273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Jak ustawić piec na ekogroszek?

Mam piec ze stalkot-u 25 kw i ogrzewanie podłogowe na 100 m2 (wyłącznie na parterze) + kaloryfery na górze. Domek też dobrze dociepolony (ytong 30 cm 0,4 i 8 cm styropianu grafitowego). Ustawienia kotła to( najważniejsze):
- czas podawania 8 s
- przerwa 90 sek
- obroty dmuchawy 30 % (otwarta na full)
- temperatura na piecu nigdy nawet nie przekracza 40 st C a mimo to w domu średnia temp to 22-23 st C
- ekogroszek nieznanego pochodzenia

Proszę o komentarz tych ustawień. Przyznaję że zlepiają mi się grudki z węgla, ale w 50 % otrzymuję popiół. Podejrzewam że zostaje pobawić się dmuchawą. Aha, rura odprowadzająca spaliny do komina jest na tyle chłodna że mogę śmiało na niej rękę położyć, a z komina wydostaje się ledwie widzialny dym. Coś można jeszcze ulepszyć??

posiadam piec żywiec 17kw ze sterownikiem st-37 i mam problem z jego ustawieniem,spala zbyt wiele węgla jakieś 45 kg na dobę czy ktoś zna jakieś ekonomiczne ustawienie do tego pieca??????

witam. kupiłem dom z piecem kmbr ze sterownikiem argon2 na 150m. poprzedni właściciel zachwalał jego ekonomie tyle że tak niejest. piec pali około 45-50 kg na dobe i okropnie kopci z podajnika. nimoge dojść z ustawieniami. może ktoś ma taki piec to prosił bym o pomoc w tym temacie Dzięki z góry

Witam
mam problem z ustawieniem mojego pieca TAURUS BIZON 25 KW ze sterownikiem ST-37.Pierwszy problem to taki ,że nie moge uzyskać temp.zadanej 56-60 stopni.Drugi problem to goracy czopuch i komin(czopuch otwarty100 %).Ustawienia kotła to obecnie :12 s podawanie ,35 s przerwa w podawaniu ,dmuchawa 4,pompa co 44 stopnie.Czy ktoś jest w stanie mi pomóc,wezwałem serwisanta ale stwierdził ,że to wina eko groszku.Powierzchnia grzania to 180 m2,Nie mam zaworu 3 lub 4 drożnego,jedna pompa na co.Dość dużo żużla .płomień jasno pomarańczowy.Próbowałem juz róznych ustawień i mam juz dość siedzieć w piwnicy !Proszę o pomoc.

witam serdecznie posiadam piec na ekogroszek z podajnikiem z Pleszewa i od 3 tygodni mam sterownik titanic dwuzakresowy tzn grzeje ciepłą wodę użytkową oraz centralne ogrzewanie.
Mam problem przy ustawieniach fabrycznych bądz też swoich nie potrafi dogrzać żądanej temperatury oraz wyłączyć dmuchawę oraz pompę przez 14h nie mógł mi dogrzać 4 stopni pobierał chodził cały czas i bez efektu ktoś może mi pomóc?

Witam posiadam pec Kp20 ze sterownikiem perfect i mam kilka pytan co do ustawien:

w ustawieniach serwisanta mam

moc przedmuchu na 100% czy to nie za duzo i co to jest
czas calkowania mam 80 s

temp zadana 60
czas podawania 9s
przerwy 40-50 s
wentylator w trakcie rozpalania na max później 2-3
jeśli nie masz zaworu trójdrożnego to prawdopdobnie piec dławi się z powodu temperatury na powrocie. generalnie zachęcam do montażu zaworu mieszającego. ja zapłaciłem z montażem 550 zł i myślę ze to mądra inwestycja, piec ma dłuższa żywotność, nie koroduje itp.
Jesli mimo wszystko bedą problemy z utrzyamniem temperatury to staraj się w trybie pracy ręcznej uzyskac temp ok 65-75 i wtedy włączyć tryp automatyczny.

Możliwe ttakże że masz zapchany przewód kominowy lub zapuszczony piec, dokładnie oczyść kanały pieca, wyczyść czopuch, otwórz klapkę w czopuchu na max.

W każdym razie na tych ustawieniach piec powinien chodzić bez problemu i być stosunkowo ekonomiczny. (częste i duże dawki paliwa=duża wydajność, pózniej piec przejdzie w stan podtrzymania- taki eco driving w kotłowni)
pozdrawiam

Witam. Kupiłem piec na eco-groszek 3 lata temu. Na początku "głupiałem", gubiłem się w nastawach. W piecu pełno sadzy albo nie spalony węgiel w popiole. Wezwałem rozgarniętego mistrza kominiarskiego. Pierwszą rzeczą jaką zrobił, to usunął zasłonę wentylatora. Uzasadniał, że dopływ powietrza reguluje sterownik, nie zasłona przymykana ręcznie!?. Następnie ustawił parametry nawiewu i podawania węgla do 50, 60, 70, 80 stC. Takie 4 programy, które wprowadzam w zależności od temp na dworze. 1 rok było pięknie. Po zmianie węgla, niestety trzeba było ustawiać od nowa. Czyli, że jakość węgla ma ogromne różnice i nie da się raz ustawić pieca do każdego węgla. Usługa kosztowała 200zł, chłop siedział w kotłowni 6 godzin. Teraz wołamy go co rok po zakupie węgla i piec pracuje czysto i oszczędnie. Pozdrawiam cieplutko. Andrzej.

Zaczolem palic eko groszkiemi mam takie zpytnia jakie wprowadzic parametry by podwyzszyc stozek podtrymania ognia,jak ustawic by piec osiagna l temperature zadana orazby bulo lepsze spalanie,prosze o pomoc

Witam. Fachowiec, który montował mi piec, udzielił następującej rady. Należy kupić kratkę piwa i zaprzyjaźnić się z nowym piecem. To działa - polecam. Zmieniamy ustawienia i obserwujemy skutki naszych działań. Posiadam piec BERSKI 17kW ze sterownikiem Titanic. Aktualnie pracuje:
temperatura kotła 50
przerwa 1:05s
czas podawania 14s
dmuchawa 3 bieg
w podtrzymaniu przedmuch 15s co 4 minuty
krotność (co który przedmuch poda opał w podtrzymaniu) 3
Jednym z istotniejszych elementów okazała się moc dmuchawy. Zbyt duży przepływ powietrza powoduje szybkie wypalanie paliwa oraz wychładzanie kotła.
Pozdrawiam

Witam! - Posiadam piec eko-groszek Klimosz Ling Duo 35 kW, sterownik Geco.
Mam taki problem i niewiem jak z tym poradzić. Otóż to ogrzewam 280mkw.
Problem jest taki że piec cały czas chodzi i pokazuje temp. 52 - 53 i nie może osiągnąć zamierzonej temp. 60 stopni.
Popiół jest nie do końca wypalony i tworzą się takie ogromne skorupy.

Ocieplenie styropianem (dom postawiony 20 lat temu), kiedy na zewnątrz jest temp. 0 st. to w domu utrzymuje się w granicach 18-20 st.
Oprócz centralnego ogrzewania również mam ciepłą wodę.

u0 - Temperatura zadana wody wylotowej z kotła: 60
u1 - Czas podawania węgla do kotła C.O: 12
u2 - Czas postoju podajnika węgla: 45
u3 - Czas podtrzymania: 8
u4 - Opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu: 15

Proszę o jakieś pomocne wskazówki.
Pozdrawiam.

Wg mnie za mało powietrza.

Tak jak już było na tym forum, płomień nie może kopcić (za mało powietrza), ani być biały (za dużo).
Spróbuj stopniowo zwiększać ilość powietrza i obserwuj czy spalanie poprawiło się.

Przy zwiększaniu powietrza powinieneś przejść przez stadium tworzenia się spieków, a potem ładnego wypalania. Tak zostaw. Nie zwiększaj już.

Możesz również obserwować temperaturę.
Aby uniezależnić Swoje "badania" od czynników zewnętrznych proponuję ZAKRĘCIĆ zawór wylotowy lub dolotowy ( w zależności, który masz).
Następnie zmień nastawę (ALE JEDNĄ) i zmierz czas wzrostu temp. o no 20stopni.
Odkręć zawór, pozostaw piec samemu sonie na 1-2 godz. Następnie zmień nastawy, znowu zakręć zawór i zmierz czas przyrostu temp. Będziesz wówczas mieć informację, czy poprawiłeś, czy pogorszyłeś.

nie spalanie się węgla
duże zwęglenia
spieki

osiadam piec 20 kw Zębiec pracuje idealnie, moje ustawienia tem.zadana 60 s,moc 70 %, powietrze 55% dmuchawa min,22 ,podajnik 1 s,max.przerwa w pracy 225s,opał ekoret

Proszę o pomoc .Mam piec z dworka olkusz 29kw poprostu już nie wiem co mam robić .przegrzewa mi się podajnik oraz nie wypala się ekogroszek Piekosz .

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.