273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Pompa ciepła - powietrze -->OSTRZEGAM<-- !!!

w skandynawi montowalem i dzialaly 95%to błąd w montażu.

Biedaku.
To masz problem. A tu widać co osoba to opinia.
Wyciąć to wszystko w cholerę, złożyć piec na ekogroszek i wreszcie będzie spokój.
Albo wariant 2. Zburzyć chałupę i od nowa. Teraz już powinno być dobrze.
Pozdrawiam i współczuję.

Szanowni inwestorzy!!!
Czemu tak się bulwersujecie??? Coś nie wyszło??? Nie udał się pomysł żeby dogadać się z przedstawicielem handlowym i zamontować jakieś tam urządzenia i żeby działało??? Macie teraz nauczke. Powstało mnóstwo firemek ktore mają podpisane umowy handlowe z importerami i za wszelką cenę próbują sprzedać to co mają. Większość handlowców to ludzie którzy mieli kilkuletnie doświadczenie w handlu np. farmacja ubezpieczenia, czy słodycze. Jeśli firma oferuje wykonanie projektu takiego układu ogrzewania z pompą ciepła to napewno posiada uprawnienia budowlane a zajmują się tym w niej inż sanitarni, a takie inst. zawierające obieg lewobieżny powinny być wykonane już w fazie koncepcji przez pecjalistę z chłodnictwa!!! . Dlatego następnym razem Drogi inwestorze rozejrzyj się czy w twojej okolicy przypadkiem nie ma jakiejś firmy chłodniczej z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w CHŁODNICTWIE!, może zaproponują ci montaż kilkuleniego copelanda 30m3/h za pól ceny ale wezmą pod uwagę temp parowania freonu a nie temp otoczenia i instalacja będzie działać!, jesli nie zapytaj o inżyniera chłodniarza po mechanicznym! w obudwu przypadkach zastaniesz poinformowany o problemach technicznych, które są zawsze pominięte przez przedstawiciela i przezucone na firmę montującą. Inżynier po chłodnictwie narysuje ci taki układ i wyliczy parametry pracy nawet na kartce zeszytu od muzyki i nie będzie się bawił w jakieś idiotyczne prezentacje w laptopie ekranizowane przed całą rodziną, tylko popkornu brakuje:-). Jesli zostaliście oszukani to tak po prawdzie na własną prośbę i to często właśnie działając na złość małym firmom lokalnym, ściągacie przedstawicieli czy projektantów z drugiego końca polski. Dopóki sami Szanowni inwestorzy nie zrozumiecie że klimatyzacja nie zawiera się w budownictwie i firmy budowlane powinny odciąć się od tej branży(klimy) do póty będziecie waleni w rogi. Sprawa w sądzie? współczuje temu co ją założył 10 - 12 lat wyjęte z życia i narażenie się na niespodziewane kontrole z różnych urzędów hehehe. Dla mnie jest to sytuacja śmieszna bo od wielu lat działam w chłodnictwie i jakoś nikt nigdy mnie sądem nie straszył, bo robota jest wykonana solidnie i uczciwie. Pewnie gdybym kłamał i oszukiwał klientów miałbym dzięsiątki rozpraw sadowych w kalendarzyku i 10 lat temu zwinął swoją firme. Może wreszcie ten wątek wywoła ruch szarych komórek w umysłach ustawodawców i zacznie się coś zmieniać. Potrzeba tu współpracy profsjonalnych firm chłodniczych , głosu oszukanych inwestorów i wielu ludzi którm klima leży na sercu i robią to z pasją.
Ps. mam za sobą montaż pompy ciepła na powietrzu zewn. ale ostrzegłem inwestora że przy -20 mogą byc problemu, poleciłem mu mojego kolege który wmontował dodatkowy kociałek 15kw. Dzwoniłem do niego(sam z własnej inicjatywy) jak przyszły te srogie mrozy -33 co jak działa? powiedział ze musi podpalic w piecu raz na dobe, ale tak to ogólnie dobrze.
Mamy klimat jaki mamy! co łatwiej zmienić przepisy czy klimat zostawiam do własnej analizy.

Co ma do tego klimat? Ostrzejsze zimy, skuteczniejsza izolacja. Ile krzywdy wyrządzają przepisy pozwalające montować pośrednie (centralne ) systemy ogrzewania we współczesnym budownictwie?
Czy nie lepiej, taniej, zdrowiej i przyjemniej budować dom by zużywał 15kWh/m2 rocznie. Czyli mniej niż straty pompy na zasobniku i cyrkulacji?

Nie piszcie tu bzdur że powietrzne pompy ciepła się nie sprawdzają sie w naszym klimacie bo wprowadzacie moich przyszłych klientów w błąd. Pompy powietrzne nie mają tej sprawności w ujemnych temperaturach ale znająć moc silnika sprężarki można wyliczyć ile trzeba dogrzać elektrycznie czy kotłem. Wiecej profesjonalizmu!!!

Nie piszcie tu bzdur że powietrzne pompy ciepła się nie sprawdzają sie w naszym klimacie bo wprowadzacie moich przyszłych klientów w błąd. Pompy powietrzne nie mają tej sprawności w ujemnych temperaturach ale znająć moc silnika sprężarki można wyliczyć ile trzeba dogrzać elektrycznie czy kotłem. Wiecej profesjonalizmu!!!
Ależ piszemy, że nie nadają się do współczesnego budownictwa, które z założenie powinno być energooszczędne. Zostały one (pompy) wymyślone do obiektów zabytkowych, w których zmniejszenie zużycia przez izolację nie jest możliwe. Ale w izolowanych domach to faktycznie szczyt głupoty,

Szanowny panie T.Brzęczkowski kilka razy natknąłem się na Panskie posty i wiele z nich mnie miło zaskoczyło, wiem że zna Pan temat i potrafi logicznie myslec, napewo pomogły w tym jakieś zachodnie doswiadczenia. Jest jedno "ale" nie można brać wszystkich i wszystkiego jedna miarą. Trzeba ocenić czy w dany obiekt można wbić pompe ciepła czy nie, to zależy od miliona czynników, co z tego jeśli będzie budynek izolowany a klient i tak będzie chciał pompę jak u sąsiada, co wtedy ?nie zgodzic roboty? a co jeśli budynek jest pod pompę idealny powiedzmy nadmuchowe a wlaściciel nie bardzo zna sie na technice i sobie nie życzy wynalazków??? z ty tez się spotkałem, Trzeba wiedzieć co można wyciągnąc z pompy i w jakich warunkach i do czego to mozemy zastosować. Ja u siebie domu grzeje kotłem mialowym ale od wiosny już nie. Do pogrzania wody od wiosny do póżnej jesieni mam jednostke zewn hitahi sprzęgnietą z trzema wewmnętrznymi i wężownice w bojlerze, kwestia dobrego zrobienia inst. chodzi to już 6 czy 7 lat nie pamietam. mam jak to się mówi full opcje chce grzac pomieszczenia to grzeje chce chlodzic to chłodze chce grzac wodę to mam ciepłą po 25 min pracy. A zimą to tak jak Pan T.Brzęczkowski napisał izolacja izolacja i jeszczee raz izolacja bo może byc -30.Można sobie tu gadac ale ja w lato z jednego kW el mam 4 kW grzewcze, a na przepływowe podgrzewacze wody czy elektryczne ogrzewanie nie zawsze przyłącze energetyczne jest przewidziane:-)

Oj to nie tak! To nie jest kwestia życzeń, czy nawet ekonomi ( przy małych potrzebach pompa się nie zwróci) . Po prostu nie da się funkcjonować w domu izolowanym (niskoenergetycznym ) z pośrednim (centralnym systemem ogrzewania pomieszczeń i wody. By dom zużywał 10-20kWh/ m2 rocznie - system musi być bezpośredni z bardzo sprawną automatyką (używam ASIC) pokojową. By woda użytkowa nie wychodziła więcej jak 250kWh/osobę rocznie muszą być baterie elektroniczne i małe (5-15 l) zasobniki blisko kranów. Pośrednie ogrzewanie to przy dobrej izolacji ogromny dyskomfort ( duże wahania temperatury), duże koszty eksploatacji ( zasobnik sprężarka i cyrkulacja zużywa znacznie więcej kWh niż dom potrzebuje) , i wysoki koszt montażu.
W Szwecji Polsce na początku lat 90’ montowaliśmy pc LEONARD, ale od czasu jak w 89’ założyłem pierwszy sobie , a 90’ komuś własnej konstrukcji rekuperator i zaizolowałem dom , pompy ciepła , kolektory słoneczne i wszystko co ogrzewa pośrednio, przestało mieć zastosowanie.
Na szczęście dla pomp ciepła, lobby przeciwników izolowania domów ( wyznawcy "fizyki budowli o pseudoprogramów typu OZC) trzymają się mocno.
Pozdrawiam.

Zgodzę sie z Panem że taki układ jest idealny dla domu cholernie dobrze izolowanego ( w jaki sposób to niech to zostanie między nami) oraz gdzy rodzina nie wykorzystue dużej ilości wody. Natomiast musi Pan wiedziec że nie tak jest wszędzie u mnie jest potrzebne są duże ilości ciepłej wody, poza tym mam wszystko na niskiej taryfie czyli noc i ok 13 -14. więc żadne podgrzewacze nie wchodza w gre kiedys mialem simensa przepływowy 27kW mocy i szybko zdjąłem nie do sie wyregulować idealnie wody w prysznicu tak jak w bojlerze.Są to szczegóły ale dla mnie istotne i stąd może biorą się takie wątki jak ten. Nie każdy jest specem od ogrzewania a jak coś spróbuje zrobić i nie wyjdzie to go klient goni z kijem.

Dlaczego "cholernie dobrze" wystarczy zaizolować zgodnie z prawami fizyki ( nie mylić z "fizyką budowli")
Proszę zauważyć, że jeszcze dziś można w Polsce kłaść izolację termiczną ściany za odbiornikiem ciepła !!!??? jakim jest mur na fundamencie
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/fundament.jpg
ogrzanie o jeden stopień m3 piasku i utrzymanie tego przez sezon grzewczy to 400kWh ... betonu to 700kWh
Do tego dochodzi wilgoć. Im grubsza izolacja termiczna tym większe kłopoty z wilgocią. A wilgoć to drastyczne obniżenie oporu cieplnego. Np. ytong w Niemczech dokłada styropian z folią i tynkiem od środka
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/verbundplatten%5B1%5D.jpg
porothem wypełnił pustak izolacją
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/T.%20i%20Plan%20POROTON.jpg
czy isover:
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/stela%BF%20we%B3na.gif
http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/Variofonster-m-TightTec.gif
czy xella
Kilkaset kWh rocznie na metr bieżący fundamentu dzięki obniżeniu zawilgocenia ściany zimą do ≥1%
Tak znakomicie obniża zużycie energii, że stosowanie zasobników i cyrkulacji nie ma sensu
Przy kranach elektronicznych i małych (5-15l) termach pojemnościowych tak gdzie krany spada zużycie wody , bez straty na higienie . A co za tym idzie i kWh do 300 rocznie na osobę. To mniej niż same straty zasobnika na rurkach!
Wszelka akumulacja (ściany, zasobniki, bufory… itp.) to zaprzeczenie sterowalności - jak się chce napić filiżankę kawy , gotowanie beczki wody nie ma sensu.
Nikomu w całej Europie nie udało się wybudować domu niskoenergetycznego z pośrednim ( centralnym ogrzewaniem) Nawet pokazowy (tzw pasywny) dom Lipińskich pod Wrocławiem zużył przy lekkiej (poprzedniej ) zimie prawie 120kWh/m2 !
Do czasu stosowania "niezamkniętych: izolacji termicznych , pośrednich systemów ogrzewania, kompletnie oderwanych od fizyki programów typu OZC… można zapomnieć o domach niskoenergetycznych.
Pozdrawiam.
Ps ... i tak najważniejsza jest wentylacja.

Witaj steuben. Z mojego skromnego doswiadczenia z pompamiciepla tego typu, przyczyny zwiekszonego poboru mocy moga byc rozne. Najbardziej prawdopodobne jest, nazwijmy to delikatnie, nieoptymalne ustawienie parametrow pracy ukladu. Jezeli przykladowo masz grzalke elektryczna w zbiorniku buforowym i sterowanie ja zalacza "bez potrzeby" w zbyt wysokiej temperaturze a PC nawet sie nie uruchamia. Czyli praktycznie mozna bylo kupic sam bufor ;). Tu juz jest wina instalatora, ktory powinien wiedziec co robi. Byc moze sprawa jest do wygrania.
powodzenia

Czepiacie się takich pierdół że wstyd! Pompe trzeba policzyć w danych warunkach w jakic ma pracować. budynek nie ma znaczenia w pewnych systemach bedzie dzialać super aż sprezarki stają deba. ale jak masz chałupke 150 m2 i dwie osby które generalnie tam mieszkają sporadycznie to praktycznie nie trzeba wogóle montować jakichkolwiek instalacji grzewczych. pomyslcie o domach wielorodzinnych gdzie ciepłej wody idzie w cholere ito głownie latem. co wtedy też podgrzewacze blisko baterii??? Pompy są extraa jak jest duze zużycie wody latem

20 04 2009 w Agorze była kolejna konferencja z cyklu, mądry buduje 2 x lepiej. tematem była woda i jej oszczędzanie. Zdecydowanie najmniej wody zużywa się przy bateriach elektronicznych. A te najlepiej pracuję i najmniej zużywają energii z termami ma małymi blisko kranów. W takim wypadku pompa ciepła jest fatalnym rozwiązaniem. Mam założony podlicznik, nigdy jeszcze nie przekroczyłem 250 kWh/osobę rocznie do ciepłej wody użytkowej. Rozmawiam z wieloletnimi użytkownikami takich systemów, wszyscy potwierdzają zużycie poniżej 300kWh/osobę rocznie. Przy np. 3-ch osobach 900kWh
Czy może mi Pan podać ile zużyje pompa ciepła rocznie na pokrycie strat zasobnika, rurek i cyrkulację , bez lania wody?

Powiedz klientowi że zamontujesz urządzenie w którym z jednego kWel otrzymuje się 4 kWgrz. Czy istnieje tylko jedna technologia grzania wody??? Mam chałupę 260 m2 policzyłem 10 kranów. jak miałbym na każdym montować podgrzewacz 15 litrów to wychodzi mi therma 150 l. Co do kosztów . W przypadku centralnej instalacji do kranów (bateri) dochodzą dwie rury (ciepła i zimna), w przypadku podgrzewaczy dochodza koszty kabli zabezpieczeń i obróbki ściany i płytek zamaskowania czy brak możliwości zamurowania w ścianie ze względu na awaryjnośc. Są to koszty które powstaną przy realizacji. Poza tym, czy w podgrzewaczu też robi sie cyrkulację??? Są tańsze sposoby a zasada działania nawet centralnej pompy może byc identyczna jak podgrzewacza. Trzeba trochę postudiować technologii chłodnictwa to dopiero wie sie jak można zaoszczędZić kase na pompie. Niestety świadomośc klienta jest narazie bardzo mała o możliwościach pomp ciepła. Same kolorowe foldery nie za dużo pomogą. Czytając to powiem tylko że jeszcze dużo wam brakuje do opanowania naszych sztuczek z przygotowania wody technologgicznej. Ale tylko my (chłodniarze) wiemy jak wdrożyć to w budownictwie nawet jednorodzinnym. Jeszcze jesteście daleko w lesie.
pozdrawiam
P.S. nie wiem jak można porównywać sprawność pompy i podgrzewacza??? Wydajność jest nieporównywalna , kolosalna a szybkość działania niesamowita. problemy techniczne zawsze będą ale spec zawsze da rade i z regulacją nie ma problemu. wracająćdo kosztów to muszę albu zwiększyc moć przyłącza enarg. albo dokupić kilowatów bo przy nawet 5 pracujących podgrzewaczach będzie wallić zabezpieaczenie( 5 podgrzewaczy to 5*1,5 kW= 7,5kw el. czyli ciagniemy z sieci 7,5 kW, w przypadku pompy mamy 7,5 grzewcze gdy z sieci cięgniemy ok 2,2 kW el. )To jest oszczędnoś. Poza tym po 5 latach wszystkie zera nadpalone w każdej puszce, takie są realia w tematach rezystacyjnych przy takiej miedzi jaką mamy w kablach na rynku.

Faktycznie, nie można porównywać starych , centralnych technologii z energooszczędnymi. Ponieważ zużycie energii w domach o standardzie BBR 2006 jest mniejsze niż straty na rurkach i zasobniku , to taki standard izolacji wykończył pompy ciepła ograniczając ich zastosowanie do zabytków.
Centralne (pośrednie) systemy są "reformowalne" do pewnego poziomu, dlatego podobnie jak w motoryzacji odchodzi się od nich to normalna kolej rzeczy. Nowe energooszczędne wypiera stare z lat 90-tych!
dom 200 m2 z trzema osobami zużywa rocznie na wszystko (ogrzewanie + oświetlenie + ciepła woda + gotowanie + TV komputery) 6000kWh To standard ( przynajmniej u nas )

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.