273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Jak ustawić piec na ekogroszek?

Witam.
Czy w piecu galmet trzeba uszczelniac palnik silikonem?
Jezeli tak to w ktorym miejscu to zrobic? . Bardzo prosze o lopatologiczna instrukcje.

Witaj DanielRomian

Ja tez mam piec z podajnikiem galmetu tylko z sterownikiem Perfekt R . Twoje parametry roznia sie od moich bo ty masz inny sterownik ale sprawdziles parametry jakie podaje producent.
Ile spala ekogroszku na dobe moze to jest norma. Moj piec spala okolo 12-15 kg/dobe. Mam dom 130m2 i ogrzewam ciepla wode 140 litrow. Piec znajduje sie okolo 20m od domu.
Na pocztku tez mialem klopoty z piecem wchodzilem czesto na forum ogrzewanie i tam szukalem pomocy.
Napisz jak spala sie ekogroszek i co robi sie w palenisku .
Jak miales stary piec to bylo wszystko w porzadku.
Moze tez musisz przestawic zawor 3 drozny chyba ze masz ze sterownikiem .
Pozdrawiam Stanislaw

Witam
Sprawdzales ich parametry?
USTAWIENIA PARAMETRÓW kotła na sterowniku PERFEKT poszukac na stronie Galmetu tam sa nie ktore dane Twojego sterownika.

Pozdrawiam Stanislaw

Witam,po co kocioł 25kw na 100mkw??????

Kocioł 25 kW jak pisałem wcześniej mam jeszcze drugie 100m2 na poddaszu które docelowo będzie użytkowe .

Sprawdzałem i ogólnie piszą co i jak ustawiać ale czy praca mojego pieca jest ok?? teraz 7 min pracy 5 nadzór.?? Problem jest taki że ogrzewam 100m2 a piec ma 25kW to moim zdaniem powinien bez problemu szybko osiągać temperaturę zadaną i utrzymać ją przez jakiś czas. W ustawieniach mojego sterownika na poziomie serwisanta jest "bezwładność obiektu" czy to to samo co w Perfekt całkowanie ?? Mam teraz 1500s. Co to w zasadzie jest???

Witam,
przez przypadek trafiłem na to forum i czytam wasze wypowiedzi na temat ustawień. Moja historia z kotłem z podajnikiem retortowym zaczęła się równo rok temu. Przerobiłem swój kocioł miałowy na kocioł z podajnikiem. Zamontowałem podajnik i regulator Ognik Pid, polecił mi go kolega który już użytkował taki regulator wcześniej wraz kotłem który zakupił. Mianowicie teraz w okresie letnim zmieniono mi tylko u producenta oprogramowanie na nowsze z pomiarem temp. do 0,1st.C.
Moja ingerencja w sterownik ogranicza się jedynie tylko do nastawy temp. na kotle i CWU, nie ustawiam żanych czasów przerwy podawania, mocy dmuchawy i czasów podtrzymania ognia. Jedyny warunek to taki, że klapka na dmuchawie musi być otwarta na maxa. Kocioł cały czas pracuje, nie ma przestojów, nie ma żadnych przeregulowań. Ot tak wygląda moja historia z kotłem.

Pozdrawiam Radek

Mam piec Galmet 1.7 KW palę w nim już miesiąc nie wchodzi czuwanie nadzór i jakie muszę zmienić parametry żeby była większa temperatura w tej chwili mam max 50stopni a nawet schodzi do 38 stopni pogodówka jest podłączona a oto moje ustawienia sterownika PERFECT proszę o pomoc
1 Korekcja nocna -2 C
2 Korekcja ekonomiczna -2 C
5 Moc kotła 100%
6 Ilość powietrza 70%
7 Tryb pracy zimowy
8 Temperatura cwu 55 C
9 Temp.załącz.pompy c.o. 30 C
10 Zakres regulacji 1 C
11 Czas całkowania 80s
12 Współczynnik pogodowy 70%
13 Obroty min.dmuchawy 20%
14 Obroty max.dmuchawy 70%
15 Czas ruchupodajnika 4s
16 Max.przerwa pracy 225s
17 Min.przerwa pracy 45s
18 Przerwa nadzoru 15min
19 Czas nadmuchu nadzoru 5s
20 Moc nadmuchu nadzoru 2%
21 Min.temp.zadana 50C
22 Czas wygaszania 90min
23 Priorytet cwu aktywny
24 Histereza cwu 3 C

Witaj Tomku.
Miałem taki sam problem na początku.
Wyłączyłem piec i włączyłem gdy pokaże się ekran powitalny jest kluczyk i cyferki. Wpisz 000000. Wtedy będziesz miał dostęp do wszystkich ustawień.
Są trzy poziomy:
-Użytkownik
-Instalator
-Serwisant.
Tan można trochę pogrzebać. Aktualnie walczę z moim piecem gdyż temperatura płaszcz na analogowym wskaźniku jest stała dość długo i jest zawsze większa o 7-9 C od tej na sterowniku. Czytałem w instrukcji żeby zalać go olejem i włożyć czujnik który jest podłączony do sterownika....i tak zrobiłem...wlałem 0,5 litra oleju i wyciekło bokiem bo tam nie ma zbiorniczka na olej. Czujnik temperatury jest GÓWNIANO włożony i tu Firma GALMET popełniła błąb i piec Mi teraz dyma choć temperatura płaszcza jest dużo większa od zadanej. Może troche zamotałem...jedbum zadaniem...TEMP PŁASZCZA jest wyższa i wolniej spada niz to co podaje sterownik.
Moje ustawienia:
1 Korekcja nocna
2 Korekcja ekonomiczna
5 Moc kotła 100%
6 Ilość powietrza 41%
7 Tryb pracy zimowy
8 Temperatura cwu 35 C
9 Temp.załącz.pompy c.o. 30 C
10 Zakres regulacji 3 C
11 Czas całkowania 2250s
12 Współczynnik pogodowy
13 Obroty min.dmuchawy 12%
14 Obroty max.dmuchawy 45%
15 Czas ruchupodajnika 10s
16 Max.przerwa pracy 90s
17 Min.przerwa pracy 45s
18 Przerwa nadzoru 15min
19 Czas nadmuchu nadzoru 60s
20 Moc nadmuchu nadzoru 45%
21 Min.temp.zadana 45C
22 Czas wygaszania 90min
23 Priorytet cwu aktywny
24 Histereza cwu 3 C

Nie mam podłączonej pogodówki i to są ustawienia sterownika EXPERT. Czas całkowania w sterowniku EXPERT to bezwładność obiektu. Dzwoniłem do firmy ELSTER i ten parametr działa następująco. Im wyższy tym piec reaguje wolniej na spadki temperatur im niższy tym szybciej reaguje. Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić ..tak mi wytłumaczył Pan z ELSTER. Pozdrawim.

Witaj Tomek
Ja mam tez piec Galmetu z podajnikiem i sterownikiem Perfekt R .
Powiedz ile Ci spala na dobe lub caly podajnik jak dlugo spalasz.

Ja mam 25kw piec i spalam caly podajnik w ciagu 12 dni przy tej pogodzie.

Parametry ma takie na sterowniku ;
1 Korekcja nocna C nie uzywam
2 Korekcja ekonomiczna C nie uzywam
5 Moc kotła 80%
6 Ilość powietrza 30%
7 Tryb pracy zimowy
8 Temperatura cwu 55 C
9 Temp.załącz.pompy c.o. 30 C
10 Zakres regulacji 10 C
11 Czas całkowania 80s
12 Współczynnik pogodowy 60%
13 Obroty min.dmuchawy 16%
14 Obroty max.dmuchawy 60%
15 Czas ruchupodajnika 5s
16 Max.przerwa pracy 155s
17 Min.przerwa pracy 35s
18 Przerwa nadzoru 15min
19 Czas nadmuchu nadzoru 3s
20 Moc nadmuchu nadzoru 0%
21 Min.temp.zadana 50C
22 Czas wygaszania 90min
23 Priorytet cwu aktywny
24 Histereza cwu 3 C

Z tego co widze to masz wlaczony moc nadmuchu nadzoru dmuchawa jest non stop wlaczona sprobuj wylaczy moc nadzoru .

Pozdrawiam Stanislaw

p. STANISŁAWIE42
Jak wygląda praca Pana pieca ..chodzi mi o czas pracy i jak długo pozostaje w nadzorze i o ile piec przekracza temperaturę zadaną

Witam.Od niedawna jestem "szczęśliwym" posiadaczem pieca na ekogroszek. Uważnie śledzę całe forum, ale z tego co czytam to nie mogę znaleść złotego środka na ustawienia kotła.
Mam zamontowany kocioł firmy METAL-FACH SEG-25 ze sterownikiem Eko R MAX LCD. Do ogrzania mam domek parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni ok. 180m2. Dom jest postawiony w latach 70-tych. Stolarkę na dole mam nową, a góra domu jest nowa (w tym roku całkowicie zmodernizowana).
Na razie jadę na ustawieniach prawie fabrycznych tzn.:
- temp. kotła (na razie mam ustawione 48 st ze względu że nie mam zaworów i głowic terostatycznych)
- czas 1 podawania - 8s
- czas 1 przerwy - 24s
- czas 2 podawania - 10s
- czas 2 przerwy - 15min
- czas przejścia - 0s
- czas przeciągania - 0s
- czas wygaszania - 20min
- temp. pompy co - 40 st
- moc dmuchawy - 90%

Jeśli chdzi o ustawienie przesłony wentulatora to mam ją otwartą na max-a, przesłona z tyłu kotła (na tzw. czopuchu to 50%).
Groszek się spala na kolor lekko żółtawy, ale po brzegach zostaje szlaka koksowa.
Proszę o porady jak mam ustawić prawidłowo kocioł żeby dobrze pracował i niewiele spalał.
Z góry dziękuję za podpowiedzi, napewno się podzielę z innymi swoimi uwagami.

Witam stanisław42
na dobę spala około 25kg przy tej temperatórze co mam porawić żeby mi też podajnik starczał na 12 dni jak u Ciebie które ustawienia mam poprawić i jeszcze trochę szlakuje

Witaj Tomek
Ja mam tez piec Galmetu z podajnikiem i sterownikiem Perfekt R .
Powiedz ile Ci spala na dobe lub caly podajnik jak dlugo spalasz.

Ja mam 25kw piec i spalam caly podajnik w ciagu 12 dni przy tej pogodzie.

Parametry ma takie na sterowniku ;
1 Korekcja nocna C nie uzywam
2 Korekcja ekonomiczna C nie uzywam
5 Moc kotła 80%
6 Ilość powietrza 30%
7 Tryb pracy zimowy
8 Temperatura cwu 55 C
9 Temp.załącz.pompy c.o. 30 C
10 Zakres regulacji 10 C
11 Czas całkowania 80s
12 Współczynnik pogodowy 60%
13 Obroty min.dmuchawy 16%
14 Obroty max.dmuchawy 60%
15 Czas ruchupodajnika 5s
16 Max.przerwa pracy 155s
17 Min.przerwa pracy 35s
18 Przerwa nadzoru 15min
19 Czas nadmuchu nadzoru 3s
20 Moc nadmuchu nadzoru 0%
21 Min.temp.zadana 50C
22 Czas wygaszania 90min
23 Priorytet cwu aktywny
24 Histereza cwu 3 C

Z tego co widze to masz wlaczony moc nadmuchu nadzoru dmuchawa jest non stop wlaczona sprobuj wylaczy moc nadzoru .

Pozdrawiam Stanislaw

Sadze ze niektórym może się przydać ta informacja.
Producent PERFEKTa pomaga w problemach ze swoimi sterownikami na swoim forum: sterowniki.w.com.pl/forum

Do moderatora - mam nadzieje, ze ten post nie zostanie usunięty z powodu linku do innego forum. Docelowe forum dotyczy tylko sterowników i to bardziej pomoc techniczna producenta, niż faktyczne forum, dlatego sądzę, że nie spowoduje to migracji użytkowników. ;)

Witaj Tomku

Ja również jestem posiadaczem pieca Galmet 17 KW ze sterownikiem Perfekt, z tą różnicą, że ja mam na ecogroszek + miał. Ale to chyba nie ma znaczenia. Zacząlem go używać miesiąc temu i spala mi ok 100kg na 6 dni w trybie zimowym. Dzisiaj natrafilem na to forum i po jego przeczytaniu zmienilem kilka parametrów aby sprawdzic czy beda zmiany. Do tej pory bylo dobrze i w 70% zostawał popiól trochę szlaki i śladowe ilosci częściowo spalonego ecogroszku-myślę że na początek to całkiem przyzwoicie.Temperatura wody C.O. jest ustawiona na 40C a w domu mam ok. 22C . Powierzchnia mieszkania to niecałe 90m2. Oto parametry jakie były ustawione:
1 Korekcja nocna -3 C
2 Korekcja ekonomiczna -6 C
5 Moc kotła 100%
6 Ilość powietrza 32%
7 Tryb pracy zimowy
8 Temperatura cwu 47 C
9 Temp.załącz.pompy c.o. 35 C
10 Zakres regulacji 10 C
11 Czas całkowania 80s
12 Współczynnik pogodowy 70%
13 Obroty min.dmuchawy 20%
14 Obroty max.dmuchawy 70% zmieniłem na 60%
15 Czas ruchu podajnika 7s zmieniłem na 6s
16 Max.przerwa pracy 225s
17 Min.przerwa pracy 30s
18 Przerwa nadzoru 15min
19 Czas nadmuchu nadzoru 6s
20 Moc nadmuchu nadzoru 1%
21 Min.temp.zadana 40C
22 Czas wygaszania 90min
23 Priorytet cwu aktywny
24 Histereza cwu 5 C
Dmuchawa przysłonięta jest na 80%
Poza tym zauważylem ze czopuch przy kominie byl otwarty na 70% i przymknąłem na ok 25% tak jak wszyscy tu radzili. Zobaczymy jak teraz bedzie ze spalaniem.

Jeszcze jedno:
Zauważylem, że prawie wszyscy MOC NADZORU NADMUCHU mają ustawioną na 0%, a ja mam na 1%. Z tego co pamiętam, to instalator mówił że ten parametr powinien być ustawiony na 1%. Jeśli ktoś może to wytłumaczyć dokladniej to byłbym wdzięczny! Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.