273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Eko-Tech - kocioł Stąporków

Dzięki za doradzenie,sprawdze dziś wszystkie śrubki czy wszystko dokręcone.Bo co do czyszczenia to w dzień rozpalenia po tej przerwie najpierw BESTIE wyczysciłem i od góry i z dołu za ślimakiem.Oj było sadzy.Ślimak też był czyszczony. Może mi sie zdaje,nie wiem,ale może problem jest w tym? Przed przerwą dom dogrzewałem wszystkimi kaloryferam a mam ich 8 a w tym 2 ogromne w salonie i pompka od kaloryferów sterowana jest sterownikiem pokojowym.A ustawiony był na 13 stopni.Więc piec jak miał już temperature zadana a mam 62 stopnie na piecu,to przechodził w stan podtrzymania I nagle temperatura spadła w domu,(małe przeciągi bo narazie jedne drzwi i bez proga). To piec częściej przechodził w normalną prace i ślimak się nie nagrzewał tak.A temperatura spadała na piecu nawet do 46 stopni. Po przerwie dom dogrzewałem tylko podłogówką w kuchni, łazience i w wiatrołapie i kawałek w salonie.Pompka chodziła cały czas i w domu miałem 15 stopni (wiadomo pdłogówka najwydajniejsze ogrzewanie) no i na piecu temperatura zadana jak wcześniej 62 stopnie a spadała tylko do 57 stopni.Wtedy dwa razy ślimak ruszył i znów temperatura 62 stopnie.I w trakcie podtrzymania był dłuższy czas piec, więc ślimak się nagrzewał a z żeliwa jest więc nie miało go co zchłodzić bo stało wszystko.I czujnik się nagrzał.Czy ten piec powinien częściej chodzić? Ale jak w takim razie w lato jak będzie używany tylko do ciepłej wody??? A czujnik to jakiś zwykły tam styk normalnie zwarty chyba,bo jak wypiołem ze sterownika to alarm E3.

do wolski
a jak z ciągiem kominowym? nie masz szybra? bo może za mocno przymknięty i ciepłe powietrze ucieka tam gdzie mu łatwiej czyli przez pierwszy dostępny otwór w rurze podajnika???.

Witam witam,no u mnie nie ma szybra a ciągjes dobry.Bynajmniej na moje oko. A jak można sprawdzić najprosciej ciąg komina? Mam wkład porcelanowy .No posprawdzałem wszystko co można,podokręcałem czujnik wsadziłem w mocowanie takna maxa od pieca.Zobacze co będzie się działo. A tak zapytam czym odpalaciie jak zgaśnie? Ja odpalam opalarką elektryczną.Nawet jak wsype mokry groszek to zchodzi mi jakieś 2 minuty i już się pali.

do wolski
najprościej sprawdzić ciąg przystawiając zapaloną zapalniczkę w bezpośrednie pobliże wentylatora, warunek pozamykane wszystkie drzwi i rewizje od pieca, jeśli płomień będzie ciągnęło w stronę wentylatora znaczy ciąg dobry jeśli zaś będzie stojący to nie jest właściwy, czasem jeśli jest słaby ciąg wystarczy mocniej otworzyć przesłonę na wentylatorze wtedy powinno się poprawić

co kolego myślisz na temat zmiany sterownika na piecu i dołożenia regulatora pokojowego.jeśli tak to jaki sterownik byś wybrał.u mnie jest st 80 tak jak u ciebie ale problem jest taki że mam drugą pompę do podłogówki.i obie te pompy pracują razem .ten sterownik przystosowany jest tylko do jednej.czy po zainstalowaniu tego o czym piszę mogą być jakieś oszczędności?

myślę że jeśli odpowiada ci sposób działania tego typu sterownika to wejdź sobie na stronę firmy "tech" oni maja fajne sterowniki gdzie możesz podłączyć oddzielnie wszystkie pompy i sterownik pokojowy, z tego co czytałem podłgówka woli niższe temperatury i w odpowiednim sterowniku możesz uzyskać to czego oczekujesz i znaleźć oszczędności, ja na razie nie ruszam swojego sterownika choć chodziło mi to po głowie, jednak zacznę od docieplenia stropu na poddaszu nieużytkowym bo to co zrobił poprzedni właściciel to za mało i grzeję niepotrzebnie strych a to straty są. Ja kieruję się zasadą małyc kroków i prostych rozwiązań, ale uczę sie dopiero 2 rok bo całe życie byłem blokersem i od niedawna na swoim siedzę. Zajrzyj na stronę producenta, poczytaj forum w temacie podłogówki i zdecyduj, ja nie mam podłogówki i o niej zielonego pojęcia więc nie będę dobrym doradcą w tym temacie.

witam wszystkich, mam pytanie odnośnie KRS TECH AQUA DUO.
Kocioł wygląda nieźle i cena nawet przystępna. Chciałbym zapytać co o nim myślicie, a może ktoś ma taki kociołek i może coś na jego temat więcej powiedzieć. Jak się sprawuje, czy warto a może lepiej pomyśleć o czymś innym.

Proszę o kontakt w sprawie pieca ze Staporkowa. M am podobny problem jak Pan i ciekaw jestem co udało się panu wskórać w kwestii reklamacji. Telefon do mnie to 501-513-501. Proszę o krótki kontakt, a ja oddzwonię.

Pozdrawiam Mieczysław Gołębiowski

Witajcie. Kupiłem na początku roku dom postawiony z pustaka maxsa 180 m2, i tam jest piec kocioł stąporków ze sterownikiem ST-37 na EKO groszek o mocy 17 kW, grzejniki panelowe, dom z podwójnym murem wewnątrz ocieplenie ze styropiany 10 cm.
Problem jest tego typu że podczas pracy pieca i ustawienia temperatury od 50 - 80 C grzejniki są częściowo zimne ,od dołu zimne a od góry ciepłe, ciepłe ale nie gorące i generalnie zimno jest w domu, dodatkowo piec nie chodzi według tych ustawień (nie pamiętam jakie) długo bo już następnego dnia wygasa.
Więc proszę o jakieś wytyczne
co można sprawdzić , zrobić lub jakiegoś fachowca z woj. łódzkiego
bo ja się na tym nie znam ! A zima zapasem :)
pozdrawiam
zgierzak@poczta.fm
507798043

Jeżeli piec wygasa to mogą być rózne powody:
- za mały czas podawania
- za duża przerwa podawania
- za mały bieg wentylatora
- zasłonięty komin / brak cugu
- złe/mokre paliwo
- złe ustawienia czasu podtrzymania lub jego procesu (tryb serwisowy)
- inne

Jeżeli kaloryfery są częściowo ciepłe to mogą być rózne powody:
- za mała temperatura na piecu / za mała moc
- zapowietrzona pompka / zabrudzona siateczka przy pompce
- uszkodzona instalacja
- inne

Obecnie używam model pomarańczowy z Castoramy kociołek Stąporków C19 (z 2009 roku) i grzeje nieocieplony dom ok 200 metrów, piętrowy, połowa okien ma 30 lat i szpary, nieocieplony, brak regulacji kaloryferów :) Przy najlepszym spalaniu mam niecałą tonę na miesiąc co jest dobrym wynikiem przy temperaturze 22-26 stopni w domu czyli sporej i komfortowej, instalacja jest stara, większość kaloryferów żeliwnych i stare ogromne rury. Dałem cegłę do komina żeby przymknąć o 30% komin, za duży miałem cug, komin miałem tak rozgrzany bez cegły że pobliska toaleta miała gorące kafelki przy kominie, a mają być lekko ciepłe. Ustawienia mocy wentylatora przeważnie mam na 1 (wtedy otwarta całkowicie przesłona wentylatora) lub 2 (zamknięta przesłona na 85% - zostaje ok cm niecały) tak żeby za dużo nie uciekało ciepła przez komin, nie chce ogrzewać mieszkanców gratis :) Komin ma być lekko ciepły, nie może być zimny.

OBECNE MOJE USTAWIENIA NA TEN ROK CZYLI SEZON 2011:
Czas podawania i odstępu mam ekonomiczny czyli 1:5 przy krótkim czasie podawania:
podawanie: 11
odstęp: 55
wentylator: 1 - przesłona 0% (czasami 2 - wtedy przesłona 85%)
histereza: 2
stan podtrzymania: 4 min
Podbija szybko bo zazwyczaj 4 razy i jest właściwa temperatura, podtrzymuje średnio 8 minut (jak jest duży minus na dworze to może nawet niecałe 4ry minuty, ale średnio 8 minut przy mojej instalacji i nastawach).
Sterownik stary ST-80.

Większość przypadków jest taka, że nie ma co za bardzo ustawiać większych odstępów niż 1:5 czyli takich gdzie łączny czas podawania i odstęp przekracza dużo więcej niż 1:30 min, bo wtedy piec długo się rozgrzewa. Najlepiej żeby łączny czas podawania i odstępu mieścił się w ok 1 minucie, wtedy piec szybko podbija i sprawnie do danej temperatury.

Jeżeli na piecu mam 48 stopni, to w domu mam 25 stopni więc nie mogę dawać 55 stopni na piecu bo wtedy mam 30 stopni w domu i większe dużo spalanie. Teoretycznie najlepiej pracować na 55 stopniach na piecu, wtedy trwałość pieca jest najdłuższa (nie skraplają się gazy ze spalin ekogroszku), ale w moim przypadku i moich znajomych jest to nie możliwe bo przy 48 stopniach na piecu mamy aż 25 stopni w domu, mój znajomy ustawia 38 stopni, oczywiście nie mamy nowoczesnych dodatków jak zawory 3drozne, 4drożne i inne wodotryski :) Pompka jedna na piecu na drugim (średnim) biegu, zbiornik na wode 150 litrów bez dodatkowej pompki.

Ekogroszek najdroższy w regionie czyli 900 zł tona, naturalnie minimum 26 kJ i jak najbardziej drobny. Popiołu mam bardzo mało i ładny bez żużla czy popcornu :) Przy ustawieniach fabrycznych tj. podawanie 20, odstęp 40 miałem popcorn bo za dużo podawał, nie dopalał i przesypywał, standardowo wentylator jest ustawiony na 10 i pali jak smok bo wszystko idzie w komin, który przy tym ustawieniu ma niesamowitą temperaturę. Ustawienia trzeba dobrać samemu metodą prób i błędów jak juz rozgrzejemy dom np. po 3 dniach.

WITAM
posiadam ten piec 22kw już 4 sezon tej firmy , jest jedna prawda o tym piecu ,
ciepło idzie w komin ,już kombinowałem cudowałem
i zmieniłem sterownik na bruli on ogranicza wysoką temperaturę spalin która uciekała w komin poprzez zmianę obrotów wentylatora itp.tu można zobaczyć jak mój piec pracuje https://esterownik.pl/remote/351 Można porównać z innymi kociołkami ( https://esterownik.pl/zdalny-dostep/strona,1 )
wykresy gdzie temp spalin nie przekracza 180 stopni !!!!!polecam sterownik ma wszystko co potrzebne !!!
piecyk czyszczę raz w tygodniu pozytywnie to wpływa na oszczędności węgla!!!!!
powodzenia życze

Nie przesadzaj, że dużo ciepła idzie ci przez komin, po za tym wentylator masz na 31% czyli 3, a ja mam na 1 czyli 10%, przy 55 stopniach na piecu w domu mam ponad 30 stopni, nie mam regulacji na kaloryferach, więc na piecu daję obecnie 41 stopni (jest teraz bardzo ciepło na dworze), przy minusach daje 45 stopni.
Sterownik fajny masz i konkretny, ale moim zdaniem szkoda kasy i bezsensu to wszystko, ja nie mam niczego, standardowy sterownik, rury stare i ogromne, grzejniki żeliwne (tylko dwa mam nowe), jedna pomka i na 200 metrów jak było teraz w październiku ciepło to spaliłem do teraz 0.6 tony na powierzchnie grzewczą 200 metrów, a w domu mam obecnie 26 stopni przy temperaturze 42 stopnie na piecu, jestem zadowolony, ustawienia mam praktycznie takie jak ty, ale wentylator na 10%, czyszczę piec raz na 3 miesiące, a popiół wysypuję co 4-6 dni w zależności od temperatury na zewnątrz. Piec pomarańczowy 19 kw..

Witajcie
od około 2 miesiecy mój piec Termo-Tech 18 KWd nie chce ze mną współpracować.
Kupiłem ten piec pod koniec 2009 roku a rozruch był na początku 2010 roku.
od tego momentu juz miałem wymieniany silnik, ślimak, i to coś co powoduje rozbijanie płomieni na boki ponad paleniskiem.

Obecnie mam problem z silnikiem/sprzęgłem, bo nie chce mi podawać węgla. Zacina się silnik i nie podaje węgla. powoduje to wychłodzenie pieca i włączenie alarmu w piecu.
Jedyny sposób na to, aby silnik ruszył, to kluczem francuskim założonym na wystającą końcówkę ślimaka (obok silnika z zawleczką) ruszyć ślimak.
Wtedy też silnik rusza. Ale marne to pocieszenie, skoro taką czynność muszę wykonywać co chwilę.
czy jest jakaś sposób aby sprawdzić moc silnika, czy też sprawdzic, czy prawidłowo działa sprzęgło przy silniku.

dziękuję wam za pomoc
Pozdrawiam
Tomek
Paszczak
mail: paszczaks [małpa] wp.pl

kondensator przy silniku wymień
problem zniknie

Mam ten piec już 5 rok
Pierwsze co zrobiłem to założyłem awaryjny ruszt ale na samej górze (górne drzwiczki )
w/g moich obserwacji oszczędność min 20%
Komin przez to nie jest już taki gorący
żadnych skutków ubocznych też nie zaobserwowałem

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.