273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Pompa ciepła - powietrze -->OSTRZEGAM<-- !!!

My się chyba zdecydujemy na pompę cieplną, myślimy o firmie http://vikersonn.pl/ - może ktoś się podzieli swoimi opiniami, doświadczeniami?

Pompa powietrze- woda nie jest najlepszym rozwiązaniem dlatego że nie można jej traktować jako jedyne źródło ciepła w domu. Ostatnia zima pokazała, że temperatury poniżej -20 nie są rzadkością. Większość producentów ustawia zabezpieczenie temp. na -20, cześć na -15C. Oznacza to że poniżej temp ustawionej na zabezpieczeniu urządzenie w ogóle się nie włączy !!! Istnieje oczywiście prosty sposób żeby to zabezpieczenie "zdjąć" natomiast trzeba mieć świadomość że wówczas grzejemy jedynie mocą elektryczną pobraną przez sprężarkę (COP na poziomie 1 do 1,5). Są to urządzenia świetnie sprawdzające się w okresach przejściowych (jesień, wiosna) ale nie na cały rok.
Polecam stronę www.sofath.pl - pompy ciepła w nowoczesnym rozwiązaniu (gruntowe) które w cele nie są drogie.

Myślę że pompa ciepłą jest dobrym rozwiązaniem,al;e dla domów o mniejszej powierzchni, ale nie traktowana jako jedyne źródło ciepła,wtedy na pewno się nie sprawdzi.

Tak czytam te posty i dochodze do wniosku, ze punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Pracuje w budynku, gdzie jest pompa ciepla i jest to jedyne zrodlo ciepla. I jakos przetrwalismy nie tylko ostatnia, ale i kilka zim wstecz. Rachunki za prad nas nie zabily (a przeciez dziala nie tylko klima/ogrzewanie i wentylacja) ale i komputery, sprzety, radia, faksy, telefony. swiatlo i mase innych pradożerczych sprzetow.
Jak sie ma pompe dobrego producenta i umi sie ja dobrze zamontowac to moze super dzialac w Polskich warunkach klimatycznych.

Trzeba tylko wszystko robic z glowa.

co to jest pompa ziemia woda ?

Bzdury niektórzy tu piszą w Skandynawi 95 procent ludzi ogrzewa pompami powietrze powietrze itd

W Skandynawii prąd pochodzi głównie z odnawialnych źródeł energii (np w Norwegii ponad 90% z elektrowni wodnych) i w dodatku jest tańszy niż w PL. Większość domów jest ogrzewanych prądem. Popularne jest podgrzewanie podjazdów do garażu czy chodników. A PC stosowane są w okresach przejściowych. Nie mówiąc już o polityce państwa nastawionej na promowanie czystej energii i eliminowaniu instalacji zanieczyszczających atmosferę. Poza tym nie mają węgla, drewno jest dla nich zbyt cenne żeby je spalać (sprowadzają je z Europy Wschodniej). Sieci gazu ziemnego to rzadkość. Dlatego porównywanie PL do realiów Skandynawskich uważam za całkowicie nieuzasadnione. To taki chłyt marketingowy - no bo panie w Skandynawii nawet się opłaca. Ludzie nauczcie się liczyć swoje pieniądze bo wariatów nie brakuje w naszym pieknym kraju.
Powodzenia

Witam

Pan wybaczy ale Pańskie słowa nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. W Polsce jest juz zamontowanych kilkaset pomp tego typu i sprawują się znakomicie. Zresztą równiez w Norwegii, Szwecji i daleko na północ pracują bezawaryjnie i koszty eksploatacyjne są bardzo niskie. Sam posiadam taką pompę i przy domu 200m2 płacę zimą 200 zł/m-c. Proponuję sprawdzić jak została wykonana instalacja i jakie sa zadane parametry i ustawienia. Radzę przyjrzeć sie dokładnie podłogówce( projektowi i samemu wykonawstwu ).

witam . muszę stwierdzić że w naszej strefie klimatycznej pompa ciepła powietrze woda jest nie fortunnym rozwiązaniem . chodzi głównie o współczynnik efektywności COP . W tego typu rozwiązaniu problem dotyczy spadku temperatury powietrza . Aby pompa dobrze działała powinna mieć minimalną temperaturę gazu na odparowaniu na poziomie 0 st.C . a w uproszczeniu , jeżeli powietrze wlotowe do parownika jest niższe lub równe 7 st.C a przechłodzenie powietrze przelatującego przez parownik jest na poziomie 7st.C to wchodzimy w tak zwany punkt rosy. W uproszczeniu Parownik pompy ciepła zaczyna zamarzać a w konsekwencji jeszcze bardziej zaczyna spadać temperatura na parowaniu.
Oznacza to że pompa ciepła ma bardzo niekorzystne warunki pracy. Objawy przy temperaturach - 15 - 20 są dla tego typu pomp zabójcze. Nikt z dostawców pomp powietrze woda nie mówi że jak temperatura spada poniżej zera na zewnątrz to zaczynają się kłopoty. Mówię to bo sam jestem producentem pomp ciepła od 15 lat. i jako polski producent takich pomp nie produkuje bo nie mam zamiaru robić wody z mózgu inwestorom . W naszej strefie klimatycznej sprawdzają się wyłącznie pompy ciepła Glikol Woda . reszta to tylko marketing i oszołomstwo . Pompa powietrze woda dla temperatury -20 st.C na zewnątrz i temperaturze wody w instalacji CO + 40st.C uzyskuje współczynnik sprawności COP na poziomie 0,75 a to oznacza że pobierać będzie więcej energii niż sama odda. Nie dajcie się zwariować to rozwiązanie jest dobre ale w Grecji Cyprze tam gdzie zima jest łagodna a temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 10St.C .

Pyta Pan o kogoś z dobrej, znanej firmy o opinię. To tym bardziej Pan nie znajdzie. W dzisiejszych czasach liczy wcisnąć towar i pozyskać kase a problemy i póżniejsze roszczenia klienta mało ważne. Z regóły sprawy nie do wygrania. Osobiście jestem bardzo zorientowany w tematyce wszelakich pomp ciepła i tym podobnych rozwiązań. Zatem pierwsze zapytanie, jakiego producenta Posiada Pan te urządzenie ?

Brawa dla forumowych archeologów. Temat z 2006 roku ale dyskusja nadal żywa. Gratuluje.

W obecnym mieszkaniu używam pompy ciepła powietrze-powietrze opartej na klimatyzatorze kanałowym w technologi inwerterowej . Ubiegła zima była pierwszą na tym mieszkaniu i mogę stwierdzić że urządzenie spisało się rewelacyjnie .Koszty ogrzewania dla mieszkania o powierzchni 58 m2 w najzimniejszych miesiącach nie przekroczyły 300 zł / miesiąc przy temperaturze w mieszkaniu na poziomie 22 st C .Mogę dodać iż w sezonie zimowym nie miałem jeszcze wymienionych okien i ich szczelność pozostawiała wiele do życzenia .
Nie było to moje pierwsze doświadczenie z tego typu ogrzewaniem ponieważ w poprzednim mieszkaniu używałem do ogrzewania klimatyzatorów inwerterowych ściennych . Jeżeli ma ktoś pytania to zapraszam telmar@wp.pl

witam,
czytając od samego początku - doszedłem do wniosku, ze nie ma co sie sprzeczać w kilku zdaniach co do opłacalności stosowania pc. aby moc dokładnie obliczyć trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników o których za długo by tu mówić ( projekt domu, izolacje, straty ciepła, strefa klimatyczna, warunki geologiczne, możliwości zastosowania innych źródeł ciepła, zapotrzebowanie cieplne, ilośc osób, czas zwrotu inwestycji itp )
jednak po wieloletnim wałkowaniu tematu - jestem zdania, ze w pompy ciepła warto inwestować choćby z racji drożejących nośników energii. byłem kilkuletnim ZADOWOLONYM użytkownikiem pc glokol-woda, firmy stiebel-eltron ( dolne źródło kolektory pionowe, górne grzejniki i podłogówka, pow. 270m.kw - brak dostępu do gazu ziemnego) ALE pytanie czy będzie instalacja sprawna i czy w ogóle się zwróci - zależy od instalatora, regulacji i doboru osprzętu . nie można powiedzieć ze pompa jest zła - jak walniemy ją do starego ukladu - mówiąc w skrócie. obecnie planuję montaż pompy powietrze-woda, przy jednoczesnym zastosowaniu podłogówki i wentylacji z rekuperacją plus mały kocioł (olej,węgiel - brak gazu) na mocną zimę :) i tu pytania do lepiej znających temat -myślałem o wykorzystaniu kotła do podgrzania dolnego źródła , poprzez wymiennik wodny ale:
-czy nie zakłócę przepływu powietrza na czerpni dolnego źródła ?
-czy ktoś już stosował taki system?
-czy warto kombinować z dolnym źródłem zamiast dać wspomaganie na bufor ?
-czy taki układ da się mogole wyregulować ?
A dlaczego tak – ponieważ z tego co wiem, lepiej jest podgrzać dolne źródło o kilka stopni, niż górne o kilkanaście …

Następny kurwa archeolog....

[quote: DziadekMróz]Następny kurwa archeolog....[/quote]

ty leszczu barowy jak nie masz nic do powiedzenia to zamknij japonę deklu - a jak bedziesz chciał znów coś napisać to wczesniej weź koło i jebnij się w czoło ...
pajac ...

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.