kupiłem 400 kg próba jak był mokry katastrofa, wyschnięty - tzn. leżał około 3 tyg w pomieszczeniu przy kotłowni pali się i to nieźle ale zużycie o 30 % większe. Polecany na temperatury jak teraz wykazuje kaloryczność 19-21. Polecam zakupić dobry węgiel np. z kopalni Julian i zmieszać Czecha 2,5 do 1 spali się i odpuścić go sobie.

Ustawienia pieca:
Temperatura zadana - 58 lub 60
histereza 2 st.
czas podawania - 12 sek
przerwa w podawaniu 74 sek (1 min 14sek)
Nadmuch może być 3 ale zamknięta przysłona.
Temperatura pompy wody 40 st. C.
Posłuchaj zrób tak na próbę ale nie zaglądaj do pieca na paląca się retortę co 5 min bo go wychładzasz, troszkę musi przerobić tego węgla.

Co do niespalonego węgla napisałem wyżej ale skopuje tutaj.
Ja miałem podobny problem w okrągłym palenisku, zdjąłem "garnek" oczyściłem do metalu, przemyłem benzyną nałożyłem silikon (do dużej temperatury kupiłem w Castoramie) na połączenie i skręciłem, problem zniknął po prostu był luz który powstał od zmian temperatury (skórczanie - rozkurczanie) i powietrze szło bokiem...:) powodzenia

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.