273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

Witam ciekawa jestem czy udało sie ustawić parametry spalania bo u nas też po pierwszym rozruchu spala dużo miału i sa ogromne ilości popiołu pytanie do Joanny

aha jeszcze jaki powinien być popioł z miału weglowego bo u mnie jest go dużo i taki zbrylony

Wita. Ja mam pytanie czy ktoś piecem tłokowym ogrzewał tylko CWU?

Kaska, czy tez tez masz stalmarka? Ogrzewamy 200m2, ładujemy co ok 1,5 dnia więc dośc często, popiółjest tak jak u ciebie zbrylony. Ktos mi powiedział ze ma przerwy w podawaniu 1.5 minuty. U nas jest 6,5. Moze to wszystko własnie kwestia miału, hmm. może faktycznie ekogroszek jest wydajnieszy, sama juz nie wiem.

Joanno pytałaś o ustawienie pieca... Ja mam Stalmarka 30 kW i dom o pow. 180 m2. Pale pierwszy rok. Rozruch pieca popełniłem na początku września. Nie bedę się rozwodził ile czasu spedziłem w kotłowni walcząc z ustawieniem, bo czas przejść do rzeczy...
Ja mam miał kat 27 (cokolwiek to znaczy) sprawdzałem eko-groszek i wróciłem do miału. (na początek kupiłem trochę tego i troche tego żeby przekonać się co i jak się pali. Teraz jest nieźle z następującymi ustawieniami:
temp. zadana 58 st.C
czas przerwy podajnika 2 min. 50
histereza 2 st.
Przepalanie 40 min.
opóźnienie wył. nadmuchu 35 sek.
opóźnienie wł. podajnika 40 sek.
Jeśli chodzi o popiół to tak uśredniając wysypać popielnik muszę co półtorej dnia. Natomiast jeden zasyp (u mnie to wg. producenta 150 kg) jak na razie wystarcza na 6 dni.
Piec przy tych ustawieniach uruchamia się średnio co 35 min i dwa razy podaje i tyle. W domu temperatura między 23 st.

Panowie , a proszę o opinie kotła firmy VIADRUS-może ktoś taki eksploatuje, jestem bardzo nim zainteresowany.

pozdrawiam

To zalerzy od jakości ekogroszku czy się nie skleja na palniku i czy w popiele nie ma żurzlu ,jeśli w popiele jest żurzel to paliwo nie spełnia wmagan to kocioł nie będzie pracował będzie sam się wyłanczał.Jastem palaczem w szolnej kotłowni i obsługuje kocioł 75kw na ekogroszek.Na poczontku palenia ustawiłem sterownik na parametry zalecane przez producenta to około 30% ekogroszku się nie spalało tylko spadało do popielnika.Trzeba było zwiększyc przerwy niądzy dawkami paliwa 20 s do 40 s i nadmuch do 80%
Zalecany ekogroszek jest z kopalni JULIAN.

Mirek, dzieki za informacje. Załamałam sie jak przeczytałam że ładujesz go co 6 dni. MARZENIE! U nas wystarcza na 1,5 dnia! Tyle ,ze mamy piec 25kW i pojemnik na 100 kg. A miał jakiejś wyzszej kategorii Ale i tak uwazam ze za czesto go ładujemy. A przerwy w podawaniu mamy ustawione na 6 min i temp na 45 st.C czyli wydawałoby sie ze powinien mniej zuzywac. Natomiast nie wiem co oznacza to "przepalanie", do czego ono własciwie służy? Piszesz, że piec uruchamia sie co 35 minut - czy mam rozumiec, że włącza nadmuch co 35 minut? Ja mam jeszcze dodatkowo bojler 200 litrów, co na pewno zwiększa zużycie, ale żeby do tego stopnia.. hm..
A co z tym groszkiem, czemu uznałeś że miał jest lepszy? Czy groszek szybciej się spala i daje mniej energii czy o co chodzi? My w przyszłym m-cu chcielismy kupic groszek, żeby go przetestowac, bo pomyslelismy, że może efekt będzie lepszy. A ty go odradzasz? Zasypałam Cie pytaniami, ale nie zniechecaj się i odezwij się jeszcze. :)

Od kilku dni palę kotłem KWKMP Spyra 35KW ,palę miałem.Szukam kogoś kto ma taki sam kocioł aby pomógł mi dobraniu optymalnych parametró pracy kotła.

Joanno to dzielę się spostrzeżeniami...
Na początku tez miałem ustawioną przerwę podajnika na ponad 5 min., ale to nie zdało egzaminu i też miał "wyparowywał" mi z kosza, jak zobaczyłem, że po dwóch dniach muszę iść donieść miału to stwierdziłem że cos tu nie gra. Pojeździłem po znajomych pooglądałem, poczytałem i jest jak jest, a wydaje się że jest dobrze (przynajmniej jak na teraz, tak przy okazji w poniedziałek załadowałem miał i dzisiaj wieczorkiem będe musiał wrzucić wiaderko żeby jutro na spokojnie po pracy wypełnić go po brzegi). Jeśli chodzi o temperaturę na piecu to chyba ustawioną masz za niską, bo jest coś takiego jak temp. rosy tj. 48 st. i poniżej niej skrapla się woda na zbiorniku w piecu i bardzo szybko skoroduje. Po drugie jak ustawisz np. tak jak ja mam tzn. 58 st. to tylko raz trochę zużyjesz miału więcej tzn. na to by osiągnąć tę temp. a potem to już zasada ta sama... spada temp i odpala się piec... Ja mam bojler 120 l.
Teraz to przepalanie!!! U mnie w sterowniku pod opcją przepalanie mam właśnie 3 istotne ustawienia, o których pisałem wcześniej:
przepalanie 40 min.
opóźnienie wył. nadmuchu 35 sek.
opóźnienie wł. podajnika 40 sek.
Przepalanie jest po to, że w sytuacji gdy piec jest już rozgrzany to niestety miał się nie będzie żażył w nieskończoność i w końcu piec nie będzie się w stanie rozpalić. Dlatego po 40 min jeżeli temp. nie spadła poniżej 56 st. uruchamia sie przepalenie... czyli nadmuch i podajnik... i jeszcze po podaniu przez 35 sek. nadmuch.
"Piszesz, że piec uruchamia sie co 35 minut " tak akurat średnio wychodzi. U mnie dokładnie tak to wygląda: temp. spada do 56 st (histereza 2 st. z zadanej temp. 58) uruchamia sie nadmuch 40 sek potem ponownie podajnik po 2 min 50 sek i to rozpala piec do temp 58 sek ale jeszcze nadmuch działa przez 35 sek (to mozna wydłużyć wtedy mocniej rozgrzewa się piec np. jak są duże straty cieple jest konieczne żeby dłużej trwała przerwa do następnego rozpalenia) i nadmuch staje. U mnie po tej operacji temp. rosnie jeszcze do ok. 62-63,5 st i powoli sobie spada, spada i to trwa ok 35 min. jeżeli dłużej niż 40 min to wtedy uruchamia się przepalanie. No i tak to sobie funguje.
A jeszcze sprawa eko-groszku. Zbyt słabo mi się rozpalał w porównaniu z miałem a temp. dawał taką samą dlatego stwierdziłem że 200 zł na tonie to trochę dużo :)))

Ups ale się napisałem, mam nadzieję, że to cokolwiek Ci pomoże.

Mirek, jesteś bos! Z jednej strony coraz bardziej czuję o co chodzi z tym piecem, a z drugiej "wiem, że nic nie wiem" :) - czyli czym wiecej wiem, tym wiecej mam pytań. :) Najwiekszy problem jest w tym , że piec mam zainstalowany w domu u mamy, jezdze tam co kilka dni i dlatego nie moge od razu wprowadzac zmian w zycie. Zaskoczyłes mnie z tym przepalaniem - jakoś nie zwróciliśmy na nie specjalnej uwagi , a moze w tym tkwi błąd, że tu nie mamy prawidłowych ustawień. Wybieram sie na dłuższe posiedzenie w piwnicy dopiero w sobotę - będziemy odkrywac piec na nowo. :) Mam jednak prośbę - czy możesz skontaktowac sie ze mną mailowo (mój adres: jotopi@neostrada.pl), bo może tak będzie łatwiej się porozumiec. Jeszcze raz dziekuje za podzielenie sie doswiadczeniem :)

Witam
posiadam piec STALMARK 30KW i też mam z nim problemy palę już drugi sezon.Ogrzewam 170m dom nowy docieplony nowa instalacja z miedzi w ubiegłym sezonie przy prawie dodatniej temp.w zimie spaliłem 7 ton ekogroszku -koszmar
aż boję się myśleć co będzie jak w tym roku zima będzie sroga.Następny problem to dużo sadzy przy spalaniu,blachodachówka na dachu koło komina jest czarna czyszczę piec co drugi dzień ale to nic nie pomaga,a piec miałbyć taki ekologiczny coś tu chyba jest nie tak.

Sadzy troche sie zbiera, co kilka dni trzeba przeczyscic te kanały, ale nie jest tego chyba az tak duzo. Co na dachu to nie wiem, natomiast w ogole nie ma dymu z komina odkąd rozpalilismy Stalmarka.

Mirek dzięki Twoim wywyodom na forum udalo nam sie lepiej zaprogramować piec , sprobowalismy ustawić takie parametry jak ty i ... widać porawę dużo mniej spaliliśmy miału i lepiej spalony jest ten miał , napewno nie będzie to jak u Ciebie raz na 6 dni ale jeszcze poprogramujemy. Nasz błąd polegal pewnie na tym ze za małą temperature ustawiliśmy na piecy i histereze mieliśmy 1 Dzieki za porady

Witam Mirku
Mam pytanie jaki masz model sterownika ja mam ST-79 kocioł 30 kw z 2006r.Na sterowniku nie mam takich funkcji jak ty opisujesz nie ma funkcji- przepalania,opóźnienia wył.nadmuchu,opóźnienia wł.podajnika.Jest tylko czas przerwy podajnika-mam ustawine na 30s Szybkość nadmuchu jest 6 stopni u mnie dmuchawa pracuje na 3 biegu,na piecu mam ustawine 55st.histereza 2 st.Przy spalaniu jest dużo sadzy zasobnik opału ekogroszku starcza mi na ok.60 godz.
ogrzewam 170 m-dom docieplony.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.