265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Problem z piecem Hef multi mat

Witam. W tym roku przy remoncie domu zdecydowałem sie na wymianę starego pieca na nowy. Wybór padł na piec firmy HEF Multi Mat na ekogroszek. Zakupiłem ekogroszek i zaczął się problem. Mój piec strasznie dymi, zbiera się w nim dużo sadzy, a ekogroszek nie spala się całkowicie to znaczy pozostaje żużel w popielniku. Piec musze czyści co tydzień i z popielnika wybiera ok 2 pojemników popiołu i sadzy która spadnie z góry po czyszczeniu. Wentylator mam ustawiony na 30% mocy i przesłonę mam przesłoniętą na ok. 1,5 cm. Sterownik to Compit R520. nie wiem co mam robic. Ekogroszek wydaje mi się że jest kaloryczny bo osiagnięcie temp 65-73 stopinie to nie problem. Prosze o radę. Dodam ze mam zamontowany zawór 3 drogowy i w domu jest ciepło, trylko własnie problem jest ze spalanie. Czy może są jakieś specyfiki aby piec sie tak nie brudził sadzą oraz moze macie jakieś sprawdzone ustawienia sterownika. Dodam jeszcze że spalanie to ok 1 zasobnika( może nie całego) na tydzień prtzy tem. zewnętrznej 0-6 stopni. Z góry dziękuję za odpowiedzi i posze o radę.

Ja mam z tym samym piecem(Hef Multi mat) problemy z tzw. szlaką, spiekami itd. Największy jednak problem to ilośc paliwa. W domu o powierzchni ok 130 m2 i temperaturze na kaloryferach ok.40 stopni plus woda użytkowa piec spala 50 kg na dobę. To jakiś absurd, a miał być TAKI OSZCZĘDNY!!! Dodam, że czynię nieustanne isiłowania znalezienia optymalnych ustawień parametrów. Może ktoś mi coś doradzi, kto ma już doświadczenia z tym piecem

Witam. Kupiłem również Multi Mata i mam podobne problemy jak wymienione przez Panów. Sam nie wiem co robić, kocioł strasznie dymi zbiera się w nim dużo sadzy i dużo pali.
Może doszliście już do optymalnych ustawień,jeśli tak to proszę o radę, gdyż serwis Hefa mam wrażenie że nie potrafi sobie z tym problemem poradzić.

ja tez mam ten sam piec,mysle ze to mozna ustawic na programatorze.tyle ze trzebaby go pilnowac i zmieniac te parametry.Niestety nienam czasu,wiec narazie laduje groszek,czyszcze piec i bece.jesli panowie doszli do jakis rozwiazan to prosilbym o pomoc

Witam. Po dłuższej przerwie i po zmianie opału (lepszy ekogroszek- Iskra) zauwazyłem, ze lepiej się on spala oraz jest mniej sadzy w piecu.Poza tym dzisiaj ma przyjśc kominiarz i czyścic komin więc zobaczymy jaki będzie efekt po tygodniu.Co do czyszczenia pieca to oprócz używania sadpalu chyba będę zmuszony załączy wiertarkę z metalową szczotką i dokładnie wyczyści ten piec.Jeżeli juz ktoś tak czyścił to prosze o poradę.

Witam ponownie.
Może ktoś z Panów, podać swoje ustawienia na sterowniku.
Chodzi mi w szczególności o czas podawania F7, czas przerwy F8, obroty wentylatora F5, jak mocno odsłonięta jest przesłona wentylatora oraz czy paląc samym groszkiem macie założoną obrotową koronę.
Ja mam wrażenie że podczas palenia groszkiem obrotowa korona tylko przeszkadza w prawidłowym jego spalaniu.
Poza tym jak długo zajmuje Wam dojście do zadanej temperatury w trybie praca po osiągnięciu której kocioł przechodzi w stan podtrzymania.
Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.
Ja próbowałem już różnych ustawień, ale mam wrażenie że żadne mi nie odpowiadają. W tej chwili mam ustawienia serwisowe z dużą ilością powietrza nadmuchowego, wentylator na max obroty czyli 99, przesłona do połowy no i w takim ustawieniu chociaż płomień duży i kocioł szybciej się nagrzewa.
Jednak myślę że zbyt dużo ciepła ucieka w komin, czopuch gorący a komin ciepły.

Maciej

Witam serdecznie,
Ja również jestem posiadaczem pieca HEF Multi Mat z programatorem Geco.
Z tego co wiem to u mojego znajomego serwisant zdemontował obrotową koronę oraz przestawił maksymalnie w bok (tak by nie działał) zgarniacz.
Podobno w przypadku ekogroszku jest to niepotrzebne, a konieczne jest w przypadku opalania miałem kwalifikowanym.
Niestety mój znajomy tak jak i ja nie mamy jeszcze wypróbowanych ustawień ponieważ jeszcze nie mieszkamy w naszych nowych domach a piece chodziły tylko przez tydzień w czasie mrozów.
Sam jestem ciekaw czy ktoś ma juz jakieś wypróbowane ustawienia. Bo jak odpaliłem go na tydzień to albo pali jak smok albo zostawiał dużo popiołu.
Mam wielu znajomych którzy są z Hefa bardzo zadowolenia ale mają wcześniejsze kotły.
Podaje linka do zalecanych ustawień sterownika Geco.
http://www.kotly.com/sklep/tf/ustawienia_geco.htm
Pozdrawiam

witam mam piec hefa multi mat 30kw .strasznie zuzluje spala ponad 50kg na dobe eko groszku,ekogroszek kupowalem juz od roznych producentow.probowalem palic mialem ale wtedy dopiero zaczyna sie masakra,serwisanci rozkladaja rece,byla tez komisja z lublinca i doszla do wniosku ze jest ok bo tak ma byc.gdybym wiedzial ze tak bedzie w zyciu nie kupil bym hefa i inikomu nie polecam tej firmy gdyz podejscie pracownikow jest nie profesjonalne.pozdrawiam

Zbyt dużo nie doradzę, bo sam odpaliłem mojego multi mata kilka dni temu. Jedno tylko wiem, ze mi też pali jak smok i zostawia dużo popiołu. Groszek mam podobno dobry (Kazimierz Juliusz) - znajomy pali już od 5 lat i jest bardzo zadowolony i z opału jak i pieca Hef.. Ja natomiast szukam optymalnych ustawień i mam nadzieję, że takie znajdę.


Witam wszystkich. mam MultiMata 25kw od listopada i cały czas kombinuje przy ustawieniach . Przy ustawieniach F7 18 F8 42 teoretycznie było wszystko dobrze ale było bardzo dużo żużlu, teraz zmieniłem na F7 10 F8 50 i jest trochę mniej żużlu ale za to robią się potężne spieki, że nie wspomnę o sadzach na 2cm w całym piecu od początku używania. Pomysł ze zdjęciemkorony wydaje się dość rozsądny:)))) Pozdrawiam

acha spala mi około 25kg na dobę +-

Witam
Mam 1 sezon Hef'a MuMt 25KW dom szkieletowy 110m2

ustawienia domyślne
u1 - 5 u2 - 55 u3 - 45 u4 - 20

przy takich ustawieniach przy temp. dodatniej 0-10 sC i ustawieniem 40s na piecu ( odłączonym ogrzewaniem wody użytkowej ) byle jakiego węgla palił 3 worki po 30KG na tydzień.

Przy temperaturach ujemnych i takich samych ustawieniach ( odłączonym ogrzewaniem wody użytkowej ) podobne spalanie. w domu ciepło nie gorąco.

Problem pojawia się kiedy podniosłem temperaturę na piecu z 40 nawet o 2 stopnie 42 i włączyłem ogrzewanie wody użytkowej. piec ma bardzo duże problemy z uzyskaniem tej zadanej temperatury. kręci cały czas pali 30 KG na 1,5 dnia.

Palę już 3 mieś i już widzę że czy czysty czy brudny piec ten ma problem z uzyskaniem większej temperatury.
Jak zasypałem węgiel gruby na palenisko awaryjne to nagrzewał się elegancko do 60 stopni ale wiadomo palił też odpowiednio.

teraz testuje różny węgiel z różnych składów.

co do spiekania to problem węgla tego jestem pewien miałem taki jeden spiekał się po zmianie na inny skład węgiel się elegancko wypala.

Witam
Zmieniłem z ustawień domyślnych na ustawienia zimowe wedle cytowanego linka :
http://www.kotly.com/sklep/tf/ustawienia_geco.htm

i widzę znaczną poprawę piec nie mieli, nie goni aby uzyskać zadaną temperaturę.
teraz ma 3 cykle ładowania węgla po 15 sek. co zwiększa ilość węgla na palenisku powodując większa tem. palenia i woda się szybciej nagrzewa.
Większą ilość podawanego węgla rekompensuje skończony czas 4 cykli i postój w spoczynku po uzyskanej zadanej temp.

Witam,
Mam prośbę, jeżeli ktoś z Was ma juz jakieś wypróbowane ustawienia by się nimi podzielił.

[quote: Mirek]Witam,
Mam prośbę, jeżeli ktoś z Was ma juz jakieś wypróbowane ustawienia by się nimi podzielił.
[/quote]

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.