273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Pompa ciepła - powietrze -->OSTRZEGAM<-- !!!

ja mam i działa .Mam też gaz ziemny (bo lubię mieć) do -16 grzeję pompą .Gdy jest zimniej przechodzę na gaz. Jest dylemat czy włączyć grzałki i zrezygnować z gazu , ale skoro już jest.Tylko te opłaty stałe -trochę wkurza.

mało wiesz .moje działają .budynek 160 m 2 ogrzewa za 700zł(cały prąd dla domu)na miesiąc przy dużych mrozach .Dla temperatur powyżej 0 ma znaczne lepsze parametry niż gruntowa.Tylko trzeba umieć zrobić.

to podgrzewanie dolnego źródła jest po prostu głupie

LUDZIE NAUCZCIE SIĘ LICZYĆ
150m2 x 100W/m2=15000 : 3cop(średni roczny dla invertera)= 5000W x 0,5zł/kWh = 2500zł./rok do tego dobrze zrobione ogrzewanie płaszczyznowe i kto ekogroszkiem ogrzeje za 2000zł/rok nie wspominam o rekuperatorze. I ile lat będzie się amortyzował odwiert nawet jak grzałki pochodzę 8% sezonu.Inaczej twierdzą chyba ci co wywalili kasę na wiertnice i teraz rynek im się kurczy.A jak ktoś ma spiepszoną inst. ogrz. to nawet reaktor nie pomoże.

wrzesien 2010 , instalacja pompy ciepla u mnie w zakladzie firmy LG model ARUN280LT , sklada sie zdwoch identycznych jednostek zew , master i slave, lacznie maja 77kW chlodnieczej i 88kW grzewczej, koszt 90 tys zł. To tylko jednostka zew. Do tego 5 tys eur rozdzielnia sterownicza. Jednostki zew podlaczone do wymiennika w centrali wentylacyjnej o wydajnosci 27 tys m3/h. Koszty instalacji (rurociag do wymiennika, okablowanie sterownicze, kable energetyczne) cos koło 20 tys zł jak nie wiecej.

Pompe potrzebowalismy glownie do chlodzenia ale chcielismy zrobic tez oszczednosci na ogrzewaniu bo w centrali mamy grzalki elektryczne , laczna moc 216kw

Rurociag pospawala firma lokalna posiadajaca uprawnienia spawalnicze i klimatyzacyjne, przywiezli certyfikaty, firma specjalizuje sie w instalacjach co, wodnych. Wspolpracujemy z nimi z 8 lat, placimy dobrze wiec nas dobrze obsluguja, jezeli zlecamy im prace to mysle ze najpozniej po kilku dniach sa u nas i zaczynaja prace (nie jak niektore formy co przyjezdzja po 2 tygodniach) Spawanie bez uzycia azotu. W sumie to nigdy nie stosowalismy azotu sami i nie wymagalismy tego od podwykonawcow.

Po zlozeniu rurociagu , moi pracownicy z 5 letnim doswiadczeniem w klimatyzacji (mamy min. power packa 350kW chlodniczej zlozonego z 5 szt frascold tlokowych, chlodzimy centrale w innym budynku, 2 parowniki po 100kW, do tego 6 klimakonwektorow rozproszonych na hali po 25kW chlodnieczej, sami spawalismy wykonalismy tego powerpacka i sterowanie elektryczne na carelu) wykonali proznie. Po tej operacji wezwalismy LG na odbior.

9 wrzesnia: proba uruchomienia przez serwis LG, odkrecono zawory, gaz rozszedl sie po ukladzie , wystartowali uklad. Kontrola komunikatow na sterowniku, sterownik identyczny jak w biurowych splitach, ten kto ma splita od LG to wie.
Stwierdzono brak dwóch czujek temperatury powietrza w centali nawiewno-wywiewnej koniecznych do pracy układu klimatyzacyjnego. Te czujniki musza byc podlaczone do sterownika LG bo inaczej sterownik nie wie jakie sa temperatury gazu przy we na wymienik i na wy wymiennika

13 wrzesnia wizyta LG ,dostarczylo czujniki
Jednostki zewnętrzne nie pracują.
Błąd komunikacji miedzy sterownikiem a szafą sterującą.
Stwierdzono uszkodzenie płyty głównej AHU control KIT PRCKD20E
czas oczekiwania na plyte 5 tygodni

28 pazdz. wizyta LG proba uruchomienia, Urządzenie pracuje - parametry cieplne i ciśnieniowe nie są właściwe. Stwierdzono to przy pomocu oprogramowanie na laptopie , podlaczyli sie do plyty glownej w jednostce zew, taki program kosztuej iles tys eur. Nie wiadomo co robic, LG musi sie zastanowic co dalej

8 grudnia wizyta LG
Wizyta opóźniona ze względu na konieczność przeniesienia szafy sterujacej AHU control KIT PRCKD20E z dachu do pomieszczenia technologicznego wewnątrz budynku. (my chcielismy przeniesc zeby szafa byla w pomieszczeniu a nie na dachu, ogolnie ta operacja nie byla konieczna z, zrobilismy to dla naszej wygody),
Stwierdzono niewłaściwą pozycję układu zaworu rozprężnego.
konieczne przemontowanie zaworu przy wymnienniki w centrali wentylacyjnej
(Dlaczego dopiero teraz stwierdzaja ze zawor jest niewlasciwie zamontowany? nigdy nie spotkalismy sie z takim wymaganiem na zaworach rozpreznych ale jak LG sobie zyczy to oczywiscie przselozymy. Przeciez odebrali instalacje we wrzesniu?)

17 grudnia wizyta LG
proba uruchomienia po przemontowani zaworu rozpreznego
Stwierdzono niewłaściwy sposób podłączenia przyłączy do układu zaworu rozprężnego. Konieczne przemontowanie. Ten komplet zaworu moze pracownac wedlug podrecznika tylko w dwoch okreslonych pozycja. Zrejestrowano pracę układu

22 grudnia po przemontowaniu przylaczy
Układ nie osiąga właściwych parametrów cieplnych i ciśnieniowych.
Dopuszczono 14 kg czynnika R410A.
Zrejestrowano pracę układu, celem przesłania do specjalistów z działu technicznego LG w Korei.

10 stycznia
wizyta specjalistow z korei
Stwierdzono niskie ciśnienie czynnika chłodniczego, co może świadczyć o nieszczelności w układzie.
Dopuszczono 24 kg czynnika R410A.
Stwierdzono konieczność wymiany: sprężarki inwerterowej w jednostce Slave, układu zaworu rozprężnego i filtra mechanicznego w jednostce Master.

24 stycznia
Została wymieniona sprężarka nowa
Wymieniono filtr
Wymieniono zawór rozprężny
Po dokonaniu wymiany filtra wylała się woda około 200 ml .(tu musze skomentowac - nie wiem skad tyle wody, nie pamietam czy podwykonawca spawal w warunkach deszczowej pogody czy nie). Dokonano odpowiednich przygotowań i zaczęto uruchamiać urządzenie . Urządzenie nie uruchomiono . Przyczyną jest nadal duża ilość wody w instalacji , którą trzeba będzie usunąć .
Zalecenie LG: przepompowac gas przez filtr osuszacz do butli, osuszyc uklad azotem, wpompowac gaz spowrotem (kupilismy obudowe fotra i filtr osuszacz wlozylismy w srodek, dokreciclismy do obudowy krocce , do nich weze i stacja do przepompowywania czynnika przepuscilismy go z jednostek zew do butli aby go osuszyc, wpuscilismy azot pod cisnieniem do instalacji na 2 dni, wypuscilismy przy dodatnich temperaturach, poinformowalismy LG telefonicznie ze zakonczylismy te operacje)

10 luty serwis LG
proba uruchomienia ukladu , wszystko ok, zarejestrowano prace ukladu, cienienia dobre, pompa produkuje sporo ciepla, jeszcze nigdy tyle nie produkowala, temperatura na rurze przy wejsciu do wymienikka w centrali okolo 80 stopni, na wyjsciu 20C , znaczy ze wymiennik odebral cale cieplo i poma nie daje rady zapotrzebowaniu na cieplo przez centrale ,
pompa praktycznie idealnie dziala ,po wyjezdze serwisu komunikat 261, jedna z czterech scrolli nie chodzi, sa 2 invertery i 2 ze stala predkoscia , jeden z inweretrow nie idzie ale nie ten ktory byl wymieniony
Telefonicznie po kilku dniach stiwrdzono uszkodzenie plyty glownej w jednostce zewnetrznej bo ustalono ze zle odczytywalo napiecie z czujnika blokujac uruchomienie sprezarki

13 luty
LG przyslalo plyte glowna, moi ludzie wymienili, bylo dobrze az znowu pojawil sie ten sam komunikat, jedna sprezarka nie pracuje

15 luty wizyta LG
zastanawiaja sie co zrobic z ta sprezarka
po wyjezdzie nastepnego dnia sprezarka ruszyla, LG poinformowane telefoniczne, sa zdziwieni ze ruszyla

18 luty wizyta LG
sprezarki wszystkie pracuja, ogolna obserwacja pracy ukladu
za duzo czasu zajmuje odszranienie w stosunku do produkcji ciepla , odszranienie widoczne na sterowniku w postaci wyswietlania kropelki
odszranienie trwa ponad 20 minut, ale jest ok bo temperatura na hali byla wczesniej 23 stopnie i przy histerezie 1 stopnien centrala czeka az temp spadnie ponizej 22 az zalaczy grzalki elektryczne (te dwie razem 216kw) , a skoro temperatura nie zdazy spasc zanim odszranienie sie zakonczy to wszystko powinno byc ok bo pompa znowu zaczyna produkowac cieplo zanim steronwik centrali zdazy zalaczyc grzalki elektryczne, czyli oszczedzamy na energi elektrycznej

19 luty
moj konserwator na dachu poprawia otuliny na rurociagach, (jak byly wykonywane czynnosci serwosowe to otuliny trzeba bylo poodwijac)
sluszy syk
stwierdzil nieszczelnosc skraplacza w jednostce zewnetrzenej LG.
powiadomil telefonicznie serwis LG

TU MOJA IRYTACJA POMPA SIEGNELA ZENITU
mysle ze w tym momencie zakonczymy wspolprace z firma LG i ich urzadzeniami
nie chcemy urzadzenia gdzie nie dzialaja czujniki temperatury, psuja sie plyty glowne, sprezarki , i pekaja skraplacze

uwazam ze cala pompa arun280LT jesty przerostem formy nad trescia
stwierdzilem to po dostawie pompy kiedy zobaczylem plyty glowne w jednostach zew, rozbudfowana rozdzielnie sterownicza za 5keur, oraz las zaworow i czujnikow w jednosytkach zew. Ksiazka grubosci 3cm z opisem instalacji i obslugi
odszranienie realizowane przez przelaczanie zaworow, odrocony obieg gazowy

uwazam ze przekrocozno granice komplikujac budowe pompy do tego stopnia tylko po to aby uzyskac mozliwosc pracy do -15C oraz polepszenia cop z powiedzmy 2 na 2,5 przy -10C
Przed zakupem tej pompy bylem sceptyczny co do mozliwosci produkowania ciepla ponizej 0C (wedlug mnie to mialo nie myc ekonomicznie uzasadnione ze wzgledu na cykle odszraniania), ale moj czlowiek sie uparl na firme LG i sie zgodzilemnie widzac nawet jak ta pompa wyglada. Widzialem tylko oferte cenowa i tabele moc , cop versus temperatura zew.Jedyna pompe ktora wedlug mie ma sensowny sposob odszranianaia to danfoss dhp-A gdzie odzszranienie odbywa sie przy wylacoznej sprezarce przy pomocy cieplej wody podgrzanej wczesniej przez pompe wpuszczanej w wymieniik aby go domrozic)


Wlozylismy kupe kasy w pompe, rurociag , instalacje elekrtryczna, posiwcilismy mnostwo godzin (moi konserwatorzy) na chodzenie wkolo tej pompy, wykonywanie prozni, zamiane rotacji zamontowania zestawu zaworu rozprezenego, filtrowanie czynnika od wilgoci , stali tam przy -15C na dachu i marzli, bylem tam to szczerze im wspolczulem,

powiem jasno
ja tej pompy nie chce, chce zwrot kasy od LG
takie bedzie nasze stanowisko od poniedzialku
oczywiscie juz w listoipadzie napisalem reklamacje do LG, wyliczylem im ze z powodu niesprawnosci pompy stracilismy okolo 15 tys zł ktore moglibysmy zaoszczedzic na energi elektrycznej potrzebnej do ogrzania budynku

firma LG na zadnej z wizyt nie wystawiala protokolow z opisem wizyty, wszytko robili telefonicznie, w grudniu uzyskalem od nich opis wizyt w excelu, dokumentujacy przebieg dzialan, od tego czasu wiedza ze cokolwiek robia to maja mi aktualizowac ten raport

to tyle w temacie pomp powietrze powietrze renomowanej firmy LG
wszystkie wymiany czesci LG robila w ramach gwarancji ale nie sadze ze byli przygotowani na pekniecie skraplacza
ja mam sobie do zarzucenia te wilgoc w instalacji ale z drugiej strony firma ktora to robila , nasz podwykonawca, ma certyfikaty to jestem spokojny, jak wymianiali filtr przy sprezarce to wylutowali go lutownica elektryczna tak ze koreanczyk byl w szoku ze tak mozna (z gazami nie bylo dojscia), wiec nie powie zlego slowa na te firme swoim przelozonym. Pekniecie skraplacza swiadczy o kiepskeij jakosci tej pompy, zakladajac ze cisnienie nei bylo wyzsze niz max dopuszczalne dla skraplacza
a nie moglo byc wyzsze bo przeciez sa presostaty.

jaki bedzie final to wam napisze.
Generalnie porazka inwestycyjna

Buduje dom i sie zastanawialem nad pompa ciepla , na podstawie doswiadczen w firmie (powerpack, dwa chillery, 3 agregaty skraplajace i ze 20 splitow) mysle ze zabawa w pompe ciepla nie ma sensu chyba ze jest to urzadzenie proste w budowie, ma prosta instalacje elektryczna i ma krotki obieg woda woda na wymiennikach plytowych, poza tym tylko dolne zrodlo ciepla , kolektor poziomy bo studnie poniowe za drogie w odwiertach nawet jak licz apo 50zł/m to i tak za drogo zeby ekonomicznie bylo to uzasadnione
pompa powietrze powietrze ponizej 0C nie bedzie dzialac ekonomicznie i beda awarie kosztowne w usuwaniu.

dla domu o zapotrzebowaniu na cieplo 24500kWh w sezonie grzewczym przypadnie 16700kWh na pompe ciepla i 7700kWh na energie elektryczna (bo ponizej 0C trzeba zalaczyc grzalke elektryczna)
wowczas za energie do pompy trzeba zaplacic 2338zł a za energie dla grzalki zaplacimy okolo 2695zł przyjmujac srednie cop okolo 2,5 a srednia cene kWh okolo 0,35zł
razem na sezon okolo 5000zł

zapotrzebowanie na cieplo liczylem z rozkladu temperatur, mialem dane o temperaturach co godzine za caly sezon grzewczy

chłopie, trzeba było przed zamontowaniem tego cuda techniki zorientować się i zasięgnąć opinii. zamiast tracić czas i zdrowie na awantury zamontuj sobie kocioł i daj sobie na luz. co najwyżej możesz zrobić antyreklamę pompom ciepła. wg mnie im więcej rzetelnych opinii na ten temat w necie tym lepiej. Ja od 15 lat każdemu znajomemu odradzam montaż pomp ciepła.

Ja mam od roku to jest od 7 stycznia , dom 10 lat około 200 m2 . Pompa chińszczyzna innova aww-ss 16 , podzespoły widać solidnych firm ,włączyłem funkcję add heat off czyli tylko pompa ciepła. Pompa ma na liczniku 1213 roboczogodzin x 4,65 kw =5640,45 x średnio 0,43 (mam wszystkie możliwe taryfy ulgowe ,weekendy i wieczory) =2425,39 zł do dnia dzisiejszego z ciepłą wodą . Ale nie jest tak miętowo do tego trzeba doliczyć usunięcie awarii za 1000 zł pech chciał, że kilka dni po gwarancji pękła rurka przy sprężarce wiadomo Chiny lutowanie fosforo- brązem, poprawiono luty iiiiii. Za miesiąc znowu to samo. Teraz gaz przeprosiłem i czekam na ekipę. Znajomy ma (Daikina ) i cos nie tak płaci dwa razy więcej , myślę że wielkie znaczenie ma umieszczenie
wymiennika , ja mam go w garażu - czerpie powietrze z garażu i wyrzuca na zewnątrz w takim układzie potrzebna jest jeszcze czerpnia . Ja i moja żonka, na co dzień poruszamy sie autami troszkę ciepła da się z nich odzyskać ( żona narzeka na wychłodzenie auta, ale da sie wytrzymać). Reasumując trzeba mieć alternatywne ogrzewanie ,nie mniej jednak sie opłaca(czysto i miło) oto porównanie ( mój dom gazem rok to jakieś 2000l +komfort , eko groszek 7 ton+ bród i kurz, drewno 25 m3+bród i kurz -przez 10 lat przetestowałem co sie dało) a jeszcze jedno kompletna pompa taką jak mam dałem 15000,00 tyś po ostrych targach (dla porównania piec na pelet bardzo dobry Heatmatix 14000, tyś) Pozdrowienia Kmiecio drobne uwagi pomogę kmiecie@interia .pl

ostrzegam przed firma dorsystem piotr leszek z jeleniej gury facet udaje ze potrafi to zakladac a guwno potrafi pobiera zaliczki i to nie male i na tym sie konczy odemnie pobral 100 tysiecy i nic prawie nie zrobil uwiezcie mi nie chce aby ktos sie tak naciol puscie to dalej aby kazdy sie usczegl przed nim ...pozdrawiam

Witam serdecznie,

Mam zamontowaną w moim domu pompę ciepła powietrze - woda.
Chodzi już drugi sezon grzewczy i nie mogę powiedzieć aby było to nieekonomiczne czy też nieefektywne.
Temperaturę w domu mam 22 stopnie, woda idzie 45 stopni ze zbiornika z wężownicą. Pompa ciepła chodziła przez całą zimę bez żadnych przerw. Jak temperatura bardzo spadła w nocy to pompa odpalała grzałkę w zbiorniku (oczywiście z wykorzystaniem taryfy nocnej) przy grzałce nie widziałem jakiegoś ogromnego zużycia energii jak to opisują na innych forach.
Pompy ciepła powietrze - woda mają sens jak najbardziej, trzeba tylko MYŚLEĆ bo jak czytam to ludzie na forach wypisują, że chcą kupić jak najtaniej i instalatorzy proponują tak małe moce do pomp powietrznych, że połowę sezonu grzewczego chodzi u nich grzałka i się dziwią , że rachunki wysokie.
Aby było taniej to można jeszcze rekuperacje dorzucić , mi akurat już zabrakło środków pod koniec. Ale zawsze pozostaje taryfa nocna
Jedyne co może denerwować przy takich pompach to zbierający się lód.
W mojej pompie jest to rozwiązanie tak, że jest grzałka pod spodem aby nie rozwaliło wentylatorów i tej chłodnicy, woda ścieka na kostkę i czasem trzeba solić lub skuwać.

Posiadam dom 160m2 użytkowej 4 osobową rodzinę, pompę ciepła Exotherm model EXT 13 EVI.
Grzanie sezon średnio: 2500 woda do mycia plus centralne
Lato - woda do mycia około 40zł m/c
Inwestycja wyniosła 30 tysięcy.

Ogrzewanie ma uzupełnić straty przez izolację i wentylację i za to się płaci.
Od kilkunastu lat nie ma sensu domów nie izolować i nie wentylować. Dom izolowany ze skuteczną izolacją to dom zużywający maksymalnie 30kWh/m2 rocznie czyli w Pana przypadku 4800 kWh - co przy cenie prądu daje 2500 zł rocznie - koszt założenia elektrycznego ogrzewania niecentralnego - to 4000-8000 zł ( materiał + robocizna - zależy od procentowego udziału podłogówki) - Może więc nie opłacało się inwestować w pompę a zrobić izolację i wystarczyłoby na wentylację z odzyskiem ciepła - byłoby zdrowiej i na 100% trwalej - Ci co montowali pompy ciepła w latach 1990 95 - ( szwedzkiej firmy Leonard ) dziś już wymieniają całe urządzenia.

Panie Tomku, budując dom miałem naprawdę niezły orzech do zgryzienia.
Co do izolacji to ma Pan zupełną racje, tylko ile tego styropianu tak naprawdę trzeba by położyć aby dom był maksymalnie ekologiczny i energooszczędny?
Podejrzewam, że koszta takiej izolacji były by bardzo wysokie.
Fora budowlane są przepełnione wszelakimi informacjami na temat grzania, naprawdę ciężko się na cokolwiek zdecydować, wiadomo - każda firma zachwala swój produkt. Ja postawiłem na wygodę i maksymalnie możliwą samodzielną pracę urządzenia.
Nie ukrywam, że o samych pompach ciepła jest wiele sprzecznych informacji, i zgłupieć można czytając to wszystko.
Budując swój domek zapraszałem przeróżne firmy instalacyjne, niektóre rzucały mi takie ceny urządzenia, że lepiej było mi grzać opałowym, większość na dzień dobry mówiła mi, że musi być odwiert i pompa gruntowa bo powietrze woda nie da rady.
Odwiert to fajna rzecz tylko trzeba wydać. Na pewno jest to technicznie lepsze rozwiązanie bo jaka zima by nie była to pompa pracuje i dostarcza ciepła.
Wszystko zależy ile kto ma pieniążków w danym momencie na inwestycje.
Ja miałem ile miałem i nie mogę powiedzieć, że jestem niezadowolony z mojej pompy ciepła.
Nie rozumiem też instalatorów. Proponowano mi słabsze jednostki za mniejsze pieniądze - byle by sprzedać, sami sobie krzywdę robią.
A potem czytam tego typu tematy, że komuś pompa nie daje rady.
Co do samej awaryjności nie mogę się wypowiedzieć, jeszcze mi nic nie siadło i raczej się nie zanosi, na za dwa tygodnie mam serwisanta umówionego aby sprawdził wszystko przed zimą, nie omieszkam się podzielić jakby coś wyszło nie tak.
Poprzednio nie dopisałem, mam dokładnie model Nordic: http://www.exotherm.pl/index-2e.html
Co do samej rekuperacji nie jest wykluczone, że za jakiś czas zacznę się rozglądać. Ponoć kryzys idzie i warto pomyśleć co by tu przyoszczędzić puki są środki.

Pozdrawiam.

W internecie każdy może pisać co mu się podoba nawet głupoty i oszczerstwa i to nie do zweryfikowania.
Jeśli by tak było jak pisze szacowny internauta to jest prosta droga do sądu.
Moi klienci są zadowoleni a to dlatego ,że nie oferujemy pomp powietrznych gdyż uważam ,że dla naszego klimatu to dobrze pracuje gdy zimy są łagodne ale nie w Polsce. Natomiast klienci , którym zainstalowaliśmy pompy glikol/woda mają komfort i niskie koszty eksploatacji. zapraszam na www.eod.pl

[quote: don vito]ostrzegam przed firma dorsystem piotr leszek z jeleniej gury facet udaje ze potrafi to zakladac a guwno potrafi pobiera zaliczki i to nie male i na tym sie konczy odemnie pobral 100 tysiecy i nic prawie nie zrobil uwiezcie mi nie chce aby ktos sie tak naciol puscie to dalej aby kazdy sie usczegl przed nim ...pozdrawiam[/quote]
W internecie każdy może pisać co mu się podoba nawet głupoty i oszczerstwa i to nie do zweryfikowania.
Jeśli by tak było jak pisze szacowny internauta to jest prosta droga do sądu.
Moi klienci są zadowoleni a to dlatego ,że nie oferujemy pomp powietrznych gdyż uważam ,że dla naszego klimatu to dobrze pracują gdy zimy są łagodne ale nie w Polsce. Natomiast klienci , którym zainstalowaliśmy pompy glikol/woda mają komfort i niskie koszty eksploatacji. zapraszam na www.eod.pl

co to znaczy ze ktos ma jakis autorytet tzn. co? profesury doktoryzury sa nic nie warte o czym piszesz?

Zajmuję się pompami ciepła od 10 lat , inni się uczą. Ale nie zamontowałem żadnej pompy na powietrze zewnętrzne , nie mam kłopotów. Do pomp ciepła potrzeba wiedzy, doświadczenia, producenta pomp ciepła NIBE /Szwecja/ i na pewno będzie dobrze.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.