273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

kotły retortowe

A jakie masz optymalne ustawienia tego pieca?

ja osobiście oglądałem kotły kmg i stalmark w firmie
eko dom w Libiążu.Mogłem porównać je między sobą
co mi się spodobało to oprócz kotłów podejście sprzedającego do klienta. Potrafi wytłumaczyć wszystko dokładnie.Powiedzieć o wadach i zaletach kotłów, a nie tylko zachwalać jak inni byle tylko sprzedać.
Nawet o kotłach retortowych chociaż ich nie ma powiedział mi na co należy zwrócic uwagę kupując taki i nastawiając się na palenie tylko ekogroszkiem.
Jeżeli jest ktoś z okolic to warto dowiedzieć się coś więcej przed wydaniem pieniędzy na kocioł.
strona sprzedającego z mapką dojazdu to
www.eko-kotly.pl

panowie, piece retortowe,tłokowe obrastają sadzą najbardziej[wymiennik]gdy jest przerwa w paleniu.mam taki patent zrobiony w moim piecu i sprawdza się w 100 proc. kolor wymiennika jest jasno-beżowy,takiej sadzy o tym kolorze jest mniej około 70 proc.jak w piecu oryginalnym.piec spala mniej węgla i bardzo szybko dochodzi do temp.zadanej gdyż jest czysty.patent chciałbym sprzedać poważnej firmie kotlarskiej.

panie Zbigniewie czy często czyści pan piec i jak z zapychaniem sie podajnika? jeśli pan produkuje takie piece to proszę odpisać bo jestem zainteresowany pana pomysłem. Mój adres "bartko100@wp.pl." potrzebuje pieca ok 20-25kw

Panie Bernardzie w jaki sposób można wyczyścić wymiennik, proszę o kontakt sirk987@poczta.onet.pl, pozdrawiam

panie bernardzie z tego co widzę zajmuje się pan produkcją kotłów ale po tym co pan piszę widzę że niezna się pan wogóle na tym .Bo pisze pan bzdury że koń się uśmiać może.
za wiepżka dostaje się świadectwa ekologiczne. jeżeli przeanalizuje pan proces palenia się w kotle z podajnikiem ślimakowym a tłokowy to się pan przekona jak to działa.
Na palenisku retortowym opał jest wypychany retortą do góry i w koło od spodu prowadzony nadmuch powodujący palenie. A w kotłach z podajnikiem tłokowym opał jest przepychany na płytę paleniskową i tak samo prowadzony nadmuch z dołu. Kwestia jest tylko taka że tutaj jest większa możliwość programowania czasu pracy podajnika i czasu przerwy.A co do ekologi kotła to świadczy to jak dużo popiołu i związków chemicznych wydostaje się do atmosfery. czym mniej tym kocioł jest bardziej ekologiczny.czyli jak kocioł trzeba czyścić często to znaczy że zanieczyszczenia zostają w nim takie jak popiół.ale to jest prosta odpowiedź w sam raz dla pana.
oczywiście nawet kocioł posiadający świadectwa badań jak będziemy w nim nieumiejętnie palić i złym opałem to będzie nieekologiczny.
mając taki kocioł trzeba umieć ustawić odpowiednie parametry spalania za pomocą czasu pracy i przerwy podajnika .
trzeba włanczać opuźnienie podajnika tak aby niezasypywało ognia i wiele innych ustawień .
to niejest kocioł na gaz co tylko ustawiamy temperaturę i niezaglądamy do kotłowni. ale coś kosztem czegoś .

witku nie prod.pieców a tylko norm użytk p.retortowego a świńka pisze się przez er-zet.są gminy że niema w progr.wymiany pieców na tłok.szufl.a tylko retort.a wszystko za sprawą użytkow.z gmin sąsiadujących,którzy rok wcześniej wymieniły piece.najlepiej widac było ekologię w zimie jak spadł śnieg(komin,dach i otoczenie czarno na białym)i wtedy było widać kto i jaki ma piec.Kolego możesz być profesorem od ustawien sterownika i nie zrobisz nic z tego pieca ekologicznego.W retorcie każdy laik ustawi sterownik gdy się ma odpowiedni węgiel(kalor.granul.popiół.temp.topnienia węgla)to nie zobaczysz dymku z komina,a popiołu jest 5 razy mniej jak z tłokowego i szufladowego palącego miałem.Na koniec powiem ci coś że koń się będzie śmiać-ustaw sterownik tak aby piec mógł pracować prawie 90% w ciągu doby tzn.(wyłącz blokade)a sterownik ustaw na małą moc ale żeby osiągał temp.zad.i utrzymywał ją jak najdłużej w granicach minimum 60 stopni,wtedy możesz się pochwalić że masz piec ekologiczny,ekonomiczny.Zdradził bym ci sposób na czysty piec ale tego nie zrobie bo mi ubliżyłeś i masz za mało o..ju w głó..e POZDRAWIAM

czy ma ktoś kocioł granpal. Podobno można oprócz groszku palić w nich owsem i peletami. Jak to w praktyce wygląda i jak często trzeba czyścić piec przy opalaniu ekogroszkiem

Posiadam kocioł tłokowy Karo firmy Protech, palę retopalem,
ogólnie jest nieźle, ale z zasobnika ok 120 kg powstaje ok 10% popiołu, niestety dym z komina nie należy do "czystych", powstaje i osadza się dużo sadzy w środku pieca tzn. wymienniku i ściankach. Piec jest sterowany dodatkowo termostatem w pomieszczeniu, dom jest nowy dobrze ocieplony, 22 C temp. dzienna, nocna niższa.
Zamontowany jest zawór mieszający 4-drożny. Ustawieniami sterownika myślę że już nic więcej nie da się "wydusić" z tego pieca. Pisał Pan o swoim pomyśle na ograniczenie ilości sadzy? Czy mogłbym liczyć na jakieś rady ? Moj email:JPeronczyk@poczta.onet.pl

Od lat montuję kotły. Między innymi również na paliwo stałe.
Kotłami STALMARK i wersją KMG zainteresowałem się w Jaworznie 2 lata temu. Po dokładnym rozeznaniu tematu i obejrzeniu kotła zaryzykowałem zamontowanie go u siebie. Był to kocioł STALMARK o mocy 30 kW. Ogrzewa centralne w budynku mieszkalnym o powierzchni około 150m2 (wysokość standard) i warsztat samochodowy o powierzchni około 130m2 (wysokość średnia 370cm) w sumie 280m2 o średniej wysokości powyżej 270cm. Kocioł "nie chodzi" na 100% swojej mocy a jednak grzeje optymalnie dom i warsztat. Optymalnie to w moim odczuciu to około 22OC w domu i 16OC na warsztacie. Duży plus to to, że kocioł pracuje na miale węglowym o wartości opałowej około 19Mj/kg a więc frakcja miału dostępna w Jaworznie z szybu "Sobieski" i z KWK "Janina" z Libiąża (cena na dzień dzisiejszy to około 190zł/tonę). Z doświadczenia wiem, że nie ma sensu stosowanie opału droższego, o wyższej kaloryczności np. z KWK "Kazimierz - Juliusz" (23Mj/kg), gdyż cena tego miału jest zbyt wysoka a piec nie ma takich wymagań energetycznych. Piec jest prosty w obsłudze i eksploatacji. Brak prądu i paliwa to dla pieca żaden problem - piec gaśnie samoczynnie po około 1 godzinie. Cały kłopot to ponowne rozpalenie go. Zauważone dotychczas minusy to długość pieca, która wraz z drzwiczkami dochodzi do 160cm. Z praktyki wiem, że nie każdy posiada tyle miejsca (długości) w swojej kotłowni. Jeszcze jednym mankamentem pieca jest to, że tylnia ściana zbiornika zasypowego posiada za mały kąt pochylenia co przy mokrym miale powoduje pozostawanie na niej dużej ilości nie osypującego się miału. Z tego co słyszałem producent wciąż pracuje nad modernizacją tych niedogodności w każdym następnym modelu.
Do przemyślenia poddaję następujący temat. Generalnie wszyscy polecają piece na eko groszek (cena na dzień dzisiejszy około 330zł/tonę). W ubiegłej dekadzie polecano kotły opalane olejem opałowym lub gazem. Piece na eko groszek ze stosowanymi podajnikami ślimakowymi mogą być zasilane tylko (!) eko groszkiem, lub podobnym paliwem o ściśle dobranej granulacji. Granulację warunkuje podajnik, który przy niższej granulacji jaką ma np. miał nie gwarantuje spalania całej podanej masy paliwa w komorze spalania, a przy granulacji wyższej następuje mechaniczne zablokowanie podajnika i zerwanie zabezpieczeń. Wszelkie wahania cen (prawdopodobnie w górę) każdorazowo podnoszą ceny ogrzewania. Przed kilkunastoma laty była tendencja do stosowania kotłów na olej opałowy, który był ekologicznym i wtedy tanim paliwem. Cena 1l oleju opałowego (sztucznie zaniżona) wynosiła 60gr, obecnie około 5 razy więcej. Myślę, że cena eko groszku przy dzisiejszej koniunkturze również wzrośnie, choć nie tak drastycznie jak to miało miejsce z olejem opałowym.
Kocioł STALMARK spala generalnie wszystko o granulacji 0 - 40 mm. Słyszałem o opalaniu kotła pestkami owoców, rozdrobnionym drewnem, wiórami, wytłoczynami z nasion roślin oleistych i innymi "wynalazkami". Jest to bezpośrednio związane z dopracowaną konstrukcją podajnika, nadmuchu, komory spalania i komór odbierających ciepło. Kocioł spala praktycznie wszystko, jedyną przeszkodę stanowią elementy, które dostaną się przez przypadek do komory podajnika np. duże kawałki metalu o średnicy powyżej 40mm, drut itp., których podajnik nie jest w stanie przepchnąć na ruszt i w konsekwencji do komory popielnika. Zabezpieczenie posuwu szuflady to śruba łatwa do wymiany przy zablokowanym mechanizmie.
W domu prywatnym uciążliwe odpady np. opakowania kartonowe, gazety, wytłoczki z jajek i wszelkiego rodzaju odpady papierowe to "objętościowo" duży kłopot. W tym piecu spalamy je na dodatkowym ruchomym ruszcie w czasie normalnej pracy kotła, ruszt ten jest standardowym wyposażeniem kotła. Jest to duża oszczędność miejsca w naszym pojemniku na odpady komunalne.
Producent proponuje w swoich kotłach wersję z nagrzewnicą ciepłej wody. Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest podłączenie wymiennika ciepła z zamontowanym termostatem (standardowe wyposażenie), który zapewnia przy minimalnym spalaniu i praktycznie bezobsługowej pracy kotła ciepłą wodę użytkową w lecie.
Staranny i estetyczny montaż gwarantuje niezawodność i zadowolenie z kotła przez wiele lat.
Instalator z Jaworzna

teraz mają państwo okazję na Allegro ponieważ kotły są wystawiane od 1 zł

Cześć! Może zbyt późno dotarlm do Twojej informacji, ale mógłbyś się ze mną podzielić danymi na temat Twojego kotłą i ewentualnie ile by kasztawał jakbyś mi taki zrobił. Chciałbym kocioł równocześnie na groszek, miał i z dodatkowym rusztem cele palenia w nim na wypadek awarii np podajnika Cześć Mietek

Cześć! Może zbyt późno dotarlm do Twojej informacji, ale mógłbyś się ze mną podzielić danymi na temat Twojego kotłą i ewentualnie ile by kasztawał jakbyś mi taki zrobił. Chciałbym kocioł równocześnie na groszek, miał i z dodatkowym rusztem cele palenia w nim na wypadek awarii np podajnika Cześć Mietek

Panie Bernardzie w jaki sposób można wyczyścić wymiennik, proszę o kontakt challanger@o2.pl

no to jest najlepszy retort

chodzi mi o firme ,cene ,exploatacje i.t.p

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.