273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Pompa ciepła - powietrze -->OSTRZEGAM<-- !!!

Witam. JA montuje pompy ciepla JUZ 30 lat 22 lata w Szwecj i nigdy nie mialem problemow trzeba byc szkolonym tak JA w Szwecj dwa razy ciagu roku , trzeba UMIC DOPASOWAC DO budynkui zmodernizowac pompe ,jestem instalatorem z Certyfikate EU>tego za darma nie daja(przyznaja) nie hydraulik PZDR Edward

co to za debilne wpisy Ostrzegam? . nie dajmy się zawariować . ktoś smaruje bzdury tu ,że to zależy od producenta. sam złożyłem pompe z nowych podzespołów za ok. 5000 zł. o mocy 12KW i wszystko pracuje jak złotko ,a producenci za taką pompe żądają 30000zł. Gdzie tu ekologia ?

Panei Edwrdzie
A jakaś stronka internetowa, realizacje.... Ska Pan jest?

Ludzie, wątek z 2006 roku. W Polsce wtedy nikt nie myślał o pompach ciepła.

Jak ci ktoś źle pompe dobrał to takie są skutki, 1 do 7 jest przyjęty przelicznik to do twojego domu potrzebna pompa powinna mieć 12 lub 14 kw.

p Edwardzie jako doświadczenie z Szwecji jaką markę by Pan polecił- INNOVA czy NIBE ??

potrzebna pompa ciepła na czynniku R32 lub r290 do ogrzania budynku 150/160m2 nowo budowany ,pompa powinna posiadać wysoki COP ,typ slit lub all inn one podobno zużywają mniej energii elektrycznej od monoblockowej pompy ciepła ,powinna być bardzo cicha w dzień jak i wnocy .Chetnie skorzystam z dotacji,nie wykluczone ,że votowoltaika mnie również interesuje.

Piszesz głupoty koleś, powietrzne pompy ciepła dają radę nawet w duże mrozy, są stosowane w surowszych klimatach, jak np. skandynawia i to z powodzeniem, u nas to w ogóle bez najmniejszego choćby problemu, mówie oczywiści eo pompach markowych o dobrych parametrach, nie o badziewiu jakiego na allegro pełno. Koszt użytkowania jest niższy niż na gazie i węglu!

Witam wszystkich.
Czytając ten watek w pewnym momencie zgłupiałem i zapomniałem wszystko co wiem o pompach ciepła. Ale na szczęście wiedza wróciła i sprawa pomp ciepła jest i prosta i nie tak jednak oczywista.
Do roku 2014 montowałem wyłącznie gruntówki z uwagi na ich wysoką sprawność a co za tym idzie efektywność i niskie koszty energii. Od 2014 [około] mamy do czynienia z przełomem technologicznym w powietrznych pompach ciepła. Oznacza to że sprawności średniookresowe w sezonie grzewczym są prawie identyczne z gruntówkami [dobrych producentów] . Prawdą jest, że przy temp -20.,-25, -30 ich efektywność spada do 1: 1,3,1-6 ale to jest -25st.C. Żadnej pompy ciepła nie dobiera się na 100% zapotrzebowania energii dla c.o. dotyczy to pomp powietrznych i gruntowych. Oznacza to że gdy temp spadnie poniżej np; -20 stC to brakującą ilość energii pokrywa pompa z źródła dodatkowego jakim jest grzałka elektryczna. I nie ma się czego bać bo czas występowania tak niskich temp w sezonie grzewczym wynosi średni KILKA godzin . A tak dla ciekawskich średnie temp na Śnieżce w I i II z lat 1970-2006 to do -6 do -9 . To tam pompa też by dała radę.
Czyli grzałka pracuje kilka godzin np: 20 godz. x12 kW x 0,63 zł = 151,20 zł - kwota nie powala ale niektórym robi wodę z mózgu. Mam nadzieję że ta dawka informacji trochę uporządkuje stan chaosu w głowach.
Co do kosztów ogrzewania pompą ciepła domu budowanego zgodnie z normami w latach 2015-2020 to zaokrąglając jest on zbliżony + - do kosztów ogrzewania kondensatem na gaz sieciowy. Co do budowy pompy ciepła z klimatyzatorów to popieram takie próby i życzę powodzenia. Jest to do ogarnięcia przez dociekliwych , upartych z olejem w głowie. Schody pojawiają się przy temp w przedziale 0, +3 st C. problemy z odszranianem , oraz przy temp poniżej -8,-12 st C problemy z wydajnością . Dla zachęty podam parę danych
dom parter 106 m2, podłogówka , 2 osoby, rejon Łodzi, temp pomieszczeń 21,5stC, koszt ROCZNY pompy ciepła do c.o. i cwu. 1250-1430 zł brutto na 1 taryfie. MOZNA ,można ale to nie tylko zależy od pompy ciepła zasługa pompy to jakieś 40% pozostałe to ograniczenie strat ciepła i właściwe wykonanie ogrzewania płaszczyznowego dedykowanego do pompy ciepła. W tym przypadku oznacza to że temp jaka jest podawana do podłogówki mieści się w zakresie 20-29st C.
Dla tych co pragną ograniczyć grzanie terenu wokół własnego domu podaje adres doradcastasiak.com

Zgadzam sie w całości .Przy łagodnej ubiegłorocznej zimie pompa grzała aż w nadmiarze, przy obecnej minus 5-20 zaczęła wymiękać .Czym niżej tym gorzej.Lepsze są folie lub kocioł elektryczny 5 razy tańszy.

Ta ta rata w skandynawii jadą teraz w większości na foliach lub kotłach elektr. a nie zawodnych mechanicznie pompach .Też za póżno się dowiedziałem i poszedłem tą drogą drogą

Tak jasne 1:1 się lepiej opłaca niż 3,5:1 matematyki trzeba się uczyć.
Klienci moi przy -20 nie narzekali. Sam mam też pompę, przy -20 miałem ustawione 30 stopni wodę w obiegu grzewczym. Tym którzy narzekają na pompy (nie mają pomp tylko coś gdzieś słyszeli) a ci co mają powinni zainwestować w izolację budynku.

Mam pompę - samoróbę z klimatyzatora Kaisai. Dom 200m. Calosc podlogowka. I teraz uwaga. Robiłem to sam na tkzw. Próbę. Z klimatyzatora 5 kw. Przestał dawać rade przy -12. Niedobory rekompensowałem klimatyzatorami. Zużycie prądu za Cały rok włącznie z klimatyzacją latem i
CWU-5000 kw. Czyli przy moich dwóch taryfach jakieś 2500. 🙂🙂
Grzejcie dalej kopciuchami, kominkami itd.

Mamy rok 2p23 październik. W roku 2022 pompy ciepła w Polsce montowal wszyscy jak szaleni!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.