273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Eko-Tech - kocioł Stąporków

Witam. Posiadam piec miałowy 24 kw, w tym roku przymierzam się do wymiany na kocioł stąporków ECO na groszek - miał + dodatkowy ruszt. Mam pytanie dotyczace wielkosci pieca a mianowicie. Dom 122m2, powierzchnia podłogi to 160m2, do tego bojler 120l, czy kocioł EKO 19 kw da sobie rade czy lepiej kupicz EKO 22 kw, jakie sa wasze doswiadczenia i opinie. Rozmawiajac ze znajomymi mówia ze 19 kw może sobie nie poradzić a 22 kw powinien bez problemu dać rade. Co uwazacie. zZ góry dziekuje za odpowiedzi.

zibi mam pytanko, też mam teraz taki sam problem jak ty , cos mi cieknie w popielniku , czy jest to naprawialne , piec był kupiony w 2007 roku, , bez tych podajnikow, komputerek i dmuchawa , ogólnie sprawdzał sie , ale teraz palę gazem
czy ktoś miał podobny problem , jak sobie z tym poradził

praktycznie teraz była pierwsza zima jak pracował na pełnych obrotach , bo mieszkam w domu o sierpnia 2009 podaję namiar 609344425

witam panowie, a jak z ustawieniami teraz, jak macie swoje piece nastawione w trybie letnim?

Witam:)
Jestem nowy na tym forum. Chciałbym zapytać gdzie można kupić piec Termo- tech ( Stąporków ). Czy są w którejś miejscowości sklepy z tymi kotłami? Ja poszukuję w Krakowie, i niestety castorama nie ma wszystkich modeli. Bardzo proszę o pomoc.

może ktoś ma sposób na pocenie się pieca gdy nie pracuje właśnie teraz jak jest ciepło gdy nie ma ciągu w kominie zaglądam do kotłowni w piwnicy (jest ok.16 st,C) piec cały spocony i korozja go bierze

Witam kolegow szczęsliwych palaczy w ekotechu do ktorych pewnie i ja niedługo dołączę.
Od kilku lat mam instalację C.O. z tradycyjnym piecem węglowym+gaz
Opalanie gazem z przyczyn ekonomicznych sobie odpusciłem
Palenie w piecu tradycyjnym jest trochę uciązliwe
Postanowiłem więc zainwestowac w piec z podajnikiem i wybor padł na eko-techa.
Mam tylko jeden dylemat
Obecną instalację z racji pieca gazowego mam w obiegu zamkniętym
W specyfikacji duo-techa przeczytałem ze instalacja do niego musi być w obiegu otwartym
Co wy na to
Przyznam ze przerobienie obecnej zamkniętej na otwartą stworzy mi trochę problemu bo będę musiał prowadzic na poddasze rurę do naczynia wzbiorczego
Nie mam jej ktorędy poprowadzic bo w domku mieszkam juz od kilku lat
i prucie scian i stropow odpada
Mozna po wierzchu ale nie usmiecha mi się to
Z resztą w tym przypadku bez prucia dwoch stropow tez sie nie obedzie
Mozecie cos doradzic?
I przy okazji
Duze jest dymienie z komina przy paleniu ekogroszkiem?

Witam wszystkich;
mam kocioł 19kw ze Stąporkowa. Służy do ogrzewania domu i podgrzania wody użytkowej. Bardzo często, zwłaszcza w sezonie letnim i ''przejściowym'' (wiosna, jesień) załącza mi się alarm z komunikatem - za wysoka temperatura podajnika. Muszę wtedy wygasić piec , ostudzić i ponownie rozpalić. Ktoś zetknął się z tym problemem? Dodam,że w sezonie zimowym piec sprawował się bez zarzutu (mam go 1,5 roku).


Witam serdecznie.jestem nowym uzytkownikiem pieca termo-eco c19
mam taki problem piec nagrzewa sie tylko do temperatury zadanej czyli 55stopni.po 3 minutach spada do 53 i caly proces podawania i dmuchawa od nowa. moje ustawienia to 55stopni,czas podawania 12,przestoju 70,dmuchawa 80% przyslonieta i nastawiona na 3,histereza 2,czas przepalania 10.spala ogromn e ilosci groszku!!!!! za caly wrzesien okolo 30 workow po 25kilo.groszek po 800zl tona!!

Takie ilośći groszku palił mi piec przy - 26 stopniach. Ustawienia mam podobne.

Witam wszystkich,
od 4 lat użytkuje piec ze Stąporkowa - 22kw. Moje ustawienia to:
czas podawania: 8s
czas postoju: 52s
czas przerwy: 9 min
histereza: 2 stopnie
nadmuch: 1
klapka przymknięta w 80%
Temperatura zadana to 56 stopni.

Piecyk grzeje mi 168 m2 i daje radę. Jestem bardzo zadowolony. Przez 4 lata raz wymieniłem deflektor ale to ponoć standard, że się przepala i w końcu spada na palenisko.
Średnie zużycie węgla na dobę to 12-14kg, temp w domu to 22-23 stopnie; jednak warunki aby tak ładnie pracował są następujące:
1. DOBRY węgiel, ja kupuje Pieklorz (do 29mj) po 840 zł tona ale warto; przerabiałem już różne rodzaje węgla. Zdecydowanie odradzam czeski ekogroszk uzyskany z węgla brunatnego - szkoda Waszych nerwów.
2. pokojowy sterownik temperatury - bez tego zużycie jest o 40-60% większe; sterownik sprawia, że w nocy kiedy zapotrzebowanie na temperaturę jest mniejsze na piecu temperatura jest w fazie podtrzymania (u mnie ok 42-47 stopni) i nie "żre" węgla tyle co za dnia. Poza tym sterownik pokojowy można zaprogramować na różne sposoby - ustawić mu priorytety temperaturowe i na noc, jak ktoś lubi spać w ciepełku, ustawić np. od północy grzeje na maxa przez dwie godziny a następnie od 4-6 znowu na maxa etc. Słowem polecam bo bez tego zużycie paliwa jest zawsze wysokie.

W razie pytań i problemów służę pomocą: quartosz@o2.pl

Pozdrawiam

Witam wlasnie wczoraj skonczylem montaz termo-eko 19 z prostokatnym paleniskiem moje pytanie dotyczy 2 rzeczy po co przymykac dmuchawe zasowka i do czego jest ten przewod z napisem termik jest na tyle krotki ze starcza by go podlaczc do rurki na wyjsciu z pieca sam doszedlem do tego wniosku sterownik st-80

Eko-Tech - kocioł Stąporków C19 kw z prostokatnym paleniskiem , sterownik st-80, pompa wody 3 biegowa (pracuje ciągle na centralnym), baniak z wodą 150 l (bez pompy), kaloryfery stare żeliwne + 2 nowe, duże rury, dom bez ocieplenia ok 180 metrów grzewczej (z murami ok 210), parter niski bo 220 cm.
Piec kupiony w Castoramie w wakacje, teraz zamontowany, rok produkcji 1998, włączony w poniedziałek, połknął 3 worki na rozgrzanie domu.

Moje optymalne ustawienia (przy dobrym ekogroszku za 830 zł):
szybkość nadmuchu 5
czas pracy podajnika 11
czas przerwy podajnika 66

Przy większości ustawień pali ok worka 25 kg na dobę czyli niecałą tonę na miesiąc i przy domu 180 metrów grzewczych to moim zdaniem jest dobrze.

Przy powyższych ustawieniach popiołu jest mało, ciężko jest dobrać parametry dobre bo zależy to od wielu czynników m.in. typ opału, wielkosc grzewcza, typ i wykonanie instalacji, kaloryferów, komin, instalacja grawitacyjna lekko przerobiona z pompką , bardzo duże rury (stara instalacja), brak regulatora pokojowego (całą dobę ta sama temperatura na piecu), itd.

Mam mały komin, niski dom, słaby ciąg, brak regulacji komina (przeslony) i tutaj muszę mieć nadmuch na 5, ponieważ mniejszy powoduje mi ogromne ilości niespalonego ekogroszku lub skleja go i nie ma popiłu, a jest tylko niewypalony popcorn :) .

Jeżeli chcemy spalić mało to musimy ustalić podawanie ekogroszku na jedno z najniższych możliwych, a wypalanie sterujemy odstępem podawania i nadmuchem tak żeby po nagrzaniu domu i pieca mógł on swobodnie rozgrzać się do danej temperatury, a nawet 1-3 stopnie ponad zadaną temperaturę.

Pocenie się występuje czasami przy temp na piecu poniżej 50 stopni (szczególnie w podajniku), ale trudno żeby ta temperatura u mnie była tak duża, mam 45 stopni na piecu i wszędzie po minimum 24 stopnie w pokojach czyli tropiki, czekam na zimę i prawdziwe minusowe temperatury :)

Ogólnie jestem na tą chwilę zadowolony, na pewno najdłuzej zajmuje na początku zakupu pieca ustawienie parametrów, szczególnie ze są one do weryfikacji po kilku godzinach (widać za jakiś czas czy dobre jest spalanie i mało popiołu).

Witam
Jestem posiadaczem pieca 19kw i ogrzewam nim dom 190m
80m2 to ogrzewanie podłogowe reszta to grzejniki oraz bojler z wężownicą 220litrów. Posiadam ten piec od 3lat.Po tych latach mogę stwierdzić że największym problemem jest ustawienie parametrów oraz kupienie węgla o odpowiedniej kaloryczności. W tym roku kupiłem pieklorza bobrek centrum ok29kj
w poprzednim roku przy temp. -25 palił mi ok 25-30kg ale miałem węgiel nie orginalnie pakowany i mokry że musiałem go suszyć na podłodze w garażu(podobno też pieklorz). Węgiel z marketu przy te temperaturze spalił ok 50-60 kg. Co do ustawień to trzeba wykazać się nie lada cierpliwością i próbować, próbować ..........i być cierpliwym.

Przepraszam za błąd posiadam piec 22kw a nie 19
pozdrawiam

moze macie numer do jakiegos serwisanta

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.