265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Eko-Tech - kocioł Stąporków

Witam !! Polecam ten piecyk !!!
mam piecyk 26 kw, włączony w październiku 2007 roku. Dom 186 użytkowej, ceramika max - cały + 10 styropianu na zakładkę + połówka ceramiki. W dachu 20 wełny. Jak na razie jedyna usterka to z tyłu poniżej zasobnika na podajniku jest okienko/klapka do czyszczenia zapewne, tam są cztery wkręty mocujące i na wskutek (mhhhh pewnie korozji -mokry węgiel) wkręty puściły/zerwały się ta klapka została wypchnięte siłą pchania węgla przez ślimak. W pierwszych dniach objawiało się to tym że ogień po wyłączeniu dmuchawy nie gasł na retorcie, trwało to około 2 dni i nagle ku mojemu ogromnemu zdziwieniu w kotłowni i przyległym pomieszczeniu siwo od dymu.....żar cofał się w podajnik aż doszedł do czujnika bezpieczeństwa na nim !!! Na szczęście byłem w domku. Oprócz wyżej wymienionej usterki występował problem z dmuchawą na I stopniu (zacinała się). Przeszedłem na wyższy poziom i zaczęły się kombinacje z ustawieniami które nie zaprowadziły mnie nigdzie......dzisiaj wszedłem tutaj i zastosowałem się do kolegów z doświadczeniem.

Więc
temp: 50
czas podawania - 11 s ( po pierwszych ocenach uważam ze powinno być 10)
przerwa podawania - 55 s ( po pier. ocenach uważam jest oki ponieważ dłuższy czas np 65 s płomień osiąga kolor prawie żółty-przeźroczysty a powinien wpadać w czerwień)
histereza - 2 st. (nie wiem czemu tylko 2 skoro można więcej ??? zobaczymy)
histereza cwu/co - 5 st.
temp. pompki CO - 40 st. (skoro temp. zadana 50 to tu może być 47 st..??)
obecnie węgiel retopal (czyli z Piasta) ale luzem kupiony co określam dużym błędem z mojej strony. Polecam Retopal w papierowych workach

Czyszczenie komory spalania co 3 - 5 dni (3 ruchy i po sprawie) czyszczenie i wybieranie popiołu z dalszej części co 4- 6 tyg). Czyszczenie retory przed sezonem i raz w trakcie zimy jak pogoda pozwoli każdorazowo wybranie wszystkiego i silikon na 1200 st. na poskładane części)


Zapewne jutro się odezwę albo w sobotę powiem jak te nowe ustawienia kolegów. Pozdrawiam

[quote:Wojciech Wojciech,146318]Od roku mam piec 26kw i ogólnie jest ok - faktycznie zależy wszystko od węgla. Minimalna temperatura jaka miałem to 58 stopni, teraz testuje jak sprawdza sie piec przy nastawie 66 stopni zadana.[/quote]

Wojciech mozesz napisać coś więcej o metrarzu jaki ogrzewasz, czy masz ocieplony dom i jakie masz zużycie opału?

Ja niestety przy moim obecnym węglu (nie dość że przyjechał mokry to jeszcze mało kaloryczny jedyną zaletą jest mała ilość popiołu) ledwo wychodze z proporcji 1/2 gdzie widze że przynajmniej powinno być 1/3 czas podawania/przerwa. Eh chyba czas szukać innego dostawcy :) chodź w Gdyni ciężko o dobrego...

Witam,
Mam problem z piecem i proszę o rade.
Posiadam piec 22kW, domek nowy 160m2 (porotherm 44, dach ocieplony 20cm wełny). Problem polega w ustwieniu pieca, jeśli piec ustwie na 60 stopni a pompke na 50 (histereza 2 stopnie, nadmuch 2, klapka przysłonięta na ok 80%) to piec nie potrafi nagrzać się do zadanej temperatury, a jeśli ustawie pompke na 59 stopni to piec nagrzewa wode, ale po wyłączeniu pompki temp. pieca spada do ok 40 stopni to wtedy piec potrzebuje ok 30min by osiągnąc temp 59 a grzejniki w tym czasie się wychładzają. Jeśli chodzi o czas podawania to 10 sek, a przerwa 85 sek - tylko w takich proporcjach spala się cały węgiel.
Czy przyczyną może być zbyt mały dopływ powietrza do kotłowni lub zły ciąg komina.
Prosze o rade.

[quote: gutek]Witam !! Polecam ten piecyk !!!
mam piecyk 26 kw, włączony w październiku 2007 roku. Dom 186 użytkowej, ceramika max - cały + 10 styropianu na zakładkę + połówka ceramiki. W dachu 20 wełny. Jak na razie jedyna usterka to z tyłu poniżej zasobnika na podajniku jest okienko/klapka do czyszczenia zapewne, tam są cztery wkręty mocujące i na wskutek (mhhhh pewnie korozji -mokry węgiel) wkręty puściły/zerwały się ta klapka została wypchnięte siłą pchania węgla przez ślimak. W pierwszych dniach objawiało się to tym że ogień po wyłączeniu dmuchawy nie gasł na retorcie, trwało to około 2 dni i nagle ku mojemu ogromnemu zdziwieniu w kotłowni i przyległym pomieszczeniu siwo od dymu.....żar cofał się w podajnik aż doszedł do czujnika bezpieczeństwa na nim !!! Na szczęście byłem w domku. Oprócz wyżej wymienionej usterki występował problem z dmuchawą na I stopniu (zacinała się). Przeszedłem na wyższy poziom i zaczęły się kombinacje z ustawieniami które nie zaprowadziły mnie nigdzie......dzisiaj wszedłem tutaj i zastosowałem się do kolegów z doświadczeniem.

Więc
temp: 50
czas podawania - 11 s ( po pierwszych ocenach uważam ze powinno być 10)
przerwa podawania - 55 s ( po pier. ocenach uważam jest oki ponieważ dłuższy czas np 65 s płomień osiąga kolor prawie żółty-przeźroczysty a powinien wpadać w czerwień)
histereza - 2 st. (nie wiem czemu tylko 2 skoro można więcej ??? zobaczymy)
histereza cwu/co - 5 st.
temp. pompki CO - 40 st. (skoro temp. zadana 50 to tu może być 47 st..??)
obecnie węgiel retopal (czyli z Piasta) ale luzem kupiony co określam dużym błędem z mojej strony. Polecam Retopal w papierowych workach

Czyszczenie komory spalania co 3 - 5 dni (3 ruchy i po sprawie) czyszczenie i wybieranie popiołu z dalszej części co 4- 6 tyg). Czyszczenie retory przed sezonem i raz w trakcie zimy jak pogoda pozwoli każdorazowo wybranie wszystkiego i silikon na 1200 st. na poskładane części)


Zapewne jutro się odezwę albo w sobotę powiem jak te nowe ustawienia kolegów. Pozdrawiam
[/quote]

Po przetestowaniu w/w ustawień moje cudeńko przy węglu RETOPAL w woreczkach papierowych najlepiej spala i działa:

praca podajnika - 10 s
przerwa podawania - 76 s

Jedna wielka lipa. I firma i piec 17kw z podajnikiem, który posiadam

Za ponad 5000zł. można chyba czegoś wymagać. Mam 17kw z podajnikiem od prawie roku. Na początku chyba jak każdy miałem problemy z ustawieniami sterownika. Okazało się, że do firmy, która produkuje piece na cała Polskę i nie tylko jest jeden numer telefonu. W dodatku cały czas zajęty. Kiedy po kilku godzinach udawało mi się dodzwonić uzyskiwałem odpowiedź że, jedyny w firmie serwisant gdzieś tam poszedł i nikt więcej nie jest w stanie mi pomóc. I tak było wielokrotnie. Obecnie mimo optymalnych nastawień piec ten spala 2 worki na dobę(50kg) eko groszku nawet bardzo dobrej jakości,przy średniej temperaturze ok. 0, co w przeliczeniu daje ok. 600 zł za miesiąc. Domek 130 metrów. To bardzo dużo. Może piec jest ekologiczny ale na pewno nie ekonomiczny. A przecież ludziom przede wszystkim o to chodzi. Kolejna duża wada. Komora paleniska jest mała, a na jej środku znajduje się grzybek paleniska. Ponieważ piec nie posiada osobnej komory pod spodem na popielnik, szybko zbierający się popiół nasypuje się na grzybek wygaszając piec. Trzeba kombinować, żeby całkowicie wybrać popiół zza grzybka, który się spiętrza i zasypuje żar na grzybku. Jak już piec wygaśnie to po rozpaleniu bardzo długo osiąga temp. zadaną, czasem kilka godzin. Jak by chciał a nie mógł. Wybieranie popiołu codziennie. Słowem masa problemów. Mój ojciec nie ma tyle roboty przy zwykłym, starym piecu co.

Za ponad 5000zł. można chyba czegoś wymagać. Mam 17kw z podajnikiem od prawie roku. Na początku chyba jak każdy miałem problemy z ustawieniami sterownika. Okazało się, że do firmy, która produkuje piece na cała Polskę i nie tylko jest jeden numer telefonu. W dodatku cały czas zajęty. Kiedy po kilku godzinach udawało mi się dodzwonić uzyskiwałem odpowiedź że, jedyny w firmie serwisant gdzieś tam poszedł i nikt więcej nie jest w stanie mi pomóc. I tak było wielokrotnie. Obecnie mimo optymalnych nastawień piec ten spala 2 worki na dobę(50kg) eko groszku nawet bardzo dobrej jakości,przy średniej temperaturze ok. 0, co w przeliczeniu daje ok. 600 zł za miesiąc. Domek 130 metrów. To bardzo dużo. Może piec jest ekologiczny ale na pewno nie ekonomiczny. A przecież ludziom przede wszystkim o to chodzi. Kolejna duża wada. Komora paleniska jest mała, a na jej środku znajduje się grzybek paleniska. Ponieważ piec nie posiada osobnej komory pod spodem na popielnik, szybko zbierający się popiół nasypuje się na grzybek wygaszając piec. Trzeba kombinować, żeby całkowicie wybrać popiół zza grzybka, który się spiętrza i zasypuje żar na grzybku. Jak już piec wygaśnie to po rozpaleniu bardzo długo osiąga temp. zadaną, czasem kilka godzin. Jak by chciał a nie mógł. Wybieranie popiołu codziennie. Słowem masa problemów. Mój ojciec nie ma tyle roboty przy zwykłym, starym piecu co.

Za ponad 5000zł. można chyba czegoś wymagać. Mam 17kw z podajnikiem od prawie roku. Na początku chyba jak każdy miałem problemy z ustawieniami sterownika. Okazało się, że do firmy, która produkuje piece na cała Polskę i nie tylko jest jeden numer telefonu. W dodatku cały czas zajęty. Kiedy po kilku godzinach udawało mi się dodzwonić uzyskiwałem odpowiedź że, jedyny w firmie serwisant gdzieś tam poszedł i nikt więcej nie jest w stanie mi pomóc. I tak było wielokrotnie. Obecnie mimo optymalnych nastawień piec ten spala 2 worki na dobę(50kg) eko groszku nawet bardzo dobrej jakości,przy średniej temperaturze ok. 0, co w przeliczeniu daje ok. 600 zł za miesiąc. Domek 130 metrów. To bardzo dużo. Może piec jest ekologiczny ale na pewno nie ekonomiczny. A przecież ludziom przede wszystkim o to chodzi. Kolejna duża wada. Komora paleniska jest mała, a na jej środku znajduje się grzybek paleniska. Ponieważ piec nie posiada osobnej komory pod spodem na popielnik, szybko zbierający się popiół nasypuje się na grzybek wygaszając piec. Trzeba kombinować, żeby całkowicie wybrać popiół zza grzybka, który się spiętrza i zasypuje żar na grzybku. Jak już piec wygaśnie to po rozpaleniu bardzo długo osiąga temp. zadaną, czasem kilka godzin. Jak by chciał a nie mógł. Wybieranie popiołu codziennie. Słowem masa problemów. Mój ojciec nie ma tyle roboty przy zwykłym, starym piecu co.

jeżeli twój piec spala około 50 kilo ekogroszku na dobę to na miesiac daje to 1,5 tony a to myślę koszt około 1200zł

Drogi forumowiczu krzysiu...

Jeżeli uważasz że ten piecyk i wogóle firma jest zła po tym tylko że piecyk spala u Ciebie w domku dużo opału i że nie możesz się dodzwonić do kogoś o poradę (jak mniemam chodzi tylko o ustawienia pieca co zresztą jest w książce załączonej z piecykiem) no to ja bardzo przepraszam ale chyba nie wiesz jak zachowują się piece innych firm... nie jednej firmy piecyk ma problem z czestym zapychaniem ślimaka, czy duzo mniej przejżystym sterownikiem i wieloma rzeczami o których dużo pisać...

co do jednego numeru firmy w 20 sec. znalazłem już dwa na ich stronce:

tel./fax 041 374-15-22
tel./fax 041 374-21-94

a podejrzewam że jak się dodzwonisz na któryś jeszcze włączy się centralka z możliwością przekierowania do kilku wybranych działów.

co do spalania to naprawdę bardzo dużo zależy od ustawień, jaki masz dom (czy okna nowe, drzwi, sterownik pokojowy, jak grube rury, czy idą przez nieocieploną piwnicę, czy wogóle one są ocieplone, itd.)

Nie bedę stawał za firmą bo nie leży to w moim interesie (nie mam w niej żadnych udziałów :) ) ale na pewno jako użytkownik pieca tej firmy (26kw) nie mogę powiedzieć złego słowa a ich produktach.

P.S. Co do tego spalania jeżeli chcesz może wspólnie spróbujemy ustawić lepsze parametry jeżeli tylko napiszesz dokładnie jakie masz ustawienia, głównie z opisem na ile masz otwarty wentylator, czy masz regulator ciągu komina i jak jest wysoki oraz jego przekrój. Oczywiście zakładam że masz węgiel orginalnie workowany a nie z jakiejś chałdy na składzie bo wtedy nie ma o czym rozmawiać :)

Pozdrawiam.

witam
mam piec tej firmy 18 kw, chodzi nawet nawet, testowałem rózny opał teraz jade na ekorecie pieklorz, mój problem to ustawienia mam temp zadana 58, histereza 3, wentylator 1 w 80 %, czas podawania 10 przerwa podawania 65 czas podtrzymania 14, spala około 40 kg na dobę strasznie żuzluje no i nie wyłącza się w ogóle (czas podtrzymania) pow mieszkalna 150 m biały pustak ocieplony
może jakieś inne ustawienia ?
testowałem czeski eko i ku memu zdumieniu chodził i nawet się wyłączał , ale to dobre na wyzsze temperatury

[quote:serafino7,146135]witam
mam piec tej firmy 18 kw, chodzi nawet nawet, testowałem rózny opał teraz jade na ekorecie pieklorz, mój problem to ustawienia mam temp zadana 58, histereza 3, wentylator 1 w 80 %, czas podawania 10 przerwa podawania 65 czas podtrzymania 14, spala około 40 kg na dobę strasznie żuzluje no i nie wyłącza się w ogóle (czas podtrzymania) pow mieszkalna 150 m biały pustak ocieplony
może jakieś inne ustawienia ?
testowałem czeski eko i ku memu zdumieniu chodził i nawet się wyłączał , ale to dobre na wyzsze temperatury [/quote]

Witam,

Mój piecyk na pieklorzu chodził na taki ustawieniach:

czas podawania 16sec.
czas przerwy w podawaniu 95sec.
klapka od wentylatora też przymknięta na 80% ale nadmuch na 3 (chodzi o to że nie mogłem bardziej otworzyć klapki i dać nadmuch na 1 bo mam za duży ciąg w kominie i nawet wyłączony wentylator się obracał i wypalał za szybko węgiel. Może też tak spróbuj... ).
histeryza minimalna dla mojego sterownika (2 stopnie)
czas podtrzymania miałem mniejszy dokładnie nie pamiętam ale chyba na 5 minut.

sorki za spam ale zapomniałem dodać ważenej zeczy...

mam nadzieje że masz jakiś zawór mieszający przy piecu, bo temperatura 58stopnie z tego co wiem jest za mała do zapobiegania przedwczesnej korozji pieca! jak chcesz zeby piecyk wytrzymal pare lat dłuzej ustaw taka temperature zebys nigdy na piecu nie mial mniej niz 58 a nawet 59 stopni. Prosta sprawa chodzi o to ze temperatura skraplania (chyba tak to sie nazywa) jest wlasnie 58 stopni a jesli masz histeryze np. na 3 stopnie to piecyk wlaczy sie dopiero przy 55 a zanim jeszcze nagrzeje moze spasc i do 54 stopni, to za mało...
Więc jeśli masz już wcześniej wspomniany zawór wystarczy podkręcić piecyk np. na 62 stopnie (ja mam nawet na 64) i po prostu przykrecic troche zawór dzięki czemu na grzejnikach będziesz miał tę samą temp. i w ilości spalania opału też nie zobaczysz żadnej równicy a piecyk bedzie bezpieczniejszy.

witam
dziś przetestuje te ustawienia, a propo zaworu nie man takowego... , ale wystarczy podkręcic w ustawieniach ?

zabrakło mi eko i przestawiłem na spalanie węgla na dodatkowym ruszcie, ale się zdziwiłem, że piec smiga aż huczy ! temp 69 prawie non stop , pytanie jak długo jednorazowo można jechac w ten sposób ? eko już mam wieczorem testy
mój mail serafino7@wp.pl

mam ten piec 19 KW kupiony w listopadze i już działa nawet nie najgorzej ale mam problem czy ten piec powinien mieć na wyposarzeniu deflektor bo wg instalatora to powinein takowy posiadać, żeby ogień rozchodził się na boki i bardziej nagrzewał płaszcz wodny ale jak dzwonilem do producenta to tam stwierdzono, że ten model pieca nie wymaga deflektora i w końcu nie wiem??

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.